Інтерв'ю з Рорі Кеннеді: "Сьогоднішньому поколінню бракує духу досліджень"

15 жовтня 2018 7:00

Бунецький Дмитро Бунецький Дмитро

Режисер-документаліст, племінниця Джона Кеннеді, яка зняла фільм про роботу NASA, розповіла "Сегодня" про місячний ажіотаж 60-х, найважливіші космічні досягнення, підкорення Марса і роль зіркових камер в появі смартфонів

Ім'я: Рорі Кеннеді

Реклама

Народилася: 12.12.1968, Вашингтон (США)

Рорі Елізабет Кетрін Кеннеді, молодша з одинадцяти дітей політика Роберта Кеннеді і Етель Кеннеді. Племінниця президента Джона Кеннеді. Знімає кіно з 1986 року, одна з найіменитіших режисерів-документалістів США, лауреат Newport International Film Festival (1999), Міжнародного кінофестивалю в Чикаго (1999), Atlanta Film Festival (1999), премії Американського інституту кіномистецтва (1999), "Еммі" (2007), "Грейсі" (2008) і Ashland Independent Film Festival (2012), оскарівський номінант. Вона знімає соціальні блокбастери про злидні, політичну корупцію, наркоманію, домашнє насильство. Нову роботу Above And Beyond: NASA's Journey To Tomorrow ("NASA: 60 років в космосі") присвятила 60-річчю американського аерокосмічного агентства, яке відзначали минулого тижня. Фільм вийде цієї неділі, о 21:00, на Discovery Channel.

Заміжня, чоловік – критик Марк Бейлі. Пара виховує трьох дітей.

- Місіс Кеннеді, що сподвигло настільки іменитого режисера зайнятися темою космосу?

Реклама

- NASA здійснило колосальну роботу, завдяки якій ми наблизилися до розуміння того, звідки ми походимо, чи є у Всесвіті хтось, крім нас, і що з нами станеться в майбутньому. 60-річний ювілей космічного агентства – відмінний привід озирнутися назад і згадати про його досягнення.

Крім ювілею, тема цікава мені і з особистих причин. Мій дядько, Джон Кеннеді, зіграв важливу роль в проекті з висадки людини на Місяць і повернення його назад за часів, коли ми були ще недостатньо до цього підготовлені технічно. На мою думку, неймовірна промова перед студентами Університету Райса 1962 року – одна з найкращих в його послужному списку (знаменита промова американського президента перед студентами "Ми вирішили летіти на Місяць").

Погоджуючись на цей проект, я не думала, що він стане настільки особистим. Уже в ході роботи я зрозуміла, що історію найкраще буде розповісти від імені племінниці Джона Кеннеді, для якої тема освоєння космосу була дуже близька.

Я росла в період ажіотажу, викликаного запуском програми "Аполлон", коли всі були збуджені виходом людини в космос. 1962 року мій дядько Джон Кеннеді виступив з промовою в Університеті Райса, в якій він говорив про необхідність висадки людини на Місяць протягом наступного десятиліття і що ми зробимо це не тому, що це легко, а тому що важко – під силу лише із застосуванням найкращих з людських здібностей. Ідея викликала загальне захоплення і об'єднала країну.

Це були захоплюючі часи. Сьогоднішньому поколінню бракує цього відчуття, дослідницького духу та усвідомлення значущості NASA, і я сподіваюся, що цей фільм нагадає їм не тільки про ці моменти нашої давньої історії, але і про все, що зробило NASA за останні 60 років. Мені б дуже хотілося повернути молодшим поколінням той інтерес до теми дослідження космосу.
Я хотіла зняти фільм, який передасть значимість всіх досягнень агентства і те почуття натхнення, яке вони викликали.

Реклама

- Розкажіть, будь ласка, як просувається дослідження Марса. Які проекти готуються?

- Існує ціла низка ініціатив, серед яких місія на Марс, мабуть, є однією з найважливіших. Не можу сказати, коли це станеться, але в агентстві активно працюють над відправленням людини на Марс і, що важливо, поверненням її назад на Землю. Завдання складне, але здійсненне і від того ще більш захоплююче.

Я думаю, ми знаходимося на межі виявлення нових форм життя у Всесвіті. Ще я вважаю, що "Джеймс Вебб" – дуже багатообіцяючий винахід, і можливості таких телескопів нового покоління дозволять нам заглядати в минуле крізь час, аж до періоду зародження Всесвіту і Великого вибуху.

За останні кілька років ми дізналися про Марс багато нового завдяки Curiosity (марсохід NASA) і іншим роверам. Наприклад, що там є річки, що він був подібний до Землі 3,5 млрд років тому, і в період утворення життєвих форм на Землі подібний процес відбувався і на Марсі. Всі ці знання допомогли нам краще розуміти походження не тільки Марса і нашої власної планети, а й інших частин Сонячної системи, а також причини змін на них. Ми отримали відповіді на запитання, чому Марс став недружньої середовищем (для життя. – Авт.), на відміну від Землі. Крім запитань, є також і надії. Наприклад, на те, що там досі існують одноклітинні організми. Не думаю, що варто припускати наявність життя розумного.

above-and-beyond_5

Реклама

Великий старт. Агентство висадилося на Місяць і відправило апарати за межі Сонячної системи. Фото: Discovery Channel

- Наскільки приватні компанії полегшують чи погіршують роботу агентства?

- Якщо звернутися до історії, NASA завжди співпрацювало з приватним сектором. Навіть за часів програми польотів на Місяць космічні кораблі будувалися за підтримки приватних компаній. Сьогодні цьому питанню приділяється більше уваги, але я не вважаю, що в роботі NASA щось принципово змінилося. Це хороша модель робочого процесу, оскільки і NASA, і приватні компанії мають як величезні можливості, так і індивідуальні обмеження. Співпраця грає на руку обом і дозволяє демонструвати кращі результати.

За останні багато років, з моменту останнього запуску "Спейс шатла", ми стали повністю покладатися на російські "Союзи" в питаннях транспортування людей на МКС, переставши відправляти своїх людей на власних кораблях. Мені б хотілося, щоб ця практика повернулася. Чи буде це безпосередньо NASA або SpaceX і Boeing, результат залишиться позитивним.

Ще однією перевагою NASA є їх готовність співпрацювати з приватним сектором і найвидатнішими умами не тільки в країні, але і за її межами. Такі партнерства – відмінний спосіб розширення меж і впровадження інновацій не тільки для агентства, але і для інших компаній і держав.

- Назвіть, будь ласка, найважливіші досягнення агентства? І найскладніші проблеми, які ви бачите?

- Висадка на Місяць. Запуски "Вояджер" 1 і 2, починаючи з 1977 року, є великим досягненням, яке допомогло нам краще зрозуміти будову Сонячної системи. Також варто відзначити створення і запуск телескопа "Хаббл". Одним з моїх улюблених зображень є Deep Field, яке виглядало як дуже темне небо розміром з ніготь і завдяки якому вдалося виявити 10 000 нових галактик. Тепер відомо, що існує 100 мільярдів галактик, у кожній з яких – мільярди зірок. Найдальша галактика, яку зміг ідентифікувати "Хаббл", знаходиться на відстані 13 мільярдів світлових років. Масштаби нової інформації, яку вдалося отримати завдяки "Хабблу", дійсно вражають. Завдяки телескопу "Кеплер" вдалося розширити область знань про кількість екзопланет у Всесвіті.

Відносно досліджень Землі – NASA запустило понад два десятки супутників, 19 з яких функціонують прямо зараз, допомагаючи відстежувати погоду, пожежі, танення льодів в Арктиці, Антарктиці та Гренландії. Завдяки дослідженням NASA ми дізналися, що середня температура на Землі підвищилася на один градус за Цельсієм. Також агентство допомогло нам зрозуміти, що відбувається з океанами і льодовиками.

Я сподіваюся, що в майбутньому у нас буде керівництво, яке максимально сприятиме вченим в дослідницькій діяльності, спрямованої на те, щоб краще розуміти процеси, які відбуваються на нашій власній планеті, а також способи подолання проблем, крім обмеження кількості вуглекислого газу.

Думаю, нам слід зосередитися на інноваціях в області зеленої енергії. Наразі її вистачає, щоб забезпечити всю планету електрикою сім разів, але, щоб замінити нею способи енергопостачання електричних мереж, необхідне залучення наукового співтовариства.

Потрібно продовжувати моніторити викиди вуглекислого газу і знижувати рівень його вмісту в атмосфері. Я вважаю, що в умовах зміни клімату це найважливіше з наших завдань.

35364_058

На зйомках. Під час інтерв'ю з героєм. Фото: Discovery Channel

- Чому так різко змінюються пріоритети в космосі? Люди довгий час дивилися на Марс, хоча Місяць прямо під боком.

- За Джорджа Буша ми взяли "курс на Місяць". При Бараку Обамі – на Марс. Зараз Дональд Трамп знову говорить про колонізацію Місяця. NASA – не є незалежним агентством, і його діяльність залежить від державних лідерів. У ситуації, коли напрямок досліджень змінюється кожні 4-8 років, складно досягти швидкого результату.

- Чи потрібні взагалі люди на Місяці і Марсі? Чи простіше користуватися роботами?

- Колонізація інших планет – дуже цікава тема, для повноцінного розкриття якої одних лише машин недостатньо. Люди змогли б зробити набагато більше, маючи можливість перебувати в польових умовах і самостійно пересуватися планетою. На сьогодні ми досліджували лише мікроскопічну частину Марса – на детальніший аналіз знадобляться роки, але це допоможе нам зберегти місце нашого власного існування.

- Чи мрієте ви зняти фільм про колонізацію орбіти/Місяця/Марса, побувати там самостійно?

- У мене був цікавий досвід. Я бувала всередині космічних кораблів, які не функціонують, але все ж справжніх. Також мені доводилося перебувати поруч з телескопом "Джеймс Вебб", і це було круто і вражаюче. А ще у них є програма віртуальної реальності для підготовки і комунікації з астронавтами інших країн, яку мені вдалося випробувати. І все ж не думаю, що хто-небудь хотів би бачити мене в космічному кораблі, що летить на Марс. Я не особливо люблю висоту і замкнуті простору, тому від мене більше користі, коли я знімаю, як це роблять інші.

above-and-beyond_1

Із минулого. Вернер фон Браун і Джон Кеннеді. Фото: Discovery Channel

- Розкажіть про роботу над проектом, що було найскладніше, що давалося легше?

- У процесі зйомок нам дійсно довелося зіткнутися з труднощами. Однією з особливостей роботи NASA є його різноплановість. За час свого існування агентство ініціювало таку величезну кількість не пов'язаних між собою проектів, вартих уваги, що зв'язати їх воєдино було б досить складно. Наприклад, проекти, пов'язані з МКС і "Хабблом", проекти з моніторингу танення льодовиків, ровер Curiosity і дослідження Марса, планування відправки туди людину, телескоп "Джеймс Вебб" і т.д. Систематизувати все це було для мене великим викликом.

Ще можу відзначити роботу з архівами – десятками тисяч зображень і мультимедійних файлів, створених NASA. Було проблематично визначитися з методом їх обробки, який дозволив би вибрати найкращі екземпляри. Сподіваюся, нам це вдалося і фільм вийшов відмінний.

Також були проблеми територіального характеру – в США є десять різних локацій NASA: Kennedy Space Center у Флориді, Johnson Space Center в Техасі, the Jet Propulsion Lab в Лос-Анжелесі, точніше, біля Пасадени, і Goddard Space Center біля Вашингтона в Меріленді. Тобто вони розкидані по всій країні, і в кожному – своє архівне приміщення. І немає однієї центральної локації з єдиним каталогом інформації. Тому процес її пошуку, збору і приведення до спільного знаменника був схожий на хитромудрий квест.

- Як ви думаєте, чи добилася людська цивілізація тих цілей в підкоренні космосу, які ставив перед нею ваш дядько, Джон Кеннеді?

- Завдяки NASA ми дізналися багато нового, про що, зазвичай, навіть не замислюємося. Прямо зараз я дивлюся на свій телефон і розумію, що всі ці маленькі iPhone з'явилися у нас завдяки тому, що свого часу NASA знадобилися камери меншого розміру для документування того, що відбувається в космосі.

Взагалі, існує маса речей, що з'явилися саме завдяки агентству. Метеорологічні прогнози – заслуга NASA. Вони передають їх Національному управлінню океанічних і атмосферних досліджень, а ті, в свою чергу, відправляють цю інформацію на телеканали. Їх супутники – джерело інформації для людей по всьому світу.

Я розумію і ціную все, що NASA зробило для нас, надавши відповіді на базові запитання. Інновації, на кшталт телескопа "Хаббл", можливість побачити під іншим кутом космос і процес формування наднових зірок, сонць, подібних до нашого, розуміння того, що Всесвіт розширюється, – все це неймовірні відкриття.

Ми вважали, що знаємо, як влаштований Всесвіт. Завдяки NASA ми зрозуміли, що це не так, але тепер знаємо, принаймні, про це.

Вражає і те, наскільки близько вони підійшли до відкриття нових форм життя. Ми майже готові відправляти людей на Марс і назад. Завдяки марсоходу Curiosity ми зрозуміли, що 3,5 млрд років тому Марс був схожий на Землю, там була вода і точно так же зароджувалося життя.

Але найважливіший і найсвоєчасніший прорив стався в питанні зміни клімату та використання вуглекислого газу. Прогнози вчених NASA збуваються: сильніші шторми, підняття рівня моря, пожежі, посухи. Вони знають, чого очікувати не тільки через сто років, але і наступного року, і через рік. Ставки високі: людині під силу пережити зміну клімату, але для цього потрібно щось міняти.

- Як робити цікаве кіно, що піднімає важливі теми?

- Не знаю, чи існує секрет успіху. Мені пощастило займатися документалістикою. Я люблю знімати фільми і ділитися історіями з людьми, бачити, як вони розширюють межі свідомості.

Кожен знятий мною фільм був викликом і супроводжувався складнощами. Щоразу у мене наступав момент, коли я думала: "Боже, це катастрофа. Про що я тільки думала? Навіщо я це зняла?" І все ж щоразу якимось чином вони виходили.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти