Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Освіта за кордоном: в Бразилії держава платить сім'ям за дітей-школярів

Вища освіта в пошані, хоча для життя вистачає і курсів


Університет. Центральний корпус вузу виглядає
Університет. Центральний корпус вузу виглядає

Щев50-хрокахминулогостоліттявважалося,щоБразилія-країназмалограмотнимнаселенням.Ситуаціяпочала змінюватисядо 2000-х,колиосвітупочалипопуляризуватиівиводитинабільшвисокийрівень.Реформапроводиласятакактивно,щоматигарнуіякісну освітутакисталопопулярним,дотого ждержававиділяєпідціцілі5%ВВПкраїни.

Про системуосвітивБразилії"Сегодня"розповіланашаспіввітчизниця,культурологВікторіяШовкун,якажилавкраїнібільше 10років.

З ДИПЛОМОМ. "Япоїхаладо Бразиліїдо родичівв90-хпрацювативикладачем,-розповідаєВікторія.-Цебувякразмомент,колисестравіддаваладочкувкреш(недержавніясла),асина-в1клас.Тодіязрозуміла,наскількирізніпідходидо навчаннявнашихкраїнах!

Почнемо з того, що їхня сім'я довго знайомилася з вихователями та вчителями. У той час педагогам необов'язково було мати спеціальну освіту, але вони повинні були довести батькам, що вони хороші люди і діти – їх покликання. Така система працювала до 1996-го, а потім в школи і садки почали приймати тільки дипломованих вчителів.

"Не можна сказати, що диплом якось позначався на рівні освіти, – каже Шовкун. – Але племінники з великою теплотою згадують своїх вчителів. Через бідність населення багато дітей, не дивлячись на те, що дитяча праця заборонена, все ж підробляють замість того, щоб добре вчитися. щоб стимулювати до утворення такі сім'ї, працює держпрограма по матеріальній підтримці. Умовою її отримання має бути обов'язкове відвідування учнем школи, а також перевірка батьками домашнього завдання.

"На таке погоджуються багато людей. Причому діти-годувальники вчаться часом краще за інших, – каже Вікторія. – Звичайно, в приватні школи їм не вступити: там вартість навчання в перерахунку на гривні – від 1500/міс. Але такі заклади, на переконання місцевих, не дають більш міцних знань – вони є запорукою того, що діти будуть спілкуватися з "мажорами" із заможних сімей і з дитинства мати амбіції".

Середня освітавБразиліїпредставленадвомаступенями:обов'язковапочатковашкола-з1-гопо8-йклас,ісередняшкола-ще3 роки.

"Післяшколиустудентівкількаваріантів:шукатироботурізноробочимз нестабільноюзарплатою(їївистачаєзводити кінцізкінцямиодному,безсім'ї).Алекращебезкоштовнопродовжити навчаннявтехнічнихшколах(схоженанашіПТУ)абовступати до вищогонавчального закладу:вониєплатніібезкоштовні",-каже співрозмовниця.

ШЕФСТВО НАД ТЕХШКОЛАМИ І РОБОТА БЕЗ ПЕРСПЕКТИВ

Ті,хтовибираєдлясебебезкоштовне навчаннявтехнічнихшколах,розуміють,щоїхнє майбутнєбудепов'язанезфізичноюпрацею.Алевсежзароботуза фахомплатятькраще,ніжпростовипускникушколи.Акомусь щаститьщенаетапінавчаннядомовитисязпідприємством.

"Родзинка більшості технічних шкіл в тому, що над ними беруть шефство відповідають за цей напрям галузі економіки, – пояснює Вікторія. – Підприємства часто роблять замовлення на працівників, тому часто в училищах розмовляють зі вступниками та намагаються переорієнтувати абітурієнтів на спеціальність, що користується попитом. Останнє слово за учням і його сім'єю, але в основному до рекомендацій прислуховуються. Тоді з роботою проблем у таких випускників немає. Коли племінник вступав на муляра, йому пояснили, що на найближчий час мулярів в перебір, а токарів немає. Попрацювавши токарем, він зміг відкласти гроші собі на навчання у вузі".

ПРЕТЕНЗІЇ НА ВНЗ. До речі,навітьбразильці,що знайшлироботупісляшколи,всімасиламинамагаютьсяпродовжити навчаннявуніверситетах.Цеважко,аджедоводитьсяпоєднуватироботуіготуватисядо вступу,алепіслявузусвітитьбільшоплачуванаробота.

"Той, хто закінчив "технічку" по будівельній спеціальності більше, ніж на зарплату в 10-13 тис. грн (в перекладі) навряд чи може претендувати: така зарплата в країні вважається середньою. А ось той, хто здобув вищу освіту за тією ж спеціальністю, може отримувати майже в два рази більше, – каже Вікторія. – Для тих, хто попрацював на підприємстві вже якийсь час і показав себе перспективним співробітником, роботодавець може навіть піти на поступки і виділити день або частину дня на підготовку до вступу. Але так зазвичай чинять з дуже перевіреними працівниками, які повернуться в компанію з дипломом і знаннями".

КУРСИ.Популярнівкраїнітакожекспрес-курси.Коштуютьтакі10-15тис.грн,аті, хто їх закінчив, частовлаштовуютьсявперспективніфірмивмістахзнайбільшимнапливомтуристів."Гіди-екскурсоводи,майстрикраси тощо йдутьнарозхват,аінодінавітьпрацюютьсамінасебе,хочацескладноіобкладаєтьсявеликимиподатками,-каже "бразилійка".-Одинмінус,колине сезонвониотримуютьдужемало,адеякимдоводитьсяшукатипідробітокабонавітьіншуроботу".

ЧУРІНГОС: ДОРОГО І БЕЗ ГАРАНТІЙ

Якщобразилецьвирішуєпродовжитинавчанняввузі,тозаздалегідьпочинаєзбиратигрошінаcurinhos(чурінгос-цепідготовчікурсипередвузом,триваютьдороку,коштують близько17тис.грн).

"Гарантій вступу немає, додаткових привілеїв теж, але рідко хто з надійшли в університет каже, що не готувався при таких центрах, – розповідає студентка Федерального університету Мату-Гросу з України Ірина Матеєва. – Репетитори теж є, але вони не особливо користуються попитом. У країні є як вузи приватної форми власності, так і державної. Перших більше, там навчання коштує 750-1200 євро (21 750-34 800 грн) на рік. у Бразилії є чітка градація вузів: приватники в основному випускають гуманітаріїв за рідкісним винятком ( IT), а медиіків, інженерів, юристів і т. д. "кують" в державних вузах".

Навчання триває від 4-х до 6-и років в залежності від спеціальності, після чого можна повчитися ще на магістратурі та докторантурі, але це дозволяють собі деякі: за словами студентів, в цьому немає сенсу, оскільки на рівень зарплати не впливає, і важливі ступені і звання в подальшому тільки тим, хто йде в науку.

ЯК ЧИНЯТЬ. Всівищінавчальні закладисамостійновибираютьсистемувступу студентів,ієдиноїнорми(типуЗНОіт.п.)немає.

"Популярні усні співбесіди, які нагадують іспити в школах/університетах в Україні 7-10 років тому, – розповіла Вікторія Шовкун. – Це складно для абітурієнтів, адже незнайома людина не просто перевіряє знання, а й взагалі визначає рівень інтелекту і кругозір майбутнього студента . У деяких вузах, де є творчі спеціальності або потребують спеціальних умінь, проводиться щось на кшталт українських творчих іспитів. Іноземцям поблажки немає. Їм потрібно на достатньому рівні знати португальську мову, мати медстраховку і гроші для проживання в країні і оплату навчання. Але іноземців мало. Вчаться в основному бразильці і ті, хто переїжджає в країну з сусідніх держав".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів