Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Україна: економічні спади і сплесками інфляції (інфографіка)

1 грудня 2015, 07:05

Павло Кухта

Як правило, українська влада до останнього намагається роздувати і по-максимуму виконувати держбюджет

Падіння економіки призводить до зростання безробіття. Фото: rbc.ua

Падіння економіки призводить до зростання безробіття. Фото: rbc.ua

Добре відомо, що падіння економіки призводить до зростання безробіття, а її зростання, навпаки, до зростання зайнятості.

У важкий період бізнес скорочує витрати і звільняє зайвих співробітників. У період росту, коли можливості для заробітку розширяться, бізнес розширює масштаби своєї роботи і, відповідно, штат співробітників.

_

Джерело: Міжнародний валютний фонд

Реклама

У той же час, існує і певна асоціація між безробіттям та інфляцією. Як правило, счаітается, що за зростання економіки і зниження безробіття, інфляція починає поступово зростати, через неможливість розширювати виробництво досить швидко в порівнянні з тиском зростаючого попиту громадян на товари і послуги. При спаді ж безробіття, як уже було сказано вище, зростає – це знижує попит (люди, які позбулися роботи, починають заощаджувати) і, відповідно, інфляцію.

У той же час, в Україні періоди економічного спаду і зростання безробіття часто асоціюються, навпаки, зі зростанням інфляції. Це пов'язано з "особливостями" традиційної для нашої країни фіскальної, монетарної і валютної політики. Як правило, українська влада до останнього намагається роздувати і по-максимуму виконувати держбюджет, використовуючи його як інструмент підвищення свого рейтингу за рахунок популістського нарощування соцвидатків, а також як спосіб заробітку на крадіжках і корупції для себе і своїх політичних союзників. Враховуючи низьку кредитоспроможність країни (не дивно, на тлі настільки "відповідальної" бюджетної політики), часто прагнення у що б то не стало наповнити бюджетну "годівницю", яка в кризу, як правило, стискається, призводить до тиску політиків на НБУ та примусу Нацбанку до монетизації державних витрат (простіше кажучи, друкування грошей). Монетизація, природно, веде до інфляції. Негнучка валютна політика, яку до 2014 року практикувала Україна, поглиблювала проблему, тому в кризу гривня, як правило, обвалювалася, що вело до ще більшої інфляції.

В результаті, економічні спади в Україні супроводжуються сплесками інфляції, а не її зниженням. Криза і безробіття в українців асоціюється з інфляцією і високими, а не низькими, цінами.

В тренді
В Україні продадуть три збиткових порти

Частково це може змінитися, якщо НБУ вдасться реалізувати свої плани щодо відмови від фіксованого курсу валюти і переходу до таргетування інфляції, а уряду – скоротити зайві витрати і не допускати їх розростання в майбутньому. Тоді поводження інфляції і безробіття в Україні стане ближче до нормальних.

_____01

Джерело: Міжнародний валютний фонд

Втім, приклад США – є, багато в чому, еталоном правильної економічної політики – показує, що навіть у цьому випадку зв'язок між інфляцією та безробіттям неоднозначна. Як правило, перед рецесіями та економічними спадами в Америці, дійсно, настає сплеск інфляції на тлі низького безробіття, в процесі ж рецесії безробіття росте, а інфляція – знижується. Однак, з 1980-х ці тенденції поступово слабшають, а в останню кризу 2008-го року в США взагалі спостерігалася дефляція – падіння цін – на тлі дуже різкого зростання безробіття. Таким чином, можна очікувати, що і в Україні інфляція і безробіття будуть взаємодіяти більш складним чином.

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...