Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Вони зупинили час: як жили київські фотографи 150 років тому

Їх садили в тюрми, а вони будували хмарочоси і отримували подарунки від царів

Старовинні картки. Кожна гордо підписана його фотографом-виробником,
Старовинні картки. Кожна гордо підписана його фотографом-виробником,

Цесьогоднікожен,укогоєсмартфон,-вжефотограф.Аранішецебулапрофесіяобраних.Дофотографівйшли,щобсфотографуватисянастоліття.З цієї нагодинадягаликращий одягівсіляко"чепурились".Аще-довгозбиралидляцьогогрошики.Бозадоволеннябулоне з дешевих.Так,в1850-хрокахзнімокнаметалі(дагеротип)коштувавуКиєвіблизькоп'ятирублів.Аз'явиласяпізнішенегативнафотографія-таквзагаліврайоні18рублів(стількитодіназаводахроботягизамісяцьотримували).

ІСТОРІЯ КИЇВСЬКОЇ ФОТОГРАФІЇ.Вважається,щоперший київськийфотобулозробленов 1853 роціанглійцемДжономБорном.Цебуввидівзнімок втраченого ниніЛанцюговогомосту.Авжев 1895 роцівКиєві,за данимикиєвознавцяМихайлаКальницького,тількинаХрещатикуналічувалося14фотоательє.Прицьомубільшістьзнихприносилипристойнідоходи.Наприклад,прибутокательєВисоцькогоперевищував50 000рублівна рік.Знімаливсе:видиміста,портретніфото-такзванікабінеткі(знімкичастоставилинастолахвкабінетах-звідсиіназва),маленькі"візитні"портрети.

У тойчасроботафотографабулане тількитехнічноскладна,алеінебезпечна.Осікльки зазнімкимістаможнабулоівкутокдо жандармівзагриміти,атоівтюрму-темницюсиру.Авсетому,щотого,хтознімаєКиїв(вякому,нагадаємо,булафортецяівійськовісклади)істеричнііпідозрілівладитутжезвинувачувалившпигунствіна користьПольщіабоТуреччини(дивлячисьзкимнатоймоментуРосійськійімперіїбувконфлікт).

ГРАНДИ І МЕТРИ.Київславивсяне тількисвоїмтрамваєм(першийвРосійськійімперії),алеісвоїмимайстрамифотографії.Цебулисправжніасиоб'єктива!Так,самевКиєвібувстворенийпершийфотокалендар,заякиййоговинахідникиотрималивідОлександраIIзолотий годинниквподарунок!СамевКиєвівпершепочалиробитикольоровіфотографіїіввеливобігновинку-знімкиприелектричномуосвітленні.Століттяпрогресу,щовихочете.

6_01

ФРАНЦ ДЕ МЕЗЕР.Мабуть,найвідомішийішанованийкиївськийфотограф.Вважаєтьсяабсолютнимрекордсменомза кількістюзнімків:йомуприписуютьблизько 138000 зображень!Зароблявдо 40 000рублівна рік(до речі,сьогоднікабінетніфотографіїМезералегкоможнапридбатинаінтернет-аукціонах,розкидцінвід50до300грн).

Щоцікаво,фотографомМезерставне відразу-йогопочатковепокликання:учительмалюваннявІнститутішляхетних дівчат,девінвикладав.Алетягадофотографіїперемогла,івін,посуті,залишившисьхудожником,кардинальнозмінивпрофільдіяльності.

СправиМезеранафотофронті йшлитакуспішно,щовінзваживсянанечуване:почавзведеннянаХрещатикучотириповерховогобудинкуіп'ятиповерховогофлігеля.На ті часи,натлізагальної"низькорослої"забудови,подібнібудівліприрівнювалисядо хмарочосів!Щоговорити,якщолюди,проходячиповзцього"монстра",починализляканохреститися!

Упідсумкуцяграндіознаспорудафінансовозгубиламетра.Вінне змігрозрахуватисязабудівництво,ісадибууньоговідібрали.

ЗавдякиМезеру,донасдійшличисленнізображеннястарогоКиєва(Бібіковськийбульвар,Андріївськийузвіз,ФонтанІванігораЩекавиця).Міста,якогобільшенемає,якезалишилосялишетам-внегативах.

3

ВЛОДЗІМЕЖ/ВОЛОДИМИР ВИСОЦЬКИЙ.ГоловнийконкурентМезера.Людина творчав усіх відношеннях:не тількифотомайстер,алещеіпоет.Та який!ЙогопоезієюзахоплювавсясамІванФранко!До речі,знаменитийвесільне фотоКаменяра-роботаВисоцького.Які неменшзнаменитакартка"ЛесяУкраїнкаввіночку"!Візитніпортретимайстраможнаприкупитивінтернетіза60-350грн.

Тримавательєнарозі Хрещатика,29,іЛютеранської.Непредокзнаменитогобарда(хочатака думкатежіснує).Знімавчленівцарськоїсім'ї,защоотримавдозвілрозміщуватинабланкахнаступнийгучнийтитул"ПридворнийфотографЇїІмператорської ВисокостіВеликоїКнягиніОлександриПетрівни".

Цікавийфакт:якпишевідомийесеїстізнавецьстаровиниЕмільКаганов,однимзучнівВисоцькогобувАльфредФедецький(бувкеруючиммайстерні)!Ниніцеім'яприпало пиломчасів,асвого часувоногримілонавсюімперію.Ще б пак-аджеАльфредКостянтиновичзнявпершийвРосіїдокументальнийкінофільм!

Сталосяцев1896 році.Фільмносивтакенекороткийназва:"УрочистеперенесеннячудотворноїОзерянськоїіконизКурязькогомонастирядо Харкова".ДругийітретійросійськіфільмитакожзнявФедецький-цебули не меншдзвінкікартини:"ДжигитівкакозаківПершогоОренбурзькогокозачогополку"і"ОглядХарківськоговокзалувмоментвідправленняпоїздазначальством,якезнаходитьсянаплатформі".

1_07

ГЕНРІХ ЛАЗОВСЬКИЙ.Маввласне ательєнарозі ХрещатикаіПрорізної.Працював,яктойстахановець -заякихосьшістьроківзробивбільше13 000негативів.Алепрославивсявін нецим,атим,щопершимпочаврозфарбовуватичорно-білізнімки!Причомуцебулане якасьпримітивнедитячерозфарбування-передача кольоруЛазовскогобулапростодивовижноюу своїйреалістичності!Ініякихтобіфотошопів не потрібно.

Якібудь-якийфотографтогочасу,вінробивмасувидовихфотографій,якіоформляввкрасивіподарунковіальбоми.Усвоючергуальбомипрезентувалисяособам"блакитної крові".Атівжеу відповідьобдаровувалидарувальників.Так,заальбомВолинськихнавчань1890рокуЛазовськийотримаввідОлександраIIIперстеньзвеликимдіамантом.Погодьтеся-не дрібниця,ідуженавітьприємно.Зіншихрегалій-Велика золотамедальПаризькоїакадемії.

2_02

МИКОЛА УЗЕМСЬКИЙ.Фірмове ательє Уземського розташовувалося за адресою Хрещатик, 43. Прославився як автор майстерного виконання портретів. У колекції автора цих рядків є парочка робіт метра (вдало придбав на антикварному зльоті по 50 грн за штуку). Дивує чіткість фотографій. Немов їх надрукувалине сто років тому, а тільки що! На звороті знімків, які були своєрідними рекламними візитками для будь-якого майстра, значиться адреса ательє і Уземського. До речі, оборотки часто оновлювалися. Варто було тільки отримати якусь нагороду, її тут же "тискали" на картку. І це були не порожні хвастощі – це підкреслювало солідність контори. Імідж і репутація тоді були понад усе!

До речі,вательєМиколиОлексійовичафотографічнунаукупроходивМиколаКозловський-майбутнійвидатнийкінооператор,який знявзнаменитийшестихвилиннийфільм"СтенькаРазін"(вважаєтьсяпершою художньоюкартиноюРосійськоїімперії).До"Разіна"Козловськийвстиг зафіксуватинаплівці"РозливДніправКиєвів 1907році"та"ВибухгорнанасаперномуполівКиєві".ОбидвідокументалкиКозловськийзуспіхомдемонструваву власномуательєза адресоюХрещатик,40.

5_01

Всім знімкампонад стороків.Авонипрекраснозбереглися,щосвідчитьпро високий класкиївськихфотографів.

ЗБЕРЕГЛИ РАДЯНСЬКИЙ КИЇВ

ГЕОРГІЙ УГРИНОВИЧ. За радянських часівтежбулисвоїгранди-фотографи.Наприклад,фотокореспондентжурналу"Україна",військкорТАССпоУкраїніГеоргійУгринович:йогороботи30-50-хрр.нааукціонахйдутьза$150-200.ВінзнімавурядовийКиїв,Поділіполоненихнімцівназнаменитомумарші(16 серпня1944рсолдатвермахтупоказовопрогналивулицямизвільненогоКиєва).

new_image11_05

КолишняплощаСталіна.

МИКОЛА КОЗЛОВСЬКИЙ. Фотограф,чиїроботичастеньковиходиливальбомахзнаменитогоколисьнавесьСоюзвидавництва"Мистецтво".ЯкщовиностальгуєтепоКиєвутогочасу,тоціальбоми-длявас:унихКиївінереальнозелений,ічистий,ілюди-одухотворені.Трохилубково,але дуже красиво.Вінзнімавпарки,Хрещатик,мостиівідпочиваючийпіслятрудобуднівнарод.

new_image12_04

Киянивідпочиваютьнапляжі.

ВОЛОДИМИР ФАЛІН. Цеім'яісьогоднівикликаєнескінченнеповагуупосвячених.Йогороботи-справжніпобутовішедеври:Фалін,якніхтоінший,вміє"зловитимомент".УйогороботахжиттяКиєвабуквальнопульсує:ось,наПарковій алеїбатьконамагаєтьсязловитидитину, що ледь не впала,аосьпоснігузбукетомквітівповулицітупотитьсерйознийхлопчиськовшапці-вушанці.Душевноітонко.По-іншомуіне скажеш.

new_image23

Чергазарозливнимквасом.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів