Владимир Шульга

Проректор Харьковского национального университета внутренних дел, доктор исторических наук

Час "збирати нове каміння" та жбурляти його в "старе псевдонаукове болото"

21 апреля 2018, 09:35

Протягом останнього тижня з’явилася інформація, що водночас, я певен, порадувала багатьох талановитих українських вчених та винахідників, а з іншого, – розпалила тліючі "жадібні вуглинки" у не меншої кількості тих, хто протягом багатьох років непогано жив за рахунок псевдонаукової діяльності.

Реклама

Але все по-порядку.

Так от: Український науково-технологічний центр, який є міжнародною організацією, відкрив грантову програму на патентування винаходів. Як зазначили у МОН, передбачених коштів вистачить для того, щоб профінансувати отримання в Україні близько 100 патентів на рік.

Як на мене, – то це просто чудова новина! Щоправда про обсяг коштів, що передбачені на фінансування винаходів, не повідомляється, але принаймні талановиті українські винахідники не залишились сам на сам зі своїми проблемами, коли прагнуть запатентувати та впровадити корисні винаходи, тим самим  приносячи користь саме Україні, а не де-інде.

Дещо бентежить той факт, що програма була започаткована ще наприкінці 2015-го, і щороку в Українському науково-технологічному центрі передбачено грант, за який вчені можуть здійснювати патентування винаходів. Однак за останній рік лише 3 наукові установи скористалися цією можливістю, одержавши 12 патентів. Вони передбачають авторство на винахід та виключне право на використання розробки протягом певного строку для 25 українських вчених.

Реклама

Ось тут і виникає питання: а чому саме так? Невже в українських вишах зовсім припинилася наукова робота?

На щастя – ні. Не припинилася. Проте, як завжди, виникає величезне АЛЕ!

Справа в тому, що в українських наукових колах досі існує, та й не лише існує, а й множиться плеяда псевдонауковців. Ще наприкінці березня Науковий Комітет Національної ради з питань розвитку науки і технологій після перевірки праць "наукових діячів", котрі отримали вчені звання доцента/професора 2017 року, дійшов висновку, що 61 (!!!) такий "науковець" у своїх працях вдався до "наукового шахрайства". Це посилання на неіснуючі публікації, або ж взагалі на неіснуючі випуски наукових видань. Так само, як і посилання на свої неіснуючі публікації у наукових виданнях. Були й інші неприпустимі факти.

Щоб ви зрозуміли, друзі, я зараз не збираюся засуджувати цих "діячів науки". Цим мають займатися відповідні служби та органи. Я про інше. А саме – про майбутнє української науки. Себто, за наявності таких "діячів", радше про ймовірну відсутність майбутнього. Ймовірну, оскільки наразі цих науковців виявлено і подальша їх доля, сподіваюсь, вже не лежатиме у науковій площині.

Бентежить інше: практика псевдонаукових робіт заради здобуття звання чи посади – продовжується. Це почалося не сьогодні і не кілька років тому, а триває десятиліття. Проте сьогодні (в широкому розумінні) ця практика має закінчитися. Із нашою з вами допомогою, з допомогою студентів та справжніх молодих науковців.

Реклама

Повертаючись до початку допису, де я казав про тих, хто прагне нажитися на псевдонауці. Не буду стверджувати, що саме такі псевдонауковці напряму перешкоджають талановитим винахідникам реалізовувати свої дослідження та патентувати винаходи. Проте, як на мене, релевантний зв'язок тут очевидний. Адже хтось ці псевдонаукові роботи приймає, себто вони проходять процедуру, з дозволу сказати, "наукового" захисту. І спрямовані на подальше просування у "наукових колах", а значить – мають лобістську основу. А лобістська основа в Україні, на превеликий жаль, є абсолютно діаметрально протилежною до альтруїстичних бажань просувати українську науку, а прагне збагачуватися, як то кажуть, "на рівному місці", в тому числі за гранти у сфері науки.

Проте є і позитивний момент. Я переконаний, що завдяки космічним темпам розвитку нових технологій дуже скоро такі псевдонауковці зникнуть, адже нікому їхні "паперові війни" та вигадані праці не будуть потрібні. Всі вони ґрунтуються на знаннях минулого. А сучасна наука та освіта – це наука та освіта майбутнього. І жоден студент за кілька років вже не сприйматиме наукові праці минулого століття, що не мають жодної користі. А тим більше ті, що взагалі існують завдяки вигаданим науковим працям.

В тренде
Зеленский о трагедии на Донбассе: Украина должна жестко отвечать на подлые действия боевиков

А ще один аспект, що вселяє оптимізм, це те, що грантова програма на патентування винаходів для молодих науковців, відкрита Українським науково-технологічним центром, буде ретельно виважена та досконало зважена. Адже ключовим моментом в цьому є те, що цей центр є МІЖНАРОДНОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ. Тобто українська наука буде представлена на міжнародному рівні, а там дуже швидко виявляють псевдонауковців. І тому організатори програми, я переконаний, не допустять того, щоб науковий авторитет України було спаплюжено.

Тому особисто я буду з нетерпінням чекати результатів про те, які українські наукові розробки буде запатентовано цьогоріч.

До речі, 25 травня на iForum-2018 буде визначено переможців українських біомедичних стартапів MBioS Challenge.

Реклама

На конкурс було подано близько сотні проектів, проте до фіналу дійшли п’ять стартапів, деякі з них вже сьогодні працюють, допомагаючи людям.

Серед них є й справжні розробки, які за допомогою новітніх технологій допомагатимуть у лікуванні та медичній допомозі.

Наприклад команда з Києва створила проект адсорбційної вуглецевої пов’язки для терапії ран і опіків. А винахідники з Дніпра розробили високотехнологічний полімерний матеріал, здатний замінити антибіотики в боротьбі із супербактеріями.

Молоді вчені з команди LATRAX сворили комплект пристроїв, які за допомогою електростимуляції органів нервової системи, зокрема блукаючого нерва, допомагають подолати неврологічні розлади на кшталт резистентної епілепсії, депресії тощо.

Більше того. Є навіть проект Dory_VR, що у світі віртуальної реальності за допомогою шолома та спеціального додатку допомагає дітям із розладом аутистичного спектра отримати правильну діагностику та терапію.

Є також просто фантастичні стартапи, щоправда наразі на стадії ідеї. Наприклад проект групи столичних учених, які пропонують пряме кардіогенне перепрограмування фібробластів для терапії ураженого серця. Або ж проект із Черкас, і якому винахідники розробляють мобільний ультразвуковий хірургічний інструмент. А ще один проект українських науковців та медиків, які планують виправляти генетичні патології ембріонів.

Уявіть лишень, друзі, якщо всі ці, та інші, не менш цікаві стартапи, про які я не згадав, все ж таки отримають свою реалізацію, будуть повністю створені та впроваджені….!

Подпишись на наш telegram

Только самое важное и интересное

Подписаться

Реклама

Реклама

Новости партнеров

Загрузка...

Новости партнеров

Загрузка...
загрузка...

Мы обновили правила сбора и хранения персональных данных

Вы можете ознакомиться c изменениямы в политике конфиденциальности. Нажимая накнопку «Принять» или продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь с обновленными правилами и даете разрешение на использование файлов cookie.

Принять