Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Російські товари зникнуть з України або зростуть в ціні

16 травня 2019, 07:51

Олександра Романюк

Кабмін заявив, що прийняв рішення про введення спеціального мита практично на все, що зроблено в РФ

/ Фото: Pixabay

Україна намір істотно обмежити поставки до України і транзит товарів з Російської Федерації. Розширити перелік обмежувальних заходів було вирішено на засіданні Кабінету міністрів 15 травня.

"Скажемо "ні" агресору!" Під таким заголовком Міністерство економічного розвитку і торгівлі поширило в Facebook повідомлення про введення ембарго на російські цемент і фанеру та спеціального мита на всі інші російські товари. Таким чином, буде розширено перелік товарів, визначений постановою КМУ №1147 від 30 грудня 2015 року "Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації".

За повідомленням Мінекономрозвитку, заборона на ввезення на територію України різних видів цементу і фанери введена "в відповідь на агресивні і дискримінаційні дії з боку Російської Федерації щодо заборони товарам українського походження доступу на російський ринок, а також щодо обмеження транзиту товарів з території України в РФ" . Минулого року імпорт російської цементної продукції до України в ціновому вираженні становив близько 17 млн ​​доларів, фанери – 19,7 млн ​​доларів.

До відома: загальний обсяг імпорту російських товарів до України 2018-го налічував 8,1 млрд доларів, порівняно з 2017 роком він зріс на 12%.

Спецiальний митний збiр на російські товари буде введений з 1 серпня 2019 року. Ним обкладатимуться всі вироблені в Росії товари, незалежно від інших видів мита. Гроші, сплачені у вигляді спеціального мита, планують акумулювати в спеціальному фонді держбюджету і направляти на фінансування заходів з імпортозаміщення.

"Уряд України вперше застосував спеціальне мито на всі товари походженням з Російської Федерації. Виняток становить чутливий імпорт: вугілля, кокс, бензин, зріджений газ і фармацевтична продукція", – розповіла Олена Омельченко, партнер, керівник практики міжнародної торгівлі юридичної фірми "Ілляшев та Партнери".

Текстів відповідних рішень наразі немає. Тому не ясно, яким буде розмір мита. У повідомленнях Мінекономрозвитку зазначено тільки, що воно визначатиметься "в відсотках до митної вартості товарів за певними ставками". Як повідомили сайту "Сьогодні" в Мінекономіки, розмір відсотків і ставок поки не визначений остаточно, вони стануть точно відомі в процесі доопрацювання нормативних документів.

У такій ситуації експерти обережні у своїх коментарях щодо економічних наслідків цього рішення для української економіки.

"Наразі не відомо, які саме рішення прийнято. Раніше ми зазвичай або брали участь у підготовці рішень, або в обговоренні. Зараз цього немає. Можливо, тому, що немає напрацювань. І ми не розуміємо, про які товари і про які заходи ми говоримо. Якщо йдеться про санкції по відношенню до російських товарів, то треба розуміти, до яких саме. Справа в тому, що в Україні вже майже не залишилося споживчих товарів, вироблених в Росії. За винятком товарів, які виробляють міжнародні компанії на території Росії. Чи санкції стосуватимуться і цих товарів – не бачачи тексту, говорити складно", – говорить директор Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

За його інформацією, основні групи російських товарів, які зараз можна побачити на прилавках українських магазинів, це побутова хімія та косметика.

"Є ще мінеральні добрива. Але вводити додаткові мита на ці товари – це все одно, що стріляти собі в ногу. Це буде для України дуже болісно. У нас ринок і так практично монополізований, і будь-який крок означатиме підвищення вартості всіх овочів в нашій країні на кілька відсотків тільки за рахунок цього. Ось цього робити я б не рекомендував категорично", – підкреслює Олексій Дорошенко.

Єдиним винятком експерт називає улюблену українцями гречку.

В тренді
Долар знизився, євро підріс: офіційний курс

"Гречку ми останнім часом дійсно стали завозити з Російської Федерації, тому що там вона дешевше, причому значно. Тому весь минулий рік ціна на гречку падала. Введення мит на цей товар якраз стабілізує ціни на цю крупу", – говорить експерт.

Також наразі незрозуміло, чи обкладатимуться митом товари, призначені для продажу на території України, чи транзитні також. Якщо торгова війна між Україною і Росією торкнеться і транзиту, російсько-українська торгова війна торкнеться також інтересів третіх країн. Торік, наприклад, обсяг транзиту товарів з РФ через Україну до третіх країн становив 1,3 млн тонн, з них майже 743 тонни – до країн ЄС.

Анатолій Амелін сумнівається, що нові обмежувальні заходи торкнуться транзитних товарів. "З точки зору міжнародної торгівлі, транзит не повинен обкладатися додатковими митами. На транзиті країна теж заробляє. Але, знову ж таки, я не готовий коментувати, не бачачи самої постанови", – говорить він.

Юрист ЮФ "Ілляшев та Партнери" Олена Омельченко, навпаки, вважає, що рішення СОТ щодо однієї з попередніх суперечок України і Росії відкриває Україні можливість обкладати митом і транзитні українські товари. Як раніше писав сайт "Сьогодні", Україна програла в СОТ суперечку якраз про обмеження з боку Росії для транзитних товарів з України до третіх країн. Значить, СОТ вважає подібні заходи прийнятними.

"Україна має право послатися на статтю 21 ГАТТ "Виключення з міркувань безпеки". Рішення Органу з вирішення спорів СОТ в справі DS512: "Росія – Заходи щодо транзитних перевезень" відкрило шлях для активного застосування країнами торгових обмежень з міркувань безпеки і створило ситуацію, в якій Україна і Росія можуть безперешкодно обмінюватися торговими обмеженнями. Швидше, слід очікувати нових зустрічних торговельних заходів з боку Москви", – каже Олена Омельченко.

Втім, юрист вважає малоймовірним, що це рішення Кабміну взагалі оскаржуватиметься Росією в СОТ.

Говорячи про наслідки обмежень на решту російських товарів для економіки України, експерти говорять зовсім не про ті гроші, які планується збирати до фонду підтримки українського виробника.

"Це рішення – політичне, але при цьому воно несе в собі певні економічні наслідки. З одного боку, це спричинить за собою подорожчання української продукції, яка виготовляється з використанням імпортованих російських товарів. А з іншого боку – якщо ми не отримуватимемо товари з Росії, це стимулюватиме виробництво подібних аналогів в Україні. Але, не маючи конкретного переліку товарів, про які йдеться, важко робити більш конкретніший прогноз", – каже Анатолій Амелін.

"Україна і Росія перебувають в повноцінній торговій війни. Вони зазвичай обмінюються дзеркальними заходами. Останнім часом Росія не вводила додаткових санкцій проти українських товарів. Значить, якщо ми зараз робимо цей крок, то треба розуміти, що Росія також дасть відповідь. І ми побачимо, що наша економіка зростає ще повільніше", – вважає Олексій Дорошенко.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...