Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Що таке енергоаудит і як зробити свій будинок енергоефективним

Щоб дізнатися, де будівля втрачає тепло, фахівець використовує тепловізор

Весна – саме час подумати про енергоефективність, щоб почати готуватися до наступного опалювального сезону, затівати ремонти і використовувати ефективні технології.

Пару тижнів тому, поки що на вулиці було + 5°С, фахівці з ДТЕК ЕСКО проводили енергоаудит на двоповерховій будівлі 1957 року побудови в самому центрі Києва на вулиці Лютеранській.

Щоб зрозуміти, як проводиться енергоаудит, з чого він складається, команда пішла по історичним закутками будівлі разом з менеджером проектів ДТЕК ЕСКО Сергієм Свистюком, на рахунку якого вже більш 400 аудитів різних об'єктів житлового сектора.

Енергоаудит передбачає кілька етапів:

1. підготовчі роботи;

2. обстеження об'єкта (проведення замірів за допомогою тепловізора, обстеження інженерних мереж, підтвердження розмірів і матеріалів будівлі);

3. енергетичні та економічні розрахунки заходів;

4. розробка звіту про скануванні об'єкта;

5. презентація результатів власнику об'єкта.

Експерти розповіли про другий етап – обстеження об'єкта.

"Потенціал є. Причому значний. Відсотків 30-40% можна знайти", – запевнив енергоаудитора Сергій Свистюк. Він оглянув дві споруди, відразу помітив тріщини, дерев'яні віконні рами, відкриті кватирки і дивного вигляду галерею-перемичку.

Якщо у будівлі очевидні втрати енергії, то Сергій Віталійович вважає за краще називати це не проблемою, а потенціалом енергоефективності – тобто, скільки власник об'єкта може заощадити енергоресурсів. Потенціал є у кожної будівлі. Залежно від особливостей конструкції і матеріалів – 20-70% можливої економії. У будівлях радянської споруди 70% це цілком досяжна цифра.

Щоб наочно продемонструвати, де будівля втрачає тепло, енергоаудитора використовує тепловізор.

Експерт для початку пояснив принцип роботи тепловізора, і що означають кольори на екрані, якщо навести приладом на об'єкт. Якщо користуватися на вулиці, то червоний і жовтий – втрати тепла, синій і зелений – холодні місця. І навпаки, якщо застосовувати тепловізор всередині будівлі. Причому прилад одразу показує температуру на конкретних ділянках об'єкта.

Огляд почали зі стін, які обійшли по периметру будівлі. Потім зайшли всередину, пройшлися по кабінетах. Кути, там, де з'єднуються стіни, традиційно грішать витоками тепла. Уважно вивчили місця біля виходу на балкон, підвіконня, батареї. Виток є, але в цілому тепло.

Потім забралися на горище. Оскільки тепло піднімається вгору, то його значна частина втрачається саме через горища і даху, якщо вони не утеплені. За тепловізора видно, що підлогу горища підсвічений червоним, то означає, що через ці місця виходить тепло.

Горище точно доведеться повністю утеплювати, а труби обмотувати утеплювачем. Енергоаудитор також зафіксував на фотоапарат елементи конструкції.

Окрему увагу було приділено галереї. Через неї проходить довга батарея, закільцьованих місцевим "Кулібіним". Незважаючи на її наявність – в галереї досить свіжо навіть в куртці. Стіни галереї тонкі, і є тріщини. Особливого сенсу її обігрівати немає, оскільки вона більше використовується як склад.

У другому будинку показали кабінет, який вважається найхолоднішим. Все виявилося просто – дерев'яні рами вікон, і засмічена чавунна батарея. Якщо після опалювального сезону її прочистити, то буде працювати як нова.

В очікуванні ключів від підвалу пройшлися ще трохи по периметру будівлі.

Обов'язково на фотоапарат зафіксували зовнішній вигляд об'єкта. Це знадобиться для підтвердження особливостей його будови, його розмірів, кількості вікон, дверей, товщини цегляної кладки. Для справжнього аудитора кілька великих оглядових фотографій достатньо, щоб порівняти їх з параметрами, зазначених в документації на будівлю.

Закладені цеглою колишні двері пропускають більше тепла, ніж стара кладка. Скоріш за все, колишній дверний проріз заклали більш тонким шаром цегли. Але краще так, ніж якби просто залишили невикористані двері, через які б протягало.

Підвал, особливе місце. Антураж індивідуального теплового пункту нагадує інтер'єр підводного човна, і трохи фільми Тарковського.

Для регулювання температури в приміщенні застосовується так званий елеватор, який допомагає в гарячу воду підмішувати холодну, економлячи таким чином витрати гарячої води, якщо на вулиці і так теплішає. Таким чином регулюється подача тепла на будинок.

Але всі вентилі потрібно крутити вручну. За словами фахівців, має сенс поставити автоматику, яка буде підлаштовуватися під зміну погоди. Тоді тепла буде використовуватися рівно стільки, щоб в кабінетах нагорі було і не жарко, і не холодно, а як раз комфортно. ІТП рекомендується ставити, щоб мешканці квартир і кабінетів не випускали "зайве тепло" в кватирки, як це буває в кінці опалювального сезону.

Після того, як будівлю було обстежено, всі дані огляду, вимірювань, а також параметри об'єкта, включаючи матеріали, з яких воно побудовано, розміри внутрішніх кімнат – все буде внесено в спеціальну програму і оброблено. Дані про втрати будуть співвіднесені з інформацією про фінансові витрати на енергоносії, тепло, електроенергію і воду, звірені з нормативними параметрами як для нормального ефективного об'єкта, і буде визначено потенціал енергоефективності.

Потім будуть розроблені заходи з енергоефективності: що можна утеплити, які лічильники, регулювання тепла і автоматику встановити, і будуть визначені терміни окупності цих заходів.

Також буде проведено розрахунок для різних сценаріїв реалізації заходів – як якби клієнт все сам профінансував, і якби привернув енергосервісну компанію, яка все зробить за нього, і інвестує в енергоефективність клієнта.

Все перераховане буде внесено до Звіту про енергоаудит – це досить об'ємний і системний документ, понад півсотні сторінок. По суті, це бізнес-план для клієнта, на підставі якого він буде приймати рішення і давати згоду на Енергосервіс.

Фахівці відзначають, що енергоаудит – це не тільки корисно, але й цікаво. Щоб стати енергоефективним і економити, потрібно спочатку усвідомити ступінь своєї неефективності і побачити потенціал. А потім почати змінюватися. Можна робити це самому, а можна за допомогою професіоналів. Можна робити за свої гроші, а можна за рахунок інвестицій енергосервісної компанії.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів