Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Цікаві факти про високосний рік

Головна відмінність високосного року від інших – у кількості днів

Термін «високосний рік» вперше почав вживатися в Римській імперії. Фото: mag.relax.by
Термін «високосний рік» вперше почав вживатися в Римській імперії.
Фото:  mag.relax.by

2016 рік, що настав, позначений у китайському календарі як рік Вогненної Мавпи, – високосний. Здавна вважалося, що високосний рік несе нещастя і страждання. Спробуємо з'ясувати, чи так це насправді, пише napensii.ua.

Чому високосний?

Головна відмінність високосного року від інших – в кількості днів у році. Їх – 366, тобто на один день більше, ніж у звичайні роки. Звідки він з'явився? Тропічний рік триває не рівно 365 доби, а 365 плюс ще 5 годин і 48 хвилин. За чотири роки якраз і набігає зайва доба.

Термін "високосний рік" вперше почав вживатися в Римській імперії, і був введений Юлієм Цезарем. На латині він називався "біссекстус", грецькою вимовлявся як "віссекстус", на Русі – "високос". Додали зайвий день місяцю лютому. Пізніше 29 лютого отримало назву "Касьянова дня", на честь святого, який славився своїм поганим характером.

До речі, в єврейському календарі високосним роком називають рік, до якого додають місяць, а не день. У 19-річний цикл входять 12 простих і 7 високосних років.

Правда чи забобони?

Так уже повелося, що високосному році здавна приписують різні лиха, катастрофи, хвороби і мор. Проте вчені вважають, що причина людських страхів – у них самих, в людській психології. Адже в природі немає такого поняття, як "високосний рік" – його придумали люди. А всі народні повір'я, пов'язані з ним, не мають наукового обґрунтування. Давно доведено, що високосні роки за кількістю природних катаклізмів чи "рукотворних" бід анітрохи не відрізняються від звичайних.

Так, високосні роки мають свої сумні рекорди. Наприклад, 2 лютого 1556 року у Китаї стався найсильніший землетрус, у результаті якого загинули 830 тисячі осіб. А 28 липня 1976 землетрус у Східному Китаї забрав 750 тисяч життів. Жертвами потужного землетрусу в Ашхабаді в 1948 році стали близько 100 тисяч осіб, а в 1988 році від цього стихійного лиха у Вірменії загинули 23 тисячі осіб.

У 1912 році потонув "Титанік". На високосні роки припадають і авіакатастрофа французького авіалайнера "Конкорд", і загибель російського підводного човна "Курськ", і багато іншого.

Але інші природні катаклізми і людські "творіння" ніяк не потрапляють під магію високосних років. Найсильніший вулканічний вибух 1815 в Індонезії "поховав" 92 тисячі осіб. Згубна повінь, що сталася у 1887 році в Китаї на річці Хуанхе, забрала життя 900 тисяч осіб. Найстрашніший циклон за всю історію реєстрації метеоспостережень у 1970 році в Бангладеш позбавив життя 500 тисяч осіб. І таких прикладів можна наводити багато.

1905-й, 1914-й, 1917-й, 1941-й роки, на які випадали найстрашніші і криваві потрясіння в історії минулого століття, не були високосними.

Аварія на Чорнобильській АЕС (1986 рік), пором "Естонія", що потонув, (1994 г.), вибух терористами Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку (2001 р.) і т.д. також припали не на високосні роки.

Так може справа зовсім не в магії чисел? Єдині, хто дійсно "страждають" – народжені 29 лютого, адже їм доводиться святкувати свій день народження раз на чотири роки.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів