Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь
Сделать стартовой
26,59
29,81
УКР

Микола Бєлєсков

заступник директора Інституту світової політики

Як буде діяти Трамп? Підсумки зустрічі з Меркель

мнение

Меркель і далі буде намагатися максимально узгоджено діяти із США щодо українсько-російського конфлікту, виходячи із розуміння того що мир і стабільність усієї Європи поставлені під загрозу діями Кремля

Девізом зустрічі Ангели Меркель та Дональда Трампа стала теза Ангели Меркель "говорити один із одним, а не один про одного", яку вона озвучила в тому числі під час прес-брифінгу разом із Президентом США Дональдом Трампом. Оскільки головною ціллю як для однієї так і іншої сторони було зрозуміти якомога краще позиції один одного щодо ключових проблем світової політики, особливо на фоні суперечливих заяв, які озвучував 45 Президент США щодо ЄС, НАТО, можливих відносин із РФ, питань двосторонньої торгівлі. Тому для канцлера ФРН було принципово зрозуміти, що Президент США має на меті у своїй майбутній політиці, щоб чіткіше уявляти як будувати власну зовнішньополітичну стратегію.

Порядок денний зустрічі фактично торкався 3 блоків питань. Питанням №1 як для однієї так і іншої сторони була проблематика двосторонньої торгівлі, а також відносин США-ЄС у економічній сфері. Команда Дональда Трампа фактично відразу із початку перехідного періоду у своїх контактах із представниками уряду ФРН наголошувала на тому, що сальдо двосторонньої торгівлі складає близько 65 млрд. доларів на користь ФРН. І відповідно новий глава Білого Дому якимось чином зацікавлений у виправленні цієї ситуації, в тому числі через підписання двосторонньої торгівельної угоди (однак практика ЄС таке забороняє). Зі свого боку канцлерка ФРН не даремно привезла із собою представників ключових німецьких компаній (в тому числі автопрому), щоб нагадати скільки робочих місць створюють німецькі інвестиції в економіці США і стримати Дональда Трампа від можливих нерозважливих кроків у економічних питаннях.

Питанням №2 була взаємодія США і ФРН в рамках НАТО, а також ставлення нової американської президентської адміністрації до ЄС. Тобто фактично мова іде про питання безпеки і стабільності в Євроатлантичному регіоні. По суті тут сторони під час переговорів дійшли до компромісу у питаннях НАТО – Дональд Трамп підтвердив зобов’язання США у рамках цієї організації, в той час як Ангела Меркель нагадала про плани вийти на показник у 2% ВВП на оборону до 2024 року і прогрес, який був зроблений за останні 2 роки у цьому питанні. Оскільки як відомо для Білого Дому є принциповим питання того, щоб союзники по Північноатлантичному альянсу витрачали необхідний мінімум на оборону. Також позитивом стало те, що Дональд Трамп згадав про внесок ФРН у рамках місії НАТО в Афганістані, в тому числі людські жертви, які поніс Бундесфер. Тим самим у американського Президента є розуміння важливості існуючих альянсів. Щодо ЄС із їх (Трампа та Меркель – Ред.) спільної прес-конференції було важко зрозуміти чи змінив Дональд Трамп свою точку зору щодо корисності цього інтеграційного об’єднання – адже до цього глава Білого Дому дуже скептично ставився до ЄС. Хоча Ангела Меркель чітко наголосила, що гарантування існування і функціонування ЄС є однією із основ зовнішньої політики ФРН.

А третє питання це звичайно ж конфлікт України і РФ, а також позиція Дональда Трампа щодо цієї проблематики. При цьому як одна так і інша сторона надавали цій тематиці важливого значення. Так за тиждень до візиту стало відомо те, що Дональд Трамп особливо буде зацікавлений у баченні Ангели Меркель як США можуть сприяти вирішенню конфлікту на сході України. В той самий час показовим є те, що Берлін розглядає українську проблематику як важливу поряд із питаннями торгівлі і відносинами в рамках НАТО чи питань щодо ЄС. Але усе в кінці кінців залежатиме від того, яку політику щодо українсько-російського конфлікту буде проводити новий глава Білого Дому. Але поки ця політика перебуває на стадії формування, що визнають навіть у Москві – при цьому ніхто не може і на сьогодні збагнути якою ця політика буде. Меркель намагалася за закритими дверима донести максимально чітко і ясно позицію ФРН щодо українсько-російського конфлікту – у цьому не може бути сумнівів. При тому, що із спільної прес-конференції цього не можна сказати із 100% певністю, що це їй вдалося, адже Дональд Трамп просто відзначив зусилля ФРН і Франції щодо врегулювання конфлікту. Але при цьому так і не сказав нічого про Мінські угоди і своє ставлення до них, а також бачення що з ними робити на фоні неможливості їх імплементувати уже більше 2 років. А саме відповіді на ці питання були б реальним індикатором як із поставленим завданням справилася пані Меркель і чого чекати по суті Україні. Але знову ж таки хочу повторитися, що канцлер ФРН скоріше за все чітко дала зрозуміти Президенту США, що відміна санкцій щодо РФ без реального прогресу по виконанню Кремлем положень Мінських домовленостей це та червона лінія, яку краще не переходити Вашингтону, якщо вони хочуть мати гарні відносини із Берліном. Тепер залишається лише чекати, щоб побачити на скільки Дональд Трамп чітко зрозумів цей сигнал Ангели Меркель.

Однією із основ зовнішньої політики ФРН із часу її заснування поряд із важливістю європейської інтеграції був постійний наголос на багатосторонності і спільним діям із міжнародними партнерами на світовій арені. Тому то так німці і цінували Барака Обаму за його готовність слухати і спільно діяти на основі узгодженого курсу. Тому для Ангели Меркель і сьогодні важливо, щоб ФРН і США по всім питанням світової політики, в тому числі і щодо протидії агресивній політиці РФ щодо України діяли спільно і узгоджено. Меркель і далі буде намагатися максимально узгоджено діяти із США щодо українсько-російського конфлікту, виходячи із розуміння того що мир і стабільність усієї Європи поставлені під загрозу діями Кремля. Інтрига лише в тому чи готовий так діяти і Дональд Трамп!?

Читайте самые важные и интересные новости в нашем Telegram

Источник:

Сегодня

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Орфографическая ошибка в тексте:
Послать сообщение об ошибке автору?
Сообщение должно содержать не более 250 символов
Выделите некорректный текст мышкой
Спасибо! Сообщение отправлено.