Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Психолог розповів, як правильно реагувати на самостійність підлітка

Особистісний розвиток дитини може неминуче спотвориться і надовго зберегти інфантильні риси

Дружіть зі своїми дітьми. Фото: pixabay
Дружіть зі своїми дітьми.
Фото: pixabay

"Я самостійна людина!", "Я можу сам вирішувати, що (як, коли)...", "Я сам буду вирішувати свої проблеми" і т.д. Такі фрази батьки починають все частіше чути від своїх дітей, коли вони стають підлітками.

Як правильно реагувати на такі заяви і як поводитися з дітьми, розповідають психологи.

Якщо у батьків в момент перших заяв вистачить розуму і сміливості "перерізати" зв'язок – "Добре, ти самостійна людина, що живе поруч з нами. Ти можеш сам приймати ті рішення, які тобі під силу. Якщо ти з чимось не впораєшся, ми допоможемо тобі, але вже не як суверен васалу, а як твої близькі друзі" – тоді дитина підліток, як правило, спочатку лякається раптової перспективи самому відповідати за все, але потім стає вдячним батькам за довіру, надану до його особистісних сил.

В цьому випадку умовна відстань між підлітком і батьками може стати навіть меншою, ніж було до "відрізання".

Якщо ж (що буває набагато частіше) батьки бояться перерізати цю морально і фізично застарілий зв'язок, з тим щоб замінити його новим – "Це ж все тільки слова, він же насправді ще дурний! Нічого не розуміє! Життя не знає!" – тоді ножиці бере сам підліток (іноді в хід йдуть кігті і зуби), і ось саме тоді ми і маємо справу не просто з підлітковим віком, але підлітковою кризою у всій її красі.

Якщо підлітку після довгих спроб все ж вдається перегризти мотузку, яка охороняється батьками, то його за інерцією відносить так далеко, що на відновлення довірчих і повноцінних відносин можуть знадобитися роки.

Якщо ж батьки виявляються сильнішими, і підліток підпорядковується положенням "суверен – васал", то його особистісний розвиток неминуче спотворюється і надовго зберігає інфантильні риси. Іноді в цьому випадку розвивається невроз.

Таким чином, метою і завданням підліткової кризи є придбання не самостійності (вона підлітку ще й не потрібна, і не по зубах), але особистісної автономії, необхідної для подальшого розвитку особистості по дорослого типу. Тобто, іншими словами, для розвитку вміння брати на себе відповідальність за всі наслідки своїх поглядів, слів і дій.

Раніше сайт "Сегодня" з'ясовував, що робити, якщо чужий дорослий лає вашу дитину. Щоб дитина відчувала себе в безпеці, варто в першу чергу фізично загородити свою дитину.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів