Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Що чекає на банки України 2017 року: прогнози експертів

11 січня 2017, 08:45

Аналітики сподіваються на оздоровлення системи, але не виключають нових "чисток" і песимістично налаштовані щодо кредитування

Банківська система України взяла курс на оздоровлення. Фото: Jeff Djevdet / Flickr

Банківська система України взяла курс на оздоровлення. Фото: Jeff Djevdet / Flickr

Реклама

Минулий 2016 рік став для банківської системи України серйозним випробуванням. Перелік чинних банків скоротився ще на кілька десятків, і "здорових" фінустанов в країні тепер менше сотні. Очищення банківської сфери не завжди проходило спокійно, закриття декількох банків супроводжувалося скандалами. Наприклад, з банком "Михайлівський", який виявився замішаним в махінаціях з грошима вкладників, а також ПриватБанком, що перейшов у власність держави. Але фінансовий сектор вистояв і демонструє ознаки оздоровлення, пише "РБК-Україна".

Так, обсяг коштів фізосіб на банківських рахунках з січня по грудень 2016 року збільшився майже на 5%. І це немало, враховуючи відтік грошей з системи, пов'язаний з відходом на ліквідацію банків протягом року. Достатність регулятивного капіталу зросла з 12,74% до 13,71% (цей показник говорить про можливість або неможливість банку розрахуватися за зобов'язаннями; мінімальне значення – 10%), а збиток банківської системи порівняно 2015 роком скоротився в рази.

За прогнозами Національного банку, 2017 року банківський сектор зможе остаточно переломити негативний тренд, нарощуючи доходи.

"Макроекономічні умови будуть сприятливішими для розвитку банківського бізнесу – зростання доходів підприємств і поліпшення їх платоспроможності, зростання заробітних плат і доходів населення позитивно вплинуть як на новий бізнес банків, так і на поліпшення якості їх кредитних портфелів", – вважає директор департаменту організації, стратегії і корпоративного управління "Кредобанку" Роман Лепак.

Ринок 2017 року можуть покинути ще близько 20 банків. 

І все ж, в більшості банкіри та аналітики все-таки вважають за краще обережний оптимізм. За словами експертів, 2017 року банківська система адаптуватиметься до нових регуляторних вимог і ринкових умов, пов'язаних, в тому числі, зі значним збільшенням ваги і впливу державних банків.

"Але впораються з цією адаптацією далеко не всі", – говорить голова правління Altbank Ігор Волох.

Черга на вихід

Член правління "Креді Агріколь Банк" Вадим Ганах передбачає, що ринок в 2017 року можуть покинути ще близько 20 банків. "Система розвиватиметься в умовах нестабільного геополітичного середовища, перерозподілу клієнтської бази та створення нових ніш, напрямків", – підкреслює Ганах.

_pixabay_10

Тому для того, щоб залишатися "на плаву", банкам необхідно інвестувати чималі гроші в персонал, якість обслуговування, сучасні сервіси. Але багато фінустанов будуть зайняті вирішенням проблем з капіталізацією, оскільки в планах НБУ – подальше стрес-тестування системи. І цього разу до поля зору регулятора потраплять саме невеликі банки.

"На відміну від державних і банків зі стратегічними іноземними власниками, акціонери банків з українським корінням мають обмежені можливості щодо вливання додаткового капіталу. За нашими оцінками, наступного року буде не менше десятка прикладів виведення банків з ринку саме через неможливість наростити капітал до рівня, узгодженого з НБУ", – зазначає Лепак.

Не виключений і сценарій об'єднання дрібних банків з системними, що, втім, для невеликих гравців аж ніяк не найкращий варіант, так само як і для їх клієнтів.

"Для локальних дрібних банків це болісний шлях, оскільки вони можуть займатися мікрокредитуванням, і бути гнучкими в регіонах, на відміну від великих установ", – впевнений старший аналітик ГК ForexClub Андрій Шевчишин.

В очікуванні кредитів

Не особливо вірять банкіри і в те, що їм вдасться наступного року розблокувати кредитування. З одного боку, НБУ поступово знижує облікову ставку, рівень якої на цей момент чиверімит 14%. Фактично, це – орієнтир для банків при розрахунку кредитних ставок, які, в теорії, також повинні знижуватися. Але високі ставки – не єдина перешкода на шляху до масової видачі кредитів. Банки не мають достатній обсяг вільних ресурсів для того, щоб відновити повноцінне кредитування населення (кредити на авто, іпотеку) та бізнесу (на розвиток, покупку основних фондів тощо).

Вимоги до позичальників з боку банків зростуть.

Крім того, з 2017 року банки будуть змушені посилити оцінку кредитних ризиків, і показати реальну якість своїх кредитних портфелів. Тобто оголити всі "погані" кредити, під які банкірам доведеться сформувати додаткові резерви. "А жорсткіші підходи до оцінки кредитних ризиків навряд чи стануть стимулом для кредитування економіки", – міркує Шулик.

Вимоги до позичальників з боку банків (насамперед, до якості застав, які вони надають як забезпечення по позиках) теж зростуть. Отже, коло тих, хто навіть при наявності бажання і фінансових можливостей, зможе оформити кредит, ще більше звузиться. Причому це стосується як позичальників-фізосіб, так і бізнесу.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...