Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Як позбутися заїкання

Співаємо, дуємо на свічки і посміхаємося

Навіть британські монархи відвідували логопедів. Кадр з фільму "Король говорить".
Навіть британські монархи відвідували логопедів. Кадр з фільму "Король говорить".

Навряд чи хтось буде сперечатися з тим, що заїкання треба лікувати, притому що раніше почнете це робити, то краще. Якщо заїкається дитина, для початку потрібно звернутися до невропатолога і, якщо лікар не виявить серйозних проблем в роботі ЦНС, можливо, проблему зможе вирішити і один логопед. Однак, як показує практика, лікування має бути комплексним, і тому в роботу включаються відразу кілька фахівців: психолог, невролог, логопед, рефлексотерапевт. Докладніше про це розкажуть невропатолог вищої категорії, к.м.н. Віталій Осташко і психолог, дефектолог, логопед Олександра Спаська.

ЗА ПОКАЗАННЯМИ. "Коли є показання, в лікуванні заїкання застосовують і таблетки, але найбільш ефективними методами вважаються психотерапія і створення сприятливої емоційної обстановки навколо дитини. Також вкрай важлива робота з логопедом, яка допоможе сформувати мову. Не забувайте і про допоміжних, але при цьому дуже дієвих методах: голкотерапії, дихальних вправах, масажі. Вони допомагають усунути наслідки стресу і нормалізувати діяльність нервової системи і мовного центру головного мозку. Триває боротьба із заїканням від декількох тижнів до декількох років. У кожному випадку все дуже індивідуально і залежить від безлічі причин, що нерідко не стосуються медицини", – говорить Віталій Осташко.

Лікувати заїкання можна і два місяці, і кілька років: все залежить від дитини.

ЩО МОЖЕ ЛОГОПЕД. "Логопедична робота повинна проходити в два етапи, підготовчий і активний, під час яких тренується плавна і злита вимова", – пояснює Олександра Спаська.

На початку першого етапу батькам рекомендується проробляти вдома з дітьми найпростіші вправи для розвитку дихальної системи: задування свічок, надування повітряних куль, пускання мильних бульбашок, видування повітря в склянку з водою через коктейльну трубочку або ж, навпаки, втягування повітря через трубочку із захопленням дрібних предметів з однієї тарілочки на іншу. Можна придумувати також різні ігри зі свистками і дудками, з видування ватних кульок – хто перший "видме" кульку за лінію, до дверей, під стіл тощо.

Не забувайте і про логопедичне, і масажі шийного відділу, артикуляційну гімнастику, якої навчить фахівець.

Третя складова підготовчого етапу – робота над ритмікою і темпом мови. Тут в процес включаються пропевание пісеньок різних темпів, починаючи з самого повільного, поступово його нарощуючи. Перед тим як приступити до співу, дитина самостійно або за допомогою логопеда знайомиться з текстом, розкладаючи його на склади, потім на слова і рядки. Увага приділяється виразності читання і самому темпі, визначеному на слух. У складних ситуаціях, щоб допомогти дитині, логопед сам відбиває темп пальцем, рукою або ж ногою. Під час таких занять фахівець виявляє потенційні мовні можливості дитини. Крім того, постійно триває робота над диханням: дитині весь час необхідно нагадувати, що потрібно намагатися говорити на видиху, і тоді спазм буде не таким помітним.

ДРУГИЙ ЕТАП. Після першого етапу настає пора закріпити навички злитої вимови і попрацювати над автоматизацією вимови. "Зустрічатися з логопедом треба не менше двох разів на тиждень", – каже Олександра Спаська.

ГІПНОЗ. Під час гіпнотичних сеансів знімається спазм із м'язів обличчя і почуття страху перед промовою. Іноді цей метод дійсно приносить свої плоди, іноді ні, тому дискусії з приводу доцільності та безпеки гіпнозу в боротьбі з заїканням не вщухають вже багато років.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Загрузка...

Популярні статті

Новини партнерів