Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Як не потрапити у фінансову пастку і видертися з боргової ями

Живемо з метою, в гармонії і дотримуємося 5 законів грошей

Безкоштовний сир...
Безкоштовний сир...

Крім троянд, цукерок і неочікуваних подарунків долі, на життєвих дорогах нас можуть підстерігати і різні неприємності, в тому числі і пов'язані з грошима. Часом ми самі себе (або ж нам активно допомагають "добрі люди") заводимо в такі ситуації, які інакше як фінансовою пасткою не назвеш. Ще вчора все було більш-менш добре, на життя вистачало, а сьогодні вже не знаєш, чим платити за найнеобхідніше, та ще й кредитори не дають про себе забути. І начебто все зрозуміло: не лізь у борги і різного роду фінансові піраміди надміру, і буде тобі щастя. Але ж чомусь влазить! Ми вирішили звернутися за роз'ясненнями до професійних фінансових консультантів, робота яких якраз і полягає в тому, щоб "вправляти мізки" мирним громадянам, які заплуталися в грошових питаннях. На наш заклик відгукнулися три фахівці: Андрій Середа, Олександр Чедрик і Руслан Юркієв.

ДОРОГА В ТУПИК. Чесно кажучи, ми не очікували почути щось принципово нове. Ну, уникай занадто вже руйнівних спокус і будь розумнішим у вкладенні грошей – що ж ще можна сказати з цього приводу? Але, як виявляється, вік живи – вік учись! Корінь зла виявився заритий в набагато більш серйозні речі (здавалося б, далеких від власне наповненості нашого гаманця), і більшість з нас вже давно знаходиться в одній великій пастці – і це просто питання часу і везіння, коли і де вона проявиться конкретними грошовими проблемами. Про те, що заводить нас у фінансові тупики, як обходити їх десятою дорогою і що робити, якщо вже вийшло потрапити у фінансову яму – читайте далі.

БЕЗ КЕРМА І ВІТРИЛА АБО БІЛКА В КОЛЕСІ

"Найголовніша життєва пастка – це жити без конкретних цілей", – говорить Андрій Середа. А цим страждає більшість з нас. Тут все просто: якщо ви не працюєте над втіленням своїх цілей, ви втілюєте чиїсь ще. Якщо не ви плануєте свій час – їм розпоряджається хтось інший.

Друга поширена біда – відсутність гармонії в житті: "Коли людина, наприклад, занадто захоплена роботою, добуванням грошей, чого страждають всі інші сфери життя – сім'я, здоров'я, саморозвиток, духовність і так далі", – пояснює Андрій Середа. Так, на якийсь час у неї може виникнути ілюзія достатку і навіть життєвого успіху. Але потім все спотворення в інших сферах життя зажадають своєї плати, і це обійдеться куди дорожче заробленого.

Головна пастка – жити, не маючи свій власної конкретної мети.

Є й третя загальна неприємність – жити чужим життям. "Це коли ви робите не те, що вам подобається, а те, чого хочуть від вас інші люди. Заробляєте на життя не улюбленою справою, а тим, чим випадково вийшло", – говорить Андрій Середа.

Здавалося б, до чого тут знайомі нам грошові пастки? А все просто. Це якщо цілеспрямовано йдете вами ж встановленим курсом, перебуваючи в повній гармонії з життям і займаючись улюбленою справою – ви сильні, самодостатні, щасливі і матеріально благополучні. А коли ви вештаєтесь по життю без керма і вітрил, нещасні дому та малоефективні на роботі (а важко бути майстром в тому, що не любиш) – який ваш стиль життя? Правильно – замученої стресами білки в колесі. Працюєте на знос, щоб прогодувати і одягнути себе, щоб мати можливість і завтра працювати на знос. Життя, заповнена безглуздою працею, і болючим бажанням вирватися з цього кола. Або ілюзорно і на мить – і до ваших послуг цілі індустрії реклами і розваг, що затягують вас у безглузді витрати (а там і до боргів недалеко). Або в реальності і назавжди – тут вас чекають добрі люди з незліченними варіантами розбагатіти швидко і без особливих зусиль. А чому багато хто з нас "ведуться" на подібні абсолютно очевидні трюки? А тому що через цих трьох бід ми не просто не впевнені в собі, ми розриваємося від негативних емоцій, а тому – дуже схильні до чужого впливу.

НЕ ПОТРАПИТИ В КРЕДИТНЕ РАБСТВО

Вже скільки разів твердили світу, що брати споживчі кредити (на покупку телевізора, мобільного телефону тощо) – нерозумно і руйнівно. Найвідоміші світові гуру в незліченних статтях, книгах і відеороликах на всіх мовах на пальцях пояснюють, скільки вам доводиться переплачувати за своє нетерпляче бажання отримати щось прямо зараз. Хочете щось отримати – потерпіть, заробите на це грошей, постарайтеся додатково заробити...

Але – не допомагає. "Люди все одно будуть брати кредити, – говорить Руслан Юрків. – Тому що жити хочеться зараз, причому жити добре. На цьому весь бізнес кредитів і побудований". На те, щоб ви на час відключали здатність раціонально мислити і бігли брати щось в кредит під шалені відсотки, працюють багатомільйонні рекламні бюджети, з яких оплачують висококваліфікованих і талановитих професіоналів – знають, де у вас кнопка, на яку треба тиснути.

ПОДУШКА. Але якщо вже ви не можете стримати себе, дотримуйтесь хоча б елементарні заходи безпеки. Наприклад, дуже бажано, щоб платежі по всім вашим кредитами в сумі не перевищували однієї п'ятої вашого сімейного доходу. Причому, зверніть увагу, – мова йде про надійній дохід.

"У людей виникають серйозні проблеми, тому що вони розраховують тільки на "план А": "все буде добре". А треба мати в запасі ще і "план Б" – коли щось піде не так. Навіть якщо не загальна криза в економіці, то може бути і криза особиста. Наприклад – людина може захворіти або потрапити під скорочення", – попереджає Руслан Юрків. Взагалі-то, як не парадоксально це звучить, якщо вже брати кредит, то краще тоді, коли у вас вже є певна сума накопичень, причому надійно розміщена. Ці накопичення занадто важливі, щоб їх турбувати заради сьогохвилинних споживчих примх. Але в разі форс-мажору вони можуть зіграти роль подушки безпеки.

5 ЗАКОНІВ ГРОШЕЙ

Як відомо, на загальній магістралі капкани ставити незручно. І щоб опинитися у фінансовій ямі, треба спочатку зійти з освітленої второваної дороги – веденим чи жадібністю, чи то просто легковажністю. Як стверджують фінансові консультанти, щоб убезпечити себе від подібних неприємностей, слід просто дотримуватися основних "грошових законів" – тим паче, що за їх регулярне злісне порушення може послідувати і покарання. Закони ці увійшли в обіг з легкої руки Джорджа С. Клейсона, автора знаменитої книги "Найбагатша людина в Вавилоні". Якщо відійти від властивого цього твору вітіюватому "під Схід" стилю і сформулювати їх сучасною мовою, то звучать вони так: "Спочатку заплати собі", "Гроші повинні працювати", "Інвестуй обережно", "Вкладай в те, що знаєш", "Не женися за надприбутками".

1. "Гроші будуть приходити охоче і в дедалі більшій кількості до кожної людини, яка буде відкладати не менше однієї десятої частини свого заробітку, щоб забезпечити свої статки і стан сім'ї в майбутньому".

Це найважливіший із законів, в тому числі і для уникнення різного роду неприємностей. В першу чергу слід подбати про створення так званої фінансової подушки безпеки. "Треба мати запас на 6-12 місяців нормального життя, – каже Руслан Юрків. – Щоб якщо, наприклад, людину звільнили з роботи, вона могла знайти щось хороше натомість, а не хапатися за перше, що попадеться". І зверніть увагу: створення заощаджень – це процес, прямо протилежний залізання в борги.

2. "Гроші працюють усередині і з задоволенням на розумного власника, який знаходить для них прибуткове застосування, множачи їх кількість так само, як зростає поголів'я овець в стадах, що пасуться на лузі".

Повсюдна наша проблема – наші заощадження не працюють. Тих, хто вкладає гроші хоча б на депозит в банку, все-таки меншість. Воно і зрозуміло – довіру до банків у нас спочатку була невисокою. А як тільки воно стало рости і зміцнюватися, як було те, що ми зараз бачимо в банківській системі. "Але просто лежать під подушкою гроші безглуздо з'їдаються інфляцією, – каже Руслан Юрків. – Їх обов'язково треба вкладати. Просто слід вибирати надійні банки".

3. "Гроші надійно захищають обережного власника, який вкладає їх за порадою розумної людини, добре вміє поводитися з ними".

Закон, який ніби написаний на замовлення фінансових консультантів! Принаймні в перші 5-10 років вашої діяльності в якості інестора, ви повинні бути консервативні – надійність вкладення повинна бути важливіше кількох відсотків додаткового прибутку.

4. "Гроші вислизають від людини, якщо вона вкладає їх у виконання завдань, з якими сам вона не знайома або які не схвалені досвідченими людьми".

Так, ніяких вірних і вигідних справ навіть від найкращих ваших знайомих – якщо ви тільки самі добре не розбираєтеся в тій сфері діяльності, куди вам пропонують інвестувати.

5. "Гроші уникають людини, яка змушує їх працювати на отримання нереальних доходів або яка слідує привабливим радам спритників і махінаторів, або ж довіряється своїй власній недосвідченості і романтичним уявленням про вкладення капіталу".

Якби люди, почувши пропозицію, наприклад, подвоїти їх гроші за пару-трійку місяців, мовчки розверталися і йшли – не було б ні скандалів з "пірамідами", що розвалилися, ні незліченних натовпів постраждалих від спритності шахраїв і власної дурної жадібності.

ФІНАВАНТЮРИ: ЦЕ СОЛОДКЕ СЛОВО "ШАРА"

Як відомо, "на жаднюгу не потрібен ніж". Порушення п'ятого закону грошей веде до майже неминучого покарання. Добре ще, якщо людина порушила на невелику суму – заради експерименту. Пограв, подивився на результати, отримав цінний досвід – і списав свої втрати як плату за цю розвагу. Більш того, ті ж фінансові консультанти радять, коли у вас вже є об'ємна "подушка безпеки", ви навчилися інвестувати гроші надійно, починати невелику частину своїх коштів вкладати в високоприбуткові і ризиковані проекти. Ви ризикуєте небагатьом, зате набуває цінного досвіду, і починаєте відрізняти нереальні доходи від просто ризикованих – 5-й закон не порушують. Гірше, коли у людини без найменшого досвіду інвестування вистачає "ділової кмітливості", щоб вкласти в "правильну" і "надприбуткову" справу всі свої заощадження. Але ж є ще й фінансові генії, які йдуть далі! "Серйозною помилкою – інвестувати в такі проекти позикові кошти", – попереджає Олександр Чедрик. Саме після цього ви і можете потрапити у найглибшу фінансову яму.

На пірамідальні схеми люди ведуться краще, ніж на надійні.

ПІРАМІДИ. "Піраміди працюють зараз дуже активно: люди на них краще ведуться, ніж на робочі форми інвестування", – зауважує Олександр Чедрик. І це особливо дивно в країні, де населення в масі своїй боїться навіть покласти гроші на банківський депозит. Причому, одна і та жа людина може не довірити свої кілька тисяч гривень банку, але з закритими очима віддати їх незрозуміло кому – тільки під красиві обіцянки.

Як відрізнити бізнес від піраміди: бізнес передбачає особисту працю – і досить напружену, пов'язану з навчанням і саморозвитком. У бізнесі є реальний товар, який ви б могли б купити і так. І, нарешті, справжній бізнес нікуди не поспішає. Шахрайська ж піраміда часто працює взагалі без реального товару, або з чимось абсолютно умовним, на кшталт якихось знижок. Вона може не вимагати взагалі ніяких зусиль – вклав гроші, розмістив щось у себе на сторінці, і чекай манни небесної. І вона частенько дуже поспішає – швидше, поки ви потрапляєте в число перших! Будемо відверті: якщо ви прагнете потрапити в число перших, ви усвідомлюєте, що останніх просто кинуть.

САБОТАЖ. Це дивовижне явище: людина сиділа собі з мінімальними доходами, а потім вирішив – досить! Але ні, щоб піти і заробити більше або затіяти якийсь реальний бізнес – вона тут же кидається в якусь фінансову авантюру. І з точки зору психології нічого загадкового тут немає. Людині нестерпно "вести не своє життя" в постійному стресі і при хронічній нестачі грошей. А спокійно і планомірно змінити ситуацію на краще вона не може – наприклад, через численні "грошових блоків". І підсвідомо йде до фінансової катастрофи, щоб потім сказати собі: я ж намагався!

ЯК ВИБРАТИСЯ ІЗ ФІНАНСОВОЇ ЯМИ

Так що ж робити людині, якщо вона все-таки потрапила у фінансову яму? Коли доходів ледве вистачає (або навіть не вистачає) на те, щоб платити за боргами – а вже про те, щоб підтримувати нормальний рівень життя, вже і не йдеться?

"Віддавати за борги не більше 30% свого доходу, – говорить Олександр Чедрик. – Так, платити за боргами потрібно, але в розумних межах. Треба або домовлятися з кредиторами про посильну схемою виплати, або намагатися збільшити свій дохід". Але навіть коли доводиться платити за боргами, слід виконувати перший закон грошей: "У першу чергу заплати собі".

Якщо увігнати виплати в розумні рамки не вдається – можливо, слід вдатися до хірургічних заходів. "Якщо вже людина потрапила в кредитну кабалу, то перше – потрібно позбавлятися від автомобіля або квартири, тобто від того, що взято в кредит і тягне на дно, – стверджує Руслан Юрків. – Це неприємно з емоційної точки зору, але необхідно. Тим паче, що сьогодні доводиться платити по кредиту за квартиру в 2-3 рази більше, ніж орендувати аналогічне житло".

МЕТА. Тут важливе дотримання трьох уже згаданих принципів: жити з метою, в гармонії, і своїм життям. "Якщо ви думаєте тільки про те, як розплатитися з боргами, який у вас при цьому настрій? Із зовсім важкої ситуації виповзти в іншу – менш важку, але теж безрадісну, – говорить Андрій Середа. – Спробуйте ставити собі цілі вище. Не просто вибратися з фінансової ями, а придбати щось потрібне і важливе. Квартиру, наприклад. І ось – ви вже працюєте і проявляєте винахідливість! Раптом виявляються інша енергетика, куди більш вільне мислення і можливості".

НАЛАШТУВАННЯ. Важливо при цьому зберігати гармонію в своєму житті – причому навіть більше, ніж в благополучні часи. Спокій, взаєморозуміння в сім'ї. Спілкування з друзями, з природою, з улюбленою справою. Впевненість, що все буде добре. На такому емоційному тлі проблеми вирішуються набагато швидше і простіше. "І, звісно, стан особистої фінансової кризи – саме час подумати про те, щоб зайнятися таки улюбленою справою. Просто те, що ви любите, ви, як правило, і робите краще. І в цьому ви набагато ефективніше, ніж в чомусь, для вас не цікавому. Знайдіть спосіб заробляти своєю справою – і доходи підуть вгору, а стресу і провалів стане набагато менше", – радить Андрій Середа.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів