Інсулінотерапія – не вирок:

Як лікувати цукровий діабет ефективно та уникнути ускладнень?
Цукровий діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Хвороба підступна та дуже поширена. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі приблизно кожні 8 секунд від цієї хвороби помирає 1 людина.

В Україні з таким діагнозом живе приблизно 1,3 млн осіб, 200 з яких є інсулінозалежними. Нині під час пандемії Covіd-19 питання ефективності лікування цього захворювання набуло надзвичайної актуальності, адже пацієнти із цукровим діабетом входять до основної групи ризику важкого перебігу захворювання.

Яким чином вибудувати разом з лікарем-ендокринологом ефективне лікування цукрового діабету, аби досягнути компенсації захворювання та цілі лікування – глікованого гемоглобіну не вище 7%, і відповідно жити повноцінним наповненим життям, читайте у спільному спецпроекті інтернет-порталу «Сьогодні» та фармацевтичної компанії Санофі в Україні.
Новини проекту
Питання-відповіді
Людмила:
Маю 2 тип вже 12 років, вік 62 роки, видалений жовчний, приймала довго діаформін ср 1000, останій час сахара були 10.11. Здала всі аналізи, тромбоцити 520, вітамін D3 13, положили у гематологію, брали пункцію, онко не підтвердилось, але у щитовидці є вузли, душить вночі і щитовидка збільшена в два рази. Лікар назначив тероксіл 75 половину, тому що гормони в нормі, і препарат Сінджарді, вітамін D3. Сахар вже місяць 7,5-7,9, дієта, до 5 км хожу. Вага 90, не можу схуднути. Тяга до солодкого пропала, п'ю воду, корицю і куркуму. З січня по вересень приймала бади, фермент С6, може, це вони мені білок 122 і тромбоцити такі дали, але сахар тоді був 5.0 і 6.0. Дуже дякую.
Костянтин Зуєв:
Фермент С6 - це харчова добавка до їжі, яка місить у своєму складі екстракт топінамбура, чорниці, часнику, кориці, папаї, авокадо, мігдалю, манго, шпинату, вітамін C. Важко уявити, щоб ці нутрієнти у міліграмових кількостях взагалі б хоч на щось впливали. Також невідомими залишаються побічні ефекти цієї біодобавки.
Надежда:
Повышается сахар даже от продуктов, которые не должны способствовать этому (творог, фасоль, курица). Какие продукты стоит выбрать, чтобы избежать повышения сахара в крови?
Костянтин Зуєв:
Певною мірою усі продукти повинні підвищувати рівень глюкози в крові. У той же час зміни рівня глюкози в крові після вживання в їжу продуктів, які Ви перерахували, можуть бути, але незначущими. Це залежить від їх глікемічного індексу. У будь-якому разі, якщо Ви бачите підвищення рівня глюкози після споживання продуктів, які зазвичай вважаються маловуглеводними, зважайте на це і коригуйте дози цукрознижувальних препаратів або інсуліну. Це може стосуватися, наприклад, сиру (рос. мовою - творога), в який іноді харчові технологи додають пшеничний крохмаль, після чого він стає більш цукристим, ніж звичайний сир.
Надежда:
Диабет 2 типа, на инсулине. Огромная потеря веса. Как набрать хоть чуть-чуть?
Костянтин Зуєв:
У першу чергу потрібно визначитись із причинами. Найбільш часто це целіакія або хронічний панкреатит із зовнішньо-секреторною недостатністю підшлункової залози. Безглютенова дієта за целіакії або ферментні препарати за екзокринної недостатності підшлункової залози можуть вирішити це питання.
Слухач:
Чи є в розробці ліки від ЦД у світі? І на якій стадії вони в розробці? Чи взагалі ці ліки реальні в майбутньому?
Костянтин Зуєв:
Звичайно, так. Багато наукових центрів ведуть такі розробки. Це абсолютна реальність.
Наталя:
Только что выписалась из больницы, перевели на инсулин, толком ничего не объяснили, спрашиваю врача, что делать, если тот инсулин, что мне кололи здесь, мне не дадут, а будет другой? И что делать утром, когда проснусь? У меня темно в глазах, я ничего не вижу. Днем хожу - кружится голова. Он ответил: я ничего вам не должен объяснять, ешьте меньше, бегайте, питайтесь, как птичка. Ем мало, ходить не могу - постоянно падаю, кружится голова. Мне 60 лет, колю Инсуман Базал, купила в аптеке, а домой прописал Генсулин Н - утром 30, вечером 20 и Митамин по 1000 утром и вечером. Боюсь переходить на Генсулин, живу в селе далеко, скорая не приедет. И что делать, если будет гипергликемия? Мне даже не обьяснили, что это такое и как выходить из этого. Спасибо, что вы есть.
Костянтин Зуєв:
Брак навчання - це відома проблема нашої ендокринологічної служби, що є, звичайно, не припустимим. Якщо у Вас недостатньо інформації з приводу Вашого захворювання, Ви можете звернутися до нас - в Український науково-практичний Центр ендокринної хірургії - і отримати всю необхідну інформацію. Серед побічних ефектів інсулінотерапії гіпоглікемія - найбільш грізне ускладнення, яке може призвести до втрати свідомості та навіть гіпоглікемічної коми. У разі зниження рівня глюкози в крові нижче 3,9 ммоль/л Ви можете відчути серцебиття, пітливість, тремтіння в тілі, підвищений апетит. Ці симптоми вказують на імовірність зниження глюкози в крові, але можуть зустрічатись і за інших фізіологічних процесів в організмі людини. Тому важливо, якщо Ви відчули такі симптоми, поміряти рівень глюкози крові на глюкометрі і, в разі виявлення зниження нижче 3,9 ммоль/л, прийняти легкозасвоювані вуглеводи. Це призведе до швидкого підвищення рівня глюкози в крові і купірування гіпоглікемії.
Надія:
Якщо перед їжею цукор 6, скільки потрібно вколоти інсуліну?
Ольга Процюк:
'Можливо, Ви маєте на увазі, яку дозу короткого інсуліну на їжу? Доза короткого інсуліну на їжу залежить лише від кількості спожитих із їжею вуглеводів. Зручно розраховувати кількість вуглеводів у їжі у вуглеводних одиницях (ВО). Одна вуглеводна одиния - це 12 г вуглеводів. Як правило, людям, які живуть із діабетом, для засвоєння однієї вуглеводної одиниці необхідно 1-2 одиниці короткого інсуліну. Для цього просто потрібнно знати, яка у Вас потреба в короткому інсуліні на 1 ВО впродовж дня. Для цього заміряйте рівень цукру через 2 години після їжі, і Ви визначитесь, скільки одиниць інсуліну необхідно Вам на 1 ВО. Таким чином, наприклад, якщо на прийом їжі ви спожили 5 ВО і Ваша потреба в інсуліні становить на 1 ВО 2 одиниці інсуліну, то Вам на цей прийом їжі потрібно ввести 10 ОД інсуліну. Іноді буває, що цукор до їжі високий. Тоді до дози інсуліну, розрахованої на їжу, додаємо додаткову дозу інсуліну на корекцію підвищеного цукру до їжі. Як правило, 1 ОД інсуліну знижує цукор крові на 2 ммоль/л (іноді індивідуально 1-3 ммоль/л). Коригуємо, як правило, цукор крові, якщо він вище 10 ммоль/л. Отже, якщо у Вас цукор крові 16, то 16-10=6, 6:2=3. Отже, необхідно додати до дози інсуліну, розрахованої на їжу, 3 ОД короткого інсуліну на корекцію підвищеного цукру до їжі. У Вашому випадку цукор крові 6 ммоль/л і тому не потребує корекції.
Галина:
Чому при діабеті 2 типу в сечі є ацетон, хоча цукор в нормі, аналізи на печінку і нирки в нормі?
Ольга Процюк:
'Можливі кілька причин. Імовірно, це ацетон внаслідок різкого обмеження в їжі вуглеводів, так званий "голодний" ацетон: клітини організму недоотримують глюкозу і тому починають травити жири; жири не можуть повністю перетравитись і утворюються недоокислені продукти - кетони. У такому разі збільшення споживання вуглеводів із їжею може вирішити це питання. Можливо, у Вас не другий, а перший тип діабету. При 1 типі діабету глюкоза не може потрапити у клітини, бо відсутній інсулін, який її туди заводить. Здайте аналіз крові на антитіла, специфічні для цукрового діабету, С-пептид і глюкозу для виключення цукрового діабету 1 типу. Також деякі ліки можуть викликати появу незначної кількості (один-два плюси) ацетону в сечі, наприклад, інгібітори натрійзалежного котранспортера глюкози 2 типу (емпагліфлозин або дапагліфлозин). Це не вважається патологічним. Навпаки, деякі дослідники вважають легкий кетоз на цих препаратах одним із механізмів їх корисної дії на організм пацієнта із цукровим діабетом 2 типу.
Наталiя:
Дiабет 2 типу, хворiю 13 рокiв, вiк 57, працюю в нiчни змiни. Ввечерi цукор 6-7, вранцi може бути 8-9. Вночi пью тiльки воду. Чому так?
Ольга Процюк:
'Це залежить від багатьох причин: особливостей роботи печінки, чутливості до інсуліну печінки, м'язів та інших органів, стресів. У будь-якому разі потрібно переглянути дози таблетованих цукрознижувальних препаратів: можливо, необхідно збільшити дози. Або переглянути план лікування в цілому разом із Вашим лікарем-ендокринологом, аби визначити ціль лікування задля досягнення компенсації ЦД, коли рівень глікованого гемоглобіну не перевищує 7% для більшості пацієнтів.
Віра:
За кордоном є діабетичні центри, де з вагами вчать рахувати ХО, складають схему корекції для кожного пацієнта. Без цього теорія не допомагає. Це коштує гроші, але того варте. І треба ставити питання про допомогу смужками хворим, голками, давайте організовувати петиції
Ольга Процюк:
'Я за петиції. Навчання пацієнтів із цукровим діабетом 1 типу: ХО, розрахунки доз інсуліну, "складання схем" тощо я проводжу із 2006 року. За цей час багато пацієнтів навчилися самостійно контролювати ЦД. Думаю, сотні, якщо не тисячі. Також я розробив та написав посібник "Розумна терапія" для людей із ЦД, який, наскільки мені відомо, допоміг вже багатьом людям, які потребують інсулінотерапії, дізнатися більше про ефективний самоконтроль захворювання. Тому звертайтеся, буду радий допомогти Вам розбіратися із практичним аспектом якісного контролю ЦД.
Татьяна Григорьевна:
В начале 2019 у меня по анализам обнаружено:
инсулин-26,19,
глюкоза-5,07,
индекс НОМА-5,9.
За период 2019-2020 показатели глюкозы не превышали норму. А инсулин при приеме метформина так и не снижается до нормы. Даже был 28. Дозировка метформина 1000 мг в сутки. Подскажите, пожалуйста, как долго можно принимать препарат и почему не снижает до нормы? Диагноз - инсулинорезистентность. Спасибо.
Ольга Процюк:
'Діагнозу інсулінорезистентність не існує. Інсулінорезистентність - це патофізіологічний феномен, який полягає в нечутливості до інсуліну клітин організму. Як правило, так буває, коли людина хворіє на ожиріння. Жирова тканина виділяє безліч речовин, гормонів та активних речовин (цитокінів), які роблять клітини організму нечутливими до інсуліну. В таких умовах інсулін не може відкрити канали клітин для потрапляння всередину глюкози. Для утримання цукру крові в нормі відбувається шляхом виділення підшлунковою залозою більшої кількості інсуліну. Таким чином, за рахунок надлишку інсуліну утримується цукор у крові в нормі. На якийсь час цього вистачає, але потім цукор крові все одно починає зростати і розвивається цукровий діабет 2 типу. Отже, для зменшення інсулінорезистентності потрібно зменшити масу тіла будь-якими методами, більше рухатися. Зверніться за консультацією до свого лікаря-ендокринолога, аби разом із ним розробити план безпечних фізичних навантажень, які допоможуть позбавитися зайвої ваги, враховуючи Ваш стан ЦД.
Валентина:
Чи потрібно приймати інсулін при 2 типі діабету і рівні цукру 8,4?
Ольга Процюк:
'Якщо цукор крові у вас не в нормі (норма цукру крові для людей, які живуть із діабетом, натще - 4,4-7,2 ммоль/л, а через 2 години після їжі - менше, ніж 10 ммоль/л) на фоні застосування 3-4 цукрознижувальних неінсулінових перапаратів, додавання інсуліну до таблетованих цукрознижувальних перепаратів є необхідним. Адже сучасна терапія ЦД заснована на застосуванні аналогових інсулінів, дозволяє досягнути цільових показників ЦД та компенсації ЦД.
Марія:
Цукор впав до 1,7, вкололи 20 куб. глюкози, піднявся до 3,7, але через годину знову 1,9. Чому?
Ольга Процюк:
'Можливо у Вас надмірна доза інсуліну, або цукрознижувальних таблеток. У будь-якому разі краще викликати швидку допомогу та переглянути вашу поточну терапію, аби змінити дозу інсуліну або його вид.
Валентина:
Скажіть, будь ласка, я зараз приймаю на день 2000 диаформін SR, при цукровому діабеті 2 типу натщесерце рівень цукру буває від 5,7-7,8, після їжі 9,8-11. Можу я поступово знизити прийом таблеток?
Ольга Процюк:
'Ні в якому разі. Норма цукру крові для людей, які живуть із діабетом, натще - 4,4-7,2 ммоль/л, а через 2 години після їжі - менше, ніж 10 ммоль/л. Ви не досягаєте норми на повній ефективній дозі діаформіну. У вашому випадку потрібно не зменшувати дозу діаформіну, а додавати другий перепарат, оскільки дозу діаформіну далі недоцільно збільшувати. Пропоную вам звернутися до вашого лікаря аби вирішити питання посилення терапії.
Іван:
У мене діабет 2 типу, стаж біля 30 років, останнім часом рівень цукру виходе з-під контролю. Лікар рекомендує Сінджарді. Що ви скажете?
Ольга Процюк:
'Цей препарат спрямований на нормалізацію рівня цукру в крові. Якщо Ви не маєте протипоказань до нього (функція нирок в нормі) і Ваш лікар рекомендує включити його в план лікування, дослухайтеся до Вашого лікаря.
Свєта:
У мене став падати цукор до низьких показників, раніше такого не було, хоча важко фізично працювала. У чому причина?
Ольга Процюк:
'Можливою причиною може бути погіршення стану нирок. Нирки містять фермент інсуліназу, який руйнує інсулін. Якщо функція нирки страждає, інсулін не розщеплюється інсуліназою і довше циркулює в крові, внаслідок чого зростає ризик гіпоглікемічних станів. Іншими причинами можуть бути наявність хвороби целіакії (непереносимість білка злаків глютену), внаслідок чого може бути погане всмоктування глюкози з кишечника і виникнення гіпоглікемій. Окрім того, причиною гіпоглікемій може бути недостаність наднирників. Ці залози виділяють гормон кортизол, який утримує рівень цукру в крові в нормі. За недостатності наднирників секреція кортизолу знижується і зростає ризик гіпоглікемій. Також можливою причиною гіпоглікемій може бути недостатність гормону росту (СТГ). Вам треба звернутись до лікаря-ендокринолога.
Анна:
В мене цукровий діабет 2 типу, мені 60 років. Півтора року тому я пережила стрес - помер мій син, і за цей період я не можу позбутися ацетону. Була на таблетках, перевели на інсулін, але змін немає. Ацетон не пропадає, все перепробували, різні експеременти робили. Як мені бути? Допоможіть, прошу вашої допомоги.
Ольга Процюк:
'Можливо, причиною частого кетозу є обмеження вуглеводів у харчуванні. Інсулін відкриває канали клітин для глюкози, проте, якщо глюкоза із їжею не потрапляє в організм, клітини все одно голодують, починають перетравлювати жири. Жири не можуть повністю перетравитись і утворюється ацетон та інші кетонові тіла. Спробуйте, будь ласка, збільшити споживання вуглеводів із їжею, а також перевірте функцію печінки: здайте аналіз крові на білірубін загальний, АЛТ і АСТ.
Люба:
Скажіть, будь-ласка, якщо невчасно вкололи інсулін довгої дії (5 год. просрочили), як нам діяти? Скільки проходить часу від початку хвороби до симптомів, таких, як часте пиття і сечовипускання? У нас 1 тип, недавно виявлений. Дякую!
Ольга Процюк:
'Дивлячись, який у Вас довгий інсулін. В принціпі, нічого страшного. Якщо рівень цукру в крові зросте, потрібно буде додатково ввести короткий інсулін на корекцію надлишкового рівня цукру в крові. Зазвичай, на кожні 2 ммоль/л глюкози крові вище 10-ти потрібно вводити 1 ОД короткого інсуліну. Наприклад, якщо у Вас рівень цукру в крові 12 ммоль/л, то для корекції Вам необхідно ввести 1 ОД короткого інсуліну. Почніть наступного дня вводити інсулін вчасно.
Виктория:
Можна комбинировать таблетки Синджарди с инсулином Тресиба?
Ольга Процюк:
'Звичайно, така комбінація можлива.
Наташа:
Зачем при инсулинорезистентности принимать Метформин, если диабет 2 типа не подтвердили?
Ольга Процюк:
'Звичайно, не потрібно. Метформін - це препарат для нормалізації цукру в крові у пацієнтів із наявністю цукрового діабету 2 типу або переддіабету. Знижена чутливість до інсуліну - інсулінорезистентність - не є показом для призначення цього препарату за виключенням однієї ситуації: наявності полікістозу яєчників із неможливістю завагітніти.
Вера Бойко:
Як правильно колоти інсулін - до їди чи після?
Ольга Процюк:
'Якщо у Вас звичайний людський генно-інженерний інсулін, - він вводиться за 30 хв. до їжі. Це незручно. Якщо ж у Вас ультракороткий аналог інсуліну - Ви можете його вводити і "до", і "після" їжі. Проте, із міркувань зручності, краще вводити ультракороткий аналоговий інсулін після їжі на ту кількість вуглеводів, яку Ви реально спожили з їжею, а не до їжі - на ту кількість вуглеводів, яку Ви плануєте спожити.
Владимир:
Как быть инсулинозависимому человеку, если в Мариуполе решением горздрава предписано выдавать инсулин не более чем на 520 грн, а многим людям с диабетом необходимо инсулина в 4 раза больше и приходится его покупать за наличные?
Ольга Процюк:
Пацієнти, які потребують інсулінотерапії, мають право на повне або часткове відшкодування вартості препаратів інсуліну. Категорії пацієнтів та види інсуліну, які відшкодовуються повністю або з доплатою, визначені в Постанові №239 Кабінету Міністрів України. Постановою передбачена можливість отримання найбільш сучасного лікування аналогом інсуліну за бажанням пацієнта та при відсутності протипоказань за умов певного невеликого співплатежу з боку пацієнта.
Для отримання рецепту на препарати інсуліну пацієнт має звернутися до лікаря-ендокринолога за місцем проживання або реєстрації. Термін дії рецепту — 30 днів.
Адреси аптек, деталі програми «Доступні ліки» та список медикаментів можна знайти на офіційному сайті Національної служби здоров'я МОЗ. У разі відмови у повній компенсації вашої потреби в інсуліні можна звернутися на гарячу лінію міськдержадміністрації або до місцевої пацієнтської організації, яка захищає права пацієнтів.
Игорь:
Нині під час пандемії Covіd-19 питання ефективності лікування цього захворювання набуло надзвичайної актуальності, адже пацієнти із цукровим діабетом входять до основної групи ризику важкого перебігу захворювання. А чому саме діабет так впливає на тяжкість перебігу хвороби? У всіх людей із діабетом хвороба буде протікати важче, ніж у здорових людей?
Ольга Процюк:
Коронавірусна інфекція має більш тяжкий перебіг у пацієнтів з будь-якими хронічними захворюваннями, зокрема у пацієнтів із цукровим діабетом. На сьогодні відомо, що Сovid-19 уражає дрібні судини кровоносного русла, тобто ті, що найбільш страждають і при діабеті. Тому, чим краще компенсований діабет, чим менше виражені ускладнення захворювання, тим позитивніший прогноз щодо одужання від коронавірусної інфекції. Чи всі пацієнти із діабетом матимуть однаковий перебіг коронавірусної інфекції? Певне, що ні, адже кожен пацієнт - індивідуальність, з поєднанням тих чи інших хронічних хвороб, із різним ступенем прояву хронічних ускладнень, із різним характером імунної відповіді, різним психо-емоційним станом. Необхідно пам'ятати про важливість стану компенсації діабету, а це рівень HbA1c<7%.
Віталій:
Інсуліни є різної тривалості дії. У чому їхня відмінність і який саме препарат необхідно застосовувати?
Ольга Процюк:
Пане Віталію, розрізняють препарати інсуліну короткої та тривалої (пролонгованої) дії. Інсулін короткої дії вводять для того, щоб організм міг використати глюкозу, яка надходить із їжею. Інсулін тривалої дії вводять з метою підтримки постійного невеличкого рівня інсуліну в організмі людини, аби контролювати рівень глюкози у стані натще. Перед прийомом їжі вводять інсулін короткої дії, перед сном або двічі на день — пролонгований інсулін. Пораду щодо підбору препарату може дати лікар-ендокринолог, який Вас лікує.
Татьяна:
Какие первые признаки заболевания, т.е. при каких симптомах обращаться к врачу?
Ольга Процюк:
Пані Тетяно, ознаками підвищеного рівня глюкози є спрага, сухість у роті, часте сечовипускання. Для виявлення цукрового діабету 2 типу необхідно проводити обстеження, яке дозволяє виявити діабет на ранній стадії, тобто до появи описаних симптомів. Як часто проходити обстеження і який аналіз виконувати, може сказати Ваш сімейний лікар або лікар-ендокринолог, це залежить від наявності у Вас чинників ризику діабету, особливостей їх поєднання.
Галя:
Доброго ранку, у мене цукор 6/8, до 7 не доходить. Поставили діагноз цукровий діабет 2 типу, гіпотиреоз, нема правої долі і перешийка, аналіз хома 36 одиниць. Як лікуватися?
Ольга Процюк:
Доброго ранку, пані Галино! Гадаю, після встановлення діагнозу лікар призначив Вам лікування, чи не так? У будь-якому випадку обов'язковим компонентом лікування цукрового діабету є обмеження споживання тваринних жирів та простих вуглеводів. Пораду щодо застосування цукрознижувального препарату можна дати тільки на індивідуальному прийомі. Щодо гіпотиреозу, впевнена, що Вам призначили замісну терапію препаратами тироксину, необхідно стежити, щоб доза препарату була достатньою.
Ольга:
Пані Ольга, може дасте пораду, як збити цукор вдома. Хворію на цукровий діабет 2 типу 1 рік. Мені 56 років. Цієї ночі цукор піднявся до 8.8 од. Приймаю діаформін 500 зранку. На даний час хворію ковідом. Приймаю антибіотики і гормон. Лікуюся дома під наглядом сімейного лікаря. Як можна збити цукор? Нестерпний свербіж.
Ольга Процюк:
Пані Ольго, на жаль, не зможу дати Вам слушну пораду. Справа в тому, що у випадку легкого перебігу коронавірусної інфекції, можливо, і не знадобиться корекція дози цукрознижувальних препаратів. У випадку застосування глюкокортикоїдів (гормонів, як Ви пишете) виникає потреба у тимчасовому введенні препаратів інсуліну. При важкому перебігу хвороби метформін (діаформін) потрібно відмінити, застосовувати інсулін. Все залежить від клінічної ситуації, яка склалася на даний момент. Вам потрібно звернутися до ендокринолога.
Микола:
Два тижні на інсуліні. По 14 куб. тричі на день, один по 12 довготривалий ввечері. Цукор нижче, ніж 9, не опускався. Це нормально?
Ольга Процюк:
Пане Миколо, напевне, мова йде про 14 ОД (одиниць) інсуліну. Рівень цукру не нижче 9 ммоль\л був у Вас натще чи через 2 години після прийому їжі? Такий рівень після прийому їжі - це хороший результат (цільовий рівень глюкози через 2 години після прийому їжі повинен бути менше 10 ммоль\л). Цільовий рівень натщесерце має бути в межах 4,4 - 7,2 ммоль\л. Якщо Ви не досягаєте цільових рівнів завдяки лікуванню, зверніться до лікаря-ендокринолога.
Ганна:
Якщо при діабеті вночі терпнуть м'язи ніг - чому це?
Ольга Процюк:
Пані Ганно, це може бути проявом діабетичної ангіопатії (змін судин) та\або діабетичної полінейропатії (змін нервових волокон). Потрібно звернутися до лікаря-ендокринолога для перегляду схеми цукрознижувальної терапії, обговорення Ваших скарг.
Петро:
П'ю польські таблетки.DIAPRL MR 60 mg і метформін-Рева - тиждень одні, тиждень другі. Результату немає...
Ольга Процюк:
Необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога для корекції схеми цукрознижувальної терапії.
Світлана:
Я не хворію на діабет. Останні кілька днів почало сушити у роті, перевірила цукор вранці натще - 5,9. Що робити, як знизити до норми? Маю багато стресів. Можливо від цього.
Ольга Процюк:
Пані Світлано, Вам варто дотримуватися дієти (обмежити споживання тваринних жирів, простих вуглеводів) та обов'язково звернутися до лікаря для більш детального обстеження порушень вуглеводного обміну (визначити рівень глікованого гемоглобіну тощо).
Наталья:
Влияет ли ОРВИ на уровень сахара в крови? Если да, то какой период для восстановления?
Ольга Процюк:
Пані Наталіє, при будь-яких запальних захворюваннях підвищується рівень цукру в крові. Період нормалізації залежить від вираженості запального процесу, важкості захворювання. Необхідно більш ретельно контролювати рівень глюкози, аби вжити заходів у разі стійкого підвищення та порадитись з ендокринологом.
Жанна:
Які народні методи зниження цукру? Як ви ставитеся до лікування пастернаком з молоком?
Ольга Процюк:
Пані Жанно, багато рослин мають цукрознижувальну дію, застосовуються при лікуванні цукрового діабету 2 типу. Готові рослинні цукрознижувальні збори можна придбати в аптеці і в домашніх умовах готувати настої для внутрішнього вживання. Щодо пастернаку, то мені невідома його цукрознижувальна дія. Раджу звернутися до ендокринолога, аби погодити необхідність та можливість лікування із застосуванням рослинних цукрознижувальних зборів.
Наталя:
Який цукор повинен бути в крові зранку у дітей 10 років?
Ольга Процюк:
Для здорових дітей нормальне значення глюкози крові зранку натщесерце має бути в межах 3,3 - 5,5 ммоль\л.
Галина:
Болею полгода, 2 тип инсулинозависимый. Очень болит кожа вокруг пупка, что можно с этим сделать?
Ольга Процюк:
Пані Галино, можна змінювати місце ін'єкції, колоти інсулін підшкірно у ділянці передньої поверхні стегна, зовнішньої поверхні плеча.
Улевич Наталья:
Какие сахороснижающие таблетки принимать при стероидном СД, если у меня ХПН? (Глюренорм мне не снижает сахар, через 2,5 часа после еды - 15-19).
Ольга Процюк:
Пані Наталіє, для корекції рівня глюкози зверніться, будь ласка, до лікаря-ендокринолога. При таких рівнях глюкози необхідно розглянути призначення інсуліну. При вашому стані вкрай необхідно досягти компенсації діабету.
Світлана:
Яка середня тривалість життя людини, хворої на цукровий діабет, яка постійно знаходиться на інсулінотерапії? Чи є різниця між тривалістю життя таких хворих в Україні, Європі або Америці? Чи впливає якість інсуліну на тривалість життя?
Ольга Процюк:
Пані Світлано, якість препаратів інсуліну впливає на можливість досягнення компенсації захворювання, а отже, на якість та тривалість життя пацієнтів. Щодо середньої тривалості життя людини, яка знаходиться на інсулінотерапії, я не можу Вам навести такі дані. Тут має значення не сам факт інсулінотерапії, а досягнення чи недосягнення компенсації діабету. Загалом ставиться ціль лікуванння, щоб якість і тривалість життя пацієнта із діабетом була такою ж, як у людини, яка не хворіє. Якщо говорити про середню тривалість життя мешканців нашої країни, то вона приблизно на 10 років менше, ніж тривалість життя мешканців країн Західної Європи.
Валентина:
Чи можна перевищувати дози інсуліну, призначені лікарем? А знижувати у цілях економії?
Ольга Процюк:
Пані Валентино, знижувати дози інсуліну з метою економії препарату неприпустимо! Пацієнт може самостійно підвищувати чи знижувати дозу, яку призначив лікар, якщо цього потребує стан здоров'я. Саме для цього пацієнти навчаються самоконтролю захворювання, адже вони не радяться з лікарем перед кожною ін'єкцією протягом свого життя, а вчаться самостійно приймати рішення. Треба памятати, що дії по зниженню дози можуть призвести до значного погіршення стану компенсації діабету, а цього не можна допускати, особливо у часи коронавірусної інфекції.
Ольга:
Встречается ли инсулин в природе? В каких растениях или продуктах животного происхождения?
Ольга Процюк:
Пані Ольго, в тому вигляді, у якому інсулін необхідний пацієнтам із діабетом, інсулін "в природі" не зустрічається. Інсулін виробляється у підшлунковій залозі свиней та інших тварин, але як лікарська речовина не застосовується.
Юрий:
Что делать, если организм не реагирует на инсулин? Может ли это быть связано с тем, что я принял подделку?
Ольга Процюк:
Пане Юрію, у разі, коли інсулін не чинить очікуваної дії, варто звернутися до лікаря-ендокринолога. Причин такого явища може бути кілька: порушення умов зберігання препарату, порушення техніки ін'єкції, неправильно підібрана схема інсулінотерапії, руйнування лікарського засобу (інсуліну) антитілами, які виробляються в організмі пацієнта. Так чи інакше, Вам необхідно терміново звернутися до лікаря.
Александр:
Мне 70 лет. В 2016 выявлен СД 2 типа. С 2019 на инсулинотерапии. Прошу ответить, можно ли пройти вакцинацию от гриппа или при диабете лучше воздержаться? Спасибо.
Ольга Процюк:
Пане Олександре, пацієнтам із цукровим діабетом можна та потрібно вакцинуватися від грипу.
Варвара:
Добрий день. Підкажіть, будь ласка, які причини виникнення діабету? Які фактори впливають найбільше? Спадковість, харчування, здоровий спосіб життя - це зрозуміло, а чи є якісь більш суттєві причини?
Дякую.

Ольга Процюк:
Добрий день, пані Варваро! Для обговорення причин виникнення діабету необхідно розрізняти цукровий діабет 1 та 2 типів. Цукровий діабет 1 типу є аутоімунним захворюванням, при якому бета-клітини підшлункової залози (вони виробляють інсулін) руйнуються антитілами, які створює сам організм людини. Найчастіше цукровий діабет 1 типу починається у дитячому та молодому віці. Цукровий діабет 2 типу – багатофакторне захворювання, схильність до якого успадковується, при цьому спостерігається як зниження чутливості тканин організму до інсуліну (інсулінорезистентність), так і зниження вироблення інсуліну. Надмірна маса тіла та ожиріння, низький рівень фізичної активності сприяють більш ранньому початку захворювання.
Олена:
Если есть много сладкого - обязательно заболеешь диабетом? Есть ли смысл запрещать сладости детям?
Ольга Процюк:
Пані Олено, наслідком споживання великої кількості солодощів, як правило, є надмірна маса тіла та\або ожиріння, що збільшує ризики мати порушення вуглеводного обміну, в тому числі цукровий діабет 2 типу. Солодощі дітям необхідно обмежувати для того, щоб прищепити їм звички здорового харчування для запобігання надмірній масі тіла та ожирінню і, відповідно, попередити виникнення ЦД.
Валентина:
Добрый день! Подскажите, пожалуйста, как правильно соблюдать диету, что нельзя употреблять? Спасибо!
Ольга Процюк:
Пані Валентино, мова йде про дієту при цукровому діабеті, як я розумію. Основні принципи полягають в обмеженні тваринних жирів та простих вуглеводів. Рекомендовано уникати вживання смаженої, копченої, консервованої їжі, рафінованих цукрів (кондитерські вироби, солодкі води, цукерки, варення і т.ін.). Підходи дещо різняться залежно від типу захворювання. При діабеті 1 типу необхідно ввести кількість інсуліну, яка буде достатньою для засвоєння вуглеводів (так званих "довгих вуглеводів", які є у кашах, хлібі темних сортів і т.ін.), що містяться у спожитій їжі. При діабеті 2 типу варто дотримуватися правил здорового харчування, намагатися нормалізувати масу тіла, мінімізувати споживання жирних сортів м'яса та простих вуглеводів. Пам'ятайте, що збалансоване харчування є однією з необхідних умов досягнення компенсації цукрового діабету.
Людмила:
Подскажите, пожалуйста, как часто необходимо проходить тест на инсулин?
Ольга Процюк:
Пані Людмило, якщо Ви хочете виключити цукровий діабет, то краще зробити глюкозо-толерантний тест або здати аналіз крові на глікований гемоглобін. Ці дослідження будуть більш інформативні, ніж вимірювання вмісту інсуліну. В Україні скринінг діабету рекомендовано проходити всім здоровим людям у віці старше 45 років 1 раз на 3 роки. Якщо особа має чинники ризику цукрового діабету (надмірна маса тіла та ожиріння, цукровий діабет у родичів, захворювання серцево-судинної системи та ін.), обстеження на виявлення діабету необхідно робити 1 раз на рік або проконсультуватися з лікарем з приводу частоти обстеження.
Тоня:
Підкажіть, будь ласка, для похилої людини (85 років) які продукти потрібно виключити із раціону?
Ольга Процюк:
Якщо не йде мова про якісь хронічні захворювання, які потребують спеціальних обмежень у харчуванні, то необхідно дотримуватися правил здорового харчування. Варто менше їсти смаженої, копченої, консервованої їжі, так званого "готового м'яса" (ковбас, баликів і т. ін.), споживати солодощі у кількості не більше 100 ккал\добу. До раціону щодня необхідно включати свіжі сезонні овочі (надавати перевагу листовим овочам - капусті, зеленим салатам), свіжі сезонні фрукти, ягоди, пити достатню кількість рідини (води) - з розрахунку 30 мл\кг маси тіла, якщо немає протипоказань.
Виктор:
Если человек с диабетом 1 типа заболел короновирусом, как изменится лечение и прием инсулина?
Ольга Процюк:
Пане Вікторе, це залежить від перебігу коронавірусної інфекції. У випадку пневмонї доза значно зросте; як і під час інших гострих захворювань, рекомендується тимчасово відмовитися від інсуліну тривалої дії, застосовувати тільки короткий (простий) інсулін, вимірювати рівень цукру крові 1 раз на 2-3 години, вводити короткий інсулін не тільки для засвоєння їжі, а й для корекції гіперглікемії. У випадку переважання діареї та блювання під час перебігу коронавірусної інфекції може спотерігатися зниження потреби в інсуліні на якомусь етапі, тобто доза інсуліну може бути зменшена. Надалі доза, як правило, зростає. Рекомендовано застосовувати короткий інсулін, орієнтуватися на рівні цукру крові. У випадку застосування глюкокортикоїдів для лікування коронавірусної інфекції доза інсуліну значно збільшується.
Андрей:
Здравствуйте! Диагноз диабет первого типа, возможно ли уйти от уколов инсулина, т.е. инсулинозависимости.
Ольга Процюк:
Пане Андрію, повідомляють про можливість застосування інгаляційного інсуліну. Виробники стверджують, що препарат швидко всмоктується і має коротку тривалість дії. Згідно з деякими публікаціями, інгаляційний інсулін доступний у США, рекомендований для застосування у пацієнтів, що страждають на діабет 1 і 2 типів. "Інсулінозалежності", на жаль, неможливо позбутися, адже при діабеті 1 типу в організмі пацієнта інсулін не виробляється, а цей гормон є життєво важливим. Хочу підкреслити, що не варто боятися інсулінотерапії, адже сучасні можливості інсулінотерапії дозволяють зменшити кількість ін'єкцій на день та зробити їх максимально комфортними для пацієнтів завдяки зручним пристроям.
Анна:
Моя мама хворіла на діабет, померла від зупинки серця. Тому я виключила із раціону продукти з високим глікемічним індексом - картоплю, білий хліб, солодощі. Кажуть, що ця хвороба спадкова і може проявитися через покоління? Чи може діабет виявитися у моїх дітей через спадковість?
Ольга Процюк:
Пані Анно, на жаль, цукровий діабет справді спадкове захворювання. Вірогідність реалізації спадкової схильності залежить від багатьох чинників: типу захворювання, який був у Вашої мами, генетичного матеріалу, який Ваші діти отримали від свого тата та від Вас, та ще багатьох чинників. Необхідно вести здоровий спосіб життя, виконувати обстеження, які дозволяють виявити цукровий діабет на ранній стадії (це стосується цукрового діабету 2 типу), це дозволить найкраще зберегти здоров'я.
Валентина:
Скільки разів вимірювати цукор, щоб визначити розмір підвищення цукру протягом доби, тижня, якщо він почав підвищуватись. Від чого рахувати одну-дві години після їжі - від початку сніданку чи від його закінчення?
Ольга Процюк:
Пані Валентино, при встановленому діагнозі цукрового діабету рівень цукру вимірюється натще та через 2 години після основних прийомів їжі (сніданку, обіду, вечері); у випадку застосування інсуліну додається вимірювання перед прийомом їжі та перед сном. Відлік часу - від початку прийому їжі. Якщо діагноз не встановлений, краще зробити аналіз крові на глікований гемоглобін або глюкозо-толерантний тест (з 75 г глюкози).
Борис:
Коли варто переходити на інсулін?
Ольга Процюк:
Пане Борисе, інсулінотерапію варто розглянути, якщо на фоні таблетованих цукрознижувальних препаратів не вдається досягти цільових значень глікованого гемоглобіну (для більшості пацієнтів його значення має бути менше 7%), тобто така терапія не забезпечує пацієнту компенсацію захворювання. Варто звернутися до лікаря-ендокринолога, який проаналізує Вашу поточну терапію та визначить, який саме вид інсуліну та його доза є безпечними для Вас, аби досягнути компенсації захворювання (цільових показників глікованого гемоглобіну).
Василь С.:
Які ініціативи МОЗ доцільно підтримати чи запровадити для більш ефективної підтримки інсулінозалежних громадян?
Ольга Процюк:
На погляд спеціаліста-ендокринолога, на сьогодні варто розглянути у МОЗ наступні ініціативи: 1. За рахунок адекватного фінансування згідно з реальними потребами пацієнтів покращити доступ до сучасного лікування, наприклад, аналоговими інсулінами для пацієнтів з ЦД 1 типу та ЦД 2 типу. 2. Забезпечити ісулінозалежних хворих засобами самоконтролю відповідно до потреб пацієнта з ЦД 1 типу та ЦД 2 типу. 3. Розробити систему навчання пацієнтів на ЦД, аби кожен ісулінозалежний пацієнт мав доступ до навчального курсу та матеріалів. 4. Запровадити оцінку якості роботи ендокринолога та сімейного лікаря відповідно до показників компенсації цукрового діабету у його пацієнтів (із систематичним вимірюванням рівню глікованого гемоглобіну, артеріального тиску, ліпідів крові).
Світлана:
Як перевірити, чи є вже діабет у людини, у якої кровні родичі ним хворіють?
Ольга Процюк:
Пані Світлано, потрібно дослідити рівень глюкози натщесерце. Якщо показник у межах норми, для виключення чи підтвердження захворювання варто зробити глюкозо-толерантний тест (з 75 г глюкози) та\або аналіз крові на глікований гемоглобін.
Алла:
Добрый день. Скажите, какие занятия спортом рекомендуются при диабете 1-го типа?
Ольга Процюк:
Добрий день, пані Алло! Пацієнтам з діабетом 1 типу рекомендуються вправи на всі групи м'язів низької та середньої інтенсивності,це можуть бути плавання, фітнес, бадмінтон, пінг-понг, пілатес, йога, легкий біг та ін., тривалість заняття 40 хв. Якщо Ви тренуєтеся з тренером, необхідно повідомити його про наявність захворювання. Не рекомендовано розпочинати тренування при рівні цукру нижче 5 ммоль\л та вище 14 ммоль\л, варто уникати тренувань, якщо Ви перенесли епізод гіпоглікемії за минулу добу. Тренування повинно приносити Вам радість, задоволення, не варто примушувати себе, робити вправи через силу. Пацієнтам із цукровим діабетом 1 типу не рекомендовано займатися екстримальними видами спорту, наприклад, альпінізмом, дайвінгом, парапланеризмом і т. ін. Обов'язково порадьтеся зі своїм лікарем-ендокринологом щодо того, які вправи є безпечними для вас, якою має бути їх інтенсивність та тривалість. Адже спорт є невід'ємною умовою досягнення пацієнтами із цукровим діабетом компенсації захворювання - показника глікованого гемоглобіну менше 7%.
Василь:
Скільки разів можна використовувати один інсуліновий шприц? Адже їх не накупишся.
Ольга Процюк:
Для інсулінового шприца передбачено одноразове використання.
Світлана:
Чи можливо уникнути проблем із судинами при діабеті другого типу?
Ольга Процюк:
Пані Світлано, у випадку компенсації цукрового діабету (досягнення цільового рівня глікованого гемоглобіну, який у більшості пацієнтів має становити менше 7%) можливо мінімізувати ризик розвитку судинних ускладнень діабету, так само як і інших можливих ускладнень захворювання. Власне кажучи, на профілактику ускладнень і спрямовано цукрознижувальне лікування, досягнення контролю над артеріальним тиском, рівнем холестерину крові і т.ін. Також, аби уникнути ускладнень, варто дослухатися до рекомендацій вашого лікаря-ендокринолога щодо безпечної та ефективної дози інсуліну, виду ліків та не забувати про збалансоване харчування, фізичну активність. Виконання всіх цих простих правил наблизить вас до компенсації, а відповідно, і до повноцінного життя без ускладнень.
Уляна:
Чому у діабетиків погано заживають ранки на тілі?
Ольга Процюк:
Пані Уляно, це прояви ускладнень цукрового діабету - полінейропатії (ураження нервових волокон) та ангіопатії (ураження судин), спричинених високим вмістом цукру в крові. Щоб уникнути розвитку і прогресування ускладнень, необхідно лікувати цукровий діабет для досягнення цільових рівнів глікованого гемоглобіну (у більшості випадків він має становити не вище 7%), при яких ризик розвитку ускладнень мінімальний. Аби досягти такого показника, зверніться до вашого лікаря-ендокринолога з метою перегляду вашої поточної терапії: можливо, варто змінити дозу інсуліну або його вид, аби досягнути цілі лікування та компенсації захворювання і, відповідно, уникнути виникнення можливих ускладнень.
Олег:
Які наслідки можуть бути, якщо не перейти на інсулін, як рекомендовано лікарем?
Ольга Процюк:
Пане Олегу, застосування інсуліну при діабеті 2 типу рекомендується у випадку, якщо таблетовані препарати вже не забезпечують цільових рівнів глікованого гемоглобіну, а цукор крові постійно підвищений. В таких умовах швидко розвиваються та прогресують ускладнення діабету (ураження дрібних судин нирок, очей, нервових волокон), погіршується перебіг судинних катастроф (інфаркту, інсульту). Отже, наслідками невчасного застосування інсуліну є зниження якості життя пацієнта (страждання внаслідок втрати зору, постійного болю у ногах та ін.) та скорочення тривалості життя (більш рання смерть від інфаркту чи інсульту). Ось такі сумні наслідки. Проте, цих наслідків можна уникнути, якщо звернутися до свого лікаря-ендокринолога для аналізу поточного стану. Лікар визначить ціль лікування та разом з Вами підбере ефективний шлях лікування - безпечну дозу інсуліну, його вид. Якщо цільових показників не вдається досягнути, варто повідомити про це лікаря, аби він переглянув поточну терапію та підібрав іншу дозу, вид інсуліну. Не потрібно боятися інсулінотерапії, адже сучасна медицина дозволяє зменшити кількість ін'єкцій на день та зробити процес введення інсуліну максимально комфортним.
Марія:
Чи можливо замінити інсулін таблетками, що знижують рівень цукру в крові, - Сіафор, Діабетон та ін.
Ольга Процюк:
Застосування таблетованих цукрознижувальних препаратів - це, як правило, етап лікування цукрового діабету 2 типу. В деяких випадках такого лікування достатньо для компенсації захворювання протягом усього життя пацієнта. Якщо Вам пропонують лікування інсуліном, це означає, що таблетки вже не можуть забезпечити зниження рівня цукру крові, яке Вам необхідно. Замінити інсулін таблетками, в повному розумінні ефектів, які спричиняють препарати, неможливо.
Марія:
Чи є програми підтримки інсулінозалежних від держави?
Ольга Процюк:
Пані Маріє, інсулін в Україні забезпечується безоплатно пацієнтам, які його потребують. Також існують регіональні програми, наприклад, "Здоров'я киян" і т. ін.
Леся:
Чи потрібно кожного разу кип'ятити шприц після уколу, чи достатньо просто протерти спиртом?
Ольга Процюк:
Шприц не потрібно кип'ятити або протирати спиртом, його необхідно утилізувати. Для нової ін'єкції - взяти новий шприц.
Петро:
Через скільки часу потрібно їсти після уколу інсуліну і що краще їсти з продуктів?
Ольга Процюк:
Для того, щоб відповісти на це питання, необхідно знати, який препарат інсуліну Ви колете (конкретну назву) і який цукор крові у Вас перед прийомом їжі. Щодо продуктів, то при обранні вуглеводів - надавати перевагу їжі, яка містить довгі вуглеводи (каші, темні сорти хліба), а не короткі (кондитерські вироби, здоба).
Руслан:
У сина мого знайомого сталася цукрова кома у підлітковому віці. Як не допустити розвитку цукрового діабету у дитини? Коли бити на сполох?
Ольга Процюк:
Пане Руслане, для профілактики цукрового діабету необхідно дотримуватися здорового способу життя. Грудне вигодовування, планова вакцинація (за відсутності протипоказань), достатнє забезпечення вітаміном Д, дотримання правил введення прикормів - поради для дітей раннього віку. В подальшому - раціональне харчування, щоденна фізична активність, дотримання режиму дня (засинання до 22:00) - основа здоров'я, а також профілактика порушень вуглеводного обміну. Незважаючи на те, що початок цукрового діабету 1 типу раптовий (приблизно за 5-7 днів можливий розвиток гіперглікемічної коми), можна помітити зміни у поведінці дитини (млявість, сонливість, неможливість виконувати звичні обов'язки, переносити звичне навантаження) та зробити аналіз крові на цукор.
Лариса:
Можно ли принимать инсулин не в уколах? Это больно и неприятно.
Ольга Процюк:
Пані Ларисо, повідомляють про можливість застосування інгаляційного інсуліну. Виробники стверджують, що препарат швидко всмоктується і має коротку тривалість дії. Препарат доступний у США, рекомендований для застосування у пацієнтів, що страждають на діабет 1 і 2 типів.
В цілому не варто боятися інсулінотерапії, адже сучасні досягнення медицини здатні значно полегшити цей процес для пацієнта та зробити його менш стресовим. Сучасна інсулінотерапія дозволяє зменшити кількість ін'єкцій на день та зробити їх максимально комфортними для пацієнта.
Ольга:
Почему инсулин обычно колют в живот?
Ольга Процюк:
Пані Ольго, якщо інсулін вводять підшкірно у навколопупковій ділянці, він буде діяти найшвидше. Коли інсулін вводять у інших ділянках (стегно, плече), його дія проявиться дещо пізніше.
Светлана:
Всемирно известный врач Майкл Грегер утверждает, что можно навсегда снизить сахар в крови за 2 недели, кардинально поменяв подход к питанию. Правда ли, что можно снизить уровень сахара в крови и отказаться от инсулина за счет перехода на растительную пищу?
Ольга Процюк:
Пані Світлано, якщо говорити про діабет 1 типу, то відміна інсуліну в такому випадку неможлива, адже цей препарат є життєво необхідним для таких пацієнтів.
У випадку діабету 2 типу спостерігається як зниження чутливості тканин організму до інсуліну (це називається інсулінорезистентністю), так і зниження вироблення інсуліну. На певному етапі для компенсації захворювання може бути достатньо модифікації способу життя, яка полягає у регулярних фізичних навантаженнях та дотриманні дієти. Щодо обмежень у харчуванні, то варто уникати споживання тваринних жирів та простих вуглеводів. Головне, щоб на фоні немедикаментозного лікування були досягнуті цільові рівні глікованого гемоглобіну, тоді пацієнт захищений від розвитку ускладнень. У випадку компенсації захворювання контроль глікованого гемоглобіну необхідно робити двічі на рік, щоб не пропустити етап, коли знадобиться медикаментозне лікування.
Ви пишете про перехід на рослинну їжу для зниження рівня цукру крові, однак не деталізуєте, які рослини маються на увазі. Деякі види їжі рослинного походження можуть містити суттєву кількість вуглеводів, які швидко всмоктуються, наприклад, картопля чи фрукти.
Юрий:
Моя мама страдала диабетом, она утверждала, что спрыгнуть с инсулина невозможно, так ли это?
Ольга Процюк:
Пане Юрію, щоб відповісти на Ваше питання, необхідно розглянути показання до призначення інсуліну. Пацієнтам з цукровим діабетом 1 типу інсулін призначається за життєвими показаннями, без цього препарату вони не можуть жити, отже справді, "зістрибнути" в такому випадку з інсуліну неможливо.
Є ситуації, коли інсулін призначається тимчасово для ретельного контролю показників цукру крові. Наприклад, при гестаційному діабеті (підвищенні цукру крові у вагітної жінки) у пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу, які лікуються цукрознижувальними таблетками, під час гострих захворювань, оперативних втручань виникає потреба у тимчасовому застосуванні інсуліну.
При цукровому діабеті 2 типу з часом відбувається зниження утворення інсуліну, таблетовані цукрознижувальні препарати стають меш ефективними, виникає потреба в інсулінотерапії. В даному випадку призначення інсуліну дозволяє забезпечити оптимальні показники цукру крові, досягти цільових значень глікованого гемоглобіну, завдяки чому можливо попередити розвиток ускладнень діабету. В такому випадку інсулін дозволяє забезпечити оптимальну якість життя пацієнта, подовжити його тривалість. Незважаючи на те, що інсулін в даному разі не є настільки «життєво необхідним», як при діабеті 1 типу, відмовлятися від його застосування не варто.
Олена:
Чи правда, що через інсулін хворі на діабет втрачають зір? Як цього уникнути?
Ольга Процюк:
Пані Олено, це - неправда, що на інсуліні пацієнти з діабетом втрачають зір. Поясню, чому іноді пацієнти бачать причинно-наслідковий зв'язок між призначенням інсуліну і втратою зору. Уявімо такий клінічний випадок. Пацієнт 15 років хворіє на цукровий діабет 2 типу. Перші 4 роки він отримував один таблетований цукрознижувальний препарат, потім йому призначили комбіновану терапію (2-3 препарати), пацієнт був компенсований, глікований гемоглобін тримався на рівні менше 7% (іноді 7,5%). Приблизно 5-6 років тому глікований гемоглобін став перевищувати 8%, пацієнту рекомендували застосування базального інсуліну (1 ін'єкція на день), але він не погодився. На сьогодні рівень глікованого гемоглобіну перевищує 10%. Як ми розуміємо, пацієнт протягом 5-6 років перебував у стадії декомпенсації захворювання, а це означає, що відбувалися зміни у дрібних судинах очей, нирок, уражалися нервові волокна, страждала серцево-судинна система, тобто розвивалися ускладнення діабету, регрес яких неможливий. На жаль, наш уявний пацієнт переносить інфаркт міокарду, після чого його переводять на інсулін, адже далі зволікати з призначенням інсулінотерапії неможливо. Тепер пацієнт має кращі показники цукру крові, але ускладнення діабету продовжують розвиватися за своїм сценарієм, і, наприклад, пацієнт втрачає зір. До того ж, як правило, у нього знижується функція нирок, спостерігається стійка до лікування артеріальна гіпертензія, турбує біль у нижніх кінцівках. Таким чином, втрату зору пацієнт пов'язує із призначенням інсуліну, хоча насправді вчасне застосування інсуліну могло б вберегти пацієнта від інфаркту, сліпоти та ін.
Юрій:
Як переконатися в тому, що придбаний інсулін, який мені виписав лікар, якісний а не підробка?
Ольга Процюк:
Пане Юрію, інсулін, придбаний в аптеці, має бути якісним, якщо термін його придатності не закінчився.
Тетяна:
Добрий ранок! Які овочі та фрукти можна вживати без обмежень. Та як рахувати дрібні одиниці. Дякую.
Ольга Процюк:
Доброго ранку, пані Тетяно! Без обмежень (без урахування хлібних одиниць) можна споживати свіжі листові овочі (капусту та усі види зелених салатів), помідори, огірки, кабачки. При споживанні фруктів та ягід обов'язково враховуються хлібні одиниці, оскільки фрукти містять суттєву кількість вуглеводів. Для розрахунку кількості хлібних одиниць використовують таблиці, в яких зазначено, яка кількість того чи іншого продукту містить приблизно 12-14 г вуглеводів, тобто відповідає 1 ХО (хлібній одиниці).
Руслан:
Не диабетик, но хотел бы прояснить. Подскажите, если сахар в крови 4, но иногда взлетает до 5, стоит ли волноваться и заниматься профилактикой. И какой рекомендуете.
Спасибо.
Ольга Процюк:
Пане Руслане, рівень цукру, який ви зазначаєте, не виходить за межі норми (так розумію, що говорите про рівні цукру натще). Профілактика діабету полягає у дотриманні здорового способу життя: раціональному харчуванні, достатньому рівні фізичної активності, адекватному сприйнятті стресових ситуацій, відмові від шкідливих звичкок. Обстеження щодо виявлення цукрового діабету 2 типу також вважається профілактикою захворювання. Наприклад, Американська діабетична асоціація рекомендує здійснювати обстеження на виявлення цукрового діабету кожні 3 роки (або частіше з урахуванням індивідуальних чинників ризику) таким особам:
1) дорослим з надмірною масою тіла та ожирінням, які мають хворих на діабет родичів першого ступеню спорідненості або ж страждають на серцево-судинні захворювання, або ж мають підвищений тиск (більше 140/90 мм рт. ст. чи отримують ліки, що знижують тиск), або ж мають підвищений рівень холестерину, недостатньо займаються фізичними вправами, або ж мають інші певні стани, які можуть свідчити про нечутливість тканин до інсуліну (жінки із синдромом склерополікістозних яєчників, ознаки чорного акантозу);
2) жінкам, у яких під час вагітності виявляли підвищення рівня цукру крові (тобто діагностували гестаційний діабет);
3) всім іншим пацієнтам, починаючи з 45-річного віку.
Юлия:
Скажите, пожалуйста, влияют ли питание и напитки на развитие диабета? Если да, что нужно учитывать для профилактики заболевания диабетом в каждодневном рационе пищи? Особенно - что нужно учитывать в детском питании? В контексте вопроса. Спасибо!
Ольга Процюк:
Пані Юліє, для профілактики цукрового діабету необхідно дотримуватися здорового способу життя. Грудне вигодовування, планова вакцинація (за відсутності протипоказань), достатнє забезпечення вітаміном Д, дотримання правил введення прикормів - поради для дітей раннього віку. В подальшому - раціональне харчування, щоденна фізична активність, дотримання режиму дня (засинання до 22:00) - основа здоров'я, в тому числі, профілактика порушень вуглеводного обміну.
Наталья:
Какие первые признаки диабета?
Ольга Процюк:
Пані Наталіє, перші ознаки діабету залежать від типу захворювання. Про високий рівень цукру крові свідчать спрага, надмірне сечовиділення, постійне відчуття голоду, втрата ваги, втома, погіршення зору. Цукровий діабет 1 типу починається раптово: обсяги спожитої рідини і виділеної сечі різко збільшуються у 2-3 рази, від людини може пахнути прілими яблуками. У такому випадку необхідні госпіталізація та призначення препаратів інсуліну.
Цукровий діабет 2 типу довгий час має безсимптомний перебіг. На початкових етапах підйом рівня цукру крові незначний і непостійний. Проте захворювання постійно прогресує, що призводить до ускладнень. Щоб виявити ЦД 2 типу на ранній безсимптомній стадії, треба періодично проводити спеціальні лабораторні тести. Як і коли це робити, розкаже сімейний лікар.
Светлана:
Перед сном уровень сахара падает до отметки ниже 4 ед., что съесть на ночь?
Ольга Процюк:
Пані Світлано, якщо у Вас систематично перед сном рівень цукру нижче 4 ммоль\л, варто переглянути схему інсулінотерапії. Якщо це відбувається зрідка, необхідно спожити додаткову порцію довгих вуглеводів. При хорошому контролі (рівень глікемії перед сном 6-7 ммоль\л) необхідно спожити легку білкову їжу у поєднанні з довгими вуглеводами (наприклад, 200 мл кефіру чи домашнього несолодкого йогурту та шматочок хлібу темних сортів).
Ігор:
Ваші коментарі, як профільних фахівців, щодо препарату Ксігдуо-пролонг?
Ольга Процюк:
Ксигдуо-пролонг - комбінований препарат, що містить метформін (покращує чутливість тканин до інсуліну) та дапагліфлозин (збільшує виведення глюкози із сечею), має добову тривалість дії. Застосовується для лікування пацієнтів з діабетом 2 типу.
Галина:
Мой ребенок - диабетик. Предусмотрены ли какие-то оздоровительные санатории для поддержания здоровья ребенка за счет государства? Если да, то в какие учреждения нужно обращаться?
Ольга Процюк:
Пані Галино, інформацію щодо можливостей оздоровлення Вашої дитини може надати спеціаліст, який спостерігає дитину (дитячий ендокринолог, педіатр або сімейний лікар, з яким укладено декларацію). Ситуація може бути різною залежно від місця проживання (оздоровлення дітей за рахунок місцевого бюджету), може різнитися рік від року.
Мария:
Я несколько лет замужем, но у нас до сих пор нет детей. Может ли причиной быть то, что муж "на инсулине"? Есть ли шанс иметь совместных детей? Какая вероятность, что ребенку может передаться заболевание отца?
Ольга Процюк:
Пані Маріє, сам факт застосування інсуліну для лікування цукрового діабету у Вашого чоловіка не є чинником, який негативно впливає на можливість подружньої пари мати дітей. Якщо більше року Ви не запобігаєте настанню вагітності, проте бажаного результату немає, необхідно звернутися до медичного центру з питань планування сім'ї, де відповідні спеціалісти (акушер-гінеколог, уролог-андролог, ендокринолог, генетик) запропонують обстеження подружжя для з'ясування причин неплідності. Лікар-генетик також надасть інформацію подружній парі щодо вірогідності успадкування того чи іншого захворювання.
Степан Анатольевич:
Добрый день! У меня высокий сахар, около 15-17. Есть ли ограничения по употреблению алкоголя? Я в интернете прочитал, что лучше перейти на белое сухое вино с низким процентом сахара. Достоверна ли эта информация? Употребление какого количества и какого алкоголя допустимо в неделю?
Ольга Процюк:
Степане Анатолійовичу, насамперед, хотілося б Вам рекомендувати корекцію схеми цукрознижувальної терапії, оскільки рівні цукру 15-17 ммоль\л не є цільовими ні натще, ні після прийому їжі (цільові рівні - це такі значення цукру крові, яких треба досягти, щоб не розвивалися ускладення діабету; натщесерце цукор крові має бути в межах 4,4 - 7,2 ммоль\л, а через 2 години після прийому їжі менше 10 ммоль\л). Пацієнтам з компенсованим цукровим діабетом (цільовими значеннями цукру крові) можна споживати алкогольні напої, перевагу варто надавати натуральним сухим винам. Щодо кількості алкогольних напоїв, то добове споживання не повинно перевищувати 30 мл етанолу на добу для чоловіків і 15 мл для жінок (в еквівалентній кількості того чи іншого напою). Зустрічається порада, що пацієнтам з діабетом не варто споживати більше 360 мл пива, 150 мл вина, 45 мл міцних напоїв на день. Якщо говорити про здоровий спосіб життя, то розрахункова межа для дорослих, за якою визначається ризиковане споживання алкоголю, становить близько 280 г чистого спирту для чоловіків та 140-190 г чистого спирту для жінок (еквівалентна кількість напоїв) на тиждень.
Анастасия:
Моей маме 72 года и она уже давно страдает диабетом – плохо переносит простудные заболевания, постоянные проблемы с сердцем, зрением, плохо заживают даже мелкие царапины. Подскажите, какие препараты или витамины можно ей давать для поддержания организма, можем ли мы рассчитывать на помощь государства? Заранее спасибо за ответ.
Ольга Процюк:
Пані Анастасіє, Вашій мамі варто звернутися особисто до лікаря-ендокринолога для підбору чи корекції цукрознижувальної терапії, оскільки саме контрольовані показники цукру крові дозволяють запобігти розвитку або прогресуванню ускладнень діабету. Також лікар запропонує лікування, яке може уповільнити розвиток ускладнень діабету, про які Ви пишете (проблеми із серцем, зором і т. ін.). Заочно, на жаль, дати таку консультацію неможливо.
Поставте запитання лікарю
Ім'я
Ваше питання