Прогулянка по вулиці Щекавицькій у Києві: древня синагога, морди левів і сумні руїни

12 листопада 2016, 09:17

Кириченко Леся Кириченко Леся

Тут ми дізнаємося, чому біля старої будівлі кинули якорі

Синагога Якова Розенберга

Синагога Якова Розенберга / Фото: Олександр Яремчук

Воднаакадеміязциркулямиіякорями

ВулицяЩекавицькавПодільськомурайоніз'явиласявсерединіХIXстоліття,спочаткувонаназиваласяЩекова.Черезкількадесятилітьназва трансформувалася-врезультатіз'явилосясучасна.Втім,вонапоходить відгориЩекавиця,біляякоївулицяпочиналася(за переказами,нагорібувпохованийкиївськийкнязьВіщийОлег).На початкувулиціможнавідшукатистаровиннийтриповерховийособняк№3/9,дезаразрозміщуєтьсяакадеміяводноготранспорту.

ayar7122_9067024

Реклама

БудівляперсиковогокольорупобудованавХIXстоліттііприкрашенадосить незвичайнимидекоративнимиатрибутами:циркулями(вгеральдиціозначає"спритнийремісник"),колоссямпшеницітапаперовимилистами,що нагадуютьстаровиннийпапірус.

ayar7127_9067025

Передпараднимвходомвакадеміюсимволічновстановленістарікорабельніякоря.

Покровителішлюбу-святіОленаіКостянтин

Реклама

ПоручнаЩекавицькій,6/8,знаходятьсяостанкидзвіниціхрамовогокомплексуКостянтинаіОлени,якабулапобудованав1756-1758рокахкиївськимархітекторомІваномГригоровичем-Барським(побудувавміськийводопровіднаПодолізфонтанніпавільйоном"Самсон",Покровську церкву,атакожцеркваРіздваБогородицівКиєво-Печерській лаврі).СвятіКостянтиніОлена-покровителінаречених.Ті,хтохочезнайти гармоніюіщастявподружньому житті,можутьзвернутисядо них.

ayar7138_9067027

До складухрамовогокомплексутакожвходилацерквасвятогоДимитріяРостовського,такзваногоТеплогохраму,якийбувпобудованийв1863-1865роках.Йогознищилибільшовикив30-хрокахминулогостоліття.Ниніможнапомилуватисялишескромноюліпниноюодноповерхової будівлі,яказалишиласявіддзвіниці.

ayar7133_9067026

Реклама

Руїниприбуткового будинкукупця Вертипороха

Не можна байдуже пройти повз найстарішого кінотеатру в Києві – "Жовтень", який рік тому реставрували після пожежі. Почав працювати кінотеатр в 1931 році і тоді називався "Дев'яте Держкіно". А в декількох метрах розташований старовинний особняк під №33 / 19. Він майже весь накритий захисною будівельною сіткою, оскільки знаходиться в аварійному стані – відсутні частина стіни і дахи. Зате ще можна розгледіти вишукану ліпнину на фасаді цього будинку. Власники зараз продають особняк, правда покупці явно не поспішають купувати старовинну нерухомість.

ayar7158_9067028

Відомо,щосадибабулапобудованавXIXстоліттііналежалачернігівськомукупцевіВертипороху,якийоблаштувавуньомуприбутковий будинок.Нанижньомуповерсібулиобладнаніпродуктовімагазини,яків багатьохприбутковихбудинкахКиєва.

ayar7163_9067029

ПерлинаПодолу-синагогаЯкова Розенберга

Однієюзважливихпам'яток нетількивулиціЩекавицькій,алеівсьогоПодолуможнаназватибудівлюсинагоги(№29).Пам'ятникархітектурибувпобудованийв 1895році за проектомвідомогоархітектора Миколигорденина.ЗвелиїїнагрошікупцяГабріеля-ЯковаРозенберга.

ayar7165_9067030

У тойчаспобудуватисинагогубулонепросто,аджебулиобмеженіправапроживанняіудеїввмісті,томукупецьспочаткунібитобудувавбудинокдлясебе,апотімвжеотримавдозвілнавикористанняособнякапідмолитовнийбудинок.За радянських часіввонане завждидіяла.За розпорядженням владисинагогузакрилив1929 році іпередалипідрайоннийклубробітників-кустарів.Алев 1945році діяльністьсинагогибулавідновлена,іпрацюєвонадосихпір.Азацей часїїкількаразівреконструювали.

ayar7170_9067031

Блакитнийособнякзмордамилевів

П'ятиповерховий будинокблакитногокольорунавул.Щекавицькій,34,ниніжитловий(крімпершогоповерху-тамофіси).Аленеозброєнимоком видно,щоспочаткуособнякбувнадваповерсінижче,аджеверхнянадбудоване маєбагатоїліпнини,якнанижніхповерхах.

ayar7174_9067032

Більштого,чітковидновишуканийстаровиннийкарнизнарівнітретьогоповерху,апідним,надарочнимивікнами,можнарозглянутимордичудовихлевів.

ayar7178_9067033

До речі,старовиннібудинкинаційвулицібулипобудованівкінціXIX-на початкуXXстоліть,іцебулискромніміщанськісадиби.Такоюсадибоюбувіособняк№34.

1_94

Фото: Олександр Яремчук

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти