Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Як вибрати і встановити теплу підлогу: поради фахівців

Підлога, стіни і стеля дарують тепло в холоди і прохолоду в спеку

Тепла підлога. Дарує комфортне відчуття "ногам тепло, голові -
Тепла підлога. Дарує комфортне відчуття "ногам тепло, голові -

Найпереконливіший агітатор за теплу підлогу – це холодна плитка під босими ногами у ванній. Та й на самому початку нічною дороги в санвузол, коли розігріті під ковдрою ступні вперше торкаються холодної поверхні в сліпому пошуку тапок, в голову теж закрадається зрадницька думка: "І чому паркет не гріє? .." Ну і коли в черговий раз гримаєте на дитину: "Не сиди на холодній підлозі, застудишся!", варто пам'ятати, що це не вона винна, а ми до сих пір не розгойдалися на теплу підлогу. Втім, тепла підлога – це не тільки комфортно, але ще і вигідно в плані економії на опаленні. Хоча чому тільки підлога? Що за дискримінація інших поверхонь нашого житла: стін і стелі? Їм теж є сенс бути теплими. Про теплих поверхнях в нашому домі нам розповіли директор компанії Костянтин Шильцов і керівник компанії Caleo Дмитро Петров.

РІВНОМІРНО І ЕКОНОМНО — ПЕРЕВАГИ ТЕПЛОЇ ПІДЛОГИ

Як працює звичайне "парове" опалення? Гаряча вода нагріває металевий корпус радіатора, а він, у свою чергу, зігріває повітря. Нагріте повітря потроху поширюється по приміщенню, але в першу чергу спрямовується вгору, під стелю. Саме там, де нас немає, найтепліше. А прохолодніше всього якраз у статі: зона, що знаходиться нижче рівня радіатора, отримує тепло "за залишковим принципом" – там може бути комфортна температура тільки тоді, коли на більш високих рівнях – справжня Африка. Але крім нерівномірності по вертикалі, є ще і горизонтальна – радіатори займають відносно невелику частину стіни, і чим далі від радіатора, тим температура повітря нижче. Фактично, щоб комфортна температура досягалася біля далекої від радіатора стінки, поблизу радіатора і під стелею повинно бути надмірно тепло. А сам радіатор повинен бути надмірно гарячий, а відповідно, споживати зайву енергію. Схожими недоліками страждає будь-який локально розташований опалювальний прилад, що працює за принципом конвекції – тобто природного переміщення нагрітого повітря.

РІВНОМІРНО.Тепер подивимося, що відбувається, якщо опалювальним приладом є сам підлога або його значна частина. По-перше, ми бачимо велику площу нагріву. Уже за рахунок цього потрібну кількість тепла можна отримати при меншій температурі нагрівача. По-друге, джерело тепла розташований низько. Відповідно, температура і по горизонталі, і по вертикалі поширюється рівномірніше, і немає необхідності в надмірному нагріванні обігрівача. Це дозволяє знизити енергоспоживання більше ніж на 10%. Та й для нашого організму таке рівномірно прогріте середовище є більш здоровим.

КАБЕЛІ.Найпоширеніші електричні кабельні теплі підлоги. Вони пропонуються як у вигляді обрізків кабелю (їх ще називають нагрівальними кабельними секціями), так і у вигляді матів. Кабель зазвичай укладається в цементну стяжку, а мат – зверху старої стяжки (або навіть зверху старого твердого покриття), в шар плиткового клею.
Ціна такого статі залежить від брендовості виробника і якості виробу. У одного і того ж виробника кабель обходиться дешевше, ніж мати для опалення тієї ж площі підлоги. При цьому чим менше площа матів, тим дорожче обходиться кв. м обігрівається підлоги. Візьмемо, наприклад, продукцію широко представленої на ринку марки. Нагрівальна секція для опалення максимум 9 кв. м коштує близько 4800 грн (533 грн за 1 кв. м). Стільки ж коштує мат площею 3 кв. м (уже 1600 грн за 1 кв. м). А за мат площею 1 кв. м хочуть 2700 грн
.

new_image3_191

Нагрівальниймат.Можеукладатисяпрямовшарклею.

ІНФРАЧЕРВОНІ — СТРИЖНІ І ПЛІВКИ

На жаль, але кабельна підлога, нехай і в меншій мірі, ніж радіатори, але все одно страждає від недоліків конвекційного опалення. Адже повітря як булов, так і залишається дуже ненадійним посередником для передачі тепла: отримавши свою частку, воно тут же прагне втекти під стелю. Звернемо увагу, що в цій своїй "втечі" він робить певну роботу, енергію для якої надали ми йому – за свої, між іншим, гроші. Альтернативою є підлога, що працюють за принципом інфрачервоного випромінювання. "Той же принцип, що і у сонця, – говорить Дмитро Петров. – Гріється не повітря, а предмети, що знаходяться в приміщенні, – столи, шафи тощо. І людина теж отримує тепло безпосередньо, напряму". У хороших інфрачервоних обігрівачів, і в підлогах в тому числі, намагаються підбирати матеріал для нагрівальних елементів так, щоб його теплове випромінювання по довжині хвилі було близько до діапазону теплового випромінювання людини. Тоді організм мешканця квартири сприймає це тепло, як щось природне. "Середня витрата електроенергії складе всього від 30-35 Вт/год на 1 кв. м, якщо підлога використовується як додаткове джерело тепла, або до 50-60 Вт/год на 1 кв. м в режимі основного обігріву, в той час як інші системи витрачають 100-120 Вт/год", – говорить Дмитро Петров.

Підлогизінфрачервонимобігрівомкориснішедляздоров'яівитрачаютьменшеенергії.

СТРИЖНІ.На нашому ринку інфрачервоні підлоги представлені стрижневими і плівковими. Стрижневі так називається тому, що нагрівальними елементами в ньому є гнучкі стрижні з композитного матеріалу. Стрижні підключаються до мережі паралельно, що є ще однією перевагою в порівнянні з кабельними підлогами. Якщо кабель перерветься в будь-якому місці (перегорить, через механічне пошкодження тощо), то, як і належить послідовного ланцюга, вся секція вийде з ладу. А в стержневом підлозі можна перерубати один або навіть кілька стрижнів, а решта будуть працювати. Якщо взяти стрижневі підлоги однієї відомої в Україні марки, то ціна складе близько 1125 грн на кожен кв. м площі, що обігрівається.

ПЛІВКА.Тонканагрівальнаплівка(1/3мм),ламінованаздвохсторінспеціальнимиполімерами,-справжнє дивосучаснихтехнологій!Утермопленкувбудованіпаралельнісмуги зcкарбоновоюпастою,з'єднаніструмопровіднимиміднимишинами,пояких подається напруга.Прицьомусамішиниприроботіне нагріваються.Такуплівкупросторозгортаютьпід підлогове покриття,іприцьомувбудь-якиймоментїїможнаскачатиіперенестивіншемісце(наприклад,припереїзді).Всередньому1кв.мплощі,що обігріваєтьсятакою плівкою,обійдетьсяв460грн.

new_image_229

Плівкові.Серед основних переваг-простотамонтажу.

КОЛИ ПІД НОГАМИ ГАРЯЧА ВОДА

Від прихильників електричних теплих підлог частенько можна почути щось на кшталт: "Час водяних пішов". Мовляв, електричні і простіше, і надійніше, і сучасніше. Проте досить широко поширені ситуації, коли вигідна саме водяна підлога. Припустимо, ви власник заміського будинку і вирішили зробити свою систему опалення максимально ефективною (за витратами енергії на отримання тепла). Тоді, швидше за все, ви зупините свій вибір на якому-небудь з варіантів теплового насоса. Він має ту перевагу, що на 1 кВт витраченої електроенергії здатний виробляти 3-5 кВт тепла. Але при цьому температура нагріву води-теплоносія невисока – не більше 50-60° С. Звичайні радіатори в цьому випадку неефективні. Потрібно використовувати радіатори спеціальних конструкцій або, що ще краще, подавати гарячу воду в теплу підлогу. До речі, тепловий насос можна використовувати для опалення і в міській квартирі – є зручні побутові системи "повітря-вода". Не кажучи вже про напрошується рішення підключити підлогу до системи централізованого опалення. До речі, у багатьох новобудовах зараз спочатку центральне опалення робиться за допомогою водяногї підлоги.

НАДІЙНІСТЬ.Головнийстрах,що асоціюєтьсязводяноюпідлогою,-діряватрубаіозерогарячоїводи(здушемдлясусідівзнизу)."Сучасніматеріалипрактичновиключаютьризикипротікання,-заспокоюєКостянтинШильцов.-Їхвиробникидаютьгарантіїдо50років".Прицьомутепла підлогаможеробитисябуквальноза2-3 дніікоштуватиме700-950грнкв.м(зроботоюіматеріалами).

new_image9_50

Гарантії.Сучасніматеріалиповинніслужитидо50років.

ТЕПЛА СТЕЛЯ

Сама назва "тепла стеля" може викликати здивування: а що гріємо, підлогу сусідам зверху? Звичайно, встановлювати на стелі обігрівач конвективного типу немає ніякого сенсу. Зате це прекрасне місце для розміщення інфрачервоних плівкових обігрівачів. Головне їх достоїнство в порівнянні з теплою підлогою або стінами – велика вільна площа стелі. Інфрачервоне випромінювання теплої стелі зігріває всі предмети, що знаходяться в кімнаті, в тому числі і підлогу – яка, в свою чергу, віддає тепло повітрю. Для стельового опалення можна використовувати ті ж плівки, що і для підлоги. Але є і призначені саме для стелі (0,3 мм). Їх можна монтувати в фінішний шар шпаклівки, а поверх – наносити будь-які будівельні розчини, клеї, фарби, шпалери тощо. Квадратний метр такого матеріалу може коштувати близько 2700 грн.

new_image6_100

Плівка.Некрадевисоту.

ОТОЧИТИСЬ ТЕПЛОМ

Загалом,тепла підлогамоглабивиявитисяідеальнимопаленнямдлябільшостівидівприміщень.Причомудляцьоговонанавіть незобов'язана займативсюплощукімнати.ДмитроПетровпризводитьякприкладзавданняопаленнявеликого(400кв.м)тренувальногозалу,захищеноговідзимовиххолодівтількисклянимогородженням."Доцьогоунихбулипростозахмарнірахункизаопалення,-кажеДмитроПетров.-Мипоклали100кв.мпідлогиідомоглися21°Свприміщеннівнайбільшіморози-привразименшихвитратахнаелектроенергію".

new_image7_88

Ремонт.Водянітрубиікабельзакочуютьвшарштукатурки.

ОБМЕЖЕННЯ.Алезпідлогоювжитловихкімнатахвиникаютьдвіпроблеми.По-перше,частопо-справжньомувільноговідтих же меблівпросторуне таквже й багато,адеяківидитеплої підлогикатегоричнопротипоказанозмушуватизверхумеблями.Алеякщо підлога,яктажстрижнева,інормальнопереноситьнаявністьзверхумеблів,виникаєінше питання:аякий сенспідігріватиднищешафи?

По-друге, ми частенько обираємо покриття, які погано поєднуються з теплими підлогами. Взагалі чим "холодніше" покриття, тобто чим вище у нього теплопровідність, тим краще себе проявляє тепла підлога. В першу чергу це стосується конвекційних підлог. Такий обігрівач ідеальний під плитку, керамограніт, натуральний камінь тощо. Дуже хороший під ламінат, неутеплений лінолеум ітощо. А ось утеплений лінолеум, ковролін, паркет – вже набагато гірше. "Під звичайний паркет його укладати не можна, – говорить Костянтин Шильцов. – По-перше, дуже велике тепловий опір (тобто тепла підлога буде гріти сам себе, а не приміщення – для ряду типів підлог це загрожує перегрівом і виходом з ладу. – Ред.). По-друге – звичайний паркет буде "вести". Правда, для інфрачервоних підлог все не так сумно: плівку можна укладати і під ковролін, і під паркет.

СТІНИ. Якщо домогтися повноцінного обігріву за рахунок тільки теплої підлоги з тих чи інших причин не виходить, до наших послуг вільні від меблів та інших перешкод площині стін. В стіни укладають і водяні підлоги, і кабельні, і інші. Наприклад, інфрачервона плівка, встановлена на стіні під, наприклад, гіпсокартон, може забезпечити обігрів більшого простору, ніж той же метраж, покладений під підлогу. На питання "Що краще – тепла підлога або теплі стіни?" Костянтин Шильцов відповідає так: "Краще і те й інше. Але основне навантаження по опаленню краще віддавати підлозі, а стіни – в більшій мірі допоміжні. Ось зробите ви все стіни теплими, а потім навіть цвях ніде вбити".

ПРОХОЛОДА.Водянітеплі підлоги,влаштовані в стіні,хороші тим,щоможутьзамінитикондиціонервлітню спеку.Дляцьогопоїхтрубахпропускаютьхолоднуводу."Взагаліправильноробититак:опалюватиза допомогоюпідлоги,аохолоджуватиза допомогоюстелі,-говоритьКостянтинШильцов.-Холодне повітряосідаєвниз".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів