На ринку палива України склалася вибухонебезпечна ситуація: що буде з цінами

16 червня, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти кажуть, що ціни можуть піднятися на 60 коп./л, якщо введуть мита на імпорт

Паливо в Україні стає все дорожче: майже повсюдно пішли вгору ціни на бензин і дизель, а скраплений газ дорожчає вже місяць, вартість літра впевнено наближається до 11,5 грн.

Реклама

Які тенденції очікувати цього тижня, розповіли наші експерти: директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев і аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Драйвером підвищення цін виявився столичний регіон – Київ і область: тут найвище зростання цін на бензин і дизпаливо – майже на 30 коп./л за тиждень. Та й скраплений газ теж додав там в ціні багато – близько 50 коп./л.

Єдиною областю, де паливо дешевшало, виявилася Донецька: моніторинг ринку зафіксував, що А-92 коштує менше на 2 коп./л, А-95 – на 3 коп./л. Але зауважимо, що ціни на бензин на Донбасі залишаються одними з найвищих в Україні навіть після двотижневого здешевлення.

Різниця між найвищими і найнижчими цінами, залежно від регіону, зменшилася щодо бензинів і дизпалива і збільшилася щодо автогазу.

Реклама

Щодо А-92 розкид цін зменшився до 13% (2,57 грн/л, мінус 5 коп./л), було 13,5%, по А-95 – зменшився до 11,6% (2,40 грн/л, мінус 6 коп./л), було 11,9%, щодо дизелю – зменшився до 11,4% (2,30, мінус 4 коп./л), було 11,7%. Щодо автогазу розкид цін збільшився до 8% (87 коп./л, плюс 11 коп./л), було 7%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 20,88 грн/л (подорожчання на 3 коп./л), найвища – в Луганській області – 22,28 грн/л (не змінилася), найнижча – у Сумській області – 19,71 грн л (подорожчання на 5 коп./л).

Луганська область, як і раніше, залишається єдиною, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. А ось на Сумщині та на Харківщині "другим" як і раніше можна заправитися дешевше 20 грн/л, але на Харківщині ця дешевизна вже символічна – 19,97 грн/л.

У більшості областей ціни підтяглися вище 20,50 грн/л (плюс 20 коп./л ), але поки нижче 21 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 21,26 грн/л (плюс 28 коп./л).

Реклама

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 21,93 грн/л (подорожчання на 5 коп./л), найвища серед областей – в Луганській області – 23,11 грн/л (не змінилася), найнижча – у Сумській області – 20, 71 грн/л (подорожчання на 5 коп./л).

Тільки на Сумщині та Харківщині (20,91 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

У більшості областей ціни також підтяглися до 22 грн/л і знаходяться в коридорі 21,90 – 22,50 грн/л (плюс 30 коп./л).

У Києві вартість бензину А-95 – 23,21 грн/л (плюс 20 коп./л), тепер в столиці він став найдорожчим в Україні.

Реклама

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 21,37 грн/л (подорожчання на 5 коп./л), найвища – в Луганській області – 22,41 грн/л (не змінилася), найнижча – в Харківській області – 20,11 грн/л (подорожчання на 4 коп./л).

Луганська область – єдина, де дизпаливо коштує дорожче 22 грн/л. У більшості областей ціна в межах 21,20-21,60 грн/л, і тільки в Сумській і Харківській воно дешевше 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,38 грн/л (плюс 28 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 11,06 грн/л (подорожчання на 41 коп./л), найвища – в Одеській області – 11,46 грн/л (подорожчання на 41 коп./л), найнижча – в Чернігівській області – 10,59 грн/л (подорожчання на 30 коп./л).

Якщо тиждень тому газ коштував дорожче 11 грн/л тільки в двох областях – Одеській і Луганській, то тепер він дорожче 11 грн/л вже в 16 областях і в столиці. Та й в інших, за винятком Чернігівської області, ціна близька до 11 грн/л.

У Києві вартість газу – 11,12 грн/л (плюс 49 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти кажуть, що підвищення вартості бензину і дизеля викликане тим, що в роздріб приходить дорожче паливо, яке замінює розпродане дешеве. Швидшими темпами цей процес триває в Києві і області, тому тут ми бачимо найвищі темпи зростання цін. Те ж стосується і скрапленого автогазу. Відповідно, менше зростає вартість нафтопродуктів там, де нижчий рівень їх споживання.

"Ініціаторами підвищення цін на бензин і дизпаливо виступили дві відомі брендові мережі, у яких вартість цих нафтопродуктів була найнижчою, – зазначив Геннадій Рябцев. – За ними поступово почали підвищувати ціни і інші. Стосовно зрідженого газу, то ціни в роздробі на нього також досить швидко вибирали потенціал травневого підвищення в опті. В результаті вартість газ дійшла до 50% вартості бензину, це вже близько до економічної доцільності його використання замість бензину".

Сергій Куюн говорить, що в світі ситуація з цінами на нафту стабілізувалася на рівні 40 доларів за барель, але того, аби вона подорожчала, як було в травні-початку червня, вистачило для зростання цін на нафтопродукти, яке зараз починається і в Україні.

"Компанії дискаунт-сегмента вже почали поступово піднімати ціни, – аналізує Сергій Куюн. – На вихідних дві паливні мережі підняли ціни на 40 і 50 коп./л відповідно, тобто початок покладено. Поки це не масове підвищення, тому по регіонах середні ціни виросли незначно, або залишилися на тому ж рівні, що і тиждень тому. Але "пружинка" почала працювати".

Артем Куюн також акцентував, що 12 червня середня ціна автогазу вперше за півтора року піднялася до позначки 50% від ціни бензину марки А-95.

"До початку травневого підвищення вартості автогазу співвідношення ціни газу до бензину А-95 становило 37,6%, – підрахував Артем Куюн. – Всього з початку травня по 15 червня середня роздрібна ціна газу зросла на 35% (на 2,85 грн/л) – з 8,22 до 11,06 грн/л, в той час як ціна бензину А-95 залишалася незмінною – 21,90 грн/л. За минулий тиждень в мережах АЗС газ подорожчав на 41 коп./л (на 3,9%)".

Що може змінитися за тиждень

За прогнозом Геннадія Рябцева, цього тижня ціни на всі види нафтопродуктів і далі зростатимуть.

"З'явилися ініціатори підвищення вартості бензину, за ними підуть і інші, – говорить Геннадій Рябцев. – Звичайно, є дешевші мережі-дискаунтери, є дорожчі. Що стосується рівня зростання, то якщо підвищать ціни на найбільшій українській мережі заправок, то зростання може бути і 50 коп./л. Якщо вони поки залишать ціни колишніми, то зростання виявиться менше – близько 20 коп./л. Ціна газу теж підвищиться, але не більше 55% від ціни бензину, інакше такі продавці втратять покупців".

Сергій Куюн розповів про глибші проблеми, які можуть спровокувати вибух росту цін на ринку вже найближчим часом.

"Можна було б прогнозувати, що цього тижня значне підвищення цін на бензин і дизель буде малоймовірним, якби не нервозність, яку вносить невизначена ситуація з введенням високих мит проти імпортного дизпалива і скрапленого газу – зазначив Сергій Куюн. – Нагадаю: українські виробники палива розгорнули безпрецедентну кампанію з тиску на Міжвідомчу комісію з міжнародної торгівлі при Мінекономіки. Очікується, що питання в черговий раз розглядатиметься комісією цього тижня. Якщо підвищення мит затвердять – це може призвести до втрати 30% ринку дизеля через припинення російських поставок. Причому в розпал збиральної кампанії!

Ситуація вибухонебезпечна. Уже зараз видно ажіотаж з оптовими закупівлями, що додатково підвищує ціни в опті, а що буде з цінами в роздробі, якщо мита запровадять, – важко навіть прогнозувати. Але точно можна сказати: закупівельні ціни на дизельне паливо і скраплений газ в Україні можуть стати максимальними в Європі в разі введення обмежень на імпорт нафтопродуктів, чого домагаються українські нафтопереробні компанії".

Артем Куюн говорить, що темпи зростання ціни газу в роздробі в найближчий тиждень будуть на рівні цьогорічних або трохи вище, тобто ще 35-40 коп./л.

"Але ситуація аналогічна тій, яка складається навколо мит на дизпаливо, – каже Артем Куюн. – З однією відмінністю – поставки газу з РФ будуть продовжені, оскільки альтернативи їм немає. Підвищення мита оплатить споживач, а це додатково близько 60 копійок на кожному літрі газу. Залишається сподіватися, що Міжвідомча комісія прийме зважене рішення в інтересах України і українців".


Хоча ціни на паливо зростають, автомобілів на дорогах не меншає. Щоб зменшити затори в мегаполісах, офіційні таксі прирівняли до громадського транспорту, дозволивши їм їздити виділеними смугами. Детальніше дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти