Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Як навчитися говорити так, щоб вас дійсно слухали і побороти "страх сцени"

Щоб стати хорошим оратором, потрібно відволікатися і грати в "осу"

Оволодіти увагою публіки. Щоб виступати публічно, потрібно постійно
Оволодіти увагою публіки. Щоб виступати публічно, потрібно постійно

Уміння талановито виступати на публіці важко переоцінити: сьогодні без цього не обійтися ні в навчанні, ні в побудові кар'єри. І ті, кому це добре вдається, найчастіше стають успішними людьми і лідерами, за якими готові слідувати інші. Разом з тим експерти стверджують: з талантом красиво говорити народжуються далеко не всі, але багато, при належній завзятості і працьовитості, цим мистецтвом можуть опанувати. Але, як кажуть тренери з ораторського мистецтва, тільки "курсу мови" недостатньо: потрібно, паралельно з ораторством, освоїти акторську майстерність, багато читати, щоб збагачувати словниковий запас, а також постійно практикуватися, щоб не втратити навичок, які мають властивість "притуплятися" . Як навчитися правильно говорити, побороти "страх сцени" і зробити голос приємним для слуху, з'ясовувала "Сегодня".

ПРАКТИКА БЕЗ ЗУПИНОК

Тим, хто прагне навчитися говорити, прямий шлях до шкіл/на курси ораторського майстерності. Принцип їх роботи схожий і відрізнятися буде тільки вправами, підбором тренерів і порядком відпрацювання тем. "Серед азів вивчається саме вміння говорити, використовуючи свій мовний апарат по максимуму, – пояснює тренер київського центру Олеся Катрінчук. – Тут ми робимо артикуляционную розминку, вчимо способи корекції закінчень, щоб вони не "ковталися", способи заволодіння увагою аудиторії, правильної інтонації, жестам, рухам, написання планів виступу, опрацьовуємо можливі запитання з залу та ін.". При цьому, працюючи з голосом, викладачі аналізують особливості вимови конкретного учня і намагаються наблизити їх до "стандартів". "Після 1-2 старанних тренувань людина сама чує себе і бачить прогрес, – пояснює тренер з ораторського мистецтва Іван Токарчук. – Тим, Хто не готовий йти на курси, оскільки в більшості своїй вони платні (від 900 грн/міс., але є і 800 грн/заняття), можна збирати корисне по крупицях: багато шкіл ораторської майстерності вивішують на своїх сайтах вправи в безкоштовному доступі, а на деяких порталах навіть пропонується самостійне онлайн-навчання або віддалена навчання різними засобами відеозв'язку, що дешевше повноцінного навчання в школі. "Будь-яке знання не буде зайвим. Але важливо не просто його знайти, а й практикувати, оскільки навіть відпрацьовані навички, наприклад, та же вимова закінчень, які глотаются, без практики "відкочуються" назад, і у ведучого знову з цим будуть проблеми", – говорить коуч-тренер.

new_image4_169

Тренуватисянеобхіднопостійно,інакшенавички"відкотяться".

ВИСТУП — ЦЕ МОНОСПЕКТАКЛЬ

Bажнейшие складова вдалих виступів – вміння тримати себе на публіці, перевтілюватися і грати з нею. "Погодьтеся, нецікаво, коли оповідач стоїть, як вкопаний, і монотонно каже свою промову, періодично її забуваючи, – каже викладач акторської майстерності київського освітнього центру Уляна Зосімова. – Це відбувається в основному через те, що відчуває він себе в цей час "не в своїй тарілці" і "не може почуватись вільно". За словами Уляни, щоб швидко подолати страх, є досить легке правило: не можна безпосередньо перед виступом повторювати заготовлену промову. "Дасть, повірте, істотно кращі результати, якщо прямо перед виступом оратор відвернеться на інша справа. Це може бути прочитання вірша, ніяк не пов'язаного з виступом, пробіжка або навіть рішення математичних формул. Спочатку" забути "своє хвилювання щодо виступу не вдасться. Але, спробувавши кілька разів, ви відчуєте, як відбувається перетворення у всій красі: тут ви вирішували рівняння, а тут ви вже виходите і впевненим голосом вітаєте глядачів", – поділилася секретом тренер.

ЕКСПРЕС-КОРЕКТУВАННЯ ГОЛОСУ.Підкоригувати свій голос, щоб він звучав приємніше, теж можна досить швидко. Для цього потрібно "прикинутися" осою і домогтися "дзвону" грудної клітки. "Виконувати вправу потрібно з" оси ". Для цього візьміть в руку насіння (це ваша оса) і покажіть політ. При цьому, зімкнувши губи і не ворушачи ними, видавайте звук летить оси. Після цього ваша насіння повинна" пройти шлях "від оси спокійної, що гуде повільно і розмірено, до потривоженої, яка літає швидко і свербить нервово і швидко. Проробивши вправу хоча б в 10 заходів, можна приступати до другого вправи. Для цього покладіть руку на грудну клітку, на 3-5 см нижче шиї, і починайте читати будь-який вірш або виголошувати промову. Важливо стежити, щоб створюваний звук "дзвенів" в грудній клітці. Якщо вправлятися у такий спосіб хоча б 20-30 хвилин в день, вже через тиждень ви і навколишні почуєте, що ваш голос став більш оксамитовим", - пояснила тренер.

new_image3_207

Подолати страх.Допоможеперенесенняувагивіншуобласть.

"М'ЯЧ" ДЛЯ ПИТАНЬ І ВІДПОВІДЕЙ

Важлива частина – підготовка до виступу. Багато нею нехтують, і в підсумку спікер може розгубитися від будь-якого питання із залу. "Берете блокнот, тезисно або як зручно пишете, про що будете розповідати, підкреслюєте ключові слова, які ви будете підглядати, а після цього переходите до головної частини – питань залу для глядачів. Уявіть, що розповідаєте не ви, а хтось інший, і зраджуйте сумніву кожен сказаний факт. Після самі відповідайте на свій сумнів. Так ви переконаєтеся, що ваша лінія виступу правильна. Це нагадує гру в м'яч, який повертається назад", – розповів Іван Токарчук. Його колеги додають: в процесі підготовки все може піти взагалі в інше русло, і промову доведеться міняти повністю. "У мене не раз таке було, що моє ж "питання із залу" вносило в промову альтернативу, яку потрібно було неодмінно згадати в висловлюванні. І запам'ятайте: підготовка зазвичай займає більше часу, ніж виступ", – розповіла лектор з основ проведення переговорів Вікторія Лоза.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів