Приборкати інфляцію не вдається: НБУ знову погіршив прогноз

9 листопада 2018, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Також названі фактори, які становлять загрозу для економіки України в 2019 році

Фото: Getty

Фото: Getty

НаціональнийбанкУкраїнивчерговийразпогіршивпрогнозпоінфляціїнапоточний та наступніроки.Востанньому"Інфляційномузвіті"НБУ,заIIIквартал2018го,прогнозується,щоза результатамирокуінфляціяскладе10,1%.Ранішепередбачалося,щоїїрівеньбудена1,2%нижче-8,9%.

ПричиноюпогіршенняпрогнозуінфляціївНБУназиваютьпідвищеннясвітовихціннаенергоресурсиіпшеницю,атакож
"більш суттєве, ніж очікувалося", зростання заробітних плат в Україні.

Як погіршувався прогноз

Впершепрогнозінфляціїна2018рік НБУпредставивв"Інфляційномузвіті"заIIквартал2016 року.Тодіпрогнозувалося,щодокінця2018року інфляціявУкраїні небудеперевищувати6%.Такийпрогнозпротримавсядоосеніминулогороку.Авнфляційномузвіті"заIIIквартал2017гоНацбанквизнав,щопомилявся,іпідвищивпрогнознуцифрудо7,3%.На думкурегулятора,такийрівеньінфляціїповиненбуввстановитисявIIIкварталі2018го.

А вже в наступному "Інфляційному звіті", за IV квартал 2017 го, прогноз інфляції знову був відкорегований в бік збільшення. НБУ припустив, що до кінця 2018 року інфляція знизиться тільки до 8,9% до кінця 2018 року.

Однак за фактом саме такою виявилася інфляція в кінці III кварталу поточного року. Але це не означає, що зниження інфляції йде з випередженням графіка. Навпаки: восени традиційно інфляція зростає.

"Внаслідок очікуваного підвищення адміністративно регульованих цін (зокрема, вартості опалення) в IV кварталі 2018 року прогноз інфляції тимчасово буде відхилятися від цільової траєкторії", – попереджали в НБУ. І як наслідок – в останньому звіті, за III квартал 2018 року, прогноз інфляції знову був змінений.

Тепер в НБУ вважають, що до кінця поточного року інфляція складе 10,1%. Таким чином, можна констатувати, що інфляція знижується майже в два рази повільніше, ніж розраховували в НБУ
.

Чому зростання цін не припиняється

Реклама

Традиційно рівень інфляції визначається двома групами факторів протилежної спрямованості. Одні провокують зростання цін, інші стримують його.

За оцінками НБУ, факторами, що сповільнюють зростання цін і стримуючими інфляцію, в другій половині 2018 року стали хіба що ціни на продукти харчування. Їжа дешевшала або,  принаймні, дорожчала не надто швидко.

Інша група факторів, яка не дозволила інфляції сповільнитися в тій мірі, в якій розраховували прогнозисти, виявилася більш значущою. До цієї групи факторів відносяться зростання цін на адміністративно регульовані товар і послуги, зокрема на бензин. Зростання зарплат і пенсій. Ослаблення курсу гривні і, як наслідок, – подорожчання імпортних товарів. Крім того, знижувалися світові ціни на експортовані українські товари, такі як сталь, соняшникова олія і кукурудза.

"Посилення турбулентності на валютному ринку разом зі стрімким зростанням цін на паливо, повідомленнями про підвищення цін на газ та інших тарифів ЖКГ, а також наближення наступного року подвійних виборів в Україні підігрівали інфляційні очікування. Очікування домогосподарств і банків погіршилися, а очікування професійних аналітиків і підприємств залишалися високими, істотно перевищуючи інфляційні цілі Національного банку", - констатують автори "Інфляційного звіту"
.

В тренді
Тиск посилиться: що буде з курсом долара в червні

Небезпеки наступного року

Починаючизвесни2017 рокуНБУнамагаютьсяпрогнозуватиінфляціюіна2019 рік.До січня2018гобуланадія,щов 2019-муінфляціявУкраїнісповільнитьсядо5%.Такаінфляціятримаєтьсяв багатьохкраїнах.Вважається,щовона непризводитьдоістотного погіршеннярівняжиттялюдей,затесприяє розвиткуекономіки.

Однак в "Інфляційному звіті" за IV квартал 2017 року, який був опублікований в січні 2018 го, прогноз інфляції на 2019 рік був погіршений до 5,8%. А тепер Нацбанк збільшив прогнозну цифру до 6,3%.

Тобто, навіть якщо нинішній прогноз Нацбанку збудеться, до кінця наступного року інфляція не сповільниться навіть до того рівня, який прогнозувався на 2018 рік (6%). Тобто приборкання інфляції вже зараз йде з відставанням більше ніж на рік. І немає гарантій, що це останнє коригування прогнозу.

Тепер обіцянки 5% -ної інфляції перенесені на 2020 рік. Але в НБУ вже попереджають, що існують ризики того, що і цей прогноз доведеться коригувати.

"Основними ризиками для реалізації окресленого макроекономічного прогнозу, а також зниження інфляції до мети в 2020 році, Національний банк вважає подальше погіршення інфляційних очікувань (на тлі розгортання нового політичного циклу) і погіршення зовнішніх умов. Ризики з боку зовнішнього середовища залежать як від динаміки світових цін на сировинні товари, так і можливого переходу світової економіки у фазу спаду", – підкреслюють в НБУ.

Додати проблем Україні, як і світовій економіці, на думку аналітиків, можуть і торгові війни. "Негативним ефектом таких протистоянь може бути надлишок пропозиції сировинних товарів в окремих регіонах світу з відповідним тиском на ціни в бік зниження. У такому випадку, а також у разі погіршення доступу до окремих ринків збуту, валютні надходження від експорту будуть скорочуватися, тиснути на обмінний курс гривні і, відповідно, інфляцію", - йдеться в останньому "Інфляційному звіті" НБУ.

Для нівелювання негативного впливу зовнішніх умов Нацбанк має намір проводити ще більш жорстку монетарну політику.

Також негативний вплив на економіку України і рівень інфляції в наступному році можуть надавати зростаючі ціни на енергоносії на світових ринках (проте в НБУ не беруться сьогодні прогнозувати, наскільки серйозним буде це зростання цін) і невизначеність з транзитом газу після закінчення договору з Газпромом.

Також істотний ризик для економічного зростання в Україні представляє подальший відтік трудових ресурсів. Зокрема, експерти стурбовані тим, що ряд європейських країн – зокрема, Чехія і Німеччина – вже зараз оголосили про пом'якшення умов для працевлаштування іноземних громадян
.

Реклама

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, як в Україні повинні вирости пенсії в 2019 році.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти