Головна Сьогодні

У МОН хочуть ввести вступне ЗНО для магістратури, боротися з плагіатом, "дотиснути" ВНЗ

А ПТУ підбудують під потреби країни

Плагіат. З появою єдиного національного
Плагіат. З появою єдиного національного

Українська освіта в 2016-м на місці стояти не буде. Принаймні про це в ході брифінгу "Пріоритети освіти 2016" повідомив міністр освіти і науки Сергій Квіт і його перший зам Інна Совсун. Фахівці відзначили, що загальний бюджет МОН в порівнянні з минулим роком збільшено на 0,6 млрд грн – до 17,4 млрд грн. Тому у відомстві збираються підвищити фінансування шкіл, коледжів, вищих навчальних закладів, виділити кошти на наукові дослідження. У планах – закупівля шкільних автобусів (на 600 млн грн), оснащення сучасною матеріально-технічною базою опорних шкіл в зв'язку з концепцією про хабах, про які ми писали 19 січня (0,2 млрд грн). Навчальний процес чекає розвантаження шкільної програми, збільшення годин на вивчення англійської мови в 6-9 класах з 2 до 3 годин і т. Д. У професійному і вищу освіту також очікуються зміни. За ПТУ і коледжів актуальність професій вирішуватимуть поради з групи експертів. А виші чиновники наділять більшою автономією, включаючи фінансову самостійність, власне формування курсів і мобільність для студентів і викладачів.

ЗНОДЛЯ ПРАВОЗНАВЦІВ І БОРОТЬБА З ПЛАГІАТОМ

МОН в рамках пілотного проекту хоче ввести вступ до магістратури за результатами ЗНО. Пробувати зробити це, за словами першого заступника міністра Інни Совсун, будуть вже в цьому році, а потренуватися хочуть на спеціальності "Правознавство". "Багато хто скаржиться, що надходження студентів зі ступенем бакалавра в магістратуру непрозоре, і все вирішується домовленостями на рівні кафедр, деканатів тощо, – пояснила вона. - У боротьбі з корупцією ми разом з американським агентством розвитку USAID та ОБСЄ в Україні, а також десятьма вузами, які підтримали цю ідею, приступили до створення єдиної тестової бази. Таким чином, вже в цьому році в магістратуру поступати будуть шляхом здачі ЗНО з окремо створеним тестів". Крім того, заступник міністра покладає надії на те, що таким нехитрим способом вдасться підвищити якість знань бакалаврів, оскільки при відсутності лазівок їм доведеться вчитися.

АНТИПЛАГІАТ.Ще один важливий проект, на якому зосереджено увагу міністерства, стосується боротьби з плагіатом. Фахівці визнають, що в умовах відсутності нормального програмного технічного забезпечення робити автоматичну перевірку наукових робіт неможливо, тому проблему намагаються вирішити. "До сьогоднішнього моменту перевірка, наприклад, двох текстів на унікальність займала невиправдано багато часу і сил, – пояснює Совсун. - МОН надсилало роботи з підозрами в плагіаті на вивчення вченій раді, яка розглядавла роботи і робила відповідні висновки. Останні кілька місяців ми працювали над створенням єдиного національного сховища (сховища) академічних текстів. На ресурс, де вони будуть зберігатися, можна буде завантажувати всі письмові роботи, які пишуться в університетах та інститутах, починаючи від курсових, дипломних та інших. Після цього за допомогою програмного забезпечення ми автоматизуємо перевірку на плагіат".

УНІВЕРСИТЕТСЬКА АВТОНОМІЯ

Особливу увагу приділили питанню університетської автономії та організації навчального процесу, від пережитків минулого якого вузи так вперто не хочуть відмовлятися. Виші повинні будуть сформувати власні навчальні програми. Міністерство зняло з себе зобов'язання вказувати, які курси, в якій послідовності і в які роки навчання читати. Крім того, з 2016 року вузи отримали право самостійно формувати кадрову політику. Це викликало багато запитань з боку вузів – багато хто не хоче нічого міняти. Однак тепер їм доведеться. "У процес ми залучаємо і студентів, в основному членів студентського самоврядування, – розповіла Совсун. - Для них ми проводимо ряд тренінгів по регіонах – роз'яснюємо їх права та можливості. Рік знадобився МОН для того, щоб прийняти окремий порядок для ще одного моменту – фінансової автономії вузів. Всі університети отримали її і тепер повинні оприлюднити фінансову та інші звітності на своїх сайтах".

ТЕПЕРЬ ЛЕГШЕ.Спростилася і процедура визнання іноземних дипломів. За словами Совсун, раніше люди з дипломами країн ЄС часто мали навіть переводити свою дипломну, щоб довести, що вивчене відповідає вимогам української програми. Зараз в МОН перевіряють тільки справжність документа (у вишів теж є таке право). Спрощені також умови для академічної мобільності як студентів, так і викладачів: під час навчання або стажування за кордоном тепер не потрібно брати академвідпустку, до того ж зберігається стипендія або зарплата, місце роботи.

ПТУ — ПО ПОТРЕБАМ МІСЦЕВОСТІ

Бюджет 2016 передбачає, що не тільки фінансування професійної освіти (з ним, до речі, вже виникла плутанина і брак коштів на зарплати, стипендії, "комуналку" для навчальних закладів), а й інші турботи лягають на плечі місцевих бюджетів. "Концепція полягає в тому, що областям краще знати, які на її території є підприємства, індустрія тощо, – пояснив міністр освіти Сергій Квіт. - Десь зосереджено машинобудування, десь аграрна галузь, десь хімпром. Те, де і які фахівці потрібні, будуть визначати так звані поради стейкхолдерів. У їх число увійдуть міська влада, роботодавці, підприємства і бізнес, представники самих навчальних закладів тощо. У селі не повинно бути, припустимо, музучилища, де готують скрипалів. Очевидно, для сільської місцевості є потреба в абсолютно інших фахівцях".

Крімтого,за словамиміністра,професійно-технічна освітасьогоднімаєбутидужемобільним,астейкхолдериповиннівмітистратегічномислити."Не дивлячисьнапріоритетнісьогоднінапрямкивзв'язкузвійною,мине повиннізабувати:навітьякщозаразнемаєзапитунапевнихфахівців,вумовахзростанняекономікивінобов'язковоз'явиться",-зазначивКвіт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти