Новости Сегодня
Сделать стартовой
25,86
29,03
УКР

Олег Ляшко

народний депутат, лідер Радикальної партії

Без виконання гарантій Україні ядерна безпека у світі неможлива

мнение

11 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи у своїй резолюції щодо "ядерної безпеки в Європі" проігнорувала "слона в кімнаті" – ядерне роззброєння України та недотримання ядерними державами гарантій за Будапештським меморандумом.

Упродовж останніх десятиліть Україна двічі була у епіцентрі ядерної проблематики. Наша країна зробила надзвичайний, але дуже недооцінений внесок у світову ядерну безпеку: закриття Чорнобильської АЕС і добровільна здача ядерної зброї.

Після розпаду СРСР Україна успадкувала третій за розміром ядерний арсенал у світі, в тому числі близько 1900 стратегічних ядерних боєголовок. Цей арсенал десь у 2,5 рази перевищував ядерний арсенал Великобританії, Франції та Китаю разом узятий.

У 1994 році Україна разом з США, Великобританією та Росією підписала Будапештський меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як без’ядерної держави.

Однак, усвідомлюючи екзистенційну російську загрозу, Україна погодилася здати свою ядерну зброю лише за умови отримання гарантій безпеки та територіальної цілісності від провідних ядерних держав.

Сьогодні ж, коли ворог посягнув на нашу землю, від нас відвертаються ті, хто мав би гарантувати нашу безпеку за Будапештським меморандумом.

Тож нашим міжнародним партнерам ми завжди наголошуємо, що агресія Росії проти України насправді підриває увесь глобальний режим нерозповсюдження ядерної зброї та спонукає інші держави, вразливі до зовнішніх загроз та небезпек, розглядати ядерну зброю як легітимний засіб стримування агресії.

Слід підкреслити, що головним змістом Будапештського меморандуму було ядерне нерозповсюдження – найважливіше питання для ядерної безпеки Європи та світу. Якщо міжнародне співтовариство, у тому числі Рада Європи, не буде вимагати суворого дотримання Будапештського меморандуму, це повністю дискредитує ідею безпекових гарантій як інструменту запобігання розповзанню ядерної зброї.

Який сигнал це посилає Північній Кореї, Ірану, Саудівській Аравії та іншим? Жодна країна не відмовиться від ядерної програми, поки перед очима приклад України, яка віддала зброю і потерпає від російської агресії. Тож і у наших виступах в ПАРЄ на цьому тижні неодноразово наголошувалось – виконання зобов'язань за Будапештським меморандумом є головним викликом для ядерної безпеки Європи.

Без дотримання міжнародних зобов’язань перед Україною ядерна безпека у Європі і світі неможлива. Прикро, але на всіх міжнародних зустрічах з нашими партнерами доводиться повторювати елементарні речі: гарантії мають виконуватись.

Колись нам обіцяли золоті гори в обмін на відмову від ядерного статусу, бо ніхто не хотів бачити Україну сильною.

Тож єдиний спосіб розбити цю стіну – стати сильними самим. Диктувати умови, а не приймати їх. Розвивати власну економіку, а не позичати. Публічно і постійно нагадувати на усіх міжнародних форумах та переговорах про Будапешстький меморандум, а не чекати на подачки і принизливе співчуття. І ми робитимемо усе можливе, щоб нас почули, адже від цього залежить не тільки безпека України, а й безпека всього світу і майбутнє наших дітей.

Читайте самые важные и интересные новости в нашем Telegram

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Орфографическая ошибка в тексте:
Послать сообщение об ошибке автору?
Сообщение должно содержать не более 250 символов
Выделите некорректный текст мышкой
Спасибо! Сообщение отправлено.
Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь