Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Чому вчені не можуть розгадати таємниці блискавок

Від її удару виникає жар, порівнянний з температурою на поверхні Сонця, а енергії, яка виділяється при цьому, вистачило б на те, щоб електролампа в 100 Вт світилася 3 місяці

Ми не можемо їй запобігти. Тільки сховатися від неї.
Ми не можемо їй запобігти. Тільки сховатися від неї.

Блискавки завжди справляли враження на людську уяву. Навіть якщо ніхто не гинув від їхнього удару, сам вид вогняного списа з грозового неба лякав і наводив на думки про могутні істоти, що ховаються за хмарами. Тому верховні божества у дуже багатьох народів всенеодмінно метали блискавки.

Хоча сьогодні вже багато чого відомо про це явище, загадок в ньому залишається ще не на одне покоління дослідників. Більше того, ми не в змозі запобігти блискавки точно так само, як землетрусу або урагану. Максимум з того, що ми вміємо – відвести її руйнівну енергію в бік від житла.

ФІЗИКА: ГОНКА ЕЛЕКТРОНІВ І НАГРІВАННЯ ПОВІТРЯ

Уявімо собі грозову хмару, що висить над полем. Її потенціал набагато більш негативний, ніж земля під нею, так що електрони будуть прискорюватися, рухаючись до Землі. А тепер розпишемо процес, який в природі проходить буквально за мить. На знімках можна бачити невелику світлу плямочку (ступінчастий лідер), що виходить з хмари і дуже швидко рухається вниз зі швидкістю 1/6 швидкості світла! Вона проходить близько 50 м і зупиняється на 50 мксек., потім відновлює рух. Повітря іонізується уздовж шляху лідера і стає провідним.

В момент, коли лідер торкнеться ґрунту, виникає провідний канал від хмари. Тепер, нарешті, негативний заряд може опуститися з неї. Першими починають рух електрони в самому низу лідера; вони зіскакують на землю, залишаючи позаду себе позитивний заряд. Той притягує нові негативні заряди з верхніх частин лідера. Зрештою весь негативний заряд цієї частини хмари швидко збігає вниз, а сила струму в каналі блискавки досягає 10 тис. кА. Цей основний розряд і викликає яскравий спалах і потужний викид тепла. Він, у свою чергу, призводить до миттєвого розширення повітря, що супроводжується гучним звуком – гуркотом грому.

new_image_88

XVIII століття. Бенджамін Франклін запускає змія в грозову хмару.

.jpg_188

СТАТИСТИКА: ЦИФРИ І НЕЗВИЧАЙНІ ФАКТИ

Кожну секунду в нашу планету вдаряє від 50 до 100 блискавок.

Більшість розрядів має довжину 3-6 км і характеризується силою струму 10 кА і напругою 100 тис. КВт.

Діаметр каналу, по якому протікає струм – близько 1 см. У той же час через потужне світіння діаметр видимого каналу блискавки доходить до 1 м.

Саме грозове місце на планеті – гора Богор на острові Ява (Індонезія). Тут блискавки фіксуються в середньому 322 дні в році. Також небезпечним місцем на Землі вважається місто Тороро в Уганді (251 грозовий день у році).

Існує вид блискавок, який в російській мові не має певної назви, а з англійської його назву можна перекласти приблизно як "позитивний гігант" (Positive Giant). Це випадок, коли розряд вдаряє в землю на видаленні в десятках кілометрів від місця грози. Добре відомий "грім з ясного неба" відбувається саме в такій ситуації. Причому кількість енергії, яка звільняється при цьому явищі, в рази більше, ніж при класичній блискавці.

new_image2_99

Вид зверху. Космонавт сфотографував грозу над Кувейтом.

УКРАЇНА: НАЙБІЛЬШЕ ГРОЗ В КАРПАТАХ

Для України на основі обробки даних за кілька десятків років встановлена середня тривалість гроз 50-100 годин на рік. За цей період на 1 кв. км припадає чотири-вісім ударів блискавок.

За багаторічними спостереженнями гідрометеорологів, найчастіше грози відбуваються в Карпатах. На Буковині, у селі Селятин, фіксується більше 40 грозових днів на рік. А в 1948 р. тут відзначена найтриваліша гроза – 37-годинна. Трохи поступаються Селятину село Велике Березне і містечко Рахів на Закарпатті.

Якщо говорити про особливо небезпечні для життя людини місця, то таким є Чорногорський хребет. "Гуцули кажуть: від Чорногори дощу і смерті можна не просити, – розповідає командир Верховинського гірського пошуково-рятувального загону Василь Кобилюк. – Небезпечні навіть не вершини гір, а схили хребтів. За наявною в нашій службі статистикою, саме в них найчастіше б'ють електричні розряди і відбувається найбільша кількість трагедій. Ось вам підтвердження: 23 травня на Говерлі від удару блискавки постраждали три людини".

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Загрузка...

Популярні статті

Новини партнерів