Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Страшне слово "банкрутство": фінансова неспроможність може спростити життя

1 квітня 2015, 08:40

Ряполов Костянтин

Офіційно оголосити себе банкрутом непросто, але це допоможе скинути боргове ярмо

Банкрут звільняється від своїх фінансових зобов'язань. Не так вже й страшно, правда?

Банкрут звільняється від своїх фінансових зобов'язань. Не так вже й страшно, правда?

Погіршення економічної ситуації багатьох підприємців обанкротило. Українці бояться цього слова, хоча зі статусу банкрута можна отримати користь. Яку саме, "Сегодня" розповіли партнер ЮФ "Такс Терра" Андрій Бузина і генеральний директор та керуючий партнер ЮК "Правова гільдія "ВікторіАл" Віктор Мороз.

СВОБОДА ВІД ЗОБОВ'ЯЗАНЬ

Страшне слово "банкрутство" для частини людей, які заплуталися в безнадійних боргах, може означати цілком прийнятний вихід зі сформованої ситуації. Наприклад, в Англії щорічно банкрутують десятки тисяч людей. До слова, британське законодавство досить ліберальне, і до островів Туманного Альбіону злітаються потенційні банкрути з усього ЄС – в їх власних країнах проходити процедуру банкрутства і дорожче, і складніше. "Сенс особистого банкрутства полягає в тому, що особа звільняється від виконання зобов'язань перед кредиторами (зокрема, банками) в силу своєї фінансової неспроможності", – говорить Віктор Мороз. Після чого інвентаризується все майно фізичної особи, на яке може бути накладене стягнення; воно продається з аукціону, а отримані гроші віддаються кредитору (або діляться між кількома).

ЩЕ ЩОСЬ І ЗАЛИШИЛОСЯ . Після цього, вказує Бузина, фізособа вважається звільненою від будь-яких боргових зобов'язань, навіть якщо виручених від реалізації майна грошей не вистачило для повного погашення боргів. Причому зовсім не обов'язково, що після банкрутства людина в прямому сенсі слова залишиться голим і босим – адже на аукціон виставляється не все майно. "Зазвичай до майна, на яке не можна накласти стягнення, відносяться речі особистого користування, мінімальний перелік одягу та взуття, аналогічний запас їжі та грошей і деякі інші ресурси, за допомогою яких людина забезпечує своє існування (домашню худобу, бджоли, птахи, корми, предмети вжитку, інструменти, пальне для опалювання житла на сезон тощо)", – розповідає Андрій Бузина.

ВАРІАНТИ ПО-НАШОМУ

У нас не Англія, тому збанкрутувати в нашій країні не так-то просто. "Закон "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачає процедуру банкрутства фізичної особи, – говорить Віктор Мороз. – Тим не менш, є механізм, при якому людина оформляється фізичною особою-підприємцем, після чого визнається банкрутом".

Реклама

Правда, приводом для такого банкрутства можуть стати тільки борги, безпосередньо пов'язані з підприємницькою діяльністю. При цьому, як каже Андрій Бузина, особисті борги людини (кредити на житло, медичну операцію і т. п.) до процедури банкрутства відношення не мають. Тим не менш, завдяки лазівкам в законодавстві, вже в 2009 році стали відомі успішні приклади проходження такого роду банкрутства.

Наприклад, ЗМІ писали про харківську пенсіонерку, яка перед кризою взяла кредит на покупку квартири, а коли з грошима стало зовсім погано, оформилася приватним підприємцем і збанкрутувала, тим самим уникнувши платежів по кредиту. Однак розгулятися цій практиці не дали. "Безліч процедур не було завершено, а загальна позиція судів все-таки ближча до захисту прав кредиторів, а не боржників", – пояснює Андрій Бузина.

ВАРІАНТИ ВСЕ Ж Є . "Цивільний кодекс надає декілька механізмів припинення боргових зобов'язань, – говорить Андрій Бузина. – Наприклад, якщо у боржника немає грошей, щоб розплатитися з кредитором, він може запропонувати будь-яке цінне майно, яке є в його розпорядженні". Цей механізм називається передачею відступного. Він має схожість з банкрутством, проте є й відмінності: ця передача можлива за згодою обох сторін (у банкрутстві це не обов'язково), при цьому немає необхідності продавати майно. А сама процедура займає значно менше часу і не вимагає залучення третіх сторін.

В тренді
Долар виріс в ціні після різкого падіння: курс НБУ

"Ще одним варіантом є так звана новація: боржник може запропонувати кредитору замінити існуюче зобов'язання будь-яким іншим (послуги, роботи, товари). Цей механізм, правда, особливо не застосуємо, якщо говорити про великі суми заборгованості, оскільки навряд чи звичайна фізична особа (не в рамках підприємницької діяльності) зможе запропонувати щось аналогічне боргу за вартістю. Тут можливий варіант і з заміною боржника в зобов'язанні, але це дозволяється робити тільки за згодою кредитора", – розповідає Бузина.

Ще один механізм, передбачений законодавством, але практично не застосовний в житті, – це прощення боргу.

"Як бачимо, наявні правові механізми не дозволяють боржникові самостійно вирішити проблему, необхідна ще й згода кредитора. У той же час інститут банкрутства міг би надати стороні, яка заборгувала, скинути з себе боргове ярмо, адже порушення процедури банкрутства можливе і за заявою самого боржника", – вказує Андрій Бузина.

ДОСВІД І ПЕРСПЕКТИВИ

Не можна сказати, що в нашій країні не було спроб офіційно узаконити особисте банкрутство. Правда, довгий час для цього не вистачало і об'єктивних передумов – відсутнє, так би мовити, соціальне замовлення. Але з кризою 2008 року ситуація змінилася, і вже навесні 2009-го до Верховної Ради надійшов законопроект, що передбачає появу у нас процедури банкрутства фізичної особи. Але підтримки народних обранців ця ініціатива не знайшла. З тих пір питання про особисте банкрутство піднімалось на офіційному рівні ще кілька разів, але безуспішно.

"Говорити про перспективи появи у нас такої процедури поки зарано, – вважає Андрій Бузина. – Думаю, Україна спочатку подивиться на практику застосування такого інституту в Росії". Як відомо, в цій країні з 1 липня 2015 будь фізособа, яка має борг у розмірі 500 тис. руб (близько 210 тис. грн), зможе ініціювати свою банкрутство. "Хоч наша країна в нормативному плані часто слідувала прикладом Росії, але зараз і час інший, і стан речей", – говорить Андрій Бузина.

Втім, є й інші точки зору. "Вважаю, що в Україні також можуть бути прийняті нормативно-правові акти, що дозволяють реалізовувати процедуру особистого банкрутства, оскільки вони актуальні і необхідні", – говорить Віктор Мороз.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...