Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Настільні ігри набирають популярність: де їх можна придбати і чому вони настільки дорогі

Найбільш просунута країна їх виробництва – Німеччина, а в Україні є попит на патріотичні ігри

Зарубіжний аналог "Ерудита".
Зарубіжний аналог "Ерудита".

Настільні ігри-приємнийспосібскоротати дозвілляздітьмиабопростоу веселійкомпанії.Заразнастільні ігрипереживаютьчерговийпікпопулярності.Причомупримітивніколисьваріанти"кинувкістки-зробивхід"трансформувалисявцілібагаторівневіквести,якіне просторозважають,а йдають поживудлярозуму,допомагаютьрозвинутисяпам'ятііуваги.

ПЕРШІ ІГРИ.Про те, де і коли з'явилася перша настільна гра, думки істориків розходяться. Одні кажуть, що це сталося понад 7000 років тому в Стародавній Персії, інші – більше 5000 років тому в Стародавньому Єгипті. Перська гра була схожа на нарди, а придумали її для забави та тренування царського розуму. Єгипетська ж (носила назву "сенет") нагадувала шашки і стала улюбленою розвагою місцевої знаті. Думки тих, хто вивчав питання, сходяться в одному: настільна гра спочатку вважалася винятково елітним заняттям – малося на увазі, що простолюдин не в силах осмислити гру, і у нього немає логіки і вміння оцінювати свої позиції.

Стародавні настільні ігри мали досить химерний вигляд, який весь час удосконалювався і доповнювався різними дорогими елементами: дорогоцінними каменями, бронзою, слоновою кісткою, мармуром, фарфором тощо. Природно, дістати просто так подібну гру було неможливо – вони виготовлялися фахівцями-ремісниками і підносили еліті в знак поваги. Згодом титулованим особам ставали доступними і нові винаходи: доміно, лото, шахи, кістки, а також мальовані гри зі своїми правилами і багатоходівки. Через якийсь час до таких розваг долучилися і бідняки. Правда, їх гри були простіше: на землі, з камінчиками в ролі фігурок гравця, плодовими кісточками, шкаралупою горіхів і насіння в якості кісток.

В СВІТІ І У НАС.Коли настільні ігри стали доступними для всіх верств населення, їх творці стали змагатися в фантазії і спробах завоювати шанувальників. "Найбільш розвинутою країною в цьому плані виявилася Німеччина, – розповіли "Сегодня" в одному з магазинів по продажу настільних ігор. - По-перше, там грають давно, захоплених дуже багато, і люди вже розбираються в іграх і цінах на них. У нас же ринок настільних ігор тільки розвивається, хоча можна відзначити, що за останні три роки він зробив стрибок. До справжнього моменту в світі випустили понад 50 тисяч ігор, з них 300 вважаються культовими. У нас з останніх прижилося близько третини. Любителі пограти почали збиратися разом, що говорить про зародження культури ігор в Україні. Зазначу, що у нас серед дорослих найпопулярніші гри – в войнушки і олігархів, а у дітей – пригоди і страшилки".

new_image4_06

Дженга.Їїпридумалив 1983році.

ЗАРОБЛЯЮТЬ НА ФІЛЬМАХ

Ігорнаринкубагато:настільно-тактичні,настільно-друковані,словесно-логічні,про пригоди,про війну,зфішками,зкубиками,"находи" тощо.Втім,незважаючинатакерізноманіття,фахівціринкувідзначаютькільказагальнихтенденцій."Найбільшим попитомкористуютьсягритипуParty game,вякихможнапогратикомпанією.Якправило,вонивідміннодоповнюютьсвятаівечірки.Такийжепопулярністюкористуютьсяістратегії",-розповівдиректоркомпанії "СвітХобіУкраїна" ОлексійВоробйов.

Такожзатребуванимисталисімейні ігри."Людизновупочинаютьспілкуватисявреальномусвіті,а невіртуальному,-кажеОлександрВухань,авторгри "Знахідкадляшпигуна",що сталасвітовимбестселером.-Особливоцеважливовразідітейібатьків,якіостаннім часомвтратиликонтактодин з однимвглобальномурозумінні".

Людилюблятьпрості ігри,що тренуютьрозумірозважальні.

В ТРЕНДІ.Також розробники зараз намагаються крокувати в ногу з часом і швидко реагують на популярний фільм або серіал, який виходить в прокат. "Нещодавно поряд з гучним виходом сьомого епізоду "Зоряних воєн" в Україні для продажу надійшла і однойменна гра. Я не встигав обслуговувати покупців! - згадує менеджер одного зі столичних магазинів настільних ігор Вадим Струк. - Купували гру і сім'ї з дітьми, і відразу цілі компанії. А взагалі з досвіду можу відповісти, що ігромани люблять нескладні та захоплюючі ігри, які не тільки розважають, але й тренують розумові здібності".

ВИБІР: ЗА ПОРАДОЮ ЧИ НА ІГРОТЕЦІ

Новинкивсвітінастолокз'являютьсящомісяця."Однаграможе"вистрілити"відразу(такнайчастішебуваєзваріантамидлявечірок),іншіж-наприклад,класичнісімейні-можутьнабиратипопулярністьпоступово,-пояснюєАндрійВоробйов.-Просунутінастольщікідізнаютьсяпро вихідновоїгрипо закордоннимблогам,апотімкупуютьїхіроблятьоглядвжедляукраїнськоїаудиторії".

Вибрати гру за смаком можна не тільки в магазині, але і в ігротеках (місцях, де збираються фанати тих чи інших ігор). Часто це безкоштовно, іноді можуть взяти символічну плату за вхід або час перебування, якщо справа відбувається в арт-кафе. Один з організаторів київських ігротек, власник інтернет-магазину "Ігродол" Михайло Зіпунов наводить приклад організації такої ігротеки: "Збираємося по середах. У нас це безкоштовно, хоча бажаючі можуть кинути що-небудь в клубну скарбничку. Ці гроші йдуть на поповнення фонду настолок. Список доступних ігор публікуємо в наших групах в соцмережах, там же можна висловлювати свої побажання по іграх".

new_image3_08

Party game.Розкрутитиїхпродажнайпростіше.

ІНТЕРЕС Є, АЛЕ ЦІНИ КУСАЮТЬСЯ

Незважаючинапозитивнізрушеннянаринкунастільних ігор,єімоменти,яківставляютьпалицівколесаподальшогоїхрозвиткувУкраїні.Одинзнайважливішихфакторів-падіннякупівельної спроможностінатлізростанняцін."Якщоранішезвичнимбуло замовленнявідінтернет-магазинуна5найменуваньігорвдень,тозараз-на3,та йтоне кожендень",-говоритьзасновниквидавництва"Третяпланета"ІгорГуров.

ЇЖА ЧИ ГРА.Інші учасники ринку також погоджуються, що сьогодні багатьом українцям доводиться розставляти пріоритети і робити вибір, за що платити: за "комуналку" або "настолку". "Імпортні гри їдуть до нас вже дорогими, і дозволити собі їх може далеко не кожен, – кажуть продавці. - В середньому, щоб купити хорошу гру європейського виробництва, доведеться викласти 500-600 грн. А з ростом курсу ціна ще і коливається. Ігри з Росії (стоять зараз 320-350 грн) або від вітчизняного виробника (280-300 грн) теж дорожчають. В основному це відбувається через зростання вартості виробництва і матеріалів. Останні, до речі, не завжди високої якості, але завжди стоять неадекватно дорого".

new_image5_05

Українськівиробникинасилузнаходятьякісніматеріали.

ВДЕНЬ З ВОГНЕМ.ВУкраїніпроблемаз"настолками"щейутому,щоєвеликітруднощізпроцесомїхвиробництва."Я,наприклад,майжетримісяціне можуперевидатиодну "настолку",томущовесь цей часне можузнайтивУкраїніхорошийкартон,-підтверджуєГуров.-Ащевмоїй практицібуввипадок,коливжевпроцесівисіканнякартчастинанадрукованогобулазіпсованачерез поганийкартон,ачастина-черезвиробничіпотужності".Учасникиринкупобоюються,щоситуаціязалишитьсяне дужедотихпір,покивкраїніне закінчитьсяекономічна криза.

ЧОГО ЧЕКАТИ: БУМ ПАТРІОТІЗМУ

Незважаючи на всі труднощі, виробники ігор намагаються не сумувати і покладають на майбутнє великі надії. Зокрема, вони зазначають, що добре було б брати приклад з Європи і розвивати за допомогою ігор патріотичний дух. У цьому плані згадується локалізація (перекладений на українську мову варіант) популярних карткових ігор "Манчкін" (рольова гра-пародія) і "Еволюція". Ігри не тільки переведені на українську мову – в них ще й американські жарти з каламбурами адаптовані під почуття гумору і реалії українців. "Останнім часом попит на ігри на українській мові помітно зріс, – кажуть в торгових точках з продажу "настолок". - Тільки ось задовольнити його пропозицією поки не виходить, і поки не видно, щоб хтось вів роботу в цьому напрямку".

ЗРУШЕННЯ Є.Роблячи прогноз на рік, виробники сподіваються на зростання продажів як мінімум на 10%, а на свята, в тому числі травневі / великодні – і до 20-30%. "У Європі попит на "настолки" зашкалює: у кожній родині вважається нормальною покупка нової гри до вихідних, – відзначають виробники. - І хоча такі обсяги продажів і захопленість українців – поки щось з області фантастики, зрушення є. Наприклад, обнадіює, що з кожним роком в Україні з'являється все більше магазинів з продажу настільних ігор: це означає, що підприємці також бачать намічається зростання попиту".

new_image2_11

Класика жанру.Лото,придуманевXVIстолітті,доцих пірпопулярносереддорослих,школярівіневеликихкомпаній.

ВЗЯТИ НАПРОКАТ

В Україні є чимало контор, які пропонують настільні ігри напрокат. Іноді їх містять великі продавці ігор, які роблять ставку на зростання продажів, якщо гра сподобається, іноді – підприємці або просто приватні особи. У першому випадку з гравця попросять приблизно 10-15% від вартості гри в добу і заставу (він повертається, коли орендар приносить неушкоджену гру і в строк. З нього ж віднімається пеня за прострочення повернення або псування товару). У другому випадку витратити доведеться більше – 15-25% від ціни в добу, але тут простіше домовитися про внесення неповної заставної суми, половини або навіть чверті. Також при будь-якому варіанті можна розраховувати на знижку, якщо гра орендується на термін від двох діб.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів