Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

З життя експертів: селфі шахрая та опікуни-вбивці

Звіряють підписи, викривають фальшивомонетників і "просвічують" бомби рентгеном

Фальшивка. Експерт показує на екрані, як відрізнити підроблену купюру в 20 гривень від справжньої. Всі фотографії: А. Бойко
Фальшивка. Експерт показує на екрані, як відрізнити підроблену купюру в 20 гривень від справжньої. Всі фотографії: А. Бойко

Ми продовжуємо публікації про роботу однієї з найбільших експертних установ країни – науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при ГУ МВС України в Києві. За словами його начальника полковника Миколи Малярчука, центр виробляє 37 видів досліджень, починаючи з огляду місця події і закінчуючи різними експертизами. Цього разу ми побували в підрозділах центру, розташованих на лівому березі столиці, дізналися, як розпізнаються фальшиві гроші, чим небезпечний похід в банкомат і багато іншого. Супроводжував нас в "поході" по структурам центру наш незмінний гід – замначальника НДЕКЦ підполковник Володимир Козіянчук.

Каже Наталія Харківська, начальник сектора дослідження документів і почеркознавчих досліджень:

- Наші експерти займаються дослідженням багатьох видів документів та грошових знаків. Зокрема, порівнюємо підписи в документах між собою для встановлення їх автентичності. За методикою, потрібно не менше 15 зразків підписів, щоб можна було судити про вариационном зміні написання. Адже навіть два рази поспіль людина ніколи не розпишеться абсолютно однаково. Нерідко підписи підробляють в житлових документах або завищених на будь-яке майно, особливо це стосується літніх самотніх людей.

.jpg_202

Кутовий. "За допомогою портативного рентгенівського апарату ми просвічувати підозрілі "бомби"

Ось приклад. Ми досліджували дарчу на квартиру. Літня людина раптом... подарував житло сусідові! Насправді сусід викрав паспорт, підробив підпис на дарчим і через чорного нотаріуса її нібито узаконив. А з'ясувалося все через жадібність і нетерплячості сусіда-шахрая. Не дочекавшись смерті старого або його переселення (так теж буває, вивозять літніх людей в глухе село в халупу, дають багато спиртних напоїв і там залишають), він виставив квартиру на продаж. Зробив дублікати ключів, декільком потенційним покупцям за відсутності господаря показував квартиру. Але чергові покупці, розминувшись з ним, самі з'явилися до старого. А той їм: ви що? Я господар і не продаю житло! Був скандал, дійшло до міліції і там відкрили виробництво по шахрайству. Нам надали вилучені документи, і ми дали однозначний висновок, що підпис на дарчим підроблена. Житло повернули у власність старому, а шахрай пішов під суд.

Грошових фальшивок, на жаль, потрапляє до нас чимало, частіше це гривні (хоча ще пару років тому більше було іноземної валюти), в основному виконані на комп'ютерній техніці (на кольорових принтерах). Втім, ще років 7-8 тому нерідко зустрічалися купюри, видрукувані із застосуванням кліше. Але з розвитком електронної техніки шахраї майже перестали "заморочуватися" з відбитками, на принтері набагато простіше. Фальшивий оборот гривень по Києву в рік, думаю, складає до сотні тисяч. Підробки починаються з 5-гривневої купюри, але такої дрібниці небагато. Найчастіше купюри по 50 і 100 гривень. Якість дуже різне, часто низька, проте в глухих селах і бабусям на ринках їх вдається збути. У таких випадках використовують звичайну папір для письма формату А-4.

А ось валюту (хоча її стало менше), зокрема євро, підробляють з високою якістю, нерідко застосовують кліше. Друкують, як правило, поза Україною, в одній-двох найближчих до нас із Заходу країн. У нас в країні, якщо така лабораторія відкривається, нею займається СБУ. І папір ці шахраї готують спеціальний, обробляють хімікатами, щоб структура була максимально близька до оригіналу. Вклеюють і деякі захисні елементи, схожі на справжні. Є такі екземпляри, що звичайна людина не відрізнить відразу від справжньої купюри, потрібен фахівець. Але все одно при ретельному розгляді, і тим більше при дослідженні, папір відрізняється, нам не потрапляли фальшивки, видрукувані на справжньому казначейському папері. Те ж саме стосується фарби (деякі умільці використовують для окремих елементів фальшивок навіть... лак для нігтів!).

.jpg_203

Долари. Підроблені $100 (внизу) відрізняються від справжніх кольором.

Звичайний і найпоширеніший спосіб перевірки купюр на справжність всі бачили – грошові знаки вводять в промені ультрафіолету (такі прилади є в банках, у великих магазинах тощо). Купюра на звичайному папері буде там виглядати просто білою, справжня – темною. У нас же є прилади, які перевіряють купюри по інших параметрах. Це інфрачервоний, магнітний захист, застосовуємо різні світлофільтри, збільшувальні прилади і багато іншого. Крім паперу, є чимало розбіжностей дрібних деталей (риски, листочки на деревах, відсутність елемента в буквах і ін.).

- Щоб відрізнити фальшивку, – говорить Володимир Козіянчук, – треба запам'ятати правильну колірну гамму грошових знаків, звертати увагу на чіткість зображення. Якщо хоч трохи двоїться зображення, однозначно підробка. Перевіряти варто і рельєфність зображення, фальшивки зазвичай гладкі, як газетний папір, яким вони і є. Якщо справжню купюру зім'яти, вона швидко випрямиться, сліди якщо й залишаться, то слабкі. А папір так грудкою і залишиться.

- Деякі дослідження ми проводимо на платній основі, – продовжує Наталія Харківська, – їх може замовити будь-який громадянин. Ціна за дослідження документів становить в середньому 450 гривень. Почеркознавче дослідження обійдеться від 900 до 2500 гривень, залежно від складності поставленого перед експертом завдання.

Не менш часто потрапляють до нас і фальшиві документи на автомобілі. Їх сьогодні, мабуть, взагалі найбільше в наших дослідженнях. Технологія, за теперішніх часів, нескладна, потрібний текст, наприклад, техпаспорта, наноситься на пластик спеціальним принтером. Нашими методами (скажімо, збільшенням і порівнянням із зразками) фальшивки визначаються зі стовідсотковою точністю. Це стосується будь-яких фальшивих документів.

.jpg_204

Банкомат. Фальшпанель, накладка з відеокамерою (чорна) і скіммер.

ВАЛІЗИ ДЛЯ ФІРМИ. Далі розповідає начальник сектора комп'ютерно-технічної експертизи Сергій Ковальчук:

- Ми займаємося дослідженням об'єктів – носіїв цифрової інформації. Такими є комп'ютери і їх жорсткі диски, флеш-пам'ять, пам'ять мобільних телефонів, пластикові карти, всілякі відеореєстратори, навігатори та ін. Якщо говорити про фальшивомонетників, то ми з колегами проводимо комплексні експертизи. Наше завдання – знайти ті графічні файли, де зображені банкноти, зафіксувати всі подробиці (коли, на якому обладнанні створені і ін.). Якість підробок, як вам говорили колеги, в основному невисока, тому серійний номер банкнот зазвичай не міняють. Але якщо мова про фальшивки високого рівня, є програми, які будуть підставляти номер методом підбору випадкових чисел. А різних шорсткостей і опуклостей на принтері не зробити, цього домагаються вручну на кожній купюрі, якщо необхідно: за допомогою голок, методом гарячого воску тощо. Подробиць розкривати не будемо. Але все це розпізнається експертизою.

Микола Малярчук: "Ми виконуємо 37 видів досліджень"

До нас зазвичай доставляють все комп'ютерну техніку, вилучену в ході тих чи інших слідчих дій. У тому числі сервера з усією інформацією, приміром, якоїсь фірми. Зрозуміло, що діяльність фірми після вилучення паралізується. А якщо згодом виявиться, що порушень закону не було і фірму зупинили марно? Так адже, на жаль, буває... Щоб уникнути такого, до нас в Управління по боротьбі з кіберзлочинністю приїжджали американці, навчали, як, не вилучаючи серверів, все ж таки дати слідству необхідну інформацію. Мова йде про перезапис інформації на масиви жорстких дисків, які потім і будуть досліджувати правоохоронці з нашою допомогою. Американці презентували таке обладнання і частково забезпечили їм наших оперативників. Тобто фізично це виглядає так: на місце виїжджає спеціально навчена людина з валізою або навіть декількома з жорсткими дисками. На місці перезаписує на них всю інформацію, яка і надходить до нас, а всі сервери залишаються у компанії.

Ось зараз працюємо у гучній справі, пов'язаному зі звинуваченнями на адресу колишніх високопоставлених чиновників. Нам принесли кілька мобільних телефонів у цій справі. Завдання – встановити всі контакти, дзвінки, смс, спілкування в мережах тощо. Плюс нехарактерна для нас завдання встановити взаємозв'язок всіх цих абонентів, тобто хто, кому, коли дзвонив або відповідав на дзвінок, на повідомлення, як йшла переписка... Ми намалювали, на мій погляд, зрозумілу і навіть красиву схему спілкування абонентів. Думаю, вона допоможе слідству.

Ще одним об'єктом нашої експертизи є накладки на банкомати. Їх встановлюють шахраї, щоб з їх допомогою зчитувати інформацію з карти сумлінного клієнта банку. Зазвичай шахрайська накладка складається з двох частин. Перша – це скіммер, який встановлюється на картоприйомну щілину банкомата і на вигляд замінює її, так що добросовісний клієнт думає, що вставляє картку в банкомат (а насправді – в скіммер, що зчитує інформацію). По дорозі з магнітної смуги буде зчитана вся інформація, необхідна шахраям. А потім на спеціальному обладнанні шахраї роблять дублікат карти. Друга частина накладки – це прилад для зчитування пін-коду карти. Вона може бути виконана у вигляді фальш-панелі клавіатури банкомату, яку накладають на справжню (а по виду вони дуже схожі). Всі натискання передаються на справжню клавіатуру, але фіксуються і фальшивкою. Але зараз часто роблять простіше: шахраї беруть дешеву (коштує приблизно 10 доларів) китайську авторучку-відеокамеру, камеру виймають з корпусу, встановлюють у певному місці (зверху над клавіатурою) і просто бачать, який пін-код клієнт набирає. Потім камеру знімають, там є карта пам'яті, і користуються даною інформацією.

Бувають і курйози. Якось шахраї, встановлюючи таку камеру, випадково її включили, і обличчя одного з них зафіксувалося на відео. Ця камера потім була вилучена оперативниками, ті встановили коло підозрюваних – і портретна експертиза дала висновок: це однозначно він! Так вдалося знешкодити банду шахраїв.

Поради читачам: користуйтеся банкоматами, встановленими в людних місцях, шахраї таких уникають. По можливості прикривайте рукою набирається пін-код, дивіться уважно, чи відповідає вид панелей банкомату оригінальним (нерідко в банкоматах спеціально показують, як має виглядати). Замовляйте смс-інформування у свого банку про транзакції по вашій карті, встановлюйте розумний ліміт зняття коштів.

БОМБ СТАЛО НАБАГАТО БІЛЬШЕ. Начальник відділу вибухотехнічних та пожаротехніческіх експертиз Олександр Кутовий:

- Якщо говорити про вибухотехніки, то останнім часом кількість виїздів та експертиз вельми збільшилася, це, звичайно, пов'язане з подіями на Сході країни. У людей на руках зараз багато вибухових пристроїв, боєприпасів тощо. Якщо порівнювати з минулим роком, то кількість таких предметів збільшилася вдвічі. А в порівнянні з 2013 роком – в десятки разів. Буває, що ми в добу виїжджаємо по 10-15 разів! Ми працюємо з боєприпасами калібру понад 20 мм, все, що менше, відноситься до стрілецької зброї, з такими предметами працюють наші колеги-балісти.

Для нас не важливо, помилкове чи повідомлення про вибухонебезпечний предмет або мінування, або правдиве, – ми все одно зобов'язані відпрацювати об'єкт. Були випадки, коли, наприклад, повідомляли про замінування станції метро. Ми працювали там 3-4 години, нічого не виявили. Але варто було нам закінчити огляд, як випливав інший дзвінок про мінування тієї ж станції. І ми знову проводили всю роботу з тією ж ретельністю, інакше не можна. Але левова частка наших виїздів зв'язана усе ж із справжніми вибухонебезпечними предметами. У роботі допомагає службова собака з кінологічного центру. Якщо знайшли щось підозріле, цю річ оглядаємо за допомогою портативного рентгенівського апарату. Картинка виводиться на екран монітора.

Є у нас і вибухотехнічні роботи. Можливості їх широкі: робот може під'їхати до предмета, оглянути його, передати інформацію фахівцям. Якщо потрібно, може захопити предмет, перемістити його, транспортувати. Управляється робот за допомогою ноутбука по кабелю або по радіозв'язку. Робити це вміє будь-який з наших співробітників, це входить в обов'язкову кваліфікацію.

.jpg_205

Павлик. "За допомогою таких саморобок влаштовують великі пожежі"

НЕБЕЗПЕЧНІ ПОДОВЖУВАЧІ. Начальник сектора пожежно-технічної експертизи Антон Павлик:
- Ми виїжджаємо на місце пожежі для встановлення місця загоряння та його причини. Це основний напрямок нашої діяльності. А також ми займаємося розслідуванням причин технологічних вибухів (наприклад, на виробництві, не пов'язаних з вибухівкою) і будь-яких нещасних випадків. Приблизно 40% усіх пожеж трапляються від замикання електропроводки. Нерідко при установці проводки допускають грубі помилки: з'єднують дроти методом скрутки, роблять відкриту проводку на пальному підставі, не дотримуються певні відстані тощо. Або взяти використання подовжувачів. За правилами пожежної безпеки, користуватися ними дозволено тільки під час будівництва або для короткочасних робіт в побуті. Але категорично не можна, наприклад, увіткнути на всю зиму обігрівач в подовжувач. Це небезпечно. Більше того, взагалі не можна залишати електричні прилади без нагляду. Усі домашні прилади, крім холодильника, потрібно вимикати не в режим очікування (коли горить світлодіод), а взагалі з мережі! Причому не потрібно думати, що врятують автомати захисту на вході в будинок. При різких скачках напруги в мережі в приладі спочатку відбудеться коротке замикання, а вже потім спрацює автомат захисту. А температура іскри при короткому замиканні досягає 4000 градусів. Вона здатна викликати спочатку тління, а потім і загоряння, тобто пожежа.

Займаємося ми і саморобними запалювальними пристроями. Наприклад, ось ця конструкція (муляж – на фото), що складається з мобільного телефону, бенгальських вогнів і пляшки із запальною сумішшю, свого часу спрацювала. Тобто на телефон подзвонили, включився електрозапалювання, загорівся феєрверк і потім – суміш. У підсумку виникла пожежа.

Бувають у побуті трагедії через залишені без нагляду дітей, куріння в ліжку... Але трапляються і імітації таких НП. Якось ми проводили ряд експертиз з такої нагоди. Жив самотній старий, за ним доглядали люди з фірми, що займається опікунством. І раптом пожежа, все начебто має вказувати на те, що старий курив у ліжку (попільничка, залишки недопалків), заснув і задихнувся. Двері закриті зсередини... Однак нами було встановлено ряд невідповідностей цієї версії. А потім ще наші припущення підтвердилися інформацією, що старий взагалі не курив! Зате незадовго до загоряння поруч з квартирою бачили одного з "опікунів"... Згодом у нього були виявлені ключі від квартири. Так було розкрито злочин. Старика вбили, щоб заволодіти житлом.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Загрузка...

Популярні статті

Новини партнерів