Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Як облаштувати місце відпочинку біля будинку

Перетворюємо прибудинкову територію в затишний куточок

Стильне оздоблення саду.
Стильне оздоблення саду.

Останнім часом городяни частіше чують про вирубки дерев в межах міста, ніж про їх насадження. І все частіше жителі багатоповерхівок, втомившись чекати допомоги від жеків, збираються в групи і своїми руками створюють затишні оазиси навколо своїх будинків – щоб і дітям було де грати, і відпочити було приємно. Прихід весни – відмінний привід облаштувати свій двір, прикрасивши нової "меблями", а заодно і обсадити ділянки прибудинкової території деревами-кущами. Ми дізналися у фахівців, як зробити у дворі парк і які види рослин купити, щоб вони прижилися в наших екологічних умовах.

ЗЕЛЕНЕ МІСТО: ЯК ОБЛАШТУВАТИ

За статистикою, 90% висаджених в Києві рослин не приживаються і гинуть, в той час як на хазяйських угіддях відсоток втрат – не більше одного, стверджує почесний президент Союзу виробників садивного матеріалу України Володимир Разумовський. Все це – колосальні збитки для міського бюджету. Щоб звести до мінімуму марні витрати коштів мешканців будинку, треба знати не тільки правила посадки рослин, але і які різновиди приживаються – адже екологічна обстановка в містах така, що про класичні каштани, наприклад, краще забути – та й не всяка тополя тепер у нас приживеться .

Цветущие клумбы — это дорого, сажайте кусты и многолетники.

НА КОРЕНІ.Принциповиймомент:забудьтепродідівськіметодивисадкидеревецьзголимкоренем:такийспосібпосадкитравмуєкореневусистему.Удеревавеликийшансзасохнути,ітолкувідтакогоозелененняврезультаті небуде,зазначаєзасновникідиректорсадовогоцентруGreensadОлексійЦілик.Якмінімум-купуйтеізанурюйтевямкусаджанецьзгрудкоюземлі,ащекраще-вспеціальномуконтейнері.Тодіймовірність,щодеревцепереживеліто,зростаєврази.

НІ ОДНОРІЧНИКАМ.Не робітьставкунаяскравідовгоквітучірослини:вониповиннірозміщуватисянаклумбахплямами-акцентами(петунії,бегонії,бакопи та ін.),а несуцільно,впевненийРозумовський."Однорічники-занадтодорогезадоволення,до того жодноразове.Квітучічагарникиаборослини-багаторічники(барбарис,кизильник,бирючина)набагатовигіднішіівитриваліші,-кажеіЦілик.-Правда,якщо небуденормальногополивувпосушливийперіод,тонавітьне всякіпівоніїігортензіїдлягромадськихклумбзгодяться".

ЗАМІСТЬ ГАЗОНУ.Вважається,щотрав'янігазончики-найекономнішийспосібозеленитипростір."Протегазонипотрібностригтикількаразівна місяць,аосьза багаторічниками доглядмінімальний:вонивимагаютьувагивсьогопарураззарік,аззавданнямзменшення нагріваннягрунтусправляютьсячудово",-зазначаєфахівецьз посадкового матеріалуРозумовський.Багаторічні насадженняісимпатичніші,іймовірність,щонедбалийдвірникзнищить вашуклумбу,нижче,та йгазонокосарямменшесуєти.

ВМИКАЙТЕ ФАНТАЗІЮ.Якщонавколовсезаасфальтованоінікудинавітьоднедеревцеприткнути,використовуйтевертикальнеозеленення,радитьВолодимирРазумовський:"Рамки,козирки,альтанки,занедбанітурники-будь-якаопорагодитьсядлярослин-ліан(клематисів,жимолості,дикоговинограду).Вонишвидкообплітаютьвсеврадіусі2-3мсоковитоюзеленнюістворюютькомфортнітінистікуточки",-пояснюєвін.

По клику – большое изображение.
По клику – большое изображение.

НАВОДИМО ЛАД

Зробити свій двір комфортним насправді не так вже й клопітно. Наприклад, позбутися від недопалків під ногами можна кількома діями. По-перше, роздрукувати інформаційні таблички з попередженням про заборону куріння на дитячих і спортивних майданчиках (згідно зі ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України від 16 грудня 2012 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів"), пригрозивши штрафом – 51-170 грн за перше протягом року порушення і 170-340 грн – за друге і наступні. По-друге, обладнати місця для куріння або хоча б розставити урни. Це доступно навіть невеликим будинкам, якщо встановити рядові металеві або найпростіші – "Консолі" – установки з колом, до якого чіпляється змінний сміттєвий пакет (ціни см. в інфографіці).

Длямамзмаленькимидітьмиілітніхлюдей,якілюблятьспілкуватисяу дворах,нескладновстановитилавочки(взалежностівідбюджету)-відковано-дерев'яних,заводськихподорожчедосамогопростенькогонаборуздвохлавочокістолувстилі"дешевоісердито":їхможназнайтивінтернетівнадлишку,придбавшиународногоумільця.

Можна придбатиіальтанками(такожвзалежностівідфінасів)відпростенької,вформілісовоїхатинки(дах,підлога,столик,двілавкинакаркасіна6-8посадочнихмісць)дорізьбленоїшестигранної.Тутжепоручможнапоставитиінайпростішийметалевиймангалбезшампурів,підсвітившивуличниіліхтарінасонячнихбатареяхабосвітлодіодні.

ДИТЯЧИЙ САДОК.Наобладнаннямайданчикадлямалюків,звичайно,доведетьсярозщедритися.Алеякщокупитидитячугіркуабогойдалки-каруселіздастьсядорого,товстановитипісочницю,наповненусвіжимпіском,покишеніжителямбудь-якогобудинку.

САДИМО: СОСНИ І ЛИПИ, М'ЯТУ І ПАПОРОТІ

Наші експерти в озелененні міських дворів радять зупинитися на липах і кленах, причому краще на європейських нововиведених сортах, стійких до забруднень і міських умов. Якщо грошей в обріз і принцип "краще менше, та краще" не підходить, купуйте звичайні види – але стежте, щоб саджанці не були кострубатими, інакше замість корисної крони отримаєте масу проблем. Дуже добре оживляють картинку, особливо взимку, хвойні – але їх повинно бути не більше 15-30% всього екстер'єру. До того ж, садити ялинки рекомендується подалі від проїжджої частини: вони не люблять забруднень. Відмінний вибір – сосна з кроною-парасолькою, як у середземноморської (виходить особливою технологією вирощування саджанців). Але вона повинна рости в добре освітленому місці: тінь вони переносять вкрай погано.

З чагарників має сенс купувати барбарис, вейгелу, спіреї, кизильник і бирючину. Клумби, замість дорогих примхливих однорічних, заповніть папоротями, хостами, гейхерами і гейхереллами: у них вишукані різнокольорові листя і ніжні квіточки – куди більш приємні для ока, ніж велика кількість петуній. Красиво і компактно в місті виглядають також пампасні трави (всякі різновиди волоті): вони навіть взимку тримають форму і прикрашають клумбу, а навесні з них буде справжній вибух зелені. Ближче до пішохідних стежок посадите пряні трави – лаванду, м'яту: заповнюючи повітря ефірними маслами, вони створюють відчуття прогулянки по ботсаду.

Накожні50кв.мбілябудинкупотрібносадитиодне-двадерева.

НЕ КРАСОЮ ЄДИНОЮ.Тільки не подумайте, що всі ці липки-жовтеці потрібні виключно для того, щоб радувати естетів. Зелень в місті, за словами Володимира Розумовського, це ще й екологія і навіть економія: "У спеку рослинність знижує температуру в місті на два-три градуси. Обсадіть деревами хрущовку – і заощадите на споживанні електроенергії вентиляторами і кондиціонерами, – пояснює він. - Згідно зі стандартами, на 1 га території повинно зростати 100-150 дерев. Значить, на 50 кв. м прибудинкової території – хоча б одне-два". Чагарники ж виконають роль стін або живоплотів, розділяючи ділянки на зони і ізолюючи їх від шуму, протягів і пилу, каже експерт. Та й погляди людей впираються в зелень, а не кам'яні джунглі, що важливо для психіки будь-якої людини: "Згідно з дослідженнями, для релаксації людині в місті потрібно мінімум 20 кв. м упорядкованій зеленої місцевості", – нагадує Розумовський.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів