Підсумки першого кварталу для української економіки: високі ціни і дешева нацвалюта

26 травня 2019, 07:54

Олександр Панченко Олександр Панченко

Зростання ВВП значно менше розрахункового. Експерти стверджують: потрібен інвестор

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

ВВП України продовжує зростати: за останніми даними Держстату, реальний, тобто за вирахуванням інфляції, обсяг всіх товарів і послуг, вироблених усередині країни (ВВП), збільшився з початку року на 0,2%, а в порівнянні з 1-м кварталом 2018 року – на 2 , 2%. Але експерти відзначають: темпи зростання сповільнилися в порівнянні з 2018 роком, і прогнозують, що економіка може не досягти планових показників по ВВП в 2,8%, а це вже восени може спричинити за собою зростання цін і девальвацію гривні.

Де надбавка

Статистика відзначає зростання показників за рік у всіх сферах економіки. Промисловість додала 2,1% за рахунок випуску товарів тривалого виробництва, перш за все вантажних автомобілів і причепів (+15,2%), випуску ліків (+12,4%), збільшення видобутку вугілля (+7,2%), нафти і газу (+5,2%). Агросектор дав приріст на 3,4%, роздрібна торгівля – на 7,4%, транспорт – на 2,2%, перш за все за рахунок зростання автомобільних і авіаційних перевезень вантажів. Вражає зростання обсягів будівництва – за рік майже на чверть (24,3%). Свій "внесок" в зростання ВВП внесла і інфляція: за рік, квартал до кварталу, все подорожчало на 8,9%, при цьому більше чверті зростання цін припало на січень-березень 2019 року, склавши 2,4%. У квітні інфляція прискорилася: 1% за місяць, або 3,4% з початку року.

Прогнози експерів

Експерти кажуть, що економіка у нас в цьому році зростає мляво, а це ставить під загрозу як виконання показників держбюджету, так і заплановане підвищення соцстандартів.

"На цей рік закладено зростання ВВП 2,8%, або по 0,7% щокварталу, – нагадав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Поки за підсумками чверті року маємо втричі менше, причому приріст йде не за рахунок промисловості, яка з початку року в мінусі на 0,8%, а в основному за рахунок торгівлі. Курс долара зараз низький, оскільки в країні надлишок валюти через надходження від трудових мігрантів та за рахунок скупки іноземними інвесторами високодохідних (під 17,5% річних, що вдвічі вище очікуваної за цей рік інфляції) цінних держпаперів (ОВДП), номінованих у гривні. Восени ситуація зміниться на протилежну: ОВДП інвестори пред'являть до викупу, через що гривня девальвує до 28,5-29 грн/дол".

Реклама

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко побоюється, що влада буде змушена підвищити з 1 липня соцстандарти за рахунок емісії, що в результаті хоча і покаже підвищення ВВП через прискорення інфляції, але його зростання буде формальним, арифметичним.

"Треба поміняти інвестклімат, щоб бізнес вкладав гроші не в ОВДП, а в промисловість, тільки тоді можна говорити про реальний розвиток економіки", – уклав Охрименко. 

Демографія, пенсіонери і судді

А ось населення України, за даними Держстатистики, продовжує скорочуватися: за 1-й квартал українців стало менше на 73,7 тис. осіб. Також Мінсоцполітики підрахувало, що на 1 квітня налічується 11,4 млн пенсіонерів, це на 100 тис. менше, ніж на 1 січня. Крім того, з початку року померли 159,2 тис. осіб, народилися 76,1 тис., ще майже 9,5 тис. осіб – в'їхали до нас мігранти.

Нагадаємо, середня пенсія зросла за рік до 2899 грн (+360 грн), мінімальна пенсія до 1 липня буде 1497 грн, з 1 липня підвищиться до 1564 грн, максимальна пенсія – 14 970 грн, або не більше 10 мінпенсій. Середня трудова пенсія, яку отримують 8,6 млн осіб, дорівнює 2942 грн, пенсія за інвалідністю (вона у 1,4 млн осіб) – 2221 грн, за вислугу років (лікарі, вчителі, механізатори, доярки тощо, всього 648 тис. осіб) – 4051 грн. Найвищі виплати у суддів – в середньому 44 тис. грн (отримують 3,3 тис. осіб), але юридично це не пенсії, а "грошове утримання", тому воно не підпадає під обмеження в 10 мінпенсій.

Раніше прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що економіка України у 2019 році має зрости не менше ніж на 3%. За його словами, в цьому році уряд планує інвестувати, в першу чергу, в освіту, медицину і енергетичну ефективність. Експерти також вважають, що Україна повинна переорієнтуватися з поставок сировини на експорт продукції з високою доданою вартістю.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти