Вигоди і ризики великої монетизації: що буде з субсидіями в 2019 році

4 листопада 2018, 07:51

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

На наступний рік до державного бюджету закладено 55 млрд грн для виплат субсидій

Субсидії в Україні перераховують кілька разів на рік

Субсидії в Україні перераховують кілька разів на рік / Фото: Сергій Ніколаєв

Вже в 2019 р. в Україні повинна пройти повна монетизація субсидій.Ужерозробленийпоетапнийпроцес,за якимібудепроходитипроцедура.Правда,іуекспертів,іунаселеннязаразємасапобоюваньз цього приводу.Сайт"Сегодня"розповідає,чи вартопобоюватисямонетизації,яквсецепройдеічи вистачитьнавсіхгрошей.

Що відбувається зараз

В Україні процес реформування субсидій все ніяк не закінчиться. Так, правила отримання субсидій продовжують посилюватися, а, наприклад, з 1 травня в Україні значно урізали кількість тих, хто користувався субсидіями. В уряді мотивували нововведення необхідністю позбавити державних компенсацій тих, хто приховує свої доходи. Тоді субсидії втратили люди, які були власниками автомобілів молодше п'яти років, ті, у яких площа квартири перевищує 120 кв. м, а вдома – 200 кв. м, і багато інших. Загалом, через такі зміни субсидій позбувся кожен п'ятий-шостий одержувач.

"Повним ходом використовуються нові майнові критерії, які були затверджені в травні цього року. Які передбачають неможливість отримання субсидії тими, у кого у власності є квартира, площею більше, ніж 120 кв. м, будинок, площею більше 200 кв. м, автомобіль, молодше 5 років, разові покупки на суму понад 50 тис.", -зазначає в коментарі "Сегодня" Андрій Никончук, експерт з питань ЖКГ Українського інституту аналізу та менеджменту.

Але,незабаромвційсферівдаритьчерговенововведення-масовамонетизація.Доосені2019року вУкраїнібудепроведенастовідсотковамонетизаціясубсидій,стартякої запланованийна1 січня.

Реклама

Про ценещодавнозаявивпрем'єр-міністрУкраїниВолодимирГройсман.Зайогословами,заразвиплачуютьзекономленікоштивже1,3 млнукраїнськихдомогосподарств,ав 2019році цяцифращезбільшиться.

"Наступний етап – переведення на особові рахунки. Саме туди будемо направляти доплату держави за сплату житлово-комунальних послуг, а вже звідти кошти повинні потрапляти до теплопостачальників та інших надавачів комунальних послуг", – додав прем'єр
.

Етапи монетизації субсидій

Монетизаціюсубсидійповинніпровестичерез те,щотака умоваєвмеморандумізМіжнароднимвалютнимфондом.Вурядінещодавнозаявили,щовідбуватиметьсяперехіднавиплатуживихгрошейвтриетапи,першийзякихрозпочнеться 1січня2019р.

Під час першого етапу гроші отримають ті українці, які звернулися за допомогою від держави з новим пакетом документів. На цьому етапі зміни торкнуться близько 100-150 тис. домогосподарств.

Одержувачам допомоги від держави зекономлені на енергоресурсах кошти будуть видаватися "живими грошима".

"Ми ввели таке поняття, як монетизація. Якщо людина заощадила газ (у порівнянні з нормою споживання – ред.), їй повертаються кошти за рахунок того, що вона заощадила. З 1 січня вводиться повна монетизація. Все, що заощадила людина, не буде списано в бюджет. По закінченню сезону вона буде мати можливість зняти зі своєї картки і використовувати так, як вважатиме за потрібне"
,
– передає Укрінформ слова міністра соціальної політики Андрія Реви.

Другийетапстартуєз1 травня наступногорокуібудеспрямованийнатідомогосподарства,якимбули призначенісубсидіїнанеопалювальнийперіод2019р

Реклама

Третій,заключнийетап,почнетьсяз жовтня,щобвстигнутидоновогоопалювальногосезону.СаметодівідбудетьсяповнийперехіднамонетизаціюсубсидійвУкраїні.

Навіщо потрібно монетизація і чи варто чогось побоюватися

Домонетизаціїсубсидійвідносятьсяпо-різному.З одногобоку-цеживігроші,якілюдинаможевитратитинаоплатукомунальнихрахунків,аз іншого-процедурадокінцяне врегульована,та йзавждиєпобоювання,щогрошейвбюджетінавиплатусубсидійпросто невистачить.

Проте,вурядівважають,щосистеманарахуваннясубсидій,якаіснуваладоцього,роздуваєвитратидержавиі нестимулюєзаощадливість.Першімонетизованісубсидіїунаспочаливиплачуватиякразтим,хтозмігзаощадитиівитратитименшезапланованогогазупід часопалювальногоперіоду.Правда,покиніякихзаконодавчихініціатив,якібрегулювали,кудипідутьотриманілюдьмигроші,вУкраїнінемає.

ЕкономістБорисКушніруквкоментарісайту"Сегодня"розповів,хтовпершучергупрограєівиграєвідпроведеннямонетизаціїсубсидій,ічи будутьпроблемизнестачеюбюджетнихкоштів.

"Насправді, з браком коштів не буде проблем. Більш того, якщо ми проведемо монетизацію і перейдемо до того, щоб ціна на газ була повністю ринкова, найбільше від цього виграють саме малозабезпечені верстви населення, оскільки вони зможуть отримати більше живих коштів.

Що буде відбуватися, якщо ми весь цей газовий ресурс, який у нас видобувається, будемо продавати на ринку? Хто в цьому випадку в програші? По-перше, облгази, тому що вони втрачають можливість заробляти на різних підприємствах. Крім того, в цьому випадку, потрібно, і щоб була можливість конкуренції для продажу газу населення. У цьому випадку рентабельність продажів газу населенню також скоротиться. Також програють ті, хто багато споживає, тому що їм доведеться платити більше. Але, як правило, це більш заможні сім'ї. Для них це буде неприємно, але не критично", – зазначив економіст
.

Реклама

Вінтакождодає,щомонетизаціяпільгсуттєвовплиненазростаннядобробутумалозабезпеченихверствнаселення.

"Виграютьмаленькідомогосподарстваівзагалінезаможніродини.Втомучислі,до національногобагатствазможутьотриматидоступдомогосподарства,які газвзагалі неспоживають.Вонизможутьотриматиправонате,щобїмдавалипевнукомпенсаціюнавитратинапальне,якеможебутиврізній формі",-додавКушнірук.

Нещодавнонакругломустолінатему"Житлові субсидії:нашляхудомонетизації"незалежнийекспертз питаньенергозбереженняСвятославПавлюкзазначив,щомонетизаціязмушуєспоживачазмінюватисвою поведінку і стимулює економію енергоресурсів.

"Держава повинна дати можливість домогосподарствам використовувати заощаджені гроші на модернізацію житла заради кращого енергозбереження. Також необхідно доносити до споживачів, що субсидії будуть видаватися не вічно, а обсяги виплат будуть скорочуватися. Тому критично важливо вкладати гроші в модернізацію житла", - пояснив експерт.

У свою чергу, Ольга Піщуліна, експерт з питань соціальної підтримки населення Центру Разумкова, звернула увагу, що в західних країнах субсидії отримує лише близько 2-5% населення, тоді як в Україні ця цифра сягає майже 50%.

Вона також додала, що монетизацію субсидій назвати однозначно позитивною можна, тому що не всі елементи механізму продумані досить добре.

Так, одна з проблем – можливий брак грошей для виплат субсидій. Правда, в уряді налаштовані досить оптимістично. За інформацією прес-служби Кабміну, на 2019 року в проект держбюджету закладено 55 млрд грн для виплат субсидій для населення. Володимир Гройсман пояснив, що в цьому році кількість домогосподарств, які отримують субсидію, склала 6,9 млн. У наступному році цей показник залишиться, за прогнозами, в таких же межах. І вимушене
підвищення ціни на газ, азначить,теплоіводу, непозначитьсянавеличиніоплатизакомунальніпослугидлятих,хтомаєсубсидію.

"Свою частинку сім'я як платила, так і буде платити. Решту заплатить держава", – сказав Гройсман.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти