Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Підземна Україна: в різних містах країни знаходять загадкові підземелля і тунелі


Зроблено на совість. Підземелля, схоже
Зроблено на совість. Підземелля, схоже

Минулої осені в центрі Рівного, в парку ім. Т. Шевченка, біля фонтану провалився асфальт, а під ним виявилася підземна кімната. Міські активісти відразу взяли знахідку в оборот: за словами співробітника мерії Тараса Максименка, про існування підземель знали і раніше – асфальт в парку весь час просідав, та й орендований швейцарський георадар показав масу підземних аномалій, пустот і будівель. Ось уже кілька місяців волонтери під опікою товариства "Родовід" ведуть розчищення підземель: вони хочуть довести, що легенда про підземне місто – не порожній звук. "Письменник Короленко в своїх "Дітях підземелля" описував дитячі спогади про Рівне: мовляв, городяни заходили в капличку, і в ній цілих півміста зникало! Упевнений, наше місто пронизане підземними ходами, і ми на порозі цікавих відкриттів", – говорить Максименко.

А в жовтні минулого року подібне відкриття зробили і в Житомирі, прямо під час реконструкції тротуарів у центральній частині міста. В ході робіт земля буквально пішла з-під екскаватора. Коли будівельники заглянули в провал, то виявили викладений цеглою підземний хід.

Україна дійсно багата прихованими таємницями: її історія сповнена смут, і населення обійтися без схованок і притулків не могло. Їх копали і розвивали кілька століть поспіль, а в затишних куточках ще й ховали найцінніше. Складно уявити, скільки секретів і скарбів зберігає і зараз підземна Україна
.

НА РОЗКОПКАХ: "МОНАСТИРСЬКА" КЛАДКА І ВИБУХИ

Незважаючинадрібний дощ,волонтериносятьсявпаркузсамогоранкузтачкамиілопатами.Розкопкиогороджено парканом,розчищенийпідфонтаномчудовийпідвал зходами-підукриттям."Цеглаі розчинвбираютьвологу,якгубка,ікришаться.Подекудизміцнилизводилісами,алепотрібнопоспішатидосліджуватикладку,щобвирішитиїї долю",-пояснюєТарасМаксименко.

У Рівномувжезапрошені,за його словами,кращізнавціісторичнихпам'яток,середнихЮліяСтріленко,фахівець зрозчинівікладок,консерваціїоб'єктів.

"Хочемо,щобкращіекспертиоцінилинашузнахідкуіпідказали,якїїзберегти,-кажеТарас.-Вважаємо,ходиєпідвсією територієюпарку,лабіринтиможутьтягнутисядоколишніхпалацівмісцевоїзнаті,тутпахнепідтвердженнямміськихлегенд.Томузамовилиувченогоарабістіз Острозькоїакадеміїдослідженняарабськихіосманськихлітописів:доїххронікбільшедовіри,ніждозаангажованоїпольської,російської івітчизняноїісторіографії".

new_image4_316

Яма в парку. Будівництво фонтану дуже зашкодило підземеллю

ПІД ЗЕМЛЕЮ. Робота рухається не так швидко, як хотілося б, – на вивезення двох кубометрів землі з камінням і сміттям йде по півдня, кажуть волонтери. "Взимку лід довбали – на глибині 3 м був цілий пласт, – розповідає добровільний помічник Олексій. – Дуже зіпсувала всю справу радянська влада, коли прокладала каналізацію: екскаватори ковшами зруйнували багато підземних стін і засипали. А в 1947-му, в ході боротьби з "бандерівщиною", всі виявлені ходи підривали або заливали бетоном (повстанці ховалися в них). Ось в цьому місці, наприклад, було мінімум три вибухи".

Углибокомупідземелліздекількохкоридорівікімнат,що минаєпідфонтан,пахне,за висловомкопачів,100-річною історією.Єлегенда,щонамісціпаркуколисьбувжіночиймонастир,іпідземеллявикористовувалисяяксхрондляреліквійіцінностей.Пізніше,колитутрозпоряджалисякнязіЛюбомирські,вонимоглипростооблаштуватидобротніпідвалипідсвоїхазяйськіпотреби-до слова,БогданПрищепа,вчений-археолог,дотримуєтьсядумки,щопобудувалильохсамеприкнязях.Волонтерижпереконані,щовсе нетакпросто.

"Місцямистінидосягають1,2мтовщини.Дляльохузковбасамиівинамизанадтошикарно",-переконанийОлексій."Подивітьсянасклепіннязчервоної цегли,арки-цедуженагадуєкладку,характернудлястаровиннихмонастирів",-звертаєувагуМаксименко.Утому,щосистемапідвалівздекількохкімнатобов'язковомаєвихіддо якогосьлабіринту,сумнівівуньогонемає:головне-знайтизаваленийхід,можливо,до багатокілометровихканалів.

АщопідземеллявжепісляЛюбомирськихпережилобагато-факт:"Думаємо,у Другусвітовутутховалосяпідпілля-настінієцифровапозначка,якнібилабіринтділилина сектори.Знайшлиобгоріле дерево,розплавлені "плями" скла,сажунакаменях-післявійнидесьчотирмавибухамийогонамагалисязруйнувати,-веденассиримикоридорамиМаксименко.-Цегламісцямивогнетривка,маркована.Видно,щобудматеріализрізнихепох.Попалисястаровиннапляшказ-підвина,металевийгак,детонаційнідроти".

new_image2_450

Знахідки. Плавлене скло, пляшки, шматки керамічних труб

В ОЧІКУВАННІ ДИВА.Волонтери намагаються зрозуміти логіку підземних коридорів: куди могли вести, з якого глухого кута, знявши стінку, шукати продовження лабіринту, кому служив такий потужний підвал на глибині більше трьох метрів? Але від візитерів вже відбою немає – ходять цікаві городяни, туристи з Чехії та Німеччини. "Рівне пам'ятками не блищить, а тут – такий подарунок! Підземелля хочемо музифікувати, може, приробити стилізовану по Короленку каплицю-вхід, – каже Максименко. – Я подав проект на розгляд Єврокомісії, вже пройшли перший відбірковий тур на отримання гранту, щоб облаштувати тут квест-кімнату".

БУНКЕР КОХА І ЙОГО "БУРШТИНОВА КІМНАТА"

П'ятачоквцентрі Рівногоколисьбувадмінцентром РейхскомісаріатуУкраїна.ГауляйтерЕріхКохбувавтут,навітьприймав парад,розповідаютьстарожили."Онтамбулазлітнасмугадляйоголітака,особистийбасейн,псарня,вбудівлінинішньогомузею-ставка,вбункері,ймовірно,станціязв'язку,-орієнтуєнаснамісцевостіТарасМаксименко.-Апіслявійни-об'єктцивільноїоборони".

Бункернеглибокий,алевсерединімоторошно:калюжі,коробки-приміщення,ями,свастикинастінах(сучасних"художників").Зоднієїстирчатьсиловікабелі,дротислаботочкиіклеми,алейшлизвідсирадіограми-неясно.Єдані,щозаснувалибункерщеполяки,німцідобудовували(нафотоокупаційногоперіодувиднобетономішалкинадаху),а"здавалиоб'єкт"вжекомуністи.Прицьомусправжнє його призначення-загадка.

"Стінитовщиною-до2м,аосьстеля-всього0,5,щейвхідвиконанийзцеглизамістьмонолітнихплит.Немаєотворів,щобвідстрілюватися-справжнібункери так не будувалися.На відмінувідбункераГітлерау Вінниці,повністюзамаскованого,цей-наземний,виднозповітря.Приавіанальоті-відміннаціль,ацеглазаваливбивхід",-пояснюютьТарасМаксименкотаСергійШабалін,підприємець,який взявсядовестибункер "дорозуму".

new_image5_256

Бункер. Влітку служить місцем для загоряння місцевих панночок

СЕКРЕТИ 3-ГО РЕЙХУ.Ужитловому будинкупосусідствумешкаєочевидиця,якадовійни,говорить,дитиноюбігалазвідсипідземним ходомдо озераЛебединці.Єхідівідбудинкудо бункера,ав250мзвідсистоявзамокЛюбомирських,щовжепідозріло,каженачальникуправліннякультури.Щеходятьчутки,щопідкупоюбетонуприхована"бурштиновакімната":"КохнібитоотримавлиствіддиректорамузеюмистецтвКенігсбергазвимогоюповернутиякийсьбурштиновийшедеврроботипрусськихмайстрів.Післяцьогопішлирозмовипроскарб",-розповідаєМаксименко.

Бурштинутут,швидше за все,немає."Цікавоінше:єнадійнідані,щопідбункером-ще2підземні поверхи,явцьомутежвпевнений.Дізнаємосяточно,тількиякщопідкопатипід стіноюіподивимося,якглибоковонайде,чекаємонацедозвіл,-кажеШабалін.-Принімцяхкварталбувоточенийохороною,нишкоммоглиспорудитищозавгодно".

"Якщоціярусизнайти-цебуде "бомба",-переконанийМаксименко.

ДОЛЯ БУНКЕРА.Нещодавно в результаті конкурсу місто віддало його в оренду бізнесмену. Споруда мала жалюгідний вигляд, з неї вивезли 6 вантажівок сміття. Шабалін чекає офіційного дозволу на роботи з пам'яткою і платить 8700 грн в місяць за оренду. "Під землею зробимо музей тоталітаризму – моя сім'я багато років збирала артефакти. А зверху надбудуємо кафе і офіс, – розповідає він. – Подамо запити в німецькі архіви і з'ясуємо, для чого служив бункер". При Союзі об'єкт був засекречений, в 91-му Москва вивезла документи по ньому, і відповіді звідти вже не доб'єшся. "МНС запрошу – щоб перевірили, чи немає мін. Думаю, вкласти треба до $ 100 000", – міркує Шабалін.

new_image7_175

В музеї. Була ставка Коха, тепер – виставка техніки 2-ї світової

ЖИТОМИР: ПІД ТРОТУАРОМ

Раптом виявлений вхід у підземелля на Великій Бердичівській відразу ж огородили стрічкою, кілька днів до нього ходили городяни-екскурсанти і дивувалися. Краєзнавці висловлювали припущення, що це можуть бути підвали старовинних будівель або один з тунелів, яких під містом чимало. Була навіть думка, що в лабіринтах заховані скарби місцевих дворян (в XIX столітті поблизу стояли будинок якогось барона і приміщення Бернардинського монастиря). Дослідженням загадкового тунелю зайнявся науковий співробітник відділу досліджень Житомирського обласного краєзнавчого музею Олександр Тарабукін. З'ясувалося, що тунель тут не один – уздовж проїжджої частини простежувалися незрозумілі порожнечі.

"У17мувідмісцяпершогопровалувиникдругий.Спустившисьвнього,мипотрапиливпідземелліу виглядікоридорузнапівсферичнимсклепіннямтовщиноюдо0,5м",-розповідаєТарабукін.Коридорпрямуваввбік скверу,алезакінчувавсяпотужнимзавалом."Цедоводить,щовцентрімістаєрозгалуженасистемапідземельрізногопризначення,якіз'являлисяпротягомдекількохстоліть",-вважаєвчений.

ЯК ЗБЕРЕГТИ.Музейникинаполягаютьнадетальномувивченнірозкопаного."МерЖитомираСергійСухомлинговорив:всезроблять,яквЄвропі,привабливимдлятуристів.Алевіз і нинітам-схоже,містоне знає,щоззнахідкоюробити,-ділитьсявраженняминауковийспівробітникмузею.-Об'єктдовгостояв,накритийлишедошками,взимкувморозиіопадирозкопкисильностраждали.Вжепісля,колицесталоне потрібно,накрилизалізобетоннимиплитами.Але жнічогоподібноговЖитомирінемає-підземне містозбагатоюісторієюмоглобстатитуристичнимоб'єктом".

ЗасловаминачальникауправліннякапітальногобудівництвамістаОлександраЗаблоцького,відпідземельзовсім невідмовилися."Єкількаваріантів,якимповиненбутипанорамнийвидоб'єкта,вониобговорюються:підземелляпідсклом,підкуполом?Потімрішенняпогодять,-пояснивнамЗаблоцький.-Бюджетє,думаю,візьмемозкоштів,виділенихнатротуари".

new_image8_151

Під ногами. Провали довели, що під Житомиром — катакомби

САТАНІВ: МІСТО НЕЛЕГАЛІВ

У1793-1809-муі1815-1918рокахкордон між Російськоюімперієюта Австро-УгорщиноюпроходилапорічціЗбруч(нині-межаХмельницькоїтаТернопільськоїобластей).З 1921-гоідопочаткуДругої світовоїтутсходилисяСРСРіПольща.Прикордоннязавждизберігаєчималотаємницьінерідконапханеслідамиконтрабандистів,івСатанові(Хмельницькаобласть)досихпірєціла мережапідземнихходівзпідваламиівиходамивнесподіванихчастинахміста-щестороків томупонимпереправлялинелегальщину.

ЗВІДКИ ПІДЗЕМКА."Метро"втутешніхмісцяхможутьпохвалитисяякмінімумдвамістечка:СатанівіГородок."Століттямивонирозширювалисяівшир,івглиб,-розповідаємісцевийкраєзнавецьДмитроПолюхович.-Всередні вікиПоділлязаганяливкатакомбинабігитатар".Глинудобувалидлябудинків,сараївпрямонамісцібудівництва,іпідмайбутнімбудинкомвиходиввеликий підвал:вмирний часльох,внебезпечний-схрон.Згодомпідвалидодумалисяз'єднатилабіринтом.

"Підвалиутвориливулиці,віднихпроводилиходидо замківілісів,-пояснюєдослідникісторіїПоділляПолюхович.- Відомімісця,детунелійдутьвкількаярусів,акрімвузькихпроходівбули "магістралі",по якихпроїжджаливозами!".До першої половиниXVIIIстоліттясхронисталинеактуальні.Господаріпочаливідгороджуватипідваливідзагальноїсистемиівикористовуватияксклади."Авулицізалишилисябезгоспними,їхосвоїлирозбійникиіконтрабандисти",-розповідаєкраєзнавець.

За царячи неполовинагородянбулизадіянівконтрабанді.Упідземелляхоблаштовувалискладипідалкоголь,сигарети,парфумерію,жіночіпанчохи,презервативиі-тиражіреволюційноїлітератури.Крамольнечтивобулотакзатребуване,щореволюціонерицарськоїРосіїплатилизайогодоставкузолотом!Так,черезприкордоннийСатанів,за словамиПолюховича,вглибімперіїпроклалиодинзголовнихканалівдоставкиленінськоїгазети"Іскра"(з 1900 рвидаваласявМюнхені).

"Конкуренціясередбажаючихпереправляти "Іскру" була така велика,щореволюціонери,які відповідаютьзатранзит,брализ"пачкарів"(виконавці-контрабандисти.-Ред.)солідні "відкати",-розповідаєДмитро,особистознайомийзнащадками"пачкарів".

ВКРИТІ ТАЄМНИЦЕЮ.УХХстоліттікатакомбислужилипритулком,які малипроблемиззаконом,пізніше-євреямпід часпогромівінімецькоїокупації."На початку60-хвСатановіможнабулолегкопотрапитивходи,яківелипідЗбруч,доСвято-Троїцького монастиря,-розповідаєПолюхович.-Сьогодніжвходивкатакомбизаваленіабозабуті.Наслідипідземнихвулицьнатикаютьсябудівельникиабоколитрапляютьсяобвали-провали".

Так, в Городку в 1982-му розвалилося крило універмагу. "Про те, що під будівлею є ходи, знали ще з 50-х – їх розкрив екскаватор. Батько розповідав: будівельники заглибилися в тунелі, за дверима виявили схрон. А в ньому – останки двох людей під зотлілими ковдрами на глиняних лежаках. Міліцію не викликали, щоб не зірвати план, все засипали", – згадує місцевий житель Максим Данилишин. Коли і в якому місці можуть оголитися старовинні ходи, невідомо, але місцеві діггери-аматори про це мріють: в нішах лабіринтів знаходили чимало цікавого, навіть коштовності.

new_image9_114

Сатанів. Зберігає пам'ятки історії як на землі, так і під нею

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів