Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Цікавість на сьогодні: скільки всього дерев усвіті

Підрахунки провели за допомогою супутників

Вчені з'ясували, що на Землі близько 3,1 трлн дерев. Фото: 24news.com.ua
Вчені з'ясували, що на Землі близько 3,1 трлн дерев.
Фото: 24news.com.ua

Поєднавши наземні спостереження з супутниковими знімками, вчені виявили, що дерев у світі існує насправді в кілька разів більше, ніж вважали, передає 24news.

Порахувати, скільки в світі існує дерев, – це, на перший погляд, така ж нездійсненне завдання, як і визначити, скільки зірок на небі. Втім, об'єднавши два підходи, міжнародна команда дослідників прийшла до висновку, що їх всього існує десь близько 3 трлн. 100 млрд. Щорічно з них вирубують приблизно 15 млрд. У цілому, за припущенням учених, з часу початку сільськогосподарської діяльності людини 12 тис. років тому кількість дерев в світі зменшилася на 46%.

"Масштаби людського впливу вражають", – стверджує еколог з Голландського екологічного інституту в м. Вегенінген Томас Кровтер. "Ми припускали, що людська діяльність – це один з ключових чинників, що визначають кількість дерев, але не припускали, що його роль така вже й велика".

Попередньо кількість дерев в світі оцінювали приблизно в 400 млрд., виходячи з супутникових даних. Хоча супутникові дані можуть розповісти багато про властивості лісів, їм, однак, не мають доступу така точність, якої може досягти людина, безпосередньо вважаючи стовбури.

Кровтер і його колеги об'єднали ці підходи. Спочатку вони створили статистичну вибірку для всіх континентів, крім Антарктиди, яка охоплює сумарну площу 430,000 га. Ці підрахунки дозволили поліпшити інформацію за супутниковими знімками. Згодом їх застосували для отримання приблизної оцінки щільності ділянок, яким не вистачає гарної наземної інвентаризації. Наприклад, дані наземного спостереження за лісами в Канаді та Північній Європі використовували, щоб оцінити ті ж ділянки у віддалених регіонах Росії.

"Те, що ми встановили, що існує більше дерев, ніж вважали, зовсім не означає, що ми відкрили нові ліси, – каже Кровтер. – Швидше за ми додали новий шар інформації, який дозволив переоцінити попередні дані".

Найбільша щільність дерев з розрахунку кількості стовбурів на гектар була виявлена в тайгових лісах Північної Америки, Росії та Скандинавії. Всього в тайзі існує близько 750 млрд. дерев або 24% від загальної кількості дерев в світі. У тропічних і субтропічних лісах в цілому зростає 1,3 трлн. або 43% від загальної кількості.

Ці цифри ставлять важливі наукові питання про те, як розвиваються і де представлені конкретні типи лісів, – стверджує біохімік з Інституту біогеохімії ім. Макса Планка в Єні (Німеччина) Сюзан Трамбор. За її словами, "кількість дерев – це тільки одна частина рівняння з багатьма невідомими, адже дерево в тундрі – це не те ж саме, що дерево в тропічному лісі".

Дослідження має велике практичне значення, оскільки дозволяє менеджерам ресурсів оцінити економічні вигоди від лісів з точки зору очищення грунтових вод, збереження грунтів і т.д., – вважає еколог Беккі Чаплін-Крамер зі Стенфордського університету.

Автори дослідження, в свою чергу, попереджають, що отримані дані не змінюють уявлення про обсяги поглинання вуглекислого газу або вирубки лісів. "Ми далекі від того, щоб стверджувати, що все добре", – говорить Кровтер. Його результати є скоріше песимістичними, адже вказують, що в окремих регіонах планети, в тому числі з теплим і вологим кліматом, де ліси могли б рясніти, їх насправді залишилося менше, ніж очікували.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів