Ослаблення карантину: бензин та автогаз в Україні можуть швидко подорожчати

23 червня, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Очікується подорожчання на 50-70 коп./л

Зміна цін на бензини та дизельне паливо демонструвала різноспрямовані тренди, а скраплений автогаз продовжив дорожчати на десятки копійок за літр, впевнено прагнучи до 12 грн/л – такі головні підсумки минулого тижня на паливному ринку.

Реклама

Які тенденції очікувати прийдешнього тижня, розповіли наші експерти: директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн. Загальний висновок: ціни можуть різко підскочити.

Що змінилося за тиждень

Якщо говорити про зміну вартості бензинів і ДП, то можна виділити три тенденції і одне виключення. Найпоширеніша тенденція – за тиждень пальне подорожчало в межах 2-10 коп./л. Друга тенденція – ціни виросли більше ніж на 10 коп./л, але менше, ніж на 20 коп./л. Третя (три області) – ціни не змінилися.

Виключення – Донецька область, де третій тиждень поспіль на тлі загального подорожчання палива відбувається зворотний процес – воно дешевшає, причому істотно. Моніторинг ринку зафіксував, що А-92 впав на Донбасі в ціні відразу на 48 коп./л, А-95 – на 38 коп./л, на ДП – на 13 коп./л. Але ціни на бензин на Донбасі залишаються одними з найвищих в Україні навіть після тритижневого підряд здешевлення – вони вищі за середні ціни Україною: за А-92 – на 10 коп./л, за А-95 – на 15 коп./л.

Та ще в Києві А-92 теж подешевшав на символічні 3 коп./л.

Реклама

Різниця між найвищими та найнижчими цінами, залежно від регіону, зменшилася за бензинами і дизпаливом та зросла за автогазом.

За А-92 діапазон цін зменшився до 12,8% (2,52 грн/л, мінус 5 коп./л), було 13%, за А-95 – зменшився до 11,3% (2,35 грн/л , мінус 5 коп./л), було 11,6%, за дизелем зменшився до 11,3% (2,27, мінус 3 коп./л), було 11,4%. За автогазом діапазон цін зріс до 12% (1,29 грн/л, плюс 42 коп./л), було 8%.

Ціни на А-92

Середня ціна Україною – 20,92 грн/л (подорожчання на 4 коп./л), найвища – на Луганщині – 22,28 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщині – 19,76 грн/л (подорожчання на 5 коп./л).

Луганщина як і раніше залишається єдиною, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. А на Сумщині та на Харківщині "другим" як і раніше можна заправитися дешевше 20 грн/л, та на Харківщині ця дешевизна вже символічна – 19,99 грн/л.

У більшості областей ціни підтяглися вище 20,60 грн/л (плюс 10 коп./л), а на Одещині, Рівненщині та Хмельниччині перевищили 21 грн/л.

Реклама

У Києві вартість бензину А-92 – 21,23 грн/л (мінус 3 коп./л).

Ціни на А-95

Середня ціна Україною – 21,97 грн/л (подорожчання на 4 коп./л), найвища – на Луганщині – 23,11 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщині 20,76 грн/л (подорожчання на 5 коп./л).

Тільки на Сумщині та Харківщині (20,94 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

У половині областей ціни перевищили до 22 грн/л і перебувають в коридорі 21,90 – 22,40 грн/л (плюс 10 коп./л)

Реклама

У Києві вартість бензину А-95 – 23,36 грн/л (плюс 15 коп./л).

Ціни на ДП

Середня ціна Україною – 21,42 грн/л (подорожчання на 5 коп./л), найвища серед областей – на Луганщині – 22,41 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 20,11 грн/л (подорожчання на 3 коп./л).

Дизпаливо вже коштує дорожче 22 грн/л не тільки на Луганщині, а також на Івано-Франківщині. У більшості областей ціна в межах 21,40-21,80 грн/л (плюс 20 грн/л), і тільки на Сумщині та Харківщині воно дешевше 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,51 грн/л (плюс 13 коп./л). Тепер Україною найдорожчий дизель не на Луганщині, а в столиці.

Ціни на LPG

Ціни на автогаз ростуть семимильними кроками. Середня ціна Україною – 11,40 грн/л (подорожчання на 34 коп./л), найвища – на Одещині – 11,88 грн/л (подорожчання на 42 коп./л), найнижча – на Чернігівщині – 10,59 грн/л (подорожчання на 30 коп./л).

За тиждень ціна газу зросла вище 11 грн/л ще в семи областях, і тепер газ всюди дорожчий 11 грн/л, за винятком Чернігівщини, там він поки за 10,79 грн/л.

У Києві вартість газу – 11,63 грн/л (плюс 51 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти говорять, що підвищення вартості бензину та дизеля викликане тим, що в роздріб продовжує надходити дорожче паливо. А зниження цін на Донеччині вони пояснюють політикою одного з місцевих дискаунтерів, який за тиждень опустив ціни майже на гривню.

"Роздрібні оператори, що працюють в економ-сегменті, продовжили розпочате на попередньому тижні підвищення цінна бензини і дизельне паливо, – аналізує Сергій Куюн. – Продовжує скорочуватися "пружина" між зростаючими оптовими і роздрібними цінами, які майже стоять, особливо за А-92, зараз в роздробі націнки "на пістолеті" на нього мінімальні, трохи більші націнки за А-95, ще більше – за дизпаливо.

До того ж, знову почали зростати ціни на нафту(з 40 до 43 доларів за барель), що додатково нервує ринок. Ціни минулого тижня загалом підвищували мережі-дискаунтери, великі бренди поки тримаються. Нагадаю, з кінця березня до початку травня оператори знижували ціни на бензин і дизель слідом за імпортними котируваннями. За майже два місяці ціни загалом впали на 2,65 грн/л".

Геннадій Рябцев зазначив, що минулого тижня оператори ринку вели обережну роздрібну цінову політику, лавіруючи між "і свого не втратити, і клієнта не відлякати" – йдеться про ринок бензину іта дизпалива.

"Загалом підвищували ціни регіональні мережі, – уточнив Рябцев – З автогазом ситуація інша – внаслідок червневих послаблень карантину попит на нього відновлюється випереджаючими темпами, звідси таке стрімке подорожчання – загалом щотижня на 50 коп./л і більше".

Артем Куюн нагадав, що за час карантину в березні-квітні, коли через зниження попиту і профіциту на ринку газ подешевшав майже на 40% (нижче 7 грн/л), трейдери, які закупили газу про запас, зазнали серйозних втрат. Тепер ситуація змінюється на протилежну, і ціни на хвилі підвищеного попиту стрімко йдуть вгору.

Що може змінитися за тиждень

Сергій Куюн говорить, що прийдешнього тижня можуть піти вгору ціни на бензин і ДП також у інших учасників ринку, а не тільки у дискаунтерів.

"Досить імовірно, що до дискаунтерів приєднаються великі брендові мережі. Але тут не йдеться про певні критичні сценарії, проявляється перспектива подорожчання бензинів до кінця червня у низки мереж всього на 50 коп./л", – оцінив Сергій Куюн.

Те, що всі види палива продовжать дорожчати, прогнозує й Геннадій Рябцев.

"Немає жодних подій, які дозволили б змінити тренд на ринку. Зараз ціни на бензин і дизпаливо в опті ростуть незначно, в межах 1%, але якщо з'явилися ініціатори підвищення вартості бензину, то за ними підуть також інші. Ціна в роздробі й надалі буде рости, причому все швидше, вже загалом не на 5 коп./л, а на 15-20 коп./л і більше", – впевнений Геннадій Рябцев. – Газ впритул наблизиться до ціни 12 грн/л, але не перейде її".

Артем Куюн говорить, що прийдешнього тижня газ подорожчає в роздробі ще на 60-70 коп./л, тобто середня ціна перевищить 12 грн/л.

"Трейдери, користуючись "високим сезоном" на ринку газу, намагатимуться в червні заробити по максимуму, вибравши весь потенціал подорожчання в опті. Тому 12,5 грн/л – зараз економічно обґрунтована роздрібна ціна, – прогнозує Артем Куюн. – Надалі ситуація складна. Ще два тижні на наш ринок буде імпортом надходити газ, законтрактований за високими оптовими цінами, тому очікувати стабілізації вартості в роздробі поки не випадає".


Нагадаємо: хоча карантин ослаблений, та коронавірус як і раніше існує і може передаватися, наприклад, через ручки дверей автомобіля. Як правильно продезінфікувати особистий транспорт, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти