Головна Сьогодні

Що таке розеола у дітей

Цю герпетичну інфекцію також називають екзантемою новонароджених

Що таке розеола. Фото: Netmums
Що таке розеола.
Фото: Netmums

Мало хто з молодих батьків знає, що таке герпетична інфекція, яка викликана герпесом шостого типу, іншими словами – розеола. Також її називають екзантемою новонароджених. Що ж насправді є небезпечним для малюків, розповіла в своєму блозі педіатр-імунолог Ірина Цимбалюк.

Джерелом інфекції є інфікована людина, шлях передачі – повітряно-крапельний, тобто через слину. Також може передаватися від матері до дитини під час вагітності.
Первинне зараження цим вірусом відбувається в дитинстві до трьох років і в більшості випадків не призводить до гострих інфекційних процесів, а переходить у латентне безсимптомне протікання, тобто вірусоносійство. У дорослих первинне інфікування герпесом шостого типу зустрічається дуже рідко.

"Герпес шостого типу, як і інші віруси, після первинного зараження можуть персистувати в організмі, активуватися і пригнічувати імунітет", – зазначає Ірина Цимбалюк.

Якщо цей вірус починає активуватися, розвивається первинна гостра інфекція. Основний період, коли відбувається інфікування у дітей це від 4 до 24 місяців.

"Об'єктивно нагадує клініку кору або краснухи і проявляється вигляді лихоманки, яка триває близько 3-4 діб", – додала лікар.

Коли ж температура нормалізується, відбувається поява еритематозних плям або плямисто-папульозний висип. У дуже рідкісних випадках може бути ускладнення центральної нервової системи у вигляді судом, на тлі високої температури. А нерідко інфекція може протікати абсолютно не маючи жодної вираженої клінічної симптоматики. До двох-трьох років життя дитини цим вірусом заражаються майже всі діти.

Якщо у дитини є будь-які прояви імунодефіциту, то може з'явитися на тлі загострення вірусу субфебрильна температура, гепатит, пневмонія, енцефаліт.

Як же лабораторно діагностувати це захворювання?

Основним лабораторним методом виявлення герпесу шостого типу є антитіла Ig G до даного вірусу, вони з'являються на сьомий день лихоманки досягаючи максимуму через 2-3 тижні, персистуючи тривалий час.

Коли дитина народжується, у неї можуть бути виявлені антитіла від мами, титр яких знижується до п'ятого місяця. Навіть якщо у дитини виявили антитіла до даного вірусу, то він сам по собі не може служити підтвердженням його ролі і впливу на синдром хронічної втоми, субфебрилітету і т.д.

Для того, щоб виявити у дитини гостроту процесу можна здати обстеження на ПЛР кількісне обстеження (ДНК до вірусу).

Матеріалами для дослідження може бути зішкріб зі:

 • слизових,
 • слина,
 • кров,
 • сеча ліквор.

Які ж показання до призначення обстеження на цей вірус?

 1. Якщо лікар хоче провести діфірінціальну діагностику дитячих інфекцій, які протікають з високою температурою і висипом.
 2. Якщо потрібно, зробити комплексне обстеження пацієнтів з лімфопроліферативними захворюваннями і гемобластозом.
 3. Комплексне обстеження реципієнтів органів і тканин до і після трансплантації.
 4. Якщо у дитини ВІЛ-інфекції або інші іммуннодефіцітні стани.

Якщо у дитини виявлений вірус, що потрібно робити і як його інтерпретувати

Лише один раз позитивний результат свідчить про наявність вірусу герпесу шостого типу без вказівки активності процесу. Необхідно провести повторне дослідження через два тижні.

Повторний позитивний результат: 4-кратне збільшення титру антитіл вказує на активний процес;

Ремісія Вірусної інфекції. Необхідне проведення двох повторних досліджень: при симптомах ремісії і через один місяць після попереднього. Зниження титру імуноглобуліну G в другому дослідження свідчать про нас надходження ремісії.

Якщо вірус не виявлено

Одноразовий негативний результат може свідчити:

 • Відсутність герпесу шостого типу.
 • Раніше стадія зараження (до двох тижнів) .Необхідно провести повторне дослідження не менш ніж через два тижні.

Повторний негативний результат:

 • Відсутність вірусу герпесу шостого типу.

Лікування дитини без імунних порушень полягає тільки в дачі жарознижуючих препаратів (нурофен, парацетамол – у віковій дозі.), Якщо дитина схильна до судом, то не варто допускати високих показників температури.

Нагадаємо, шестирічний вік – переломний період в розвитку дитини. У цей час відбувається її психічна та фізична перебудова. Можливо діти вже ходять в школу, або тільки збираються стати першокласниками. Так, дитина вже не потребує постійного догляду, але це ще не цілком самостійна особистість.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти