Фармацевтична гордість України: шлях "Фармак" від якісних інсулінів до "визначення" генома коронавірусу

До 30-річного ювілею Незалежності "Сьогодні" розповідає про компанії, які розвивають економіку і покращують життя українців

Компанія "Фармак" – це не просто свідок незалежності України. Вона 30 років пройшла пліч-о-пліч з усією країною. І не просто йшла, а стрімко розвивалася, перемагаючи, розвиваючи бізнес і впроваджуючи нові технології. Розповідаємо про цей шлях у рамках спецпроєкту "30 кроків Незалежності".

Вікова історія

Історія цього підприємства почалася у Києві ще у 1925 році. Тоді на Подолі був відкритий перший в Україні завод з виробництва синтетичних лікарських засобів – Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. М. В. Ломоносова (КХФЗ).

Після розвалу радянської системи і проголошення незалежності України відкриті кордони оголили повну неконкурентоспроможність пострадянських підприємств. Як виробник субстанцій, київський завод імені Ломоносова не міг щось протиставити виробникам з Китаю та інших країн. У зарубіжних конкурентів була значно ширша номенклатура і набагато нижчі ціни. Завод з його застарілими технологіями, непомірними витратами і відносно невеликим портфелем продукції опинився на межі виживання.

Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. М. В. Ломоносова, з якого почалася історія підприємства у 1925 році.
Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. М. В. Ломоносова, з якого почалася історія підприємства у 1925 році.

Нове життя підприємства почалася в 1991 році, коли Київський хіміко-фармацевтичний завод ім.Ломоносова був перейменований на акціонерне товариство "Фармак". Підприємство пройшло приватизацію, а кожен з 1350 працівників автоматично став його акціонером.

У 1995 році гендиректором компанії "Фармак" стала Філя Жебровська, яка протягом 22 років на посаді, поетапно розвивала і зміцнювала позиції компанії на ринку. Під її керівництвом підприємство було переорієнтоване з хімічного виробництва субстанцій на виготовлення готових лікарських засобів, що відповідають міжнародним стандартам якості. Завдяки обраній стратегії бізнесу, інноваційній технологічній платформі, інвестуванню у виробництво та персонал, у 2010 році "Фармак" став незмінним лідером фармацевтичної галузі України і зберігає позиції дотепер.

У сучасній історії компанія "Фармак"переорієнтувалася з хімічного виробництва субстанцій на виготовлення готових лікарських засобів, що відповідають міжнародним стандартам якості.
У сучасній історії компанія "Фармак"переорієнтувалася з хімічного виробництва субстанцій на виготовлення готових лікарських засобів, що відповідають міжнародним стандартам якості.

Важливі цифри

Компанія є найбільшим українським виробником лікарських засобів європейського рівня з ринковою часткою 6%.

Асортимент продукції "Фармак" налічує понад 400 найменувань лікарських засобів, які використовуються в кардіології, ендокринології, рентгенології, алергології, гастроентерології та інших галузях медицини.

Щороку на ринок виходить до 20 нових препаратів компанії.

Наразі "Фармак" здійснює розробку близько 100 складнокомпонентних лікарських засобів.

Компанія щорічно реінвестує в розвиток до 90% прибутку.

З 1995 року було інвестовано в модернізацію виробництва більш ніж 310 млн доларів.

Щорічні інвестиції у наукові дослідження і розробки становлять приблизно 15 млн доларів.

У компанії є 5 новітніх лабораторій, які оснащені сучасним високотехнологічним устаткуванням світових виробників.

У 2015 році "Фармак" відкрив новий комплекс з виготовлення субстанцій у місті Шостка. Його планова потужність становить 100 тонн субстанцій на рік.

У 2020 році компанія запустила ультрасучасний цех з виготовлення стерильних лікарських засобів, завдяки чому вдвічі збільшила потужності з виробництва асептичної продукції.

Експорт і нові ринки

Продукція "Фармак" експортується в більш ніж 30 країн світу, а частка експорту в загальному обсязі продажів компанії в 2020 році досягла майже 30%. Підприємство стратегічно фокусується на виході на нові ринки і паралельно збільшує продуктовий портфель в тих країнах, де вже комерціалізує власну продукцію.

Лікарські засоби "Фармак" продаються в країнах ЄС, Центральної та Південної Америки, країнах СНД, Близького Сходу, Азії.

Запорукою успіху і визнання компанії "Фармак" на національному та міжнародному рівнях є, насамперед, якість продукції. Наше виробництво відповідає високим міжнародним стандартам, оснащене високотехнологічним обладнанням світових брендів, а всі процеси максимально автоматизовані та цифровізовані, – зазначає Володимир Костюк, виконавчий директор "Фармак".

"Фармак" – перша компанія на фармринку України, яка отримала сертифікат належної виробничої практики GMP. Така сертифікація – це підтвердження високої якості продукції та відповідності виробничих процесів високим міжнародним стандартам.

Тільки за останні п'ять років "Фармак" успішно пройшов 75 інспекцій та аудитів, проведених українськими та міжнародними регуляторними органами, а також компаніями-партнерами з Великої Британії, Швейцарії, Німеччини, Польщі, Словаччини, Чехії, Латвії, Литви, Ізраїлю та Грузії.

"Фармак" – перша компанія на фармринку України, яка отримала сертифікат належної виробничої практики GMP.

Надійність і робочі місця

"Фармак" забезпечує робочими місцями 3000 співробітників. За різними оцінками, одне робоче місце в фармацевтиці створює від 12 до 16 робочих місць в суміжних галузях. До того ж компанія залишається найбільшим платником податків серед фармацевтичних компаній України. Тільки в 2020 році до бюджетів різних рівнів було сплачено понад 712 мільйонів гривень податків і зборів.

80% управлінських вакансій компанія закриває внутрішнім резервом, вирощуючи потужних керівників і даючи кожному можливість кар'єрного зростання. Завдяки цьому "Фармак" щорічно визнається одним з найкращих роботодавців України.

Наші фахівці отримують конкурентну й прозору заробітну плату, яка переглядається щорічно на основі міжнародних оглядів заробітних плат, а також повний соціальний пакет. Що важливо, співробітники нашої компанії працюють на сучасному обладнанні, мають доступ до передових технологій і найкращих міжнародних практик, – зазначає Вікторія Кондрашихіна, HR-директор "Фармак".

"Фармак" забезпечує робочими місцями 3000 співробітників.

Корпоративна соціальна відповідальність

Одна з ключових цілей компанії – збереження і розвиток наукового потенціалу країни. "Фармак" з 2013 року щорічно проводить міжнародну "Школу молодого вченого". Компанія співпрацює з шістьма провідними вишами країни. Також в 2020 році був підписаний меморандум з Малою академією наук України.

"Фармак" став першою українською фармацевтичною компанією, яка приєдналася до Глобального Договору ООН.
Завдяки модернізації виробництва, яка допомогла скоротити викиди вуглецю і споживання енергоресурсів, "Фармак" опинився серед 25 українських компаній, що мають найкращу програму з корпоративної соціальної відповідальності (за даними рейтингу "Топ-25 найкращих програм КСВ", 2021).

Для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків "Фармак" бере активну участь у програмі "Доступні ліки". У 2020 році частка компанії в програмі реімбурсації становила 14,5%.

Одна з ключових цілей компанії – збереження і розвиток наукового потенціалу країни.
Одна з ключових цілей компанії – збереження і розвиток наукового потенціалу країни.

Досягнення, якими пишається країна

У 2001 році була підписана угода між "Фармак" та американською компанією Lilly (перша компанія у світі, яка почала промислове виробництво інсуліну), яка дала право українській компанії виробляти інсуліни за американськими фармтехнологіями. А в 2012 році "Фармак" стала другою компанією у світі, якій була передана технологія виробництва інсулінових картриджів, що є комплексом складних знань з мехатроніки й прецизійності.

Ще в 2001 році
Ще в 2001 році "Фармак" отримав право виробляти інсуліни за американськими фармтехнологіями.

Цього року дослідники компанії "Фармак" спільно з українськими вченими створили ПЛР-тест, що виявляє нові штами коронавірусу. Наявність технологічного обладнання, закупленого компанією "Фармак", дозволило вперше в Україні виконати процедуру секвенування. Вона дозволяє, у разі виявлення розбіжностей в генетичному тексті (мутацій), робити висновки про наявність нових штамів вірусу. Результати дослідження, власне, й підтвердили наявність в Україні нового штаму коронавірусу.

Дослідники компанії "Фармак" спільно з українськими вченими створили ПЛР-тест, що виявляє нові штами коронавірусу.
Дослідники компанії "Фармак" спільно з українськими вченими створили ПЛР-тест, що виявляє нові штами коронавірусу.

З початком пандемії у всьому світі різко зріс попит на лікарські засоби, що використовуються у комплексній терапії пацієнтів з COVID-19. Незважаючи на те, що інші країни готові були викупити еноксапарин натрію (входить в протоколи лікування COVID-19) виробництва "Фармак" за привабливішою вартістю, компанія обмежила експорт препарату, щоб не допустити його дефіциту на внутрішньому ринку України.

У 2020 році "Фармак" запустив будівництво інноваційного R&D центру для розробки й випробування ліків майбутнього. На базі нового комплексу обладнають спеціальну локацію, де талановиті молоді фахівці, які не є співробітниками компанії, зможуть займатися науковою діяльністю та створювати прототипи ліків.

"Фармак" запустив будівництво інноваційного R&D центру.

І це лише мала частка досягнень компанії, що розвивається глобальними темпами.

Читайте також:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама
Найпопулярніше сьогодні за 24 години
У тренді
Тести
Більше тестів
Лайфхаки для життя
Більше лайфхаків
Пряма трансляція
Щоденник незалежності 🇺🇦

16 вересня 1991. В селі Романівка на Житомирщині відкрито літературно-меморіальний музей-садибу родини Рильских...

Зануритись у той день
Погода
Прогноз на сьогодні
Дізнатися
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

COVID-19 в Україні
5 744 випадків за добу
Докладніше
Комаровський в темі
Як зміцнити здоров'я дитини восени
Запитай у лікаря
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Принц Гаррі та Меган Маркл на обкладинці Time
Осінь у великому місті
Головні івенти вересня
Спланувати дозвілля
Ідея для відпустки в Україні
Куди поїхати у подорож на авто
Топ-4 напрямки
Сприятливі та небезпечні дні у вересні
Місячний календар
Як Місяць впливає на наше життя

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти