Гриценко: "Потрібно створювати антипутінську коаліцію"

23 травня 2014 19:40

Олександра Захарова Олександра Захарова

Кандидат у президенти Анатолій Гриценко вважає, що Україна може допомогти ізолювати Путіна, а також радить закрити українські кордони, щоб не допустити проникнення російських диверсантів.

"Сегодня" продовжує публікацію інтерв'ю з кандидатами у президенти України. Анатолій Гриценко про те, як врегулювати ситуацію на Сході, де взяв гроші на вибори і які сектори економіки Україні треба розвивати.

Реклама

- Зараз "найгарячіша точка" на Сході країни, ваші пропозиції щодо врегулювання ситуації на Донбасі...

- Давайте дамо точну оцінку природі протистояння: хтось каже, йде громадянська війна, – ніякої громадянської війни немає, і немає для неї передумов. Якби не було зовнішнього фактору впливу з боку Росії, проникнення на нашу територію російських диверсантів з російською зброєю, які вбивають і дестабілізують, ми б спокійно вирішили питання на Сході. Люди, які вимагають передачі повноважень і ресурсів на рівень села, міста, селища – їх потрібно почути і задовольнити справедливі вимоги. Тому що ці вимоги, котрі звучать зараз дуже гостро на Сході, абсолютно ідентичні вимогам, які значно тихіше, але також звучать на Закарпатті, на Волині, у Вінниці, в Одесі, у Чернігові – скрізь. Скрізь по країні самоврядування не має ресурсів, має тільки зобов'язання. Люди на Донбасі, які хочуть доступної медицини, доступної освіти, справедливого суду – всі ці вимоги потрібно почути і задовольнити, знову ж таки, в інтересах всієї країни. Але проводити якісь переговори з диверсантами, які ходять напереваги з гранатометами, з ПЗРК, з протитанковими керованими анкетами, доставленими з Росії через кордон, ніякого сенсу немає. Це вороги. Вони повинні бути знешкоджені. Розмовляти з тими, хто для себе вирішив, що майбутнє його і його сім'ї пов'язано з Російською Федерацією, також немає сенсу. Нехай ці люди в легальному порядку йдуть в Росію. Але тягнути за собою на мотузочці Донецьку область, або Луганську, або Харківську області, не дасть ніхто. Тому з тими на Сході, хто пов'язує своє майбутнє з Україною, повинен бути діалог. Швидкий, результативний і без затягувань. Чому акцентую на неприпустимість затягувань: тому що після Женевського меморандуму уряд прийняв свою постанову й оголосив всенародне обговорення теми децентралізації влади. І вказав термін: до 1 жовтня. Ось це неприпустимо. Там нема що обговорювати. Обговорення тривало вже років 10-15 мінімум. Рішення відомі. Які: потрібно прямо зараз, сьогодні-завтра, а краще вчора-позавчора вносити у парламент зміни в Податковий кодекс, Бюджетний кодекс, закон про місцеве самоврядування, закон про місцеві державні адміністрації, і забезпечити реальну децентралізацію влади. Щоб не в Києві, а в селищі та місті вирішувалися ті питання, які хвилюють людей.

- Як ви оцінюєте хід антитерористичної операції?

- Поки на території країни є терористи, зупиняти операцію не можна. Вона повинна бути завершена швидко, з мінімальними втратами, і вона завершиться тоді, коли територія країни буде очищена від диверсантів і терористів. Я не хочу зараз давати негативних оцінок планування і ходу АТО з однієї причини: сам офіцер, і розумію, у яких важких умовах там діють зараз військові. Розбір польотів після завершення. Зараз потрібно допомогти максимально швидко. У мене немає повноважень, я можу давати тільки поради. Одна з порад: його потрібно було реалізувати насправді 2,5 місяці тому, але і зараз це має бути зроблено – перекрити кордони. Чому це важливо – щоб не було проникнення нових ворожих диверсантів, поставки нового зброї, доставки грошей готівкою. І друге, що потрібно зробити: все-таки налагодити більш ефективну координацію підрозділів різних силових відомств. Адже там не тільки СБУ, там міліція, внутрішні війська, тепер це Національна гвардія, Збройні сили, Управління Держохорони, розвідки, місцеві органи влади, адміністрації – ось тут повинна бути координація хороша. Іноді ми бачимо, що люди гинуть, або операція зривається через те, що не вчасно приходить допомога, підкріплення. Такі речі потрібно швидко виправити.

Реклама

- Де ви взяли 2,5 млн на внесок для реєстрації кандидатом у президенти?

- Ніяк. Я не заробив, цих грошей у мене немає. Їх внесли інші люди: Євген Гудкін, Олег Канівець, Олексій Гаврилов, Ігор Пукшин... активісти Європейської партії Миколи Катеринчука. Вони внесли ці кошти, не виставивши жодних умов, які б обмежували реалізацію моєї програми. Вони вважають, що такі люди повинні йти у владу. Спасибі їм за це. Вони не просили посад міністрів або губернаторів, або місце в парламентському списку. На моєму сайті є список всіх, хто перераховує мені кошти, а також, куди вони йдуть. Багатьох людей, які мені перераховують кошти на рахунок, я не знаю.

- Якщо ви станете президентом, яким буде ваш перший указ?

- Перші кадрові укази. А якщо говорити про змістовні рішення, назву три. Перше: негайно через парламент перекрити канали виведення мільярдних коштів бізнесу в офшори. Конкретно – денонсувати угоду з Кіпром.

Друге: ліквідувати податкову міліцію. Мій законопроект зареєстрований, номер – 2083. Це 1,5 млрд грн економії для бюджету щорічно, плюс припиниться тиск на бізнес від цієї абсолютно непотрібної силової структури, озброєної автоматами. Третє: заміна генпрокурора. Це має бути людина, яка дійсно рішуче відстоює вимоги закону, притягне до відповідальності тих, хто розікрав країну і тих, хто дозволив злодіям втекти.

Реклама

- З ким ви готові працювати в коаліції, прийшовши до влади?

- З усіма, хто підтримує мою програму. Адже президент працює в інтересах усіх 45 млн, незалежно від того, хто як голосував. Він гарант прав і свобод усіх громадян України. Тут немає якихось політичних уподобань. Ті люди, які готові в парламенті голосувати за проекти законів у руслі моєї президентської програми – з усіма знайду спільну мову.

- Які сектори економіки ви хотіли б і вважаєте, що треба розвивати?

- Якщо ми говоримо відверто, то повинні розуміти, що ми живемо в парламентсько-президентській республіці, де ключову роль у стимулюванні підприємництва та окремих секторів економіки шляхом держпідтримки, шляхом спеціального інвестування здійснює Кабінет міністрів. Ясна річ, у президента є додаткові важелі впливу на ситуацію: право власної законодавчої ініціативи, плюс – право зупиняти рішення парламенту, у вигляді вето, або зупиняти рішення уряду, якщо вони йдуть врозріз з вимогами Конституції, з інтересами суспільства і держави. Які галузі потрібно було б підтримувати: енергозбереження у всіх сферах, щоб ми протягом кількох років повністю позбулися залежності від Росії щодо природного газу, щоб наша вітчизняна продукція стала конкурентоспроможною і всередині країни, і за її межами. Інші напрями з числа перспективних – це IT-технології, де є кваліфіковані кадри, потужні навчальні заклади, і шляхом вдосконалення податкового законодавства можна зробити тут прорив. Третій напрямок я б виділив: окремі сучасні перспективні медичні технології лікування людей. Є величезна потреба у цьому з урахуванням рівня захворюваності. Ще залишився, і може бути посилений, науковий потенціал. На жаль, багато науковців виїхали за кордон. Треба відновити цю галузь.

- В яких альянсах, об'єднаннях і союзах повинна Україна брати участь у разі вашого президентства? Чому?

Реклама

- Першочергове завдання – забезпечити безпеку, оскільки ми зараз фактично в умовах військової агресії, і вийти з економічної кризи, щоб піднімати життєві стандарти. Без цього розмови про вступ куди-небудь не мають ніякого сенсу, навіть якби Україна і все її населення дуже того хотіли. А з точки зору вибору, причому не географічного, а ціннісного вибору – Схід чи Захід, тут чіткий вектор – Європа. На євразійському континенті є тільки два військово-політичні союзи: Ташкентський договір про колективну безпеку на чолі з РФ, і другий – НАТО. Росія – агресор, її військові зараз вбивають наших громадян. Росія окупувала Крим. Тому залишається фактично НАТО. Наших людей десятиліттями лякали натовським військовим чоботом. Зараз всі побачили, що чоботи прийшли з іншого боку. І громадська думка змінюється буквально на очах. Якщо говорити про Європейський союз, першочерговим завданням я вважаю підписання повного варіанту Угоди про Асоціацію і рух у цьому напрямку. Це потрібно не Європейському союзу, це потрібно нам: підняти стандарти життя до середньоєвропейських у всіх сферах. Не тільки і не стільки в економічних. У сфері місцевого самоврядування, зробити нормальними суди, органи прокуратури, міліції, зробити доступною медицину, освіту. Досягнувши вагомих результатів на цьому шляху, ми подивимося, в якому стані на той момент буде Європейський союз. І приймемо рішення про вступ або невступ. Чому я про це говорю при загальному позитивному ставленні населення до ЄС, тому що бачу проблеми в самому Євросоюзі. Особливо в єврозоні – її хвилює, насправді, криза глибинна. Якщо до моменту підняття життєвих стандартів в Україні сам Євросоюз зміцниться, і в ньому не буде відцентрових тенденцій, логічною буде подача заявки на вступ до ЄС. Але на це потрібен час. Загальний курс у напрямку Європи і європейських цінностей не обговорюється.

- Чи готові ви підтримувати подальше впровадження регіональних мов в Україні? Чи заборонятимуть російську мову у пресі, рекламі, пресі і т.д.?

- Забороняти не буде ніхто. Але робити російську мову державною – я проти цього. Будемо відверті: після ухвалення мовного закону в редакції Ківалова-Колесніченка російська мова захищена значно більше, ніж українська мова, хоча остання має статус державної. І цей закон продовжує діяти. Потрібно припинити спекуляції. Не це головна проблема. Інші проблеми більш важливі і на Донбасі, і в Харкові, і в Одесі: відсутність робочих місць, депресія в економіці, недовіра до держави взагалі – як центральних органів, так і до органів місцевого самоврядування, недовіра до суду, прокуратури, СБУ – ось тут потрібно докласти головні зусилля. І самі проблеми, як і шляхи їх вирішення, вони об'єднають і Схід, і Захід. У період поїздок по Донбасу я казав людям: давайте з вами поїдемо зараз у Тернопіль, і ви побачите, що рівень безробіття там не нижчий, і навіть вищий, ніж на Донбасі. Значить, проблеми однакові, і потрібно шукати їм рішення. Проблеми багато в чому ідентичні. І зусилля щодо їх вирішення об'єднають – коли буде децентралізація, гроші підуть туди, де живуть люди, але не зависнуть ніде. Ось це і є децентралізація, і цим вона відрізняється від федералізації. Федералізація – це створити в кожній області по парламенту, уряду, і там дерибанити ресурси ще з меншим контролем, тому що там не буде вас, центральних газет, центральних каналів. Буде простіше красти.

- Достатньо вам буде повноважень президента, визначених Конституцією 2004-го року?

- Я виходжу з іншого: всі громадяни, включаючи президента, повинні жити на основі закону. Та Конституція, яка діятиме, визначені нею повноваження повинні бути використані повністю. Я вважаю, що цього достатньо. У випадку, коли ставиться відповідальне завдання, і мобілізуються ресурси і зусилля всіх політиків і державних чиновників і суспільства в цілому на їх рішення. Не в повноваженнях питання, питання в постановці правильних завдань, і в чесній, без злодійства і порушення законів роботі щодо їх досягнення.

- За яких обставин ви б пішли добровільно з посади президента?

- Тоді, коли буде втрачено довіру людей. Наприклад, як варіант: у нас є 4-5 великих соціологічних служб, які постійно моніторять рівень довіри до влади. Якщо на тлі навіть прийняття жорстких непопулярних рішень, що потрібно в нинішній кризовій ситуації, рівень довіри до президента впав би нижче 20%, і не ситуативно, а впродовж 2-3 місяців, я вважаю, потрібно йти. Немає сенсу займати крісло тоді, коли пропоновані тобою рішення і дії не користуються підтримкою людей.

- Ваші пропозиції щодо повернення Криму до складу України?

- Крим не потрібно було здавати, і він би залишився у складі України без потрясінь. У нинішніх умовах я категорично проти того, щоб починати армійську операцію і відвойовувати Крим силою. Це буде вселенська катастрофа з десятками тисяч загиблих і без позитивного результату. Крим у складі України. Не завтра, не післязавтра. Коли? Після Путіна. Потрібно спрямувати всі зусилля України і міжнародного співтовариства на те, щоб якнайшвидше ізолювати Путіна, якомога швидше відсторонити його від влади.

- Україна може вплинути на дії Путіна?

- Так. Україні дали гарантії безпеки. США, Британія. В України відрізали величезний шматок території, на якому можна розмістити кілька європейських держав. Там проживає 2,5 мільйона наших громадян. Це величезні ресурси, які вимірюються трильйонами. Замовкнути це неможливо. Тим більше, що Путін продовжує агресію і перевіряє на міцність вже балтійські держави, змушуючи НАТО підтягувати туди війська: Румунію, Польщу. Путін – це агресор, це потрібно усвідомити і створювати антипутінську коаліцію, як колись створювали антигітлерівську коаліцію, без перебільшень.

Всі подробиці в спецтемі Вибори президента 2014

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти