Ігор Бондар-Терещенко

Поет, драматург, літературознавець, арт-критик

Шаленство і божевілля: 5 кращих книг червня

4 июня 2018, 15:07

Божевільні думки з’являються навіть в нудних маркетологів, коли вони погоджуються, що інші співробітники теж можуть впоратися з їх роботою. Що тоді казати про решту авторів цього огляду, які часом просто беруть відомі історичні сюжети і роблять з них шалені бестселери? Правильно – вони кращі.

Реклама

Анджей Сапковський. Вежа блазнів. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018

1_.

Культовий автор фентезійних бестселерів, створених в жанрі альтернативної історії, знову порадував армію своїх шанувальників черговою авантюрною епопеєю. Книга задумана як "розбійницький роман", за сюжетом якого головний герой на ім’я Рейневан, попавшись на гарячому родичам своєї коханки, змушений тікати світ за очі. Адже тепер за ним полюють брати-лицарі, наймані вбивці, міські стражники, ченці інквізиції і адепти таємничого магічного лицарського ордена. Дорогою він розслідує причини смерті свого брата, знайомиться з новими друзями – ченцем-авантюристом і демоном-блазнем з іншого світу – закохується, відвідує шабаш відьом і навіть потрапляє до божевільні.

Таким чином, перед нами гостросюжетний шахрайський роман, в якому загадкова Вежа блазнів, до якої прагнуть дійти герої, виявляється не менш божевільним місцем, ніж сама фантасмагорія, що коїться довкола в контексті XV століття. "Здавалося, сам Бог хоче, щоби перед настанням нового ладу було дощенту знищено старий, – зауважує автор-оповідач. – Здавалося, що наближається Апокаліпсис". І наближають його, додамо, карколомні пригоди головного героя – бойові, сексуальні, мандрівні, які читаються на одному подихові. "Рейневан з розмаху штурхнув вершника списом, вістря загрузло в блясі. Рейневан відпустив ратище, розвернувся, скулився, панцирні були всюди, всюди були хаос потворних шпичастих гундсгугелів, мигтіння хрестів і гербів на щитах, ураган блискучих мечів, вир кінських зубів, грудей і копит. "Вежа блазнів, – гарячково думав він, – це все ще Вежа блазнів, маячня, шаленство й божевілля".

Реклама

Абрахам Мерріт. Гори, відьмо, гори! Повзи, тінь, повзи! – К.: Видавництво Жупанського, 2018

2_.

Автор цього роману – один із найпопулярніших американських письменників 20–30-х років минулого сторіччя, який писав у жанрі містики, фантастики і нуар-детективу. Серед його послідовників такі метри літератури як Говард Лавкрафт і Рей Бредбері. Дослідження фольклору й окультизму сприяло його захопленню культурою загублених світів, прадавніх богів, прадавніх вірувань, звідки беруть початок його містичні тексти. Що ж до "гріхів минулого", то у більшості "темних" творів цього автора описаний конфлікт сучасної людини науки і раціонального світогляду із зловісними дивовижами давніх епох.

Так, зокрема у двох творах цього збірника маємо містичний детектив, присвячений подіям у Нью-Йорку 1930-х, коли лікар-науковець протистоїть темним прадавнім силам на пару з відомим гангстером. "Мені й раніше снилися жахіття, докторе Ловелл, – каже героєві одна з потерпілих, – але навіть переживаючи найстрашніші з них, я не почувалась так, як тоді, коли зустрілася поглядом з лялькою…То були очі диявола! Вони світилися червоним. Так яскраво-яскраво… немов очі звіра в темряві. Але саме цей бісівський блиск в очах змусив мене почуватися так, ніби чиясь рука стиснула моє серце! Ці диявольські очі на ангельському личку…". Так само в другій повісті збірника мова про містичне та прокляте місто з давньої бретонської легенди, в якому панує король та його білява донька-відьма, якій підвладні темні сили.

Анатолий Вишевский. Хрупкие фантазии обербоссиерера Лойса. – Чернівці: Meridian Czernowitz, 2018

В тренде
Чай с Гитлером пил не Бандера, а Молотов – националист Ильенко
Реклама

3_.

Цей роман – потенційний європейський бестселер, чий автор майстерно і професійно, без купюр і замовчувань розповідає історію старого майстра порцелянової справи, який закохався в юного продавця апельсинів. Шаленство? Божевілля? Хай там як, але атмосфера, побут, найдрібніші деталі інтер’єрів, ціни і звички, лексикон і традиції сучасників героя за часу Просвітництва – все в романі викладено з великим знанням справи, тактом і психологічною переконливістю. Майстер з пам’яті робив фігурки зі свого платонічного (спочатку) коханця, а коли той повернувся з війська, його життя змінилося – але чи на краще? Життя утрьох – з дружиною і молодим квартирантом, який позбувся ноги, утримування побуту і участь у світському житті того часу – чи цього прагнув і чи про це мріяв старий майстер у своїх "крихких фантазіях"?

Марина Абрамович. Пройти крізь стіни. – К.: ArtHuss, 2018

4_.

"Королеві перформансу", відомій сербській художниці, нещодавно виповнилося сімдесят, і саме до цього ювілею була приурочена публікація її мемуарів, які тепер вийшли в Україні. У книзі фрагментарно представлені всі періоди життя авторки – мистецька діяльність в Югославії та Белграді 70-х, кохання до художника Улаю, розлучення з ним через 12 років на Китайській стіні, дослідження можливостей свого розуму і тіла, опис скандальних виступів художниці в обрамленні великої кількості ілюстрацій. Книга ризикує повторити успіх знаменитого арт-проекту нью-йоркського MоMA "У присутності художника" – у всякому разі ефект присутності від читання гарантований. За чотириста сторінок можна встигнути фрагментарно прожити з Абрамович її життя: побувати в Югославії та Белграді 70-х, закохатися в художника Улая і розлучитися з ним на Китайській стіні через 12 років, досліджувати можливості свого розуму і тіла і достовірно дізнатися, як народжувалися і чого коштували художниці її скандальні виступи. "Марина Абрамович – одна з найбільш відомих художниць сьогодення. За нею – велика особиста історія, втрати, біль в невпинне розширення меж про те, чим є людина. Що є людина. Її автобіографія може бути ключиком до розуміння її. А через її історію – і новітнього мистецтва та сучасності", – зауважує Олександр Михед, куратор серії "UkrainianArtBook", в якій вийшла книжка.

Реклама

Головна маркетингова книга від Олексія Філановського. – Х.: Фабула, 2018

5_.

У цьому бестселері недаремно зауважують, що будь-яка книга – це, певною мірою, історія самого автора. Ось чому оповідь у цій книзі на диво "жива", адже всі історії, викладені тут, пережиті, проаналізовані й запропоновані в якості посібника, так би мовити – з перших рук. Більше того, автор наголошує, що вже на початку кар’єри зрозумів, що він не унікум, і що інші співробітники фірми теж можуть впоратися з роботою, яка його захльостує. Утім, розповісти про це дано не кожному. Утім, це не підручник з маркетингу і не посібник для фахівців в окремих галузях маркетингової діяльності. Що ж до слова "головна" у назві книжки – вказує передусім на те, що вона містить відповіді на найфундаментальніші питання, пов’язані з маркетингом – живим, мінливим і рухомим. "На жаль для одних і на щастя для інших, маркетинг – це значно більшою мірою мистецтво або гра, результат якої передусім залежить від майстерності гравця, – підтверджує автор. – Кожне серйозне маркетингове рішення або хід – це творчий акт".

Подпишись на наш telegram

Только самое важное и интересное

Подписаться

Реклама

Читайте Segodnya.ua в Google News

Реклама

Нажимая на кнопку «Принять» или продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь с правилами использования файлов cookie.

Принять