Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Як визначитися з майбутньою професією або змінити профіль

5 способів: від тестів до бесід з фахівцем

Як вибрати професію.
Як вибрати професію.

ПРОФТЕСТИ: ЗА 2 ГОДИНИ МОЖНА ЗОРІЄНТУВАТИСЯ

Перший варіант самовизначення – електронні профорієнтаційні тестування. Цей варіант хороший тим, що перевірити себе можна, не встаючи з дивана. Зазвичай це займає 1-2 години, в мережі можна знайти багато безкоштовних тестів, наприклад на порталі MyCareer.org.ua. Цей тест, як і багато подібних, визначає не тільки інтереси і здібності підлітка, але і ступінь самовизначення, здатність прогнозувати, сприймати критику і вирішувати проблеми. І хоча орієнтований він на вік від 14 до 25 років (є тести і без обмежень), пройти його можуть всі, оскільки документи ніякі не потрібні, дані (ім'я, вік, ел. пошта) заповнює учасник тестування, а відповідь з результатами приходить на пошту практично миттєво. Хороший він і тим, що підтасовувати відповіді під те, що відзначити найбільш розумно в даному питанні, майже неможливо, так як багато питань нагадують тест на IQ (коефіцієнт інтелекту). Тому якщо не відповідати навмання, то можна отримати досить здорову картину, яка зорієнтує, куди рухатися далі, а що можна виключити. Однак є в мережі і даремні тести: очевидні питання, які потребують примітивних відповідей. А також зустрічаються платні тести, про що стає відомо тільки на фініші, коли учасник все пройшов, а висновок можна отримати на ел. пошту, тільки заплативши. Фахівці не рекомендують витрачати гроші на такі випробування, так як багато хто з них марні.

ШКОЛИ УСПІХУ

Також визначитися з майбутньою професією можна в школах успіху і інших бізнес-компаніях з організації різних тренінгів. Заняття в них, як правило, платні (в середньому – від 500 грн). На тренінгах зазвичай фахівець спочатку пояснює, як знайти своє місце в житті, а потім (або в ході) дає тестові завдання, після чого учневі відразу (або через якийсь час після обробки) видаються відповіді.

У школах успіху методика трохи відрізняється. Там профорієнтація проходить у два етапи: онлайн-тренінг (по Skype або Viber), що триває приблизно 1 годину, в ході якого з'ясовуються переваги, інтереси і бажання учня. Після цього результати обробляються пару днів і проводиться особиста консультація, де з бажаючим визначитися в професії розмовляє спеціаліст центру. Тут можна задати всі питання, пов'язані з вибором професії, і отримати кваліфіковані відповіді. У підсумку ще через кілька днів тестований отримує на ел. пошту письмовий звіт, в якому будуть описані результати та рекомендації з профорієнтації. Цей спосіб багато хто вважає ефективним, так як робота проводиться особисто з тестованим. Противники ж вважають, що знайти хороших фахівців з усього розмаїття шкіл складно.

ЗА ПОРАДОЮ ПСИХОЛОГА

Цей варіант не так уже й поганий: за кілька візитів цілком можна визначитися і з інтересами, і мріями, і з шляхами їх досягнення. Приватний психолог оцінить свою працю близько 400 грн/год, фахівець при якому-небудь центрі – від 350 грн/год. Шкільний психолог буде найбільш "бюджетним", а то й безкоштовним варіантом (він хороший ще й тим, що не перший рік знайомий зі школярем і може включити в висновки свої за ним спостереження). Як правило, консультації складаються з індивідуальних зустрічей-бесід, заповнення різних тестів (в паперовому або електронному вигляді), моделювання якихось ситуацій. Завдяки такому підходу психолог розкриває школяра. Отримати висновки можна як за одну зустріч, так і за кілька (залежно від фахівця). Довіряти такому аналізу можна у високому ступені, оскільки платний психолог піклується про свій авторитет і репутації, тому, швидше за все, постарається бути максимально корисним. В окремих випадках він і рекомендації щодо подальшої діяльності може дати, і з батьками поговорити (при необхідності), а хороший – ще і простежить, як складеться подальше життя школяра, куди він надійде і наскільки той буде задоволений своїм вибором.

БАТЬКІВСЬКА УЧАСТЬ

Що робити батькам, якщо дитина довго не може знайти себе або каже, що йому без різниці, ким бути? "Потрібно розмовляти з підлітком, причому не просто виділити 15 хвилин на профорієнтацію, а спілкуватися і взаємодіяти. Можливо, дитина не впевнений у собі – значить, важливо не критикувати, а акуратно підбадьорювати. Категоричний протест може бути прихованою депресією, а це привід для звернення до фахівця", – говорить практикуючий психолог Тетяна Гончарова.

Також батьки повинні бути в курсі різних заходів (дні відкритих дверей тощо) І пропонувати дитині разом відвідати їх. Психолог Ольга Бабакова додала, що важливо також пояснити: професія – не вирок, і її можна змінити. "Якщо ж якесь захоплення помітно, можна спробувати дати більше знань про будні цієї праці і зміцнити бажання або уберегти від помилки. Якщо є знайомий, який працює в цій галузі, попросіть його розповісти про характер обов'язків докладніше, а якщо це можливо, навіть провести екскурсію по підприємству або фірмі", – говорить Бабакова.

ОРІЄНТИР ВІД ПРОФОРГІВ

Не варто нехтувати і профорієнтаційними заходами, які проводять різні приватні і державні центри, а також портали з працевлаштування. "Якщо школяреві (навіть якщо до випуску ще кілька років) подобаються декілька професій, корисно буде сходити самому або з батьками на дні відкритих дверей в навчальні заклади, які випускають цих фахівців. Там він зможе краще дізнатися про свій вибір або вчасно переорієнтуватися. Не зайвим також буде стежити за новинами центрів зайнятості та порталів з працевлаштування, таких як rabota.ua, work.ua, hh.ua тощо. По-перше, вони самі іноді проводять корисні заходи з профорієнтації із залученням фахівців, роботодавців і вузів. А по-друге, у них, як правило, мається зведення по тому, які фахівці затребувані, а якими ринок перенасичений, і прогноз, як можуть вплинути на ситуацію на ринку праці різні фактори", – говорить заступник директора з навчально-виховної роботи одного з київських коледжів Марина Войтюк.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Загрузка...

Популярні статті

Новини партнерів