Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Податок на освіту порушує права українців – експерти

Скасування ПДВ-пільг йде врозріз із Конституцією України, кажуть фахівці

Юристи вказали на невідповідність Конституції в скасуванні податкових пільг для освітніх закладів. Фото з архіва "Сегодня"
Юристи вказали на невідповідність Конституції в скасуванні податкових пільг для освітніх закладів. Фото з архіва "Сегодня"

Ініціатива уряду скасувати пільги з ПДВ для освітніх установ викликала щонайменше подив у багатьох фахівців – як освітнього так і юридичного профілю у вигляді повної невідповідності європейським стандартам, правовим принципам держави Україна і реальної соціально-економічної ситуації в країні.

Конституція прямо передбачає обов'язок держави забезпечити захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки (ст. 13).

"Згідно з положеннями ст. 53 Конституції України право на освіту гарантовано кожному; держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Право на освіту згідно зі ст. 24 Конституції України гарантується кожній людині на принципах рівності, що підтверджено міжнародними нормами – Загальна декларація прав людини (стаття 26), Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права (стаття 13)", – уточнюють юристи.

При цьому недостатнє державне фінансування та скорочення у зв'язку з цим мережі державних і комунальних освітніх закладів призводить до того, що українці вимушені шукати альтернативні шляхи отримання освіти, в тому числі і позашкільної, оплачуючи розвиваючі заняття, навчання, гуртки і секції зі своєї кишені, тим самим знижуючи економічне навантаження на державний бюджет і добровільно звільняючи державу від виконання покладених на неї міжнародними нормами і Конституцією обов'язків.

Як зазначають експерти, в такій ситуації для держави повинна бути пріоритетною політика надання податкових пільг для суб'єктів, що надають освітні послуги. Тим більше, що звільнення від оподаткування освітніх послуг є стандартною пільгою, яка надається в більшості країн з метою стимулювання отримання освіти та підвищення її рівня.

Так, звільнення від оподаткування навчання дітей та молоді, навчання у школах, професійно-технічних навчальних закладах і вишах, включаючи поставку товарів і послуг, тісно з ними пов'язаними органами, діяльність яких регулюється нормами публічного права, а також приватної освітньої діяльності вчителів у сфері шкільної та дошкільної освіти, що прямо передбачено ст. 132 Директиви 2006/112/ Ради Європи.

Чому запропонований законопроект йде врозріз із правовими нормами та рекомендаціями Європейських міжнародних інституцій – питання до депутатів. Відповісти на нього вони зможуть вже сьогодні – підтримавши або не підтримавши урядовий проект змін до Податкового кодексу.

Читайте також: Експерти пояснили, чим загрожує Україні податок на освіту

Нагадаємо, Кабмін хоче ввести додатковий податок на освіту. Так, у проекті змін до Податкового кодексу пропонується виключити зі статті 197 "Операції, звільнені від податку" пункту 197.1.2.

Згідно з цим пунктом, від ПДВ звільняються послуги з отримання вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, а також послуги з виховання та навчання дітей і послуги з проживання учнів або студентів у гуртожитках. Якщо пункт буде виключений, освітні установи (включаючи будинки культури та музичні школи) будуть платити ПДВ на загальних підставах.

Ставка ПДВ в Україні, нагадаємо, на сьогодні становить 20%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів