Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Осіннє "31 грудня": в Україні яскраво відзначили Дівалі – Новий рік за індуїстським календарем

Індійці закривають рахунки і прощаються зі старим роком на фестивалі світла, присвяченому богині Лакшмі

Підношення богині Лакшмі. До образу потрібно нести солодощі,
Підношення богині Лакшмі. До образу потрібно нести солодощі,
Фото: Анатолiй Бойко

Фестиваль вогнів Дівалі – найголовніше з індійських свят, яким здавна відзначали кінець сезону дощів і початок зими, час збору врожаю і пожвавлення торгівлі (ніч з 30 на 31 жовтня). Богинею багатства і процвітання в індуїзмі вважається Лакшмі, тому Дівалі – її свято, що символізує також перемогу добра, благоденства над злом. На честь великої перемоги індійці прикрашають свої міста світлом – лампадками, гірляндами, світильниками, свічками, що світяться ліхтариками Дипа, влаштовують феєрверки і рвуть петарди, та так, що вся Індія на карті світу на Дівалі світиться, як одна велика ялинка. Як і все хороше і світле, Дівалі не затримався в межах однієї країни, і тепер, крім країн Азії, фестиваль вогнів відзначають в Білому домі і навіть в Україні. Останнє, втім, не дуже дивно: у древніх слов'ян була власна богиня благополуччя і долі – Макоша. І її день також традиційно святкували в кінці осені.

НОВИЙ РІК ПО-ІНДІЙСЬКИ.Чим більше українців відвідують країну бенгальських тигрів і квітчастих сарі, тим більше індійських традицій привозять на батьківщину: від масала (чаю з молоком) до святкування тамтешніх фестивалів. Культурні індійські клуби, які об'єднують діаспору, завжди відзначають свята за своїм календарем, але в цьому році вперше, наприклад, Дівалі відзначили і в звичайному центрі східної культури на Печерську. "Ті, хто вже побував в Індії, прагнуть зберегти її частинку в своєму житті. А ті, хто ще не зміг з'їздити, хочуть познайомитися з культурою всілякими способами. Захоплення Сходом тепер в моді, і ми відзначаємо, що з кожним роком Індією цікавиться все більше людей, – пояснює менеджер центру "Мічі", організатор свята Анна Кузьміна. – Дівалі ближче, ніж нам здається: якщо не святкують повноцінно, то хоча б ставлять на віконце в ці дні запалені вогники – це очищає атмосферу в домі". Красиві традиції з сакральним змістом переймають багато українців, кажуть в "Мічі": "Дарують один одному подарунки на Дівалі, медитують в дні фестивалю, щоб залучити благословення Лакшмі, – розповідає учасниця ансамблю" Шовковий шлях "Галина Собчук. – Знаю багатьох, хто через заняття йогою, вивчення аюрведической астрології звик і до індійських свят. Дуже багато концертів і фестивалів для українців проводило за останній рік посольство Індії".

new_image8_58

Танцюють всі.Умайстер-класіпоіндійського танцювідпрофесіоналівбрали участьгості"Мічі".

ДІВАЛІ НА ПЕЧЕРСЬКУ.Звичайний суботній вечір зібрав сотні киян в залі, де вже розпалили десятки свічок (поміщених в мисочки з водою: по індійській традиції, свічки разом з квітами опускають на воду), розвісили квіткові гірлянди (в храмах і на святах індуси зазвичай прикрашаються помаранчевими чорнобривцями) і розпалили пахощі (ними в Індії захоплюються не тільки заради ритуалів, але і щоб очистити карму в будинку). Як і належить, перш за все зробили підношення богині Лакшмі: до її яскравого зображення принесли фрукти, солодощі, свічки і монетки (зробити свою "інвестицію" в майбутнє процвітання міг кожен присутній), а після добре і потанцювати. Індійський танець – це не просто вираз емоцій, а ціла церемонія і справжня містика одночасно. На Дівалі, наприклад, класика велить виконувати танець зі свічками – вогниками, який привертає увагу щедрої богині процвітання.

new_image7_79

ТанцібуваютьритуальнііпростоБоллівуд.

"Лампадки, свічки і гірлянди в будинках в дні святкування Дівалі (всього їх 5, кожен день присвячений своєму божеству) висвітлюють дорогу благополуччя і достатку сім'ї ", – пояснює учасниця ансамблю "Шовковий шлях" Галина Собчук. На ній – незліченна кількість дрібничок і блискіток: чим яскравіше, тим автентичніше і святковіше. та й багато гостей заради такого випадку вбралися в улюблені індійські куртку та дупати (класичні розшиті сорочки і легкі шалі) – тут їм саме час і місце. тим, кому все індійські танці – на одне обличчя, пояснили : буває танець-молитва, танець-медитація і окремо – те, що популяризував індійський кінематограф – стиль Боллівуд. Це коли яскраво, швидко, запально і кожен рух пальця або помах вій – ціла багатозначна фраза. На Дівалі в центрі східної культури "Мічі" навіть влаштували майстер-клас з танців: який же Новий рік без танців? І, звичайно, пригощали – не шампанським, правда, а дивовижним індійським чаєм масала (спеціальна суміш 7 приправ, додається в чай, заварений з додаванням молока) і солодощами.

new_image5_115

Гірлянди. Індуси витрачають на них тисячі доларів.

В ІНДІЇ: ЗАКРИВАЮТЬ РАХУНКИ, РОБЛЯТЬ ПУДЖУ І ВБИРАЮТЬСЯ

ФестивальДівалівважаєтьсянайкращимчасомдлязакриттястарихрахунків-якфінансових,такікармічних.Якправило,бізнесменинамагаютьсядо святазакритистаріобліковікнигитапочинаютьновийрікзчистогоаркуша.Рядовігромадянитежочищаються:прибираютьбудинки,вбираютьсявсвятковий одягікористуютьсяновим посудом."Мипочинаємогенеральне прибиранняза15-30днівдосвята,-розповідаєжительДеліСатья.-Виносимовсе сміття,позбавляємосявідмотлохуінепотрібнихречей,щобпривернути увагубогиніЛакшмі:вонане любитьбруду".

До фестивалюнайкращевикупатисявсвященній річціГанг,алеякщорічкипоручнемає,можнапомитися вдомадосходусонця,колищесвітятьзірки.Передсвятом-відміннийспосібочиститидушуітіло,вірятьіндуси."Вдомарановранцівсяродинапіднімається,щобспільнопомолитися,подякуватибогинізарікминулийіпопроситиблагополуччянамайбутній,потімвсівбираються,-розповідаєТамарайПандіан.-Вофісахспівробітникитежразоммоляться,адженастаєновийфінансовийрік".

new_image9_42

Феєрверки.Завждисупроводжуютьсвято.

ОскількиДівалізавждивипадаєнановиймісяць,ночізавждитемні,томународивсязвичайвішатияскравіілюмінаціївбудинкахізовні.Устарічасилюдивикористовувалидляцьогомаленькікругліглинянімисочки,наповненігірчичниммаслом.Агоріввнихкоттоновийгніт.Людиходятьвгостізподарунками,дітиоб'їдаютьсясолодощами.Запрошувати,до речі,прагнутьвпершучергулюдейіншоїрелігії.Жінки віддають перевагусаріззолотимшиттям-цетакийсимволЗолотогоСтоліттявВедичномуциклічасу.

"Магазини влаштовують грандіозні акції і знижки", – розповідає Ольга Шарма, дружина жителя Делі. Взагалі найпоширеніший звичай на Дівалі – витрачати гроші, і краще не на свої потреби, а на благо ближніх. Прийнято допомагати нужденним, робити пожертвування. Оборот подарунків в ці дні зашкалює, розпродажі влаштовують навіть продуктові крамниці – щоб усі, кому делікатеси в звичайний час недоступні, могли дозволити побалувати свої сім'ї. Дарують сувеніри, монетки з зображенням божеств Лакшмі і Ганеша, солодощі і сухофрукти в барвистих кошиках. "В сім'ї чоловіка зазвичай обмінюються традиційними наборами сухофруктів з горіхами. А ось на роботі останнім часом увійшло в моду дарувати дорогий одяг, золоті прикраси щоб задобрити боса, бізнес-партнера або навіть дати хабар", – розповідає Ольга Шарма. - Удома зазвичай роблять пуджу (підношення води, квітів, їжі образу божества), малюнки-Ранголі з різнокольорових порошків, ввечері ходять на вулицю пускати петарди і феєрверки. Багатії викладають по кілька тисяч доларів на гірлянди, щоб покрасуватися перед сусідами".

new_image10_37

Видзкосмосу.ІндіянаДівалі.

ПОВІР'Я: ПРИВЕРНУТИ УДАЧУ НА ДІВАЛІ

За переказами, належить не закривати вночі вікна і двері квартири, щоб не перешкоджати входу Лакшмі в будинок. І бажано змазатися маслом кокоса – це майже те саме, що і обмивання у священній річці. У деяких штатах вважають, що успіх в будинок приносять всі страви з кокоса, з'їдені в свято. У Гуджараті ж традиційно готують страви з рису і намагаються купити на Дівалі хоч трохи солі – така покупка вважається дуже сприятливою. У Раджастані приготованими стравами належить пригощати кішок: якщо тварина з'їсть все блюдо, вірна прикмета, що бути добра в сім'ї. "Повір'їв дуже багато, забув половину – не вірю. Але кажуть, якщо в свято стати під старим деревом-велетнем (як правило, такі вважаються священними), загадати бажання і залишити записочку з ним, то воно збувається, – розповідає президент київського India club Тамарай Пандіан. – в один з п'яти днів святкування люблячі дружини, бажаючі добра своїм чоловікам, нічого не їдять з ранку до вечора – вважається, що пост сприятливо позначиться на здоров'ї, благополуччі та успіхах чоловіка в справах. Нам це дуже приємно". У штатах Гуджарат і Раджастан Дівалі сприймається як шанс влаштувати свою долю: тут прийнято влаштовувати танці до ранку для молоді, де хлопці і дівчата цілком можуть познайомитися з майбутньою другою половинкою.

new_image2_199

Розпродажсарі.ЇхвлаштовуютьнаДівалі.

НЕ ТІЛЬКИ В ІНДІЇ: ДАВНЬОСЛОВ'ЯНСЬКА МАКОША

Святкування Фестивалю вогнів в Україні розтяглося більш ніж на 5 днів. "Хотіли влаштувати ще свято для своїх, але багато хто виїхав до Індії на тиждень, до рідних. Залишилися тільки ті, у кого дружини-українки і діти в школах (не можна зірвати з уроків). Свято призначили на середину листопада. Будуть почесні гості – міністр промисловості Індії, наш посол в Україні, – розповідає президент індійського клубу. – у програмі – боллівудським танці від спеціально запрошеної з Індії групи в одному зі столичних готелів". Індійський новорічний корпоратив виглядає зазвичай так: феєрверки, розставлені всюди вогники дія (миски, лампади з палаючим маслом), Ранголі – малюнки-орнаменти, викладені з пофарбованих у різні кольори зерен гороху, рису, і різноманітні солодощі.

ЩЕ ПРОГРАМИ. Індійський клуб, тобто діаспора індійців (всього в Україні їх близько 7000, мінімум 6800 з них – студенти), частенько влаштовують традиційні фестивалі в столиці для душі і заодно – популяризації своєї культури. Так, у вересні відбувся фестиваль індійських танців, в ньому брали участь, за словами Тамарая Пандіана, понад 250 студій індійського танцю (і всі українські). "Фестиваль фарб Холі українці почали відзначати вже і без нашої участі – в Одесі, Харкові, Києві. Напевно, українській молоді сподобалася традиція обсипати один одного кольоровими порошками і обливатися підфарбованою водою", – говорить представник діаспори. Правда, в Індії свято весни Холі випадає на березень, коли починається землеробство, а в Україні березень ще холодний, і Фестиваль фарб у нас проходить в кінці травня – початку червня. А ще в липні клуб зазвичай проводить фестиваль індійської їжі. "Влаштовуємо виставку домашніх страв різних штатів Індії на ВДНГ. Плату з відвідувачів беремо символічну, в благодійний фонд. Можна дізнатися рецепти і розпитати, як що готується", – пояснює Тамарай.

ДАВНЬОСЛОВ'ЯНСЬКА "ЛАКШМІ".Щось подібне Дівалі відзначали і наші предки. На початок листопада по старослов'янським календарем випадає день Макоші – язичницької богині благополуччя, долі і жіночих ремесел. Її ім'я буквально перекладається як "мати наповненою кошика", врожаю, достатку – тобто роль богині в нашій міфології кшталт ролі її індійської "колеги". Богиню вважали відповідальною за родючість, достаток у домі, життя рослин і врожай, покровительствующей шлюбів. В першу п'ятницю листопада на честь Макоші водили особливі двохкільцеві хороводи: зовнішнє кільце йшло по сонцю, прославляючи життя, а внутрішнє – проти сонця, символізуючи смерть.

Ранголі. Малюнок-молитва.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів