Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Ханука 2019: дата, історія і традиції свята

Сьогодні настала Ханука 2019: як євреї віздначають свято

Сьогодні розпочинається значиме єврейське свято – Ханука. Це красиве свято, під час якого запалюють свічки на честь дива, що сталося при освяченні Храму після перемоги війська Ієгуди Маккавея над військами царя Антіоха у 164 році до нашої ери. Коли відзначається Ханука 2019 в Ізраїлі, яка історія та традиції свята Хануки, дізнайтеся в нашій статті.

Дивіться відео про вихідні 2020 в Україні:

Ханука починається 25 числа єврейського місяця кіслева і триває вісім днів, до 2 або 3 числа місяця тевета. У 2019 році святкування Хануки припадає на період з вечора 22 грудня до вечора 30 грудня.

Що таке Ханука у євреїв: історія і значення свята

Ще в 332 році до н.е. місто Іудея добровільно перейшло під владу Олександра Македонського, який не втручався в релігійне життя євреїв. Але після його смерті все змінилося – місто неодноразово переходило з рук однієї династії в руки іншої.

Гарячою точкою став прихід до влади Антіоха Єпіфана в 175 році до н.е., при ньому еллінізація негрецького населення міста набула особливо жорстких форм: Тора була під забороною, а дотримання єврейських законів – серйозним злочином. Крім того, Антіох дав своє ім'я Єрусалиму і розграбував Храм.

Іудеї були не згодні з таким станом справ і почали повстання. Ватажком стала сім'я Маккавеїв. Незначне військо повстанців і відсутність у них хорошої зброї не завадили витіснити армію Антіоха за межі міста. Робили вони це окремими невеликими загонами.

За три роки Єрусалим був звільнений від Антіоха і його армії. За легендою, піднявшись на Храмову гору, євреї знайшли в Храмі оливу для лампад, якої вистачило лише на один день. Але сталося диво – вогонь у золотій менорі горів цілих вісім днів. Таким чином був заново освячений Храм.

Традиції свята Хануки

Основною традицією свята стала подія, пов'язана з освяченням Храму. Відповідно до неї, щовечора запалюють свічки: одну – в перший день свята, дві – у другий, і так до восьми, використовуючи для цього спеціальний свічник – ханукію.

candles-897776_1280

Як називаються свічки на Хануку. Фото: pixabay

Розташовують свічки зі свічником навпроти мезузи, при вході в кімнату, де зазвичай збираються всі члени родини. Відзначається, що світло ханукальних свічок не можна використовувати в побутових цілях – наприклад, для читання.

Після перемоги євреїв у 164 році до нашої ери було встановлено, що вісім днів, починаючи з 25 числа місяця кіслев, будуть днями веселощів. При цьому дні Хануки не є вихідними в Ізраїлі, тому що люди продовжують працювати.

До слова, Ханука означає урочисте відкриття, освячення. У цей день прийнято вимовляти подячну молитву "Галель" і пригощати дітей солодощами, давати їм гроші.

Під час цього свята прийнято грати в ханукальну дзигу, на кожній з чотирьох граней якої написана перша буква слів фрази "Диво велике було тут" (якщо справа відбувається в Ізраїлі) або "Диво велике було там" (у діаспорі).

dreidels-20347_1280

Ханукальну дзигу. Фото: pixabay

На Хануку готують пончики з дріжджового тіста з різними начинками і латекс. При цьому головним компонентом цих страв є рослинна олія, адже свято стосується оливи.

Єврейська мудрість говорить: "Трохи світла достатньо для того, щоб розсіяти велику темряву".

Раніше ми публікували календар вихідних днів і свят у грудні 2019 року в Україні .

Всі подробиці в спецтемі Календар зимових свят 2019/2020

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів