Головна Сьогодні

Як зупинити старіння мозку: проста порада вченого

Андрій Беловешкін розповів про цінність когнітивного резерву


Вчіться і розвивайтеся. Фото:
Вчіться і розвивайтеся.
Фото:

Чимбільшеувасінтелектуального навантаженняпротягом усього життя,тимвищийвашзахист від старіння мозку, неврологічноїтравмиінавітьіншиххвороб.

Про це розповів лікар, кандидат медицчних наук Андрій Беловешкін.

"Ще 30 років тому вчені, вивчаючи мозок, звернули увагу, що у частини людей виявляються виражене накопичення бляшок і інші ознаки хвороби Альцгеймера. Але при цьому за життя у цих пацієнтів не було ознак хвороби. Чому? Виявилося, вся справа в мозку – їх мозок був трохи більше за масою і мав більше нейронів і синаптичних зв'язків, ніж в середньому по віковій групі. Таким чином, більший мозок захищав і компенсував вже виниклі нейродегенеративні захворювання", – пише вчений.

За його словами, вчені назвали це явище – когнітивний резерв. При навчанні, інтелектуальних зусиллях, вивченні нового (включно з освоєнням нових рухових патернів) відбувається стимуляція нейропластичності на всіх рівнях: синаптична пластичність, нейронне ремоделювання (більше шипиків і більш гіллясті аксони), нейрогенез (так-так, нові нейрони з'являються і у дорослих людей).

"Чим більше накопичується нових відростків і зв'язків, тим вище резерв. Макроскопічно це проявляється у вигляді посилення звивистості кори головного мозку. Так що жарти про звивини правдиві, дійсно є кореляція між числом і глибиною звивин, інтелектом і когнітивною гнучкістю", – пояснив Андрій
.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПрицьомуБеловешкінзазначив,щомозокпластичний,іотримані,скажімопрививченнінової мовинейронні зв'язки,можутьзлегкістювикористовуватисяідляіншихзавдань.Апризахворюваннівониможутьзнятинасебефункціїпошкодженихструктур,компенсуючихворобу.Миможемопорівнятикогнітивнийрезервзщеоднимпаливнимбаком,якийдозволитьнашому мозкудовшепрацювати.Абопорівнятийогоззапаснимкоманднимпунктом,якийможевзятинасебеуправлінняприпроблемі.

"Спостереження показують, що, наприклад, білінгвали, хворіють Альцгеймера на 4,3 роки пізніше, а симптоми у них виявляються на 5,1 роки пізніше, ніж в групі осіб, що знають одну мову. В цілому підвищення мозкової активності в середньому на 33% знижує ризик Альцгеймера, такий ось нейротропний ефект знання! Знамените дослідження черниць показало, що рання різниця в щільності викладу ідей і словниковому запасі корелює з хворобами в старості", – говорить учений.

Як висновок, Беловешкін зазначив, що зайвого знання не буває: "І запас тут кишеню не тягне, а мозок захищає! Чим більше у вас інтелектуального навантаження протягом усього життя, тим вище ваш захист від старіння мозку, неврологічної травми і навіть інших хвороб ! Чим вище рівень когнітивного резерву, тим з меншим когнітивним дефіцитом ви будете переносити навіть вже виниклу хворобу"
.

Ранішесайт"Сегодня"з'ясовував, як брехня впливає на здоров'я: цікава відповідь вченого. Дети уже в полтора-два года отлично отличают честное от нечестного.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти