Головна Сьогодні

Льодовики допомогли вченим зробити історичне відкриття

Фахівці підтвердили, що стародавні люди вже плавили свинець

У льодах криється секрет. Фото: pixabay
У льодах криється секрет.
Фото: pixabay

Міжнародна група вчених обстежила льодовики Гренландії, виявивши сліди свинцевих викидів, залишені тут з 1100 року до нашої і по 800 рік нашої ери.

Як встановили дослідники, свинець потрапляв сюди з вітрами з європейських свинцево-срібних розробок, починаючи ще з часів Стародавньої Греції, потім Римської Імперії, в період розквіту яких широко використовувався як сам свинець (з нього що тільки не виготовлялось, починаючи від водопровідних труб і закінчуючи обшивками кораблів), так і срібло, з якого карбувалася монета, виготовлявся посуд, створювалися твори мистецтва і прикраси (зауважимо, що аргентум, який ми називаємо сріблом, виплавляється знову-таки зі свинцевих руд).

Крижане покривало Гренландії виконало в цьому випадку роль архівних "манускриптів", за якими легко простежити етапи розвитку європейського суспільства того часу, оскільки вік свинцевих відкладень прекрасно корелює з періодами розквіту і занепаду тих великих європейських держав.

Наприклад, максимум забруднення свинцем припадає на перші століття нашої ери (найвищий розквіт Римської імперії), а ось за часів відомих воєн і епідемій концентрація важких металів в арктичному льоді найменша. Та ж картина простежується в останні сто років існування Великого Риму. Щоб з великою точністю визначити все це ("прочитати" історію давньої Європи) вченим довелося зробити понад 21 тисячі вимірювань, зате завдяки цьому вони охопили величезний період майже в 2 тисячі років.

Навіщо стародавні греки і римляни використовували так багато свинцю в побуті, який шкідливий для людського організму? Це дійсно так, але смертельно небезпечний вплив важких металів на внутрішні органи людини люди відкрили набагато пізніше, а тому стародавні безроздільно і безбоязно труїли себе свинцем, створюючи з нього не тільки водопроводи, а й посуд, через що страждала їх травна і центральна нервова системи.

Про те, як американські вчені друкують фігури з води, дивіться на відео нижче:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: esoreiter.ru

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти