Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь
Новости Сегодня
Сделать стартовой
27,16
30,85
УКР

Геннадій Зубко

Віце-прем’єр-міністр України, Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України

Як Фонд ЕЕ буде працювати з домогосподарствами та ОСББ

мнение
Як Фонд ЕЕ буде працювати з домогосподарствами та ОСББ //smm.ollcdn.net/img/article/7790/29_main_new.1481633917.jpg //smm.ollcdn.net/img/article/7790/29_tn.1481633917.jpg Геннадій Зубко

Україні потрібен Фонд ЕЕ

Сьогодні серед фахівців енергосектору економіки України тривають дискусії стосовно деталей створення Фонду енергоефективності. З тезою, що Фонд ЕЕ необхідний, погоджуються провідні українські експерти та наші іноземні партнери. Проти – лише популісти, які спекулюють на темі вартості житлово-комунальних послуг, або заробляють на втратах тепла чи гарячої води в зношених мережах. 

Але для повноцінної роботи, Фонду необхідне відповідна законодавча база. Уряд спільно з народними депутатами і за підтримки Світового банку, Європейської Комісії IFC та  ЄБРР напрацював пакет законодавства з повномасштабного впровадження реформи енергоефективності в країні. Проте Верховна Рада зволікає з їх ухваленням. З чотирьох базових законів прийнятий лише один – №417 "Про права власності у багатоквартирному будинку".

Решта на стадії розгляду:

Ухвалити їх необхідно до кінця 2016 року, в тому числі закон "Про Фонд енергоефективності".

Виступаючи на підтримку створення Фонду ЕЕ зазвичай всі говорять про глобальні речі: про економію 1,0 млрд м3 імпортного газу щорічно вже в перші роки діяльності, про модернізацію житлового фонду в державі, про економію коштів бюджету на закупівлі енергоносіїв та щорічну економію для держбюджету в сумі ~5,0 млрд грн  на фінансуванні субсидій. Це абсолютно правдиві речі, обґрунтовані розрахунками фахівців.

У доповнення до сказаного буде доцільно акцентувати увагу на тому, яку віддачу від діяльності Фонду ЕЕ отримає кожне домогосподарство в державі, кожна родина. Отже, якщо народні депутати до кінця цього року ухвалять згаданий пакет  законів – навесні 2017 року повноцінно запрацює Фонд енергоефективності, і його послугами зможе скористатись кожна родина.

Прямого контакту з працівниками Фонду його клієнти не матимуть, оскільки кошти отримуватимуть через самостійно обраний банк.

Головне завдання, яке ми ставимо перед  Фондом – це  підвищити ефективність використання енергії в будівлях шляхом надання фінансової та технічної підтримки проектів з теплової реновації будинків. Фінансову підтримку від Фонду зможуть отримати як приватні домогосподарства, так і домогосподарства в багатоквартирних будинках.

Що потрібно зробити, щоб скористатися грошовою та технічною підтримкою Фонду ЕЕ?

Фонд ЕЕ буде тісно працювати з енергоаудиторами та банками – учасниками програми енергоефективності. З цих джерел  люди зможуть отримати інформацію про так звані продукти Фонду ЕЕ.

Ці продукти будуть уніфіковані в три пакети: "Легкий", "Комплексний" та "Приватний". Перші два розраховані для багатоквартирних будівель, пакет "Приватний" – для індивідуальних забудовників. Відрізняються пакети вартістю робіт, тривалістю ремонту від 1 до 5 місяців та зменшенням в результаті модернізації будинку платежів за тепло, газ і гарячу воду від 20% до 60%.

Що потрібно зробити власнику приватного будинку для отримання допомоги від Фонду ЕЕ

Людина вирішила тепломодернізувати свій приватний будинок. Спочатку, для досягнення максимального ефекту необхідно провести професійну діагностику та визначити, що і як ремонтувати в будинку, які матеріали використовувати та скільки на це витратити часу і коштів. Тобто зробити енергоаудит. Цим будуть займатись професійні енергоаудитори.

Інформація про енергоаудиторів  буде розміщена на онлайн-платформі Фонду ЕЕ. Окрім того, ми вивчаємо можливість використання  платформи ProZorro.

Важливо, що домовласник зможе обрати будь-якого ліцензованого енергоаудитора і заключити з ним договір. А вже через 7-14 днів отримає звіт, в якому буде міститися інформація про поточний стан споживання енергоносіїв, а також оптимальні шляхи підвищення енергоефективності.

Наступним кроком для домовласника,  який претендує на допомогу від держави є звернення до банку та заповнення  заявки на отримання коштів. Заявка включатиме інформацію за результатами енергоаудиту. Окрім паперової форми її можна буде подати через онлайн-платформу Фонду ЕЕ, а енергоаудитори зможуть допомагати в цьому.

Далі клієнт самостійно наймає інженера для підготовки проектної документації та отримання необхідних дозволів на проведення робіт. На це може піти до двох тижнів.

Наступним кроком є укладання контракту з будівельною кампанією та отримання рахунку-фактури за виконання робіт. Вартість робіт, залежно від обраного домовласником пакету енергоефективності, орієнтовно складатиме від 1 000 до 2 000 грн за метр квадратний площі. Будівельна компанія виконуватиме роботи, а банк частинами буде перераховувати кошти за їх виконання і повідомляти клієнта про кожен транш будівельникам.

Лише після завершення робіт та перевірки  Фондом ЕЕ їх якості, банк  робить останній платіж на рахунок будівельної компанії. Отже, будівельники зацікавлені виконати роботу якісно і у визначені терміни, що значно полегшує спілкування домовласника з підрядчиком.

Також клієнт отримує грант – Фонд ЕЕ компенсує від 40 до 50% загальної вартості проекту з реновації будинку.  Якщо домовласник брав кредит, він продовжує сплачувати його решту згідно кредитного договору. Але сплачувати за кредитом буде фактично за рахунок коштів, зекономлених на сплаті за комунпослуги. Тобто, якщо родина термомодернізувала своє житло, а економія склала, залежно від обраного пакету модернізації, від 20 до 60 відсотків платежів за газ, тепло, гарячу воду, то на кожних 100 гривнях, сплачених за комуналку, родина заощадить 20-60 гривень. Отже, із 1000 гривень економія може сягнути 600 грн., які можна щомісяця використати на погашення кредиту. Як бачимо, цих коштів достатньо, щоб скористатися солідним банківським кредитом на термомодернізацію житла.  

Результат: людина отримує оновлений будинок із економним споживанням теплової енергії. Щомісяця на сплаті за опалення та гарячу воду можна зекономити до 60% коштів. Здійснити проект реально за 2-3 місяці, а окупиться він  приблизно за 6 років.

zubko

Шлях ОСББ  до гранту від Фонду ЕЕ

Шлях ОСББ до гранту від Фонду ЕЕ є фактично таким самим, як і для приватних будинків. Проте, процедура трохи ускладнюється тим, що всі рішення  мають ухвалювати на зборах власників квартир багатоквартирного будинку. Лише потім ОСББ делегує свого представника чи голову ОСББ для проходження всіх етапів, описаних вище.

Для ОСББ ми розробили два пакети "Легкий" та "Комплексний". Враховуючи досвід програми "Теплих кредитів", ми знаємо, що не всі мешканці погоджуються на реновацію в своїх квартирах. Пакет "Легкий" – це заходи з модернізації багатоквартирного будинку, які стосуються лише приміщень загального користування та коштують відносно небагато. Наприклад, встановлення теплового лічильника та погодного регулювання, балансування системи опалення та заміна або ізоляція розподільчих труб, ремонт чи заміна вікон і дверей у під’їздах.

Реалізація цих заходів може тривати від 1 до 2 місяців і коштуватиме від 60 до 150 гривень за метр квадратний площі. Результатом їх впровадження буде зменшення платежів за опалення та гаряче водопостачання до 20%.

Пакет "Комплексний" включає в себе роботи з пакету "Легкий", а також утеплення стін будинку та даху і додаткову модернізацію в квартирах мешканців багатоповерхівки. Наприклад, заміну радіаторів чи встановлення на них регуляторів, встановлення індивідуальних лічильників або розподілювачів у квартирах. Таке осучаснення житла вже коштуватиме від 800 до 1 500 грн за метр квадратний. Але втіливши заходи з пакету "Комплексний", платежі за опалення та гарячу воду реально зменшити на 60%. При цьому можна розраховувати на допомогу від  Фонду ЕЕ в сумі від 40 до 50% від загальної вартості проекту.

Уявіть, після грамотного ремонту в будинку чи квартирі родина з кожних 100 гривень, які витрачала на комуналку до енергомодернізації, зможе економити 60 гривень. Для багатьох родин – це цілий статок. Це потужний стимул як для приватних домогосподарств, так і для мешканців багатоповерхівок, домовитись і модернізувати свій будинок комплексно. Треба лише надати людям інструмент – дати старт Фонду ЕЕ.

На останок, запитання до тих, від кого залежить доля енергонезалежності України: чому законотворці зволікають і не дають можливість людям відремонтувати свої будинки, жити в теплих квартирах і сплачувати доступну ціну за опалення та гарячу воду?

Які ще аргументи потрібні, щоб народні депутати дослухались до Уряду, Європейської Комісії, міжнародних експертів, IFC, USAID, Світового банку, громадського сектору – Громадянської мережі ОПОРА,  "Реанімаційного пакету реформ", Асоціації "Енергоефективні міста України" та багатьох інших та ухвалили закони з енергоефективності, і зокрема,  "Про Фонд енергоефективності"?

Врешті-решт наші зобов’язання щодо виконання частини вимог директиви 2012/27/ЄС, яка є маршрутною картою для України згідно Угоди про Асоціацію з ЄС, ніхто не відміняв.

Читайте самые важные и интересные новости на наших страницах Facebook, Twitter, Telegram

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Орфографическая ошибка в тексте:
Послать сообщение об ошибке автору?
Сообщение должно содержать не более 250 символов
Выделите некорректный текст мышкой
Спасибо! Сообщение отправлено.
Загрузка...