Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Пам'яті перемоги над нацизмом у Другій світовій війні: найбільш значущі бої українських фронтів

Під Одесою працювали морпіхи, а Мелітополь звільняли без підготовки


Події 1943-го. Київ, Фастів
Події 1943-го. Київ, Фастів

Україна відзначає 72-ту річницю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, найстрашнішому і кривавому конфлікті за всю історію людства. За різними оцінками істориків, за роки цієї м'ясорубки в ній взяли участь близько 80% населення землі, а число загиблих обчислюється десятками мільйонів. Так, тільки військових з обох сторін загинуло 25 млн осіб. Цифра убитих серед цивільного населення ще страшніша – 38 млн.

На жаль, не оминули ці криваві жнива і Україну. Однак солдати, які воювали на території нашої країни, зуміли переломити хід бойових дій і показати Третьому рейху зуби. Так, зокрема, в роки війни існувало чотири Українські фронти. Це були умовні назви для оперативно-стратегічних об'єднань військ, створених 20 жовтня 1943 року, які виконували найрізноманітніші бойові операції. "Сегодня" згадала найяскравіші моменти і значні битви українських фронтів в тій війні.

БИТВА ЗА КИЇВ: ТИСЯЧІ ВТРАТ

Однимзпершихбитвоперативногооб'єднаннявійськ,якеотрималоназвуПершийУкраїнськийфронт,сталабитвазаКиївулистопаді 1943 року.Поштовхомдо цьогобоюстало захопленняу вересніворожихплацдармівна північіпівденьвідукраїнськоїстолиці,атакожкількаспершуневдалихспробзахопитисаме місто.

Сама Київська наступальна операція почалася 3 листопада – після 40-хвилинної артпідготовки війська Першого Українського фронту просунулися на два кілометри до міста. До кінця першого дня 38-а армія і 5-й гвардійський танковий корпус просунулися ще на 12 км, а 240-та стрілецька дивізія була вже в Пущі-Водиці. На наступний день танковим і стрілецьким з'єднанням вдалося впритул наблизитися до північного кордону міста, а 5 листопада 1-й гвардійський кавалерійський корпус відрізав противнику доступ до одного з шосе на західній околиці Києва. Це не дозволило надалі німцям перекидати підкріплення з сусідніх плацдармів і змусило почати відступ в бік Василькова. У ніч на 6 листопада передові частини Радянської армії, придушуючи опір з боку німецького війська, увійшли в майже порожній палаючий Київ – противник підпалював вцілілі будинки. На наступний день з'єднанням Українського фронту вдалося звільнити Фастів, а 13 листопада, після звільнення Житомира, Київська наступальна операція закінчилася.

Вціломунашустолицюзвільняли671тис.осіб,втомучисліісоюзнівійськаЧехословаччини.Прицьому,аналізуючивтратисторінвційбитві,історикирозходяться в думкахінавітьговорять,щоточнооцінитичислолюдськихжертвнеможливо.Однакприйнятовважати,щозагальнівтратипід часбитвзаДніпро(звільненняКиєвасталооднією зних)з бокуЧервоноїарміїсклали300-400тис.осіб.Німеччина,якупідтримувалирумунськівійська,втратилапрактичностількиж.

КОРСУНЬ: ПАСТКА ДЛЯ СОЛДАТІВ ВЕРМАХТУ

Війська Першого Українського фронту брали участь і в найбільшій на території України наступальній операції – Корсунь-Шевченківській битві. Під час цих подій під Корсунем (Черкаська область) потрапили в оточення від 60 до 80 тис. солдатів німецького вермахту. За час битви (з 24 січня по 17 лютого 1944 року) більшість оточених були або вбиті, або взяті в полон, а самі німці це побоїще назвали "українським Сталінградом". В цілому з боку окупантів в тих подіях брали участь 170 тис. осіб, а з радянської сторони – 255 тис. Найбільш запеклим епізодом Корсунь-Шевченківської наступальної операції стала битва на Бойковому полі, клаптику землі між селами Комарівка, Шендерівка і Хільки. Там зібралося більше 30 тис. німців, які намагалися вирватися з оточення в ніч на 17 лютого. Навіть тих, хто хотів здатися і виходив з піднятими руками, кіннотники Донського кавалерійського корпусу не жаліли. Тому під Корсунем убитих солдатів вермахту нарахували набагато більше, ніж поранених.

Великібуливтратиіуз'єднаньУкраїнськогофронту.За оцінкамиісториків,кількістьзагиблихсклалобільше24тис.осіб,поранених-56тис.СереднихбулиіжителіселаКвітки,розташованогов15кмна південь відвідКорсуня.Всі тамтешні чоловіки,здатнітриматизброю,потрапиливжорнасталінськогонаказупропримусову мобілізацю.Мобілізованихвиявилося500 осіб,іпереважнабільшістьзнихзагинула.

new_image4_261

Битва. Стала найбільшою наступальною операцією України

ДРУГИЙ ФРОНТ: ПЕРЕМОГА В РАМКАХ БИТВИ ЗА ДНІПРО

ВійськаДругогоУкраїнськогофронтупровелимайже30бойовихоперацій.Прицьомубоївелисяякнатериторіїнашоїкраїни,такінатериторіїУгорщини(Будапештськастратегічнаоперація).Активнобрали участьбійціфронтуівбитвізаДніпро.ОднимзїїетапівсталаКіровоградськанаступальнаоперація.

Бойові дії в рамках битви за Кіровоград (нинішній Кропивницький) почалися вранці 5 січня 1944 року: після години роботи радянської артилерії в хід пішла піхота. Солдати пройшли за спеціальними проходах в мінних полях, які для них підготували сапери. Прорив в деяких місцях був настільки нестримний, що радянські війська лише за один день просунулися на 24 км! Це при тому, що з боку противника брало участь понад 420 тис. осіб і 520 танків, а з боку радянських військ було 550 тис. осіб, але всього 265 танків. Всього через два дня військам вермахту відрізали шляхи відступу від Кіровограда, а 8 січня місто було повністю очищено від ворожих військ.

Після визволення обласного центру Другий Український фронт ще деякий час продовжував наступ, просунувшись на 15-20 км. Однак в середині січня, розуміючи втому бійців, командувач фронтом маршал Іван Конєв припинив операцію, і 16 січня війська перейшли до оборони.

"Кіровоградська операція як би завершувала ряд запеклих боїв і битв нашого фронту на правому березі Дніпра з розширення плацдармів і створювала умови для переходу в рішучий наступ на Правобережній Україні, – писав у своїй книзі "Записки командуючого фронтом" маршал. – Звільнивши Кіровоград та закріпивши райони на північний захід від, захід і південь від Кіровограда, радянські війська забезпечили собі сприятливі умови для подальшого наступу і, зокрема, для проведення Корсунь-Шевченківської операції. Одночасно активні дії фронту на цьому напрямку змусили німецько-фашистське командування перекинути сюди значні сили з інших напрямків, що полегшило вирішення завдань військам 1-го і 3-го Українських фронтів
".

new_image3_316

Бої за Кіровоград. Місто звільнили вже на третій день операції

БИТВА ЗА НІКОПОЛЬ: РОЗБИЛИ 12 ДИВІЗІЙ

Ця частина Дніпровсько-Карпатської стратегічної наступальної операції примітна тим, що в результаті Никопольско-Криворізького наступу, що тривав з 30 січня по 29 лютого 1944 року, військами 3-го і 4-го Українських фронтів були розгромлені 12 німецьких дивізій і загинуло понад 40 тис. супротивників. У полон було захоплено 4600 осіб. Майже все важке озброєння і автотранспорт були кинуті при відступі або розбиті. Варто відзначити, що перші спроби прориву оборони противника Українським фронтам не вдалися – не вистачало бійців і техніки. Постачанню армії заважало і моторошне бездоріжжя на дорогах. Але 30 січня війська 3-го Українського фронту обманним маневром змусили німецьке командування повірити, що метою наступу є Кривий Ріг, і послабити захист на Нікопольському напрямку. Це дозволило нашим бійцям за шість днів наступу прорвати оборону і просунутися на 60 км. Німецьке командування 11 лютого спробувало переламати хід бою, вдаривши в стик наступаючих 46-ї і 8-ї гвардійської армій. Але дві танкові і чотири піхотні дивізії нанесли контрудар в напрямку Апостолово і під кінець дня просунулися на 8-10 км.

Ця поразкаостаточнопозбавилавермахтнадійнавідновленнязв'язкуіз заблокованоювКриму17-ю армієюістворилопередумовидо звільненняпівострова.Операціямалащейпромисловезначення-підконтрольРадянськоїарміїбулиповернутімарганцевірудники,чиярудабулакритичноважливадлянімецькоїсталеливарноїпромисловості.

new_image2_371

Битва. Загинуло 40 тис. солдатів

ПІВНІЧНА ПАЛЬМІРА І МОРСЬКІ ПІХОТИНЦІ

Після того як Третій Український фронт звільнив Миколаїв, головні його сили кинулися до Одеси – звільнення Південної Пальміри і всієї Одеської області стало логічним продовженням всієї Карпатсько-Дніпровської операції. Головна мета Одеської операції (вона тривала з 26 березня по 14 квітня 1944 року) – розгромити приморське угруповання німців між річками Південний Буг і Дністер, а також вийти до кордону між СРСР і Румунією, яка в той час була союзником Третього рейху. Прорив оборони противника почався відразу в трьох місцях: на півночі, в центрі, а також півдні, де важливу роль зіграли морські десантники. До слова, саме цей рід військ став характерним тактичним інструментом, який використовували в СРСР.

Наприклад, ті ж американці і англійці, по завіреннях істориків, використовували морпіхів тільки в особливо великих боях (висадка в Північній Африці, Сицилії, Нормандії). У підсумку вночі з 9 на 10 квітня радянські війська зайняли вихідні позиції для штурму Одеси. Сам штурм міста був блискавичним – до 11 ранку 10 квітня війська Третього Українського фронту вже були на Дерибасівській. Таким чином, в результаті Одеської операції була знищена німецька група армій "А", а війська, які залишились, що отримали назву група армій "Південна Україна", були відкинуті за Дністер. Якщо ж говорити про втрати, то Третій рейх під Одесою втратив майже 29 тис. осіб і ще 10 тис. були поранені. Інформація про втрати радянських військ засекречена.

new_image8_121

Оборона противника. Прорвали відразу за трьома напрямками

МЕЛІТОПОЛЬ: БЕЗ ПІДГОТОВКИ

ПіслязавершенняДонбаськоїопераціївійськаПівденногофронту,перейменованівЧетвертийУкраїнськийфронт,вийшлидо обороннихрубежівнімцівпоблизуМелітополя.Урайонімістабуликількасмугукріпленьздужерозвиненоюсистемоюоборони:вогневіспоруди,траншеї,численніпротитанковііпротипіхотнізагородження.Врезультаті26вересня1943року почаласяМелітопольськаоперація.

Спочаткупомісту,якийбуввузломоборони,планувалосянанестидва удари-зпівночііпівдня.ОднаксолдатиЧетвертогофронтубуливтомленими,унихзакінчувалисязапаси.Більштого,наказзакріпитисябуввідданийкомандуваннямбезоперативноїпаузипісляпопередньоїопераціїібезналежноїпідготовки.Часу небулонавітьнарозвідку!Упідсумкузап'ятьдніврадянськимвійськампривеличезнихвтратахвдалосяпросунутисявсьогона2-10км,аз 30 вересняпо 9 жовтнянаступізовсімбулопризупинено.

Після цього, командувач фронтом маршал Федір Толбухін, провівши ретельний аналіз обстановки і перегрупувавши сили, зробив за одну ніч 35-кілометровий марш і до ранку, 11 жовтня, зосередився в районі на схід від Мелітополя. Всього через два дня радянські війська зайняли південну частину міста. При цьому варто відзначити, що 12 і 13 жовтня на фронті був сильний буран і низька видимість. Незважаючи на це, Восьма повітряна армія СРСР протягом цих днів зробила більше трьох тисяч вильотів! В результаті 23 жовтня Мелітополь був звільнений, а війська, що наступали з півночі, прорвали оборону і перерізали залізничну лінію Запоріжжя – Мелітополь. На цьому радянські війська не зупинилися, і операція тривала до п'ятого листопада, поки вся Північна Таврія не була звільнена. Однак втрати радянської сторони були несумірні з втратами противника: якщо війська вермахту втратили всього 4 тис. осіб, то з боку Союзу було 42 тис. вбитих. Ще 155 тис. осіб були поранені.

new_image7_149

Операція на півдні. У боях за місто з радянської сторони загинуло 42 тис. осіб і ще 155 тис. були поранені

КРИМСЬКА ОПЕРАЦІЯ: РИВОК ПЕРЕД РУМУНІЄЮ

ОднієюзнайважливішихвійськовихопераційДругої світовоївійнивважаєтьсяКримська операція1944 року.Кампаніятривалатрохибільшемісяця-з 8квітня по 12 травня,ібрали участьвнійвійська4-гоУкраїнськогофронтуіОкремої Приморськоїармії.ВогневупідтримкузморяіповітрязабезпечувалиЧорноморськийфлотіАзовськавійськовафлотилія.Всьогоу звільненніКримськогопівостровабралоучасть470тис.осіб,5982знарядь і мінометів,559танківіСАУ,1250літаків.

Наступ на Крим став можливим після того, як в результаті битви за Дніпро радянським військам вдалося захопити найважливіші стратегічні плацдарми біля затоки Сиваш. Паралельно з цим був захоплений плацдарм на східному кінці півострова – в Керчі. Це стало початком сухопутної блокади 17-ї армії вермахту, яка виявилася затиснутою в лещата з двох сторін. Примітний той факт, що вищі чини рейху не раз рекомендували Гітлеру відмовитися від утримання Криму і здати його Радянській армії. Однак той був твердо впевнений, що втрата Криму підштовхне Румунію і Болгарію до виходу з нацистської коаліції, і наказав утримати півострів за всяку ціну. Навіть те, що угруповання радянських військ багаторазово перевершувало сили 17-ї армії вермахту, а сама лінія фронту на материку пішла далеко на Захід, не зупинило його. Війська Українського фронту почали прорив оборони 8 квітня з наступу в районі Перекопу і Сиваша.

Одночасно з цим з боку Керчі вдарила окрема Приморська армія. Вже 11 квітня Керч і Джанкой були звільнені, що називається, з наскоку, а 13 квітня німців вибили з Сімферополя та Євпаторії. Міцним горішком виявився Севастополь – головний морський порт, який забезпечував повідомлення з Румунією. З 26 квітня по 9 травня 1944 роки тривав штурм міста. А вже 12 травня залишки німецьких підрозділів здалися в полон на мисі Херсонес. Як відзначають історики, Кримська операція справила на командування рейху сильне враження. Зокрема, німецький історик Андреас Хільгрубер в своїй книзі "Оборона Криму" писав, що рішучий наступ Радянської армії і флоту не тільки дозволив швидко звільнити півострів, а й зірвати плани командування по евакуації залишків 17-ї армії з півострова. До речі, за великі втрати при евакуації командування Кримського угруповання німецьких військ було звинувачено в непрофесійності. Звільнення військами 4-го Українського фронту Криму, а згодом Миколаєва та Одеси, в корені змінило розстановку сил на Чорному морі. Панування в акваторії Радянського флоту дозволило зосередити зусилля зі звільнення Румунії.

new_image5_211

Крим. Севастополь взяли 12 травня

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів