Головна Сьогодні

Вчені починають випробування нових ліків проти старіння

Під час випробувань цей препарат буде введений десяти дорослим і здоровим людям-добровольцям

Вчені починають випробування нових ліків проти старіння. Фото: кадр з фільму
Вчені починають випробування нових ліків проти старіння.
Фото: кадр з фільму

Вчені-медики з Вашингтонського університету, Сент-Луїс, США, і університету Кейо, Японія, проводять остаточну підготовку до старту проведення масштабних клінічних випробувань нового препарату, основне призначення якого – значне продовження життя людини, передає Geektimes.

Відповідно до попередніх планів керівників проекту початок випробувань намічено на початок-середину липня, разом з тим, відповідно до вимог законодавства Японії, "зелене світло" на них повинен дати Комітет з етики досліджень (Research Ethics Committee) університету Кейо.

На етапі клінічних випробувань буде оцінена ефективність дії препарату і його безпеку для організму людини. Дослідження новітнього препарату на основі речовини мононуклеотида нікотинаміду (nicotinamide mononucleotide, NMN) вже були випробувані на тваринах і продемонстрували істотні позитивні зміни в динаміці розвитку процесів старіння. Повідомляється, що під час випробувань цей препарат буде введений десяти дорослим і здоровим людям-добровольцям.

В ході вже проведених експериментів дослідницька група під керівництвом експерта з геронтології професора Сінітіро Імаі з Вашингтонського університету зуміла показати, що речовина NMN активізує гени, відповідальні за вироблення білка сиртуїну, відомого своїм омолоджуючим ефектом на організм і прозваного "еліксиром молодості". Як показала серія експериментів з лабораторними мишами, проведених групою професора Имаи раніше, білок сиртуїн дійсно демонструє здатність відсувати вікові зміни, які проявляються в зниженні метаболізму і зору. І не тільки…

В ході своїх експериментів вчені досліджували мишей, "запрограмованих на виробництво" сиртуїну, при цьому у частини мишей таке перевиробництво було по всьому організму, а у інших – лише в певних тканинах. Тут вчені прийшли до цікавого висновку: як виявилося, для збільшення тривалості життя принципово важливо, щоб сиртуїн був активний саме в області мозку. Цікаво, що збільшення терміну життя в цьому випадку було точно таким, як і у звичайних мишей, підсаджених на низькокалорійну дієту. Зате якщо рівень сиртуїну в мозку підвищувався, миші могли їсти що завгодно і коли завгодно: термін їх життя все одно продовжувався.

Подальші дослідження показали, що подовження життя супроводжувалося комплексом фізіологічних і поведінкових особливостей: миші були активнішими ночами (тобто тоді, коли їм і належить бути активними), у них зростала температура тіла і обсяг витрачається кисню, поліпшувався тонус м'язів, при цьому днем вони засипали швидше і спали міцніше. Нарешті, ці зміни, а також відчутний приріст терміну життя спостерігалися і у самців, і у самок. За свідченням пана Імаі і його колеги, довголіття самок збільшилася на 16%, у самців – на 9%. якщо співвіднести з тривалістю життя людини, то, відповідно, жінка з такими змінами в організмі цілком може дожити до ста років, а середньостатистичний "мінімум" для чоловіків, без особливої напруги і дієт, досягне вісімдесяти.

Вчені також зазначили, що у мишей з підвищеним вмістом сиртуїну в мозку вищим виявився і поріг опірності онкологічним захворюванням. Що ж стосується ключового питання – старіння, то тут дуже важливо відзначити, що був зафіксований зсув моменту запуску процесів старіння, але не розтягувався в часі його ритм. Простіше кажучи, старіння саме по собі не сповільнювався, але починалося помітно пізніше. Згодом в зв'язку з цим сиртуїн охрестили "джерелом молодості".

Отримані висновки – тільки частина масштабних досліджень, вже закінчених Имаи і його групою. Дослідники пішли далі і спробували визначити, яка саме область мозку мишей реагує на сиртуїн найбільш активно, відсуваючи процес старіння. В результаті пошуку було з'ясовано, що такими ділянками є дорсолатеральних і латеральні ядра гіпоталамуса (відділу мозку, що приймає найактивнішу участь в регуляції обміну речовин. Латеральні ядра гіпоталамуса, як відомо, є регуляторами харчової поведінки. Як виявилося, сиртуїн підвищує чутливість нейронів до орексина, нейропептідних гормонів, що впливає, в свою чергу, на обмін речовин і беруть участь в регуляції циклу сну і неспання.

Разом з тим, за словами вчених, спільна дія сиртуїну і орексину стала причиною стимулювання інтенсивних сигналів, які гіпоталамус посилає м'язам. Ці сигнали стимулюють фізіологічну перебудову м'язової тканини, що змінює її метаболізм і уповільнює процес старіння, що виявляється перш за все в м'язах.

Зрозуміло, факт уповільнення старіння в ході експериментів спостерігався не тільки в м'язах, але і відносно всієї фізіологічної картини. Таким чином, група Імаі надала вельми вагомі аргументи на користь того, що білок сиртуїн і процес старіння пов'язані між собою найбезпосереднішим чином. І на сьогодні тепер потрібно з'ясувати, чи буде подібний ефект спостерігатися і щодо людини.

Результати першого етапу клінічних випробувань дозволять вченим відповісти на питання, чи є речовина NMN безпечним для людини. При відсутності будь-яких побічних ефектів, дослідники зможуть приступити до головної мети експериментів: оцінці того, чи судилося препарату зіграти для людства роль довгоочікуваного "еліксиру молодості".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти