Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Як повернутися в робочий ритм після довгої перерви

І чому перетворення з дауншифтера в працівника дається так важко

Вдалині від кабінету. Коли закінчується казка, від карети
Вдалині від кабінету. Коли закінчується казка, від карети

Українцівідкрилидлясебедауншифтингіапшіфтингздесятокроків тому:діставшисьдопевноїсходинкиівтомившись відгонки,відправлялися"вирощуватикапусту",шукаючидушевногокомфорту.Увійшливмодуекопоселеннядалеко відвеликихміст,людямсподобалосяжитивТаїландінавиручкувідбабусиноїквартири,молодьїхалааніматорамивтеплікраїниідражниласяфотографіямизвічноївідпустки.Алечерез деякий часбагатьомсталозрозуміло,щостатидауншифтеромнабагатопростіше,ніжпотімзновувлитисявсуворібудні.

СВІЙ ДОСВІД: МУРАХА І БАБКА

Дауншифтерів, які вирішили повернутися в колишнє життя, турбує різне. Олена Ус, наприклад, колись покинула Дніпропетровськ, щоб жити в Швеції "по-людськи" і більше заробляти, хоча заради цього і довелося поміняти крісло фіндиректора на посаду простіше. "Минуло 15 років, і все змінилося. Я знову працюю як кінь, розслабитися толком не вдалося. Зате тепер з жахом замислююся, що попереду старість, а всі родичі – в тисячах кілометрів звідси, і я, можливо, їм потрібна, тільки поки працездатна, – ділиться вона. - В Європі процес добровільної відмови від гонки за благами почався набагато раніше, років 40 тому, і тут вже є ветерани дауншифтингу. Я бачу, як багато хто з них до старості повертається на батьківщину, а тут їх ніхто і нічого не чекає".

Фотографу Євгену Леваневському життя в поневіряннях завжди було до душі, але через чотири роки поїздок він усвідомив, що заробляти подорожами дано не всім. Після закінчення вузу він досить спритно рухався по кар'єрних сходах, займаючись страховим бізнесом, потім продав авто, купив хороший фотоапарат і відправився в подорож по Південно-Східній Азії. "Я витрачав "автомобільні" гроші, продавав свої фото і жив, приймаючи від світу всілякі задоволення: дивини і краси, чудеса природи, нові знайомства і страви, – розповідає він. - Знайомі мені заздрили і захоплювалися. А потім якось переглянув стрічку в соцмережі і зрозумів, що друзі за ці роки обзавелися сім'ями, розвивалися як особистості і професіонали, а весь мій капітал – спогади. Крім них нічого суспільству дати я не зможу".

КоливєгипетськомуШарм-ель-Шейхубулинатовпи туристів,працюватиготельним гідомМаріїГукевічбуловеселоіприбутково-зовсім нетак,якпродавщицеювЖмеринці."Уменезавждипідрукоюморе,живунакурорті,роботадо душі,-описуєсвоїбуднівона.-Алеменівже29,асім'юпобудуватине виходить-суцільнікороткізв'язкиірозчарування.Тутбагаточоловіків,інашихдівчатцезатягує:кожнадумає,щовжепритакому-товиборіточно незалишитьсяодна.Але роки минають,зіноземцямине ладиться,авдоматежвжепізношукатичоловіка".

В ЧОМУ ПРОБЛЕМА

Однак, навіть скучивши за колишнім способом життя, повернутися до нього складно і фізично, і морально. Того, хто повернувся, очікує психологічна ломка, депресія і навіть шок від усвідомлення того, що в рідному гнізді вони вже не відчувають себе в своїй тарілці, вони зайві. "Навіть приїжджаючи з відпустки, не бачивши тиждень звичні місця, дивимося на них новими очима – куди я потрапив? А щоб вписатися в нормальний побутовий ритм, витрачаємо два-три дні – саме через стільки рекомендується виходити на роботу, а не відразу після приїзду з моря, – проводить паралель психолог Олена Коломієць. - А після великих перерв і адаптація буде довше, один-три місяці". Сталося повне відвикання від соціальних функцій і зобов'язань, перемикання на зовсім інші психічні та емоційні процеси: жилося легко, вільно і без стресів, а щоб заново взяти на себе відповідальність, про яку забув, багато чому доведеться вчитися заново, пояснює експерт.

ДО РЕЧІ.Шанси, що повертатися не доведеться і проживете в дауншифтери, є, але невеликі. Як і в еміграції, людина проживає кілька психологічних етапів: спочатку шок, повне щастя – як же на новому місці добре! Потім – ненависть до старого, звідки приїхав, мовляв, ніколи не повернуся. "Але потім настає момент злиття з новим середовищем, ви починаєте бачити реалії нового життя з боку. Напевно щось не сподобається, з чимось не впораєтеся, і в такий період багато хто повертається додому, – каже Коломієць. - Залишаються ті, хто в лиху годину знаходить нові можливості для самореалізації, налагоджує особисте життя і не шкодує про покинуті професійні досягнення".

КЯК СЕБЕ НАЛАШТУВАТИ: ЗМІНЮЄМО ІМІДЖ І ГОТУЄМО ВКУСНЯШКИ

Якщовивсе-такивирішилипокінчитиздауншифтерствоміповернутисядодому,скористайтесяпорадамипсихологівОлениКоломієцьіТетяниПавленко.Позаду-доситьемоційновитратніпроцеси,такщоне поспішайте,тільки-но переступившипорігбудинку,відразужмитивікна,пратишториічиститикилими.Дозвольтесобірозслабитися,відпочити,переключитися.Зробитивсісправивизможетевбудь-вихідні.Апокидозвольтесобіпосидітивчотирьохстінах,єулюбленуїжуінікуди непоспішати.

ЗА ПЛАНОМ.Не впадайтевпанікувідвеличезної кількостімайбутніхзавдань.Вирішуйтепроблемипомірінадходження,складітьдлясебечіткийпландій,вякомубудечасідляроботи,ідлявідпочинку.Незавантажуйтесвіймозокзайвою інформацією,вінщене відновивпрацездатністьчерез змінуобставин.Першікількаднівне вартозатримуватисянароботі,призначативажливіпереговори-психікащене готовазавантажуватисяпоповній.

ПІДТРИМКА.Приїхали-озирніться.Прислухайтесядо процесіввсередині,зрозумійтесебеіпоступововходьтевсоціальнеколо.Тутстане в нагодіпідтримкадрузів,колишніхколег,зякимиможнапростозустрітися,поговоритипро те,якічимтеперлюдитутживуть.Зїхдопомогоюшукайтедлясебецікаве,актуальне,приміряйте.Не факт,щопотрібнопробуватиповернутисятуди,звідкипішов:світзмінився-івитеж,починайтезаново.

ЗАСТОСУЙТЕ НАВИЧКИ.Станрозгубленості,злості,агресії-всякеможетрапитися.Аленалаштуйтеся,щопотрібнобратиновівершини,підбиратипрофесію-напевновинабули нового досвідуіпережилиособистіснізміни.Хіба малощовамтеперпоплечу.По можливостізнайдітьновийстильводязі,змінітьгардероб,зачіску-нехайвтомучислііновийімідждопомагаєвамуникнутибезперспективнихспробувійтивстаруводу.

НЕ ВИМАГАЙТЕ БАГАТО.Зі схожоюпроблемоюстикаютьсяімами,що виходятьздовгогодекрету,-тривала перервавроботіб'єпоїхсамооцінці,невпевненівсобіжінкивважаютьсебеотупілими.Насправділюдиставлятьдо себезавищенівимоги,думають,мовляв,осьповернусявкабінетшістьроків по томуізапрацюювколишньомутемпі.Аспочатку невиходить.Домовтесязсобоюспочатку,щобудечаснавивченняіповторення,орієнтаціювновихправилахгриіоточенні.Навколишніпоставлятьсязрозумінням,так що не картайте себедаремно.

МЕНШЕ СЛІВ.Якщоязик недужесвербить,постарайтесяякомога рідшеділитисязкимпопалоспогадамипродауншіфтерскеминуле(особливозновимиколегами).Якщоспіврозмовникне зрозумієвашихпочуттів,буденеприємно.Кращетримайтесвоїсвітлідніприсобі, нерозхлюпуйтенакопиченупозитивнуенергію.

ВІДДУШИНА. Душіпотрібнесвято – непалітьмости,підтримуйтезв'язокзлюдьмиздауншіфтерскогожиття,читайтефорумиоднодумців,знайдітьмагазинчиктоварівзТаїланду,готуйтеіндійські коржики,ходитенагрузинськітанці,давайтепорадипочатківцям,влаштовуйтезустрічівреалі.Цебудевашмаленький світ,що доповнюєбудні.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів