Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Навчання за кордоном: в вузах Латвії студенти формують команди, щоб було легше справлятися з труднощами

Набирають на навчання по тестах або співбесідах і чекають участі в суспільному житті

Універ. Студенти приходять заздалегідь, щоб бути в команді
Універ. Студенти приходять заздалегідь, щоб бути в команді

Часто щодо нашої системи освіти можна почути фразу "за кордоном все по-іншому" або "в Європі давно такого немає", а зарубіжних фахівців іноді ставлять в приклад, як більш професійних. "Сегодня" з'ясувала, чим система освіти в різних країнах відрізняється від нашої, з чим доводиться стикатися нашим студентам за кордоном і що вони вважають важливим аспектом в отриманні знань. Цього разу ми поговорили з українцями, які навчаються у вищих навчальних закладах Латвії: Наталією Причепою (Латвійська академія мистецтв), Павлом Ліскуновим (Банківська вища школа бізнесу і фінансів) і Інгою Барановою (Ризький технічний університет). Студенти розповіли, як з них формують команди, які навіть поза вузу разом, коли вони починають вчити спецпредмети і які дисципліни намагаються вибрати, щоб котируватися на ринку праці і швидше знайти роботу за фахом.

СПОЧАТКУ — ПРОФЕСІЯ, ПОТІМ — КРУГОЗІР

У Латвії вища школа, за словами українських студентів, тісно пов'язана з основною (середньою школою), і поняття "вчинив" в нашому розумінні в країні немає. "Учні ще в 6-му класі роблять вибір напрямку, з яким готові зв'язати своє життя (гуманітарна, технічна тощо). Ближче до кінця навчання (9 клас) учень знову вирішує, буде він підмайстром або майстром (кваліфікації училищ і профшкіл, до 2-3 року навчання) і закінчить на цьому отримання знань, або ж готовий здобувати загальну середню освіту (це ще 1-2 року), щоб мати перспективу займати керівні пости і вступити до вузу", – пояснює студентка Інга Баранова.

Вступ до вузуможебутитестовимабоза співбесідою(латиською,врідкіснихвипадках-іноземноюмовами)."Іноземцям,якізнають,щонавчатимутьсявЛатвії,легшеперевестисятудивпрофшколу,якцезробилая:вцьомувипадкувиточно "підтягнете" мову,аймовірністьвступуза співбесідоювиростає",-радитьІнга.

Після вступу у студента кілька шляхів: 2-3 роки він вивчає тільки професію і спецпредмети, а після цього, ще 4 роки, отримує ступінь (по-нашому бакалавр) і освоює наукову діяльність, паралельно всебічно розвиваючись і розширюючи свій кругозір. Після цього він може отримати ще магістра (ще 2 роки) і доктора (3-4 роки). За "корочкою" тут погоні, як у нас, немає, і конкурси на місця в вузи осудні, – каже Павло Ліскунов. - Від ступеня далеко не завжди залежить зарплата в подальшому: відучився на "майстра" (на кшталт нашого ПТУ) може отримувати таку ж високу, як і той, хто закінчив докторантуру, але не на керівній посаді. Я б сказав, що магістра і доктора вибирають ті, хто любить вчитися або підвищує кваліфікацію, тому що, наприклад, вчився давно, а його підвищили до керівної посади".

Роботодавецьможедізнатисяпро пропускипрактикизрекомендації.

МОВНИЙ "ПОЛОН".ЗвеликимипроблемамивмовномупитаннізіткнуласяНаталіяПричепа,якапоганозналалатиську.Аленапоступкуввузі непішли."Вчитилатиськуяпочалапізноідавалася вона складно,затезанглійськоюпроблем небуло,-згадуєдівчина.-Алеменівідмовиливгрупізанглійськимвикладанням(дляафриканців тощо) ірекомендувалипітинаінтенсив.Довелосяйогопройти".

ВЧИСЬ ПОКИ СВІТЛО.Навчальнийпроцес,за словамистудентів,побудованийдужезручно,тому вдома/вгуртожиткупрактичноніхто негризегранітнауки,засинаючизпідручникомвобнімку.Всевстигаютьзробитицеу вузі,присвітлідня."Вдень2-3пари,іміжнимипрактичнозавждиє "вікно" абокілька "вікон" -дляпідготовкидомашньогозавдання,доповідейтакомандноїроботи",-пояснюєІнгаБаранова.

ПРАКТИКА.Першіроки,покиустудентіввосновномуспецпредмети,вонипрацюютьвлабораторіяхічастомаютьпрактикунапідприємствах,якіспівпрацюютьзвузом.Латишівпевнені,щопростотеоріязнаньне дає,іякщопропуститилекції,тоїхпотімможнанадолужити(правда,платно,взалежностівід напрямку).Аосьзапропускпрактикиустудентабудутьвеличезніпроблеми(відомостіпро цедоходятьдороботодавцяврекомендаційномулистівідвузу)-можедійтинавітьдовідрахування.

"Напідприємствініхтодвічіпояснювати незобов'язаний.Ікуратор,якийврешті-рештвиділитьчас,щоб"пропускник"абокількапрогульниківпройшлипрактику,оцінюватибудедужестрого".

КОМАНДНА РАБОТА І ПУНКТУАЛЬНІСТЬ

Крім іншого, в вузах Латвії вітається пунктуальність: приходити на навчання потрібно вчасно, як і здавати роботи. "Того, хто запізнився на пару можуть і не пустити в аудиторію, – каже Павло Ліскунов. - Тому стало вже традицією приходити на навчання за одну-дві години. Студенти можуть сидіти в бібліотеці, а влітку – на галявині прямо перед універом, вчити матеріал або розподіляти, хто і що буде робити, наприклад, на практиці (якщо "броунівський рух" відбувається під час практики – мінус всій групі). Як-небудь схитрувати в навчанні практично неможливо, а нечесність, до якої зараховують і списування, і шпаргалки, може коштувати штрафного уроку (перездачі)". Стежать з особливою пильністю в латвійських вузах і за тим, щоб студенти не крали чужі думки в інтернеті. "Викладачі знають, що приїжджі часто спочатку порушують дисципліну в цьому питанні, та ще й "допомагають" місцевим знайти потрібну інформацію, – каже Інга Баранова. - Це карається: винуватця разом з тим, хто користувався його послугами, можуть нагородити додатковою парою з цього предмету".

КОМАНДА.Буває,щостудентизбираютьсятакожпозавузомійоготериторією,наприкладвкафеабоукогось вдома.Цепотрібно,щобпідтягтивідстаючих,такякроботавкоманді,якатакважливаввузі,можечерезодногобутиоціненанижче."Студенти,уякихсправийдуть недуже,можутьі неприйти(ценіде незазначається),аленавряд чивсежстанутьризикувати,тому щопобоюютьсязасвоюуспішність-кажутьукраїнці.-Цевідміннапрактика:відставрідковиявляєтьсяодиннаодинзісвоїмпропускомвзнаннях".

new_image_174

Одногрупники.Зустрічаютьсяпоза навчанням,підтягуютьвідстаючих.

ЧАСТИНА ВЕЛИКОЇ СИСТЕМИ

Серед студентів Латвії вважається престижним паралельно з навчанням займатися будь-якою активністю або соціальною діяльністю – це теж відзначається і доходить до роботодавця в рекомендації. За словами студентів, в усвідомленні нації – це ніби як ти є частиною однієї великої системи (держави) і відчуваєш це зі студентських років. "Маю на увазі не тільки якісь проекти або конференції, але і така діяльність, як добровільний внесок в охорону природи, прикраса міста або волонтерство, – каже Наталя Причепа. - Як студентка академії мистецтв я роблю два проекти: веду річну школу малювання для маленьких і розробляю дизайн вулиці біля академії. Якщо вдасться його захистити, то, можливо, вуз виділить кошти на реалізацію і "робочих" -студентів з студради. Це було б здорово, і вже точно про це дізнається мій майбутній роботодавець – який зрозуміє, що я не сиділа склавши руки". До речі, це не порожній звук: роботодавці дійсно швидше звернуть увагу на активіста, ніж того, хто не бентежить себе під час навчання.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів