Головна Сьогодні

Казимир Малевич повертається до Києва: цікаві факти про знаменитого земляка

За словами експерта, Малевич для України – це шанс реанімувати 70-80 років колективної травми забуття

"Дні Малевича" пройшли в Мистецькому арсеналі. Фото: instagram.com/mystetskyiarsenal
"Дні Малевича" пройшли в Мистецькому арсеналі.
Фото:  instagram.com/mystetskyiarsenal

Знаменитий художник-авангардист Казимир Малевич – наш земляк, мав великий вплив на культурний простір не тільки в Україні, а й у світовому контексті.

Про це розповіли культурні діячі України під час круглого столу, присвяченого спадщині Малевича, який проходив в "Мистецькому арсеналі".

Говорили про роль Малевича в світовому контексті, про те, що в Україні не вміють цінувати того, що є. За словами експертів, у світі існує дві найбільш відомих картини – "Джоконда" Леонардо да Вінчі і "Чорний квадрат" Казимира Малевича. І українці можуть по праву пишатися, що автор другого шедевра виріс і працював в Києві.

Але для того, щоб повернути Малевича в Україні, країні необхідно приймати якісь дії не формально, а реально. Мало просто назвати аеропорт ім'ям художника, важливо створити простір, де Малевич буде присутній не тільки на словах, а в реальності, музей, наприклад.

Сайт Сегодня.ua зібрав найцікавіші цитати спікерів про вплив і значення творчості Казимира Малевича.

Микола Маценко – художник

У світі є всього дві картини, про які знають усі: "Джоконда" Леонардо да Вінчі і "Чорний квадрат" Казимира Малевича – дві ікони. На щастя, автором останньої є наш земляк.

Я вважаю, що кожен українець має право мати вдома чорний квадрат за доступною ціною, тому створив проект "У кожну хату по квадрату", який я почав 10 років тому.

За словами художника, своїми картинами з квадратами, вартість яких не перевищує 100 грн. Він намагається "перекинути місток між знавцями Малевича і рядовими громадянами", залучити людей, не пов'язаних з мистецтвом в цей процес: "Найбільша радість, коли мої чорні квадрати купують люди, не причетні до мистецтва".

Ольга Балашова – викладач в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури

Малевич – художник інтернаціонального масштабу, він був космополітом.

Те, що зараз відбувається навколо фігури Малевича в Україні – жахлива імітація, адже мало просто формально про нього говорити, а реально нічого не робити.

Навіть якщо аеропорт "Бориспіль" і назвуть на честь Казимира, то коли сюди приїдуть перші офіційні делегації або знаменитості і запитають: "Здорово, я прилетів в аеропорт Малевича, а де я можу подивитися його роботи? А що ж можна про нього дізнатися і що його пов'язує з Києвом?". А нам запропонувати щось годі й над цим важливо працювати, вважає Ольга.

Олександр Соловйов – мистецтвознавець

З Малевичем пов'язано дуже багато стереотипів. Але у його "Чорного квадрата" немає ніякого сакрального значення. Він навіть коли малював хрест, то називав його двома пересічними лініями.

Аксінья Куріна – кінознавець

Для мене Малевич – це авангард. У його творчості український контекст займає важливе місце і тому Малевич повинен повернутися в сучасну українську культуру, але потрібно говорити і робити це вже зараз.

Я як кінознавець хотіла б, щоб біографія і пошуки Казимира Малевича були осмислені також через кінематограф.

Павло Гудімов – засновник Арт-центру "Я Галерея"

Поляки кажуть: "Малевич наш", росіяни кажуть: "Малевич наш" – і це не проблема, а питання спільної власності і придбання. Тому нам потрібно бути в українській лінії повернення дуже толерантними.

В Україні є кілька проблем: у нас немає робіт Казимира Малевича, ми сумбурно працюємо з пам'яттю, тому що не навчилися цінувати те, що маємо.

За словами експерта, картини художника зараз коштують надзвичайних грошей, а коли він продавав свої роботи за 500 рублів – ніхто не зреагував.

Тетяна Філевська – куратор сучасного мистецтва

"Чорний квадрат" – це абсолют, портал, який веде до розуміння мистецтва. І якщо людина його подолає, то зможе зрозуміти суть мистецтва.

Малевич для України – це шанс реанімувати 70-80 років колективної травми забуття.

Якщо зараз є навіть дуже велике бажання купити картини Малевича, то їх просто немає. Музеї або навіть приватні колекції не нараховують їх велика кількість.

Дмитро Горбачов – український мистецтвознавець

Робіт Малевича в Україні небагато, але все-таки вони є. Наприклад, останній автопортрет навіть знаходиться в приватній колекції в Києві. Казимир там вже з бородою, тому що, коли він хворів, то не було сил голитися.

Підпис картини в іронічному дусі, як майже всі, що писав і робив художник за своє життя, говорить: "Я відростив бороду, і коли я виходжу на вулицю, то хлопчаки мені кричать: "Карл Маркс".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти