Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

"Хаббл" побачив початок кінця життя стародавньої комети

Обсерваторія вела спостереження за "небесною мандрівницею" протягом трьох днів

Фото: pixabay.com
Фото: pixabay.com

Астрономи стали свідками початку кінця древньої комети, відкритої в 2010 році.

Телескоп "Хаббл" зробив одні з найбільш чітких і докладних знімків процесу розпаду комети під назвою 332P/Ikeya-Murakami (або Comet 332P), жити якій залишилося, за оцінками вчених, приблизно 150 років, що за космічними мірками зовсім небагато.

Обсерваторія вела спостереження за цією "небесною мандрівницею" протягом трьох днів в січні 2016 року, повідомляє NASA

У момент, коли "Хаббл" робив зйомку, колишня мешканка пояса Койпера перебувала більш ніж в 240 млн км від Сонця, трохи позаду орбіти Марса. Від Землі її відділяла відстань приблизно в 107 млн км.

Як показали спостереження, викид речовини з комети, вік якої оцінюється приблизно в 4,5 млрд років, провокується її швидким обертанням. Осколки,що відірвалися, утворили слід протяжністю приблизно в 5 тисяч км.

Проведені спостереження дають уявлення про нестабільну поведінку комет в міру їх наближення до Сонця, говорять дослідники.

"Відомо, що комети часом руйнуються, але ми багато чого не знаємо про те, чому і як це відбувається, – говорить провідний дослідник Девід Джевітт з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. – Проблема в тому, що це відбувається швидко і несподівано, тому у нас не так багато шансів отримати корисну інформацію". За його словами, завдяки фантастичній камері "Хаббла" вчені не тільки змогли розглянути навіть невеликі уламки комети, а й поспостерігати за їх змінами в динаміці.

Триденні спостереження показали, що осколки комети, або відображалися тьмяними в залежності від того, падає сонячне світло на крижані ділянки їх поверхні чи ні. Всі ці крижані залишки складають приблизно 4 відсотки від батьківської комети, а їх розмір варіюється приблизно від 20 до 60 метрів. Встановлено, що осколки розходяться один від одного зі швидкістю кілька миль в годину.

На підставі даних "Хаббла" вчені прийшли до висновку, що сонячне світло нагріває комету, в результаті чого з її поверхні вириваються струмені газу і пилу. Оскільки ядро крижаної мандрівниці дуже мале, ці джети діють на зразок ракетних двигунів, прискорюючи обертання комети. Це призводить до того, що від комети відокремлюються фрагменти речовини, що дрейфують в космічний простір.

Імовірно, в 2012 році комета пережила поділ на дві частини. "Хабблу" вдалося розгледіти великий шматок поблизу з кометою, який міг бути першим "залпом" попереднього викиду речовини. Судячи з її розміром, Comet 332P повністю розпадеться після ще 25 подібних "спалахів", що відбудеться приблизно через 150 років.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів