Як в Україні будуть послаблювати "валютні" гайки: банкіри оцінили амбітний план НБУ

30 вересня 2018, 08:13

Ідеологію валютного нагляду змінять, але миттєвої лібералізації чекати не доводиться  

Фото: НБУ

Фото: НБУ

НаціональнийбанкУкраїни(НБУ)анонсувавпочатоквалютноїлібералізації.Офіційновонарозпочнеться 7 лютого, зі вступом в силу нового закону "Про валюту". ДокументзамінитьсобоючиннийдосіДекретпровалютне регулювання1993 року.Зякихноваційрегуляторпочненовусторінкувісторіївалютногоринкукраїнипокиневідомо:НБУпокитількиготуєнормативнубазу,якапокаже,якіобмеженнязалишатьсявсилі,аякі – ні,пишепортал"Мінфін".

Реклама

Учасникиринкуне очікуютьвідНацбанкуповного"відкриттяшлюзів",алепобоюються,щоне встигнутьпідготуватисядо новогоформатувалютногорегулюваннячерез те,щорегуляторвідвівїмнацевсьогомісяцьчасу.Про те,якою хочуть бачити"новувалютнуреальність"банкіриіфінансисти,говорилиучасникиПершоговалютногофорумувКиєві.

НБУвжезаплануваврядпослаблень,якийвступлятьвсилувідразу,тобтоз7 лютого.Йдетьсяпро наступні зміни:

 • вранічнийтермінрозрахунківзаекспортно-імпортними операціямирозширятьзі180до365днів.Зупинятидіяльністькомпаніїзапорушенняцьогоперіодубільше небудуть;

 • валютнийнаглядскасуютьдлязовнішньоекономічнихконтрактівдо150тис.,апіслязмінправилфінмоніторингу-до300тис.;

 • Реклама

  індивідуальніліцензіїнапокупкуактивівзакордономзамінятьсистемоюлімітів;

 • банкаміїхклієнтамбільшене доведетьсяреєструватизовнішнізапозичення-доситьбудеповідомитиНБУпро операціювжепофакту;

 • внесенняплатежіву валютіза програмамистрахуванняжиттяіпокупкузавалютуОВДП(за умовиучастібанку)будедозволено.

 • продажбанкамивалютионлайнлегалізують.

  В тренді
  Корупція на мільйони гривень: у Польщі затримано ще одного фігуранта справи ексглави "Укравтодору"

"Ми змінюємо саму логіку регулювання: зараз НБУ діє за принципом валютного нагляду, який замислювався спочатку для того, щоб запобігти відтоку капіталу з країни. З лютого ми переходимо до валютного контролю: це означає, що регулятор буде просто стежити за тим, щоб встановлені обмеження виконувалися – не більше того", – розповів заступник директора департаменту відкритих ринків НБУ Емал Бахтарі.

Реклама

Але Нацбанк не має наміру робити миттєву лібералізацію. Зміни будуть, але регулятор не зніме всі обмеження відразу.

"Ми працюємо над проектом. Але Нацбанк його заздалегідь не опублікує, такі речі дуже чутливі для ринку. Тому що саме збережеться, і в якій саме формі, ми побачимо після нового року", - сказав Бахтарі.

Повний проект нормативної бази НБУ має намір представити на початку січня. Тобто всього за місяць до офіційного вступу в силу Закону про валюту.

А ось учасники ринку не дуже задоволені повільністю НБУ. За словами співзасновника інвестиційної групи "Універ" Тараса Козака, з огляду на період новорічних свят, велика частина банкірів і фінансистів просто не встигне опрацювати пропозиції Нацбанку.

Побачити готується "нормативку" раніше, ніж в січні, хочуть і депутати. За словами заступника голови парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Михайла Довбенка, лібералізація повинна бути комплексною, тому до процесу потрібно залучати не тільки НБУ, але і інші держоргани, зокрема Держфіскальну службу.

Регулятор пояснює свою логіку тим, що не може передбачити економічні і політичні умови, в яких ринку доведеться працювати цієї зими. "Все залежить від економічної ситуації в країні, плюс потрібно враховувати фактор виборів", – говорить Бахтарі
.

Нова реальність

Вціломубанкіриіфінансистине очікуютьсерйознихпом'якшеньвідНБУвлютому.ЗасловамиекспертаЦентруекономічноїстратегіїРоманаСульжика,регулятордавзрозуміти,щопокине бачитьпередумовдляповного"відкручуваннягайок".ВиконавчийдиректорНезалежноїасоціаціїбанківУкраїниОленаКоробковазазначила,щодосвідіншихкраїнсвідчить про те,щомиттєвепом'якшеннядалеко незавждипризводитьдо позитивних результатів.Заїїсловами,банківськийсекторпідтримує"поступовулібералізацію".

"Шляхом швидкого зняття обмежень пішов Ізраїль в 1977 році. Через два роки вони були змушені знову "закрити" ринок. Повноцінну лібералізацію в Ізраїлі довелося відкласти, в кінцевому підсумку вона тривала 15 років", – розповіла Коробкова.

ВіталійШапранвважає,щосерйознимгальмомнашляхудоповноцінноїлібералізаціїзалишаютьсявеликірозміри тіньового сектору в економіці. Зайогоданими,обсягитіньових оборудоквУкраїніскладають25-30млрддоларів.

Проте, ринок уже обговорює можливі сценарії розвитку після того, як всі його учасники звикнуть працювати в нових умовах. На думку Козака, одним з перших напрямків еволюції ринку повинна стати біржова торгівля валютою.

 
"Компанії повинні мати право купувати і продавати валюту не тільки через банк, який бере велику комісію, але і там, де продавець і покупець самі зможуть знайти один одного", – вважає Козак.

Концептуально з цим згодні і в НБУ. За словами Бахтарі, рух ринку дійсно має бути направлений в сторону біржової торгівлі, але спочатку потрібно створити середовище, в якому всі його учасники зможуть працювати без валютних обмежень.

Сульжик також нагадує: якщо раніше доля валютних обмежень залежала від депутатів Ради, тепер це питання повністю знаходиться у віданні НБУ. А це означає, що у ринку з'явиться можливість самому безпосередньо впливати на процеси валютного регулювання
.

Реклама

Читайте на сайті "Сегодня" детальніше про те, що закон про валюту змінить для простих українців.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти