Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь
Сделать стартовой
27,9
31,67
УКР

Денис Марчук

заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради

Продуктовий набір: що і скільки коштує?

мнение
Продуктовий набір: що і скільки коштує? //smm8.ollcdn.net/img/article/7564/23_main.jpg //smm6.ollcdn.net/img/article/7564/23_tn.jpg Денис Марчук

В кінці вересня вже можна робити перші підсумки, наскільки збулися прогнози експертів щодо осінньої вартості найнеобхідніших продуктів харчування.

Швидше за інші продукти дорожчало м’ясо і м’ясопродукти. Ціна на м’ясо курятини в червні-липні, в Києві складала 44-50 грн, то станом на кінець вересня на основі моніторингу цін торгової мережі "Фуршет" курка домашня коштує 55 грн за кілограм. Якщо за кілограм вареної ковбаси в липні в середньому треба було заплатити 130 грн, то сьогодні за кілограм "Докторської" треба віддати 142 грн. Свинина, за даними Держстату, за серпень-вересень подорожчала на 2 гривні – до 71,98 грн за кілограм, а яловичина на 70 копійок – до 82,56 грн за кілограм. Ближче до зими м’ясо та м’ясопродукти подорожчають на 5%.

Також на осінь традиційно поповзли вгору ціни на молоко і молочні продукти. Щоправда ненабагато: молоко подорожчало на 20 копійок – до 12,83 грн за літр, сметана на 40 копійок – до 33,14 грн за літр, масло на 1,50 гривні до 109,46 грн за кілограм. Однак у зв’язку із традиційним осіннім зростанням попиту ціна на молочні продукти зросте на 10-15% і наприкінці жовтня за літр молока доведеться віддати близько 15 грн, за літр сметани – майже 36 грн, за масло – біля 120 гривень за кілограм.

Протягом вересня трохи додали в ціні яйця – на 40 копійок – до 12,71 грн за десяток і цукор – 20 копійок, і зараз його ціна становить у середньому 13,7 гривні за кіло. Олія з початку серпня подорожчала на 70 копійок і зараз у середньому коштує 32,23 грн за літр. Тенденцій для зростання ціни на цукор немає, а от соняшникова олія може подорожчати на 10%.

Водночас деякі продукти в ціні не зросли і навіть подешевшали. Рекордсменом зі здешевлення виступає український делікатес гречка, яка із 34 гривень подешевшала до 28 гривень за кілограм. Також завдяки хорошому врожаю в цьому сезоні ціни на овочі нижчі за минулорічні. Станом на 27 вересня ціни на овочі в середньому становили: на картоплю – 3,2 грн/кг, капусту білокачанну – 3,05 грн/кг, моркву – 3,89 грн/кг, цибулю – 2,8 грн/кг, часник – 51,25 грн/кг, буряк – 3,15 грн/кг. При цьому якщо з середини серпня протягом місяця борщовий набір овочів дешевшав, то в період з 17 по 23 вересня вперше за тривалий період продемонстрував нульову динаміку – практично по всіх позиціях попит і пропозиція залишалися збалансованими, а ціни – порівняно низькими. Протягом наступного тижня-двох ціни з причині сезонного фактора поповзуть вгору і до кінця жовтня зростуть у середньому на 10%.

Зазначу, що окрім сезонного фактора на волатильність цін також впливатиме подорожчання вартості комунальних послуг, наміри уряду повністю скасувати спеціальний режим оподаткування для сільгоспвиробників. Також з 1 жовтня 2016 року до 1 січня 2017 року в пілотному режимі буде скасовано державне регулювання цін на продукти харчування. Ця націнка стосується 15%, які може поставити виробник, і 15%, які може поставити продавець. Тобто націнка від поля до полиці раніше не повинна була складати більше 30%. Скасування обмежень для виробника повинне стимулювати виробництво. Що стосується продавця, то обмеження націнки в 15% не слід було скасовувати, але я не думаю, що її скасування призведе до суттєвого зростання цін на соціальні продукти харчування. Адже виробники і раніше ставили ціну виходячи із власної рентабельності, а продавці не підуть на стрімке підвищення цін, оскільки це призведе до зменшення попиту.

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Орфографическая ошибка в тексте:
Послать сообщение об ошибке автору?
Сообщение должно содержать не более 250 символов
Выделите некорректный текст мышкой
Спасибо! Сообщение отправлено.
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...